logo RankiaPolska

Jak inwestować w sektor sportowy: akcje spółek sportowych

Inwestowanie w sektor sportowy może być opłacalne. Artykuł omawia zalety i wady inwestycji w akcje firm sportowych oraz jak zacząć inwestować w ten dynamiczny rynek.
akcje-sport

Sport i inwestycje: co jest ciekawsze dla fanów obu tematów? W latach 80. marki sprzętu sportowego po raz pierwszy trafiły na giełdę. Czy te inwestycje są wiarygodne? Czy warto inwestować w sport? Zobaczmy, jak spółki odcisnęły swoje piętno na giełdzie i jak inwestować w sektor sportowy.

Na giełdzie notowanych jest wiele drużyn piłkarskich, ale także koszykówka, rugby, bejzbol...

Sport zatrzymuje świat

W innych artykułach mówiliśmy już o inwestowaniu w Mistrzostwa Świata w Katarze. Pod względem ekonomicznym mundial w arabskim kraju przez wiele lat będzie zdecydowanie najdroższy w historii.

I nie sądzę, żeby wiele innych krajów było w stanie go pobić, bo wydali ponad 220 000 milionów euro. Aby dać Ci pojęcie, następnym najdroższym krajem jest Brazylia, z 15 miliardami euro, więc Katar ustawił poprzeczkę bardzo wysoko.

Rząd katarski szacował zysk na 20 mld euro, którą to kwotę musiał obniżyć do 16 mld euro.

Nie należy zapominać, że Katar jest jednym z najbogatszych krajów świata dzięki ropie naftowej, a dobrym znakiem są liczne stadiony wybudowane na tę okazję, z których część zostanie zniszczona po zakończeniu imprezy.

Widać, że nie zrobią na tym dużego interesu. Myślę, że im też nie zależy, bo ten kraj lubi afiszować się swoim luksusem i bogactwem. Ci, którzy muszą robić biznes i zarabiać, to sponsorzy imprezy, z których wielu to firmy sportowe, jak Adidas, ale także inni, nie będący sponsorami, jak Nike czy Puma.

Czytaj także:

Dlaczego warto i jak inwestować w sektor sportowy?

Sport jest częścią naszego życia i coraz więcej osób ma świadomość potrzeby prowadzenia zdrowszego trybu życia. Zdrowy styl życia jest w modzie, podobnie jak odzież sportowa. Włączenie zdrowych nawyków, takich jak zdrowe odżywianie i regularny ruch, do naszego codziennego życia jest coraz częstsze i widać to również na rynkach.

Można zapytać... ale co to ma wspólnego z mundialem i inwestycjami? Na giełdzie notowanych jest coraz więcej spółek sportowych, gdyż jest to rynek, który w ostatnich latach bardzo się rozwinął.

Nie mówiąc już o miliardach, które kluby sportowe poruszają co roku dzięki kibicom, meczom, zestawom, elicie sportowców, sponsorom..

Dlatego inwestowanie w te kluby sportowe teraz może być dobrym rozwiązaniem. Opowiem Wam o nich więcej oraz o ich wadach i zaletach.

ZaletyWady
Wysoki popyt konsumencki.Kryzys dotyka branżę jak każdy inny sektor.
Brak konkurencji.Rosnące koszty produkcji wpływają na nią negatywnie.
Niska inwestycja dla wysokiego zwrotu.Spadek sprzedaży i spadek popytu na produkty.
Lojalność wobec marki lub zespołu.Duży szok rynkowy w Chinach i Rosji.
Inwestor kieruje się emocjami.
Rosnący i stabilny rynek.

Jak inwestować w sektor sportowy

Zakup akcji Nike

Amerykańska marka jest liderem w branży sprzętu sportowego. Została założona w 1964 roku pod nazwą Blue Ribbons Sports, a w 1971 roku zmieniono jej nazwę na Nike. Jej kampania marketingowa opierała się na sponsorowaniu najlepszych sportowców, takich jak Rafael Nadal, Tiger Woods, Roger Federer czy Cristiano Ronaldo, a także drużyn sportowych. Choć wiąże się to z dużą inwestycją, to są to sojusze, które się opłacają.

W 1980 roku weszła na giełdę, a w ślad za nią podążyli inni konkurenci, tacy jak Adidas. W ciągu ostatnich 10 lat wzrosła ona o 12%. Ale od czasu pandemii zysk na akcję spadł o 20%, a przychody w 2022 roku wzrosną tylko o 4%, podczas gdy koszty wzrosną o 8% w porównaniu z rokiem 2021. Dodajmy do tego nawis magazynowy i nadpodaż w Ameryce Północnej, a zyski spadną jeszcze bardziej.

Zakup akcji Adidas

Niemiecki koncern też nie radzi sobie najlepiej.

Historia adidasa nie może być zrozumiana bez historii Pumy, ponieważ obie marki narodziły się z separacji i rywalizacji dwóch braci o swoje ideały w środku wojny światowej. Z warsztatu obuwniczego, który odziedziczyli po ojcu, narodziły się te dwie wspaniałe marki.

Adidas został założony w 1949 roku i jest drugą po Nike najbardziej wartościową marką sportową. Podobnie jak jej konkurent, firma była notowana na giełdzie i jej ewolucja była całkiem dobra, ze wzlotami i upadkami typowymi dla giełdy, chociaż pandemia Covid mocno ją dotknęła.

Wraz z nadejściem pandemii spadła o 40%, a od początku inwazji na Ukrainę spadła o 70%, najniżej w historii. Powód? Przestała działać w Rosji i miała problemy z łańcuchem dostaw. Ponadto sprzedaż Adidasa w Chinach również gwałtownie spadła z powodu polityki chińskiego rządu Covid Zero.

Zakup akcji Puma

Jak już wspomniałam, Puma narodziła się z rywalizacji dwóch niemieckich braci i choć początkowo brat Adi przejął inicjatywę, produkując knagi dla szwajcarskiej reprezentacji piłkarskiej, to Rudolfowi (założycielowi Pumy) nie zajęło wiele czasu, aby rozkręcić swoją markę, sponsorując takich sportowców jak Pelé, Boris Becker czy Maradona.

Jeśli chcecie poznać wszystkie szczegóły tej konkretnej historii rywalizacji rodzeństwa to zostawiam Was z tym artykułem o Puma vs Adidas.

Jednak od 1986 roku spółka Adidas jest notowana na giełdzie we Frankfurcie i można powiedzieć, że dobrze sobie radzi. Zawsze miała bardzo stabilną marżę brutto, szczególnie w latach 2011-2021, a od 2015 do 2021 rosła w tempie 12% rocznie. Jednak firmę dotknęły wspomniane problemy, co doprowadziło do gwałtownego spadku ceny akcji w 2022 roku.

Pandemia, pogorszenie koniunktury na rynku chińskim oraz wzrost kosztów produkcji miały znaczący wpływ na te trzy firmy.

Nie należy jednak zapominać, że rynek sportowy jest rynkiem stabilnym z tendencją wzrostową. Ponadto, patrząc na trajektorię tych marek, możliwe są dwie interpretacje: z jednej strony mogą to być ostre spadki spółek o ugruntowanej pozycji, albo mogą to być momenty wspaniałych przecen i nowych możliwości inwestycyjnych, które są w zasięgu osób myślących długoterminowo. Jak mówi Warren Buffett: Bądź chciwy, gdy inni są strachliwi, a strachliwy, gdy inni są chciwi.

A jeśli po przeczytaniu tego wszystkiego myślisz o inwestowaniu w sport, to wiedz, że ponad 20 największych drużyn piłkarskich jest notowanych na giełdzie. Jeśli szukasz alternatywy dla innych tradycyjnych indeksów giełdowych, to może być dobry wybór. Tottenham był pierwszym, który wszedł na giełdę w latach 80-tych a wiele innych poszło później w jego ślady.

Jak inwestować w sektor sportowy: Gdzie kupić akcje?

Przejdźmy teraz do sedna sprawy.

Jeśli chcesz wykorzystać okazję, jaką jest spadek cen akcji sportowych, oto lista kilku najciekawszych brokerów. Wystarczy, że zarejestrujesz się na platformie wybranego brokera, wpłacisz pieniądze na swoje konto i zalogujesz się, aby dokonać zakupu.

BrokerOpłatyInformacje
DEGIRO1 € Dowiedz się więcej →
eToroSpreadDowiedz się więcej →

Krótko mówiąc, kupowanie akcji spółek sportowych oferuje wysokie zyski, ponieważ jest to stabilny rynek z dobrymi stopami zwrotu sprawdzonymi przez dziesięciolecia.

Chcesz zacząć inwestować? Sprawdź nasze rekomendacje:

  • Regulowany przez BaFin i Bundesbank.
  • Dobry wybór produktów, w tym inne złożone instrumenty, takie jak opcje i kontrakty futures, na start.
  • Obsługa klienta w języku polskim.
Odwiedź

Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty środków.

  • Trading automatyczny
  • Przejrzyste i zrozumiałe wskazówki handlowe
  • Darmowe transakcje akcji i ETF
  • Ochrona przed ujemnym saldem
  • Karta kredytowa/debetowa dostępna (w USA i UK tylko karta debetowa)
Odwiedź

74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.

Zastrzeżenie:

Inwestowanie wiąże się z ryzykiem.
Najlepsi brokerzy

74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.

76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.

Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Przed inwestowaniem zaleca się konsulta

Inwestowanie niesie ze sobą ryzyko straty.

75,5% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.

Reklama
Powiązane artykuły
Czym są Akcje Ułamkowe?
11 GRU, 2024
12 min czytania
Jak inwestować w wodę?
11 GRU, 2024
11 min czytania