Najlepsze ETF na Indie

Indie zajmują piąte miejsce wśród największych gospodarek świata pod względem produktu krajowego brutto (PKB). Ich kapitalizacja rynkowa wynosząca około 3 bilionów dolarów nie jest bez znaczenia. Zobaczmy, jak inwestować w fundusze ETF na Indie.

Indyjska gospodarka wykazała się ostatnio dobrymi wynikami, o czym świadczą wykresy JPMorgan.

Składniki PKB Indii

Inflacja spadła, podobnie jak wskaźnik kredytów zagrożonych. Z drugiej strony, wzrost realnego PKB utrzymuje się na dodatniej trajektorii i przekracza średnią z ostatnich dziesięciu lat.

Dlaczego inwestować w Indiach?

W nadchodzących latach Indie mają duże szanse stać się największą siłą roboczą na świecie, z udziałem około 24%. Możesz to zobaczyć na poniższym wykresie.

lyxor india itp

Średnia wieku w Indiach wynosi 28 lat, przy czym 26% populacji ma mniej niż 14 lat. Liczby te oferują ogromny potencjał, aby stać się jednym z kolejnych miejsc produkcji w wielu sektorach, a także zwiększyć konsumpcję krajową.

Duże globalne firmy zdają sobie z tego sprawę i chcą zgarnąć swój kawałek tortu. Dla zagranicznych firm, które muszą radzić sobie ze szkodliwymi lokalnymi procedurami i/lub problemami biurokratycznymi i/lub skomplikowanymi regulacjami, a nawet niedoborem wykwalifikowanej siły roboczej, nie jest to jednak koniec złych wiadomości. Doświadczyły tego Amazon, Apple, Ford, Harley-Davidson, Holcim itp.

Ponadto indyjscy liderzy rynku przewidują wzrost przychodów i zysków w 2024 roku.

Oczekiwania biznesowe Indie

Na rynkach wschodzących, a tym bardziej w Indiach, zagranicznym firmom często trudno jest poruszać się w biurokratycznym, regulacyjnym i kulturowym labiryncie. Dlatego też lepiej jest inwestować w Indiach za pośrednictwem lokalnych spółek, które mają wiedzę i relacje z inwestorami. Dlatego też fundusze ETF z indyjskimi spółkami w portfelu są lepszą alternatywą do uzyskania ekspozycji na Indie.

👉 Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o inwestowaniu w fundusze ETF, które śledzą indeks MSCI, w tym rynek wschodzący, przeczytaj ten artykuł.

Jakie są główne indeksy śledzące rynek indyjski?

Indyjski rynek akcji jest ogromny, z 6800 notowanymi spółkami i dwiema głównymi giełdami: National Stock Exchange (NSE) i Bombay Stock Exchange (BSE).

Istnieje zatem kilka indeksów, które próbują śledzić wszystkie te spółki, ich sektory i różne kapitalizacje. Najważniejsze z nich to trzy poniższe:

  • Nifty 50: Jest to indeks, który śledzi 50 spółek o największej kapitalizacji. Sektory o największej wadze to finanse, technologia oraz ropa i gaz.
  • MSCI India: śledzi spółki o dużej i średniej kapitalizacji w Indiach, starając się pokryć 85% rynku 114 spółkami portfelowymi. Podobnie jak w przypadku Nifty 50, sektory o największej wadze to finanse, technologia i energia.
  • FTSE India: obejmuje spółki o dużej i średniej kapitalizacji, ale ma 30% limit wagi dla każdej spółki. Dwa sektory o największej wadze to sektor finansowy i technologiczny, natomiast trzecim sektorem jest sektor przemysłowy.

Najlepsze ETF na Indie

Poniżej wymieniono fundusze ETF skoncentrowane na Indiach, które osiągnęły najlepsze wyniki w ciągu ostatnich trzech lat:

Fundusz ETFISINTERRentowność aktualizowana co 3 lata
Franklin FTSE India UCITS ETFIE00BHZRQZ170,19%11,80%
iShares MSCI India UCITS ETF USD (Acc)IE00BZCQB1850,65%12,58%
Amundi MSCI India UCITS ETF EURLU16810430860,85%16,06%
Xtrackers Nifty 50 Swap UCITS ETF 1CLU02921096900,85%9,35%

KUP ETF na Indie na XTB i Freedom24 👇

👉 Zobacz także najlepszych brokerów ETF.

Franklin FTSE India UCITS ETF

Franklin FTSE India UCITS ETF dąży do śledzenia indeksu FTSE India obejmującego spółki o dużej i średniej kapitalizacji, ale z 30% ograniczeniem alokacji w ramach indeksu.

Ma podejście oparte na pełnej replikacji fizycznej. Jego walutą bazową jest USD i nie jest on zabezpieczony walutowo. Prowadzi politykę dywidendy akumulacyjnej i ma siedzibę w Irlandii. Jego roczna zmienność wyniosła 10,42%.

Poniższe tabele pokazują główne pozycje ETF i ich podział sektorowy:

Top 10 SpółekWaga
Reliance Industries Ltd.7.57%
HDFC Bank Ltd.6.53%
Infosys Ltd.3.89%
Tata Consultancy Services3.06%
Bharti Airtel Ltd.2.38%
ICICI Bank Ltd.2.10%
Axis Bank Ltd.2.00%
Larsen & Toubro Ltd.1.88%
Hindustan Unilever1.53%
Mahindra & Mahindra Ltd.1.49%

Sektory:

  • Finanse: 21,48%
  • Consumer Discretionary: 12,22%
  • Energia: 10,86%
  • Technologia: 10,65%
  • Inne: 44.79%

iShares MSCI India UCITS ETF USD (Acc)

ETF stara się replikować indeks MSCI India, który śledzi duże i średnie spółki w Indiach. W jego portfelu znajduje się łącznie 114 spółek.

Ma fizyczną metodę replikacji ze zoptymalizowanym samplingiem. Jego walutą bazową jest USD i nie jest on zabezpieczony walutowo. Jego siedziba znajduje się w Irlandii, a polityka dywidendowa ma charakter akumulacyjny. Jego roczna zmienność wyniosła 10,59%.

A to są główne pozycje:

Principales posiciones del iShares MSCI India UCITS ETF USD (Acc)

iShares MSCI India UCITS ETF USD (Acc) Główne pozycje

Poniżej przedstawiono podział portfela na sektory:

Desglose sectorial iShares MSCI India UCITS ETF USD (Acc)
Podział sektorowy iShares MSCI India UCITS ETF USD (Acc)

Xtrackers Nifty 50 Swap UCITS ETF 1C 

Xtrackers Nifty 50 Swap UCITS ETF śledzi indeks Nifty 50 obejmujący 50 indyjskich spółek o największej kapitalizacji w 22 sektorach indyjskiej gospodarki.

Jest to syntetyczna replikacja z niefinansowanymi swapami. Nie jest zabezpieczony walutowo, a jego walutą bazową jest USD. Jego siedziba znajduje się w Luksemburgu, a polityka dywidendowa ma charakter akumulacyjny. Jego roczna zmienność wyniosła 10,58%.

Pozycje portfela Xtrackers Nifty 50 Swap UCITS ETF 1C

Poniżej przedstawiono podział portfela na sektory:

Pozycje portfela Xtrackers Nifty 50 Swap UCITS ETF 1C | źródło: Morningstar

Kup ETF na IBKR i DEGIRO 👇

Często zadawane pytania: ETF na Indie

Jakie ryzyko wiąże się z inwestowaniem w Indiach?

Jako kraj wschodzący, Indie charakteryzują się wyższą zmiennością i ryzykiem krajowym, reprezentowanym przez niestabilność polityczną, korupcję, wątpliwą praworządność i konflikty społeczne.
Innym ryzykiem mogą być też wyższa niż średnia 15-letnia wycena, która może wskazywać, że rynek ogólnie nie jest już tani.

Którzy zarządzający lub emitenci oferują indyjskie fundusze ETF?

Emitenci z największymi aktywami w zarządzaniu (AUM), którzy posiadają fundusze ETF skoncentrowane na Indiach to: iShares, Lyxor i Franklin Templeton.

Czy indyjskie fundusze ETF to dobra inwestycja?

Podobnie jak w przypadku wszystkich funduszy ETF, które są skoncentrowane na jakimś elemencie, zależy to od tego, który z nich wybierzesz, kiedy go kupisz i oczywiście od strategii, której używasz. Tego typu krajowe fundusze ETF nie działają zbyt dobrze w portfelach indeksowych, ponieważ ryzyko koncentracji zwiększa losowość portfela i wynikające z tego zwroty. Ich użycie jest preferowane w strategiach rotacyjnych.

Szukasz brokera do inwestowania w fundusze ETF?

Minimalny depozyt:

€0.01

Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€0.00

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

ETF na gaz z dźwignią: Zalety i wady
Jako nowy inwestor, inwestowanie w gaz ziemny może być bardzo interesujące, jeśli zbadasz jego wartość, która cieszy się dużą zmiennością i silnymi prognozami wzrostu. Ponadto, na gaz ziemny jest duże zapotrzebowanie, a jego ceny gwałtownie wzrosł...