Największe fundusze hedgingowe i ich zarządzający

Biorąc pod uwagę najnowsze dane, nie jest zaskakujące, że dziesięciu najlepszych menedżerów funduszy hedgingowych znajduje się na liście Forbes 400. Oto największe fundusze hedgingowe na świecie.

najwieksi-zarzadzajacy-funduszami

Talent zarządzających funduszami hedgingowymi jest jednym z największych aktywów portfeli (ponieważ starają się być niezależni od rynków). Ich praca jest bardzo ważna; nie tylko dlatego, że branża funduszy hedgingowych gromadzi aktywa o wartości ponad 3 bln USD, ale także dlatego, że zarobki zarządzających mogą wahać się od 835 mln USD do 1,8 bln USD.

Ogólnie rzecz biorąc, system prowizji funduszy hedgingowych wykorzystuje kryterium „dwudziestu dwóch”: 2% od zarządzanych aktywów (AUM) i 20% od zysków. Zarobki zarządzającego są zatem bezpośrednio związane z wynikami jego pracy. Dlatego też przy ocenie najlepszych zarządzających funduszami hedgingowymi kryterium to jest brane pod uwagę.

Fundusze hedgingowe i 10 najlepszych zarządzających

W poprzednich latach odnotowano wzrost aktywów netto pod zarządzaniem w branży funduszy hedgingowych. Poniżej prezentujemy zarządzających tymi funduszami.

Nelson Peltz: Trian Fund Management Partners

Nelson Peltz jest założycielem funduszu hedgingowego Trian Fund Management Partners, wraz z Peterem Mayem i Edwardem Gardenem. Jest to wielomilionowy fundusz hedgingowy zatrudniający około 50 pracowników.

Jego polityka polega na inwestowaniu w wysokiej jakości, ale niedowartościowane spółki w celu współpracy z zespołem zarządzającym przy promowaniu projektów zrównoważonego wzrostu i osiąganiu korzyści dla wszystkich akcjonariuszy.

Pan Peltz jest jednym z najbardziej szanowanych akcjonariuszy spółek, w których uczestniczy fundusz hedgingowy, ze względu na swoje doświadczenie i umiejętności. W niektórych z nich pełnił również funkcję prezesa niewykonawczego. W jego portfolio możemy znaleźć takich menedżerów jak Invesco, Legg Mason, Domino’s Pizza, Sysco i Heinz.

Zarobki Nelsona Peltza sięgają 835 mln USD.

Stephen Mandel JR: Tiger Management

Stephen Frank Mandel Jr założył fundusz hedgingowy Lone Pine Capital w 1997 roku w oparciu o swoje doświadczenie jako analityk rynku detalicznego w Goldman Sachs oraz jako menedżer funduszu Tiger Management (nie mylić z Tiger Global Management, który omówimy wkrótce).

Ten fundusz hedgingowy stosuje strategie long/short w akcjach i innych powiązanych papierach wartościowych. Analiza fundamentalna prowadzona jest na zasadzie bottom-up, aby ukierunkować proces inwestycyjny.

Jego przychody również wynoszą około 835 mln USD i kilkakrotnie znalazł się na liście Forbes’a najbardziej dochodowych zarządzających funduszami hedgingowymi.

Chociaż nadal zajmuje stanowisko kierownicze w Lone Pine Capital, w 2019 r. zrezygnował z obowiązków związanych z zarządzaniem inwestycjami. Jednak nadal jest on uważany za jednego z najlepszych zarządzających funduszami hedgingowymi.

Ray Dalio: Bridgewater Associates

Oprócz tego, że Ryamond Dalio jest znany ze swojej teorii „All Seasons Portfolio”, jest on jednym z najlepszych menedżerów funduszy hedgingowych na świecie. W rzeczywistości, jego fundusz hedgingowy Bridgewater Associates jest największym na świecie, z około 150 miliardami dolarów w aktywach pod zarządzaniem (AUM).

Ten fundusz hedgingowy podąża za zasadami Raya Dalio i stosuje strategię opartą na globalnych trendach gospodarczych (z danymi makroekonomicznymi). Jak widać na poniższym wykresie, strategie makro są szeroko stosowane w branży funduszy hedgingowych.

Ray Dalio rozpoczął swoje pierwsze inwestycje jako dziecko, ucząc się od inwestorów podczas zbierania piłek na polu golfowym. Ukończył Harvard i w 1975 roku założył firmę Bridgewater. Stał się znaczącą postacią w zarządzaniu alternatywnym, z przychodami w wysokości 1,1 miliarda dolarów.

Ewolucja wartości portfela Bridgewater Associates

David Tepper: Appaloosa Management

Po ukończeniu studiów ekonomicznych na Uniwersytecie w Pittsburgu, David Alan Tepper uzyskał tytuł MBA w 1982 roku. Dwa lata później rozpoczął swoją podróż do świata finansów w Goldman Sachs.

Opuścił jednak tę firmę po kryzysie w 1987 roku (ponieważ twierdzi, że nie awansował pomimo dobrych wyników), aby stworzyć własną firmę: Appaloosa Management.

Już w 2018 r. Tepper osiągnął trzecią pozycję w rankingu zarządzających funduszami hedgingowymi o najwyższych zwrotach (przeprowadzonym przez Forbes).

Jego fundusz, Appaloosa Management, specjalizuje się w aktywach dłużnych emitowanych przez podmioty znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej. Chociaż inwestuje w akcje na całym świecie. Dochód Davida Teppera w 2020 r. wyniósł 1,3 mld USD.

Steve Cohen: Point72

Niewątpliwie jedną z największych postaci w branży zarządzania inwestycjami alternatywnymi jest Steve Cohen. Nie po raz pierwszy pojawia się on na liście dziesięciu najlepiej zarabiających zarządzających funduszami hedgingowymi. W lutym 2015 r. Forbes uznał go za najbardziej dochodowego zarządzającego funduszem hedgingowym. Podobnie jak w 2011 roku, znalazł się na liście najbardziej wpływowych osób według Bloomberg Markets.

Biografia tego menedżera nie jest jednak pozbawiona kontrowersji. W 2012 roku został oskarżony o wykorzystywanie informacji poufnych w swojej byłej firmie inwestycyjnej (SAC Capital). SEC ukarała tę firmę grzywną w wysokości około 1,2 miliarda dolarów.

Jednak jego praca mówi sama za siebie i udało mu się pozostać w szeregach najlepszych zarządzających funduszami hedgingowymi.

Obecnie jest prezesem i dyrektorem Point72, funduszu hedgingowego, którego wartościami są etyka, doskonałość i możliwości.

Fundusz hedgingowy Point72 inwestuje w różne klasy aktywów i poprzez różne strategie, zawsze poszukując innowacji. Zatrudnia ponad 1650 pracowników w 12 biurach na całym świecie, a jego misja jest jasna: uczynić fundusz liderem, oferując doskonałe zwroty skorygowane o ryzyko (przy jednoczesnym zachowaniu standardów etycznych).

Według najnowszych danych, Steve Cohen osiągnął zysk w wysokości 1,3 miliarda dolarów.

Chase Coleman: Tiger Global Management

Teraz czas porozmawiać o Chase’ie Colemanie i jego funduszu hedgingowym: Tiger Global Management.

Tiger Global Management stał się jednym z najważniejszych funduszy hedgingowych ostatnich lat.

W rzeczywistości Chase Coleman rozpoczął swoją karierę w 1997 roku we wspomnianym wcześniej Tiger Management: funduszu hedgingowym należącym do Juliana Robertsona, który stał się legendą Wall Street, osiągając wartość netto od 8 milionów dolarów w 1980 roku do 22 milionów dolarów w 1990 roku.

Podobieństwo nazw obu funduszy hedgingowych nie jest zaskakujące, ponieważ Coleman był uczniem Robertsona.

Krótko mówiąc, Tiger Global Management był funduszem hedgingowym zdolnym do zapewnienia rocznych zwrotów na poziomie około 22,4% w okresie od 2016 do połowy 2019 roku. Do 2020 r., roku naznaczonego pandemią koronawirusa, stał się najbardziej dochodowym funduszem w rankingu 20 funduszy hedgingowych LCH Investments. Jego inwestycje koncentrują się na spółkach publicznych i prywatnych z branży technologii internetowych, oprogramowania i finansów.

Zarobki Chase’a Colemana sięgnęły 1,4 mld dolarów do 2020 roku.

Izzy Englander: Millenium Management

Israel Englander jest założycielem funduszu hedgingowego Millennium Management (wraz z Ronaldem Shearem). Jest to fundusz, który wykazał się spektakularnym wzrostem. Rozpoczął swoją trajektorię w 1989 roku z 35 milionami dolarów w aktywach pod zarządzaniem, a w 2019 roku miał już 39,2 miliarda dolarów.

Już w 2019 r. Izzi Englander został sklasyfikowany jako 7. najlepiej zarabiający zarządzający funduszem hedgingowym. Jest jednym ze 100 najbogatszych ludzi w Stanach Zjednoczonych (74. miejsce w październiku 2020 r.).

Millennium Management jest jednym z najlepszych funduszy hedgingowych pod względem zarządzanych aktywów. Jego polityka opiera się na szeregu strategii zarządzania (głównie analizie ilościowej i arbitrażu) na akcjach, walutach, kontraktach terminowych i zabezpieczonych papierach wartościowych.

Izzy Englander znajduje się w pierwszej dziesiątce zarządzających funduszami hedgingowymi, z przychodami na poziomie 1,5 mld USD.

Ken Griffin: Citadel

Kennet C. Griffin założył w 1990 roku fundusz hedgingowy Citadel, obecnie jeden z największych i odnoszących największe sukcesy na świecie.

Griffin jest również jednym z najbogatszych ludzi w Ameryce, a od 2012 r. znajduje się na liście Forbes 400 jako jeden z najlepiej zarabiających menedżerów funduszy.

Strategie zarządzania Citadel są zróżnicowane i mają na celu wykorzystanie różnych możliwości. Koncentrują się one głównie na analizie fundamentalnej i zaawansowanej analizie ilościowej. Citadel działa w głównych klasach aktywów na rynku globalnym.

Warto zauważyć, że w lutym 2021 r. fundusz Citadel zwiększył swoją pozycję w grupie lotniczej IAG do 51 mln USD.

Ken Griffin osiągnął przychody w wysokości 1,5 miliarda dolarów.

Chris Hohn: Children’s Investment Fund Management

Po ukończeniu studiów na Uniwersytecie w Southampton, uzyskał tytuł MBA na Harvardzie i w 1996 roku rozpoczął zarządzanie funduszem hedgingowym Perry Capital.

Bazując jednak na swoim doświadczeniu, Christopher Hohn założył w 2003 roku własną firmę zarządzającą alternatywnymi funduszami inwestycyjnymi: Children’s Investment Fund Management.

Nazwa może zaskakiwać, ale jest jak najbardziej słuszna. Jest to fundusz, który co roku przekazuje proporcjonalną część swoich zysków na rzecz fundacji o tej samej nazwie (The Children’s Investment Fund Fondation), a jego misją jest służenie dzieciom żyjącym w ubóstwie w krajach słabo rozwiniętych.

Warto zauważyć, że ten fundusz hedgingowy ma siedzibę w Londynie i jest regulowany przez FCA. Przyjmuje strategię value investing w spółki na całym świecie. Jak zwykle w przypadku tego typu inwestycji, spółki, w które inwestuje, są silne, mają trwałą przewagę konkurencyjną i przewidywalne przepływy pieniężne.

Przychody tego alternatywnego zarządzającego aktywami wynoszą 1,8 mld USD.

Jim Simons: Renaissance Technologies

Aby zamknąć ten artykuł o 10 najlepszych menedżerach funduszy hedgingowych, przedstawiamy Jima Simonsa: matematyka i założyciela Renaissance Technologies, menedżera odpowiedzialnego za jeden z najbardziej kultowych portfeli w historii; Medallion Fund.

Renaissance Technologies to firma zarządzająca inwestycjami, która stosuje kryteria ilościowe i statystyczne (ma to sens dla matematyka). Fundusz Medallion jest przez wielu uważany za najbardziej skuteczny fundusz hedgingowy, który w latach 1988-2019 osiągnął średni roczny zwrot w wysokości nie mniejszej niż 66%.

Jest to jednak jeden z najbardziej skrytych funduszy: jego strategia inwestycyjna jest ujawniana tylko jego właścicielom i zarządzającym.

Dzięki takiemu zarządzaniu Renaissance Technologies jest klasyfikowane jako prawdziwa maszyna do zarabiania pieniędzy, a Jim Simons otrzymuje wynagrodzenie w wysokości około 1,8 miliarda dolarów.

Szukasz brokera? Sprawdź nasze rekomendacje

Minimalny depozyt:

€100.00

* 76% detalicznych kont CFD traci pieniądze
XTB
Minimalny depozyt:

€0.00

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
Minimalny depozyt:

€0.00

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

Inwestowanie w surowce
Jeśli chodzi o wybór wśród katalogu aktywów giełdowych, inwestowanie w surowce jest jedną z najbardziej ciekawych opcji inwestycyjnych. W tym artykule chcemy wyjaśnić, jak bezpiecznie inwestować w surowce, dlaczego warto to robić i jakie ryzyko si...