Czym są Akcje Ułamkowe?

W tym poście wyjaśnimy, czym są akcje ułamkowe, w tym jakie są ich zalety i wady oraz gdzie można je kupić.

Czym są akcje?

Akcje to udziały, na które podzielony jest kapitał spółki. Każdy inwestor w spółce posiada określoną liczbę akcji, więc będzie właścicielem procentu, jaki te akcje reprezentują w spółce. W tym przypadku wartość wszystkich akcji spółki stanowi jej kapitalizację rynkową.

Należy pamiętać, że przez sam fakt posiadania akcji dana osoba jest już akcjonariuszem spółki i ma prawo uczestniczyć w zgromadzeniach akcjonariuszy, mieć dostęp do sprawozdań finansowych i otrzymywać dywidendy od spółki zgodnie z jej polityką wynagrodzeń akcjonariuszy.

W przypadku inwestycji w akcje jedno z często zadawanych pytań dotyczy tego, „jak obliczany jest zwrot z akcji„. Zwrot lub ROI (Return on Investment) to zasadniczo wartość procentowa, która wskazuje, jak bardzo inwestycja zyskała lub straciła na wartości w czasie. Jednak przy ocenie zwrotu kluczowe znaczenie ma zrozumienie niuansów między różnymi rodzajami akcji. Różnice między akcjami zwykłymi i uprzywilejowanymi mogą na przykład znacząco wpłynąć na potencjalny zwrot.

Podczas gdy akcje zwykłe reprezentują udział we własności spółki i zazwyczaj dają posiadaczowi prawo głosu w decyzjach biznesowych, akcje uprzywilejowane uprawniają posiadacza do preferencyjnego podziału zysków lub wpływów w przypadku likwidacji, ale mogą nie oferować prawa głosu. Różnice te mogą mieć wpływ na decyzje inwestycyjne, zwłaszcza przy badaniu możliwości zakupu akcji ułamkowych.

Czym są akcje ułamkowe?

Akcja ułamkowa to część akcji, która jest mniejsza niż cała akcja. Innymi słowy, pozwalają one na zakup akcji w oparciu o kwotę, którą chcesz zainwestować. W związku z tym inwestor może otrzymać część akcji, całą akcję lub więcej niż jedną jednostkę.

Mechanizm podziału akcji spółki skutkuje zwiększeniem liczby akcji w obiegu (dając tym samym możliwość inwestowania większej liczbie inwestorów) bez zwiększania kapitału zakładowego.

Jak działają akcje ułamkowe?

Aby zrozumieć, jak funkcjonują akcje ułamkowe, posłużymy się prostym przykładem:

Załóżmy, że chcesz zainwestować w spółkę, ale cena akcji jest wyższa niż jesteś gotów wydać. Zamiast kupować całą akcję, możesz kupić jej ułamek. W ten sposób staniesz się właścicielem tak zwanej akcji ułamkowej.

Ogólnie rzecz biorąc, oferują one większość zalet całej akcji lub ETF. Ich wartość jest indeksowana do ceny akcji spółki lub funduszu, w który inwestujesz, a ich wartość rośnie lub maleje wraz ze wzrostem lub spadkiem ceny akcji. Co więcej, akcje ułamkowe są zazwyczaj uprawnione do dywidendy, podobnie jak całe akcje.

Co więcej, jest mały szczegół dotyczący akcji ułamkowych, który należy wziąć pod uwagę: większość z tych oferowanych przez brokerów nie daje prawa do głosowania na zgromadzeniach akcjonariuszy. Oznacza to, że kupując akcję ułamkową za pomocą swojego konta, nie stajesz się właścicielem akcji bazowej, ponieważ współwłasność akcji nie jest technicznie możliwa.

Czy warto kupować akcje ułamkowe?

Jeśli zastanawiasz się, czy warto kupować akcje ułamkowe, powinieneś wiedzieć, że pomimo tego, że potencjalne zyski i straty są takie same jak w przypadku normalnego posiadania akcji, zyski i straty w rzeczywistej wartości pieniężnej w portfelu akcji ułamkowych będą oczywiście ułamkiem wartości. Istnieje jednak kilka zalet ich zakupu, które opisujemy poniżej.

Zalety i wady zakupu akcji ułamkowych

👍Zalety akcji ułamkowych

✅Umożliwiają inwestowanie w dowolną spółkę niezależnie od ceny akcji.

✅Pozwalają inwestorom rozpocząć inwestowanie z mniejszymi środkami i eksperymentować z budowaniem portfela bez ryzykowania dużego kapitału.

✅Dają więcej możliwości dywersyfikacji posiadanych aktywów przy jednoczesnym ograniczeniu wydatków.

✅Inwestowanie w akcje ułamkowe oferuje więcej możliwości dla Dollar Cost Averaging, systemu, w którym inwestorzy regularnie inwestują stałą kwotę, aby złagodzić zmienność rynku i budować pozycję bez obaw o timing rynku.

👎Wady akcji ułamkowych

❌Są one dostępne tylko w ograniczonej liczbie akcji i funduszy giełdowych (ETF).

❌Wiele akcji ułamkowych nie pozwala posiadaczom na głosowanie w kwestiach dotyczących spółki, dopóki nie staną się właścicielami pełnej akcji.

❌Kupno i sprzedaż akcji ułamkowych może nie oferować takiej samej płynności jak pełne akcje.

Generalnie, handel akcjami ułamkowymi oferuje wiele możliwości inwestycyjnych znacznie szerszemu gronu odbiorców, zwłaszcza młodszym inwestorom i początkującym, ponieważ pozwala im zajmować pozycje w spółkach, których ceny akcji są zbyt wysokie.

Z czasem początkujący inwestorzy mogą zwiększyć swoją ekspozycję i zacząć budować znaczący portfel inwestycyjny.

Jak kupić akcje ułamkowe?

Kupując akcje ułamkowe, należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

  1. Opłaty za usługi inwestycyjne mogą łatwo się sumować, jeśli broker, z którym współpracujesz, pobiera prowizje za każdą transakcję. Ponadto nie wszyscy brokerzy zezwalają swoim klientom na kupowanie lub posiadanie akcji ułamkowych.
  2. Liczba brokerów internetowych, którzy oferują usługę zakupu tych akcji, jest ograniczona. Poniższa lista zawiera brokerów akcji ułamkowych upoważnionych do oferowania tej usługi w Polsce:
BrokerKonto demoMinimalny depozytWięcej informacji
eToro✅Tak100 $Więcej* →
Interactive Brokers✅Tak❌BrakWięcej →
XTB✅Tak❌BrakWięcej →

*Twój kapitał jest zagrożony.

Tutaj znajdziesz pełną listę najlepszych brokerów dla akcji ułamkowych.

  1. Po wybraniu brokera należy założyć konto i rozpocząć handel akcjami ułamkowymi.

Dlaczego akcje ułamkowe są korzystne?

Akcje ułamkowe to ciekawa opcja dla inwestorów, otwierająca pole do nowych możliwości. Zobaczmy, na czym one polegają.

🔄Większa elastyczność

Akcje ułamkowe zwiększają elastyczność wyborów inwestycyjnych, co oznacza bardziej efektywne wykorzystanie zasobów ekonomicznych. Dzięki nim możesz dostosować swoją strategię inwestycyjną do najbardziej subtelnych potrzeb, kalibrując wszystko co do jednej tysięcznej, aby zbudować portfel, który idealnie pasuje do Twoich planów inwestycyjnych.

💰Łatwość budżetowania

Dzięki akcjom ułamkowym nawet osoby dysponujące ograniczonym kapitałem mają możliwość inwestowania. I to nie wszystko: pomyśl o scenariuszu, w którym po dokonaniu głównych inwestycji pozostaje ograniczony budżet. Dzięki akcjom ułamkowym możesz zainwestować pozostały budżet bez zbytniego obciążania ogólnego planu inwestycyjnego.

💹Czy akcje ułamkowe mogą przynosić zyski?

Odpowiedź jest oczywiście twierdząca. Podział udziału na kilka części nie wpływa w żaden sposób na rentowność. Oczywiście zwrot będzie proporcjonalny do zainwestowanego kapitału, ale same w sobie mogą być doskonałą okazją inwestycyjną.

Kup akcje ułamkowe

XTB
Minimalny depozyt:

€0.00

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€100.00

Disclaimer:

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.

76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD.

Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

Najlepszy broker do akcji zagranicznych
Inwestowanie w zagraniczne akcje stało się normą, podczas gdy jeszcze kilka lat temu wydawało się to niemożliwe. Obniżenie prowizji za zakup akcji na tych rynkach zwiększyło konkurencję dla inwestorów. W tym artykule przyjrzymy się, jaki jest najl...
Kalendarz dywidend
Jeśli jesteś zainteresowany inwestowaniem na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, to być może chcesz wiedzieć więcej o dywidendach i kiedy ...