Jak inwestować na Nasdaq?

Na giełdzie Nasdaq można łatwo inwestować zarówno w cały rynek (poprzez indeks), jak i w poszczególne papiery wartościowe. Wszystko, co musisz zrobić, to wybrać instrument finansowy, który najlepiej odpowiada Twoim potrzebom i otworzyć rachunek u brokera. Nasdaq to nazwa rynku finansowego zwykle kojarzonego z technologią, więc jakie są jego zalety? A przede wszystkim, jak można inwestować na tym rynku?

Co to jest Nasdaq?

Nasdaq to giełda papierów wartościowych utworzona w 1971 r. jako alternatywa dla Nowojorskiej Giełdy Papierów Wartościowych (NYSE). Pierwotnie została stworzona do handlu akcjami szybko rozwijających się firm technologicznych.

Na Nasdaq akcje są przedmiotem obrotu elektronicznego na różnych platformach. Inwestorzy mogą kupować i sprzedawać akcje bezpośrednio na rynku, bez pośrednictwa brokera. Nasdaq oferuje również usługi analizy rynku i narzędzia handlowe.

zainwestuj nasdaq 100
Źródło: Yahoo Finance

Jest to jedna z największych i najpopularniejszych giełd na świecie, co sprawia, że jest ona wyjątkowo dynamiczna i ekscytująca.

Krótka historia Nasdaq

Rzućmy okiem na ewolucję Nasdaq od jej powstania w połowie XX wieku do dnia dzisiejszego:

 • 1960: SEC zwraca się do NASD o uregulowanie rynku OTC w Stanach Zjednoczonych.
 • 1971: NASD automatyzuje rynek i tworzy Nasdaq.
 • 1975: Nasdaq opracowuje standardy wyceny i oddziela akcje najsilniejszych spółek od akcji OTC.
 • 1982: Najsilniejsze firmy z Nasdaq oddzieliły się i utworzyły rynek krajowy Nasdaq.
 • 1991: Akcje Nasdaq uznane za równoważne z akcjami notowanymi na AMEX lub NYSE.
 • 1995-2000: bańka dot-com, okres szybkiego rozwoju spółek internetowych i technologicznych na Nasdaq. W tym okresie Nasdaq wzrósł o ponad 400% i osiągnął szczyt w marcu 2000 roku.
 • 2000-2002: Krach Dotcomu, w wyniku którego Nasdaq stracił ponad 70% swojej wartości w październiku 2002 roku.
 • 2020-2022: Covidowa bańka, skutkująca wzrostem wyceny spółek technologicznych na Nasdaq w związku z rosnącym uzależnieniem od technologii pracy zdalnej i edukacji online. W tym okresie Nasdaq wzrósł o ponad 65% i osiągnął swój szczyt w listopadzie 2021 r.
 • 2021-2022: Koniec bańki Covid: Nasdaq przeżywa znaczny spadek z powodu napięć inflacyjnych i rosnących stóp procentowych. Od lutego 2021 do października 2022 Nasdaq stracił nawet 35%.

Obecnie Nasdaq jest obsługiwany przez Nasdaq Stock Market Company i jest rynkiem, na którym handluje się głównie dużymi firmami technologicznymi, takimi jak Microsoft i Intel.

Sprawdź także czym jest:

Indeksy Nasdaq

Jak już wspomniano, inwestowanie w indeks jest równoznaczne z inwestowaniem w rynek jako całość. W tym przypadku inwestowanie w indeks Nasdaq jest równoznaczne z inwestowaniem w koszyk akcji składający się z wielu najbardziej reprezentatywnych spółek Nasdaq: podążanie za zachowaniem całego rynku.

Indeksy Nasdaq prezentują się następująco:

NASDAQ 100

Nasdaq 100 to indeks giełdowy obejmujący 100 największych spółek technologicznych na giełdzie Nasdaq (właściwie 103, ponieważ 3 z wchodzących w skład spółek emitują dwie klasy akcji). Spółki te są wybierane na podstawie kapitalizacji rynkowej, przychodów, rentowności operacyjnej i płynności. Można powiedzieć, że indeks ten codziennie mierzy zachowanie 100 największych spółek na Nasdaq.

Nasdaq Composite

Nasdaq Composite mierzy wyniki akcji tysięcy akcji notowanych w Stanach Zjednoczonych.

Oczywiście może on obejmować różną liczbę spółek, ponieważ indeks ten jest na bieżąco korygowany, aby odzwierciedlić aktualną listę wszystkich spółek notowanych na rynku Nasdaq. W marcu 2023 roku Nasdaq Composite obejmie ponad 3400 spółek notowanych na Nasdaq, co czyni go jednym z największych indeksów giełdowych na świecie.

Nasdaq Biotechnology Index

Nasdaq Biotech jest jednym z najważniejszych indeksów Nasdaq. Składa się z wiodących akcji w branży biotechnologicznej, o łącznej kapitalizacji rynkowej przekraczającej 2 biliony dolarów. Firmy te obejmują zarówno branżę farmaceutyczną, jak i biotechnologię żywności.

Inwestorzy wykorzystują indeks do pomiaru wyników sektora biotechnologicznego. Pomaga nam to identyfikować trendy, odkrywać możliwości inwestycyjne i lepiej rozumieć potencjalne zagrożenia.

Nasdaq Financial

Nie ma określonego indeksu giełdowego o nazwie „Nasdaq Financial”. Jednak rynek Nasdaq ma kilka indeksów giełdowych, które koncentrują się na konkretnych spółkach z sektora finansowego.

Na przykład Nasdaq Financial-100 Index (NQIXF) to indeks obejmujący 100 największych spółek finansowych notowanych na rynku Nasdaq. Firmy te mogą należeć do różnych sektorów finansowych, takich jak banki, firmy ubezpieczeniowe, usługi inwestycyjne, fundusze inwestycyjne i inne.

Istnieje również Nasdaq Bank Index (NQBKX), który obejmuje spółki zajmujące się głównie bankowością, oraz Nasdaq Insurance Index (NQKIX), który obejmuje spółki zajmujące się głównie ubezpieczeniami.

Krótko mówiąc, rynek Nasdaq ma kilka indeksów giełdowych, które koncentrują się na spółkach z sektora finansowego.

Sprawdź także:

Jak inwestować na Nasdaq?

Nasdaq to jedna z największych giełd na świecie. Znany jest z obrotu papierami wartościowymi głównie w formacie elektronicznym, co zapewnia większą przejrzystość i większą płynność.

Oferuje różnorodne produkty finansowe, w tym akcje, obligacje, instrumenty pochodne, ETF-y, fundusze inwestycyjne, opcje i inne instrumenty finansowe. Jej akcje są przedmiotem obrotu online i można je kupować i sprzedawać w czasie rzeczywistym.

Zobacz także: Jak inwestować na giełdzie

Najlepszym sposobem inwestowania w Nasdaq są fundusze ETF, które są funduszami giełdowymi, które śledzą wyniki określonego indeksu giełdowego, takiego jak Nasdaq Composite Index. Oznacza to, że inwestorzy mogą kupować i sprzedawać akcje głównych indeksów giełdowych bez konieczności kupowania i sprzedawania poszczególnych akcji.

Gdzie inwestować na Nasdaq

Pierwszym krokiem do zakupu akcji spot Nasdaq jest wybór akcji lub obligacji korporacyjnych. 

Aby dokonać dobrego wyboru akcji, warto przeprowadzić odpowiednie analizy spółek oferujących akcje na Nasdaq. Kolejnym krokiem jest założenie konta u renomowanego brokera. Następnie po prostu wpłacasz środki, które sfinansują Twoją inwestycję, w zależności od ilości akcji, które chcesz kupić, i jesteś gotowy do zakupu akcji.

Oto wybór najlepszych brokerów do kupowania akcji Nasdaq:

BrokerRegulacjeInformacje
etoro opinieCySECDowiedz się więcej* →
KNFDowiedz się więcej →
interactivebrokersSECDowiedz się więcej →

*Twój kapitał jest zagrożony. Obowiązują inne opłaty. Więcej informacji można znaleźć na stronie etoro.com/trading/fees.

Przykłady spółek notowanych na rynku Nasdaq (i część Nasdaq 100) to:

 • Oprogramowanie: Microsoft, SAP, Oracle, IBM, Symantec itp.
 • Sprzęt: Apple, Samsung
 • Internet: Facebook, Google
 • Półprzewodniki: Intel, Qualcomm, Infineon Technologies
 • Handel elektroniczny: Amazon, Paypal
 • Biotechnologia: Enlighten, Gilead Sciences

Z drugiej strony, poprzez pojedyncze akcje, można również inwestować w Nasdaq i nie być tak narażonym na sektor technologiczny. Na tym rynku notowane są inne firmy, z których wiele jest również częścią indeksu Nasdaq 100:

 • Żywność i napoje: PepsiCo, Monster Beverage.
 • Farmaceutyki: Mylan, Alexion Pharmaceuticals, Celgene.
 • Motoryzacja: Paccar, O’Reilly Auto Parts.
 • Transport: Grupa American Airlines.

Inwestuj na Nasdaq poprzez fundusze ETF

Fundusze ETF mogą oferować lepszą dywersyfikację Twojego portfela. Inwestując w Nasdaq za pośrednictwem funduszy ETF, masz możliwość uzyskania ekspozycji na szereg aktywów finansowych w jednym miejscu. Oznacza to, że możesz zmniejszyć ryzyko swojego portfela poprzez jego dywersyfikację. Możesz zobaczyć pełną listę najlepszych funduszy ETF Nasdaq tutaj lub zapoznać się z poniższą tabelą.

Fundusze ETFTickerISIN
iShares NASDAQ 100 UCITS ETF USD (akc)SXRVIE00B53SZB19
Invesco EQQQ Nasdaq-100 UCITS ETFEQQQIE0032077012
First Trust Nasdaq Cybersecurity UCITS ETF AccCBRIE00BF16M727

Inwestuj na Nasdaq za pomocą funduszy inwestycyjnych

Niezależnie od tego, czy inwestujesz bezpośrednio w Nasdaq poprzez jego indeks, czy budujesz zdywersyfikowany portfel z naciskiem na akcje spółek technologicznych notowanych na giełdzie Nasdaq, fundusze inwestycyjne oferują dobrą alternatywę.

W rzeczywistości te produkty inwestycyjne zostały stworzone, aby przybliżyć świat inwestycji przeciętnemu oszczędzającemu. Inwestowanie w fundusze jest proste i pozwala na automatyczne uzyskanie kompletnego i zdywersyfikowanego portfela.

Istnieją fundusze indeksowe, które śledzą wyniki indeksów. Ten rodzaj funduszu inwestycyjnego może być dobrą opcją, ponieważ nie musi aktywnie zarządzać portfelem (poza okresowym rebalansowaniem), a co za tym idzie, ma niższe opłaty.

W ten sposób możliwe jest inwestowanie na całym rynku Nasdaq za pośrednictwem funduszu inwestycyjnego, który śledzi zachowanie jednego z jego indeksów.

Kontrakty CFD i instrumenty pochodne na Nasdaq

Te produkty finansowe oferują ekspozycję na zmiany cen aktywów bazowych bez konieczności ich bezpośredniego zakupu. Inwestorzy mogą czerpać korzyści zarówno z ruchów cen w górę, jak iw dół. Możesz również skorzystać z dźwigni finansowej oferowanej przez te produkty, ponieważ mogą one zwiększyć Twoją ekspozycję na zmiany cen bez konieczności wykorzystywania całego kapitału.

Jednak inwestowanie w Nasdaq za pośrednictwem kontraktów CFD lub instrumentów pochodnych wiąże się również z pewnym ryzykiem. Ponieważ te produkty finansowe są lewarowane, inwestorzy mogą stracić więcej niż wynosi ich kapitał początkowy, jeśli rynek porusza się przeciwko nim. Ponadto inwestorzy powinni być świadomi związanych z tym kosztów, w tym opłat za zarządzanie i opłat giełdowych.

10 największych spółek na Nasdaq

Oto lista 10 największych spółek na Nasdaq do tej pory:

 • Apple (AAPL)
 • Microsoft (MSFT)
 • Amazon (AMZN)
 • Facebook (FB)
 • Alphabet (GOOG)
 • Tesla (TSLA)
 • NVIDIA (NVDA)
 • PayPal (PYPL)
 • Comcast (CMCSA)
 • Adobe (ADBE)

Ponadto mamy artykuły wyjaśniające, jak inwestować w niektóre z tych spółek, a także ich historię, politykę dywidendową lub opinie ekspertów… Można je znaleźć pod następującymi linkami:

Dlaczego warto inwestować w Nasdaq?

Potencjał wzrostu

Porównanie Nasdaq w ostatnich latach i SP500 (czarnoy kolor). Jak widać, wyniki Nasdaq są znacznie lepsze od 4 do 5 lat.

jak inwestować na nasdaq

Nasdaq jest jednym z wiodących światowych rynków akcji i oferuje szeroki wachlarz możliwości inwestycyjnych. Od zaawansowanych technologii po biotechnologię, pozwala inwestorom na jak największą dywersyfikację portfela.

Rzeczywiście, Nasdaq obejmuje wszystkie rodzaje spółek technologicznych, a jak wiemy, przyszłość produktywności w krajach rozwiniętych leży w technologii; cyberbezpieczeństwie, i-clouding i sztucznej inteligencji

Rzeczywiście, technologia ma realne zastosowanie w każdym aspekcie naszego codziennego życia. Wystarczy podać kilka przykładów:

 • Transport (pojazdy coraz lepiej wyposażone pod kątem komfortu i bezpieczeństwa).
 • Telekomunikacja (sieci społecznościowe, nowe formy rozrywki i informacji, B2C, B2B, 5G itp.)
 • Służba zdrowia (robotyka, biotechnologia itp.).
 • Usługi finansowe (e-banking, Fintech, robo-doradca, Blockchain i kryptowaluty itp.)
 • IT (automatyka domowa, przetwarzanie w chmurze, sztuczna inteligencja, big data itp.)

Jest to również jeden z największych rynków giełdowych na świecie, z kapitalizacją rynkową przekraczającą 11 bilionów dolarów. Oznacza to, że dostępna jest ogromna ilość kapitału na inwestycje i świetna okazja do zarobienia znacznych zwrotów.

Choć niektórzy analitycy i inwestorzy mówią o możliwości powstania bańki ze względu na wzrost obserwowany w tym sektorze w ostatnich latach, faktem jest, że zyski, jakie osiągają firmy technologiczne i postęp, jaki są w stanie poczynić, oznaczają, że wartość tych spółek również rośnie.

Dywersyfikacja sektorowa

Zróżnicowanie sektorowe Nasdaq jest jedną z najważniejszych zalet tego indeksu technologicznego. Dzięki uwzględnieniu różnych podsektorów technologicznych, takich jak sztuczna inteligencja, cyberbezpieczeństwo, bankowość i ubezpieczenia, Nasdaq zapewnia kompleksowy obraz wyników sektora technologicznego i branż pokrewnych.

Jedną z głównych korzyści płynących z tej dywersyfikacji sektora jest to, że daje ona inwestorom szerszy zakres opcji inwestycyjnych. Podczas gdy indeks koncentruje się na technologii, każdy podsektor ma swoją własną dynamikę, co oznacza, że ​​inwestorzy mogą wybrać, gdzie inwestować w oparciu o swoje potrzeby i cele.

Zobaczmy wagę każdego sektora w indeksie:

 • Technologia: 52%.
 • Dobra konsumpcyjne (niepodstawowe): 18%.
 • Opieka zdrowotna: 9%
 • Przemysł: 5,49%
 • Finanse: 4,13 %
 • Telekomunikacja: 3,62%
 • Dobra konsumpcyjne: 3,33%
 • Inne: mniej niż 5%.
zainwestować w nasdaqa

Bezpieczeństwo

Nasdaq oferuje inwestorom bezpieczeństwo, ponieważ jest regulowany przez SEC. Oznacza to, że cała działalność na rynku podlega nadzorowi SEC.

W rzeczywistości SEC określa wysokie standardy przejrzystości i ujawniania informacji dla spółek notowanych na Nasdaq. Oznacza to, że firmy są zobowiązane do terminowego składania dokładnych i kompletnych sprawozdań finansowych oraz przestrzegania zasad ujawniania informacji.

Płynne aktywa

Nasdaq jest jednym z najbardziej płynnych rynków na świecie, co ułatwia inwestorom kupowanie i sprzedawanie akcji bez konieczności zbyt długiego oczekiwania.

Jak wyjaśnia strona internetowa Nasdaq, w ciągu przeciętnego dnia przedmiotem obrotu może być ponad 5 000 milionów akcji i 200 000 milionów dolarów. Dlatego też, jeśli chcesz zainwestować w dowolną spółkę Nasdaq lub ETF, znalezienie kontrahenta będzie szybkie i łatwe.

Dostępność

Inwestorzy mogą kupować i sprzedawać akcje szybko i łatwo u praktycznie każdego brokera po bardzo konkurencyjnych cenach, bez konieczności martwienia się o bardziej skomplikowane procedury.

Tak naprawdę najpowszechniejszą praktyką w tym zakresie jest to, że istnieją już brokerzy, którzy umożliwiają zakup amerykańskich akcji bez prowizji. Oznacza to, że w wielu przypadkach pobierają prowizje za inwestowanie na rynkach europejskich lub azjatyckich, nawet na rynku lokalnym, ale nie na rynku amerykańskim, więc łatwość dostępu do inwestycji na Nasdaq jest również jedną z jego głównych zalet.

Kalendarz giełdowy Nasdaq

Oto kalendarz giełdowy Nasdaq, czyli dni, w których rynek Nasdaq jest zamknięty:

 • 1 stycznia – Nowy rok
 • 15 stycznia – Dzień Martina Luthera Kinga Jr.
 • 19 lutego – Dzień Prezydenta.
 • 29 marca – Wielki Piątek.
 • 27 maja – Dzień Pamięci.
 • 19 czerwca – Juneteenth (dzień zakończenia niewolnictwa w USA).
 • 4 lipca – Dzień Niepodległości.
 • 2 września – Święto Pracy.
 • 28 listopada – Święto Dziękczynienia.
 • 25 grudnia – Boże Narodzenie.

Czytaj więcej: Zamknięcie amerykańskiej giełdy.

Na koniec przyjrzymy się zaletom i wadom Nasdaq:

✅ Zalety

Szeroka oferta inwestycyjna: akcje, fundusze ETF, obligacje itp.

Znakomita przejrzystość

Handel w czasie rzeczywistym

Dostępność i płynność

❌ Wady

Wysoka zmienność

Wyższe ryzyko

Alternatywy dla inwestowania w Nasdaq

Wreszcie, jeśli inwestowanie w Nasdaq wydaje Ci się zbyt niestabilne, z gwałtownymi wzrostami i spadkami przypominającymi kolejkę górską, i szukasz czegoś bardziej spokojnego, zostawiam Ci kilka alternatywnych indeksów giełdowych, które mogą Cię zainteresować:

Prognozy NASDAQ 2024

Perspektywa indeksu NASDAQ 100 w 2024 r. pozwala wyciągnąć pewne wnioski w oparciu o obecną dynamikę rynku i niektóre z poruszonych kwestii. Indeks NASDAQ 100, o którym wiadomo, że jest napędzany przez wpływowe spółki technologiczne, wykazywał w ostatnim czasie stałą tendencję wzrostową, wspomaganą przez znaczny napływ inwestorów. Ten trend zakupowy można przypisać ciągłej innowacyjności i ekspansywnemu wzrostowi spółek wchodzących w skład indeksu, a także sprzyjającemu środowisku inwestycyjnemu dla sektora technologicznego.

Wspomnienie o stanie „wykupienia” indeksu wymaga jednak głębszej refleksji. Stan „wykupienia” oznacza, że indeks mógł osiągnąć punkt, w którym cena przekracza wewnętrzną wartość wielu jego składników, co często jest wstępem do możliwej korekty. Stan ten może sugerować, że rynek może stanąć w obliczu krótkoterminowej zmienności, jeśli inwestorzy zaczną realizować zyski.

Jak wysokie są zyski Nasdaq?

Zwroty z Nasdaq są zmienne i zależą od trendów rynkowych. Na przykład w 2021 r. indeks Nasdaq Composite wzrósł o około 21,4%. Aby jednak uzyskać aktualne dane, warto skonsultować się z wiarygodnymi źródłami finansowymi lub indeksem śledzącym Nasdaq w czasie rzeczywistym.

Jaka jest różnica między Dow Jones a Nasdaq?

Główną różnicą między indeksami Dow Jones i Nasdaq jest rodzaj reprezentowanych przez nie spółek. Dow Jones jest indeksem 30 największych amerykańskich spółek przemysłowych, podczas gdy Nasdaq koncentruje się na spółkach technologicznych i innowacyjnych, z ponad 3000 globalnymi komponentami.

Chcesz zacząć inwestować? Sprawdź nasze rekomendacje:

XTB
Minimalny depozyt:

€0.00

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€100.00

* 76% detalicznych kont CFD traci pieniądze
Disclaimer:

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.

76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD.

Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

YoY: Czym jest i jak obliczyć?
YoY, znany również jako Year-Over-Year (po polsku: rok do roku), jest porównaniem statystyki z jednego okresu do tego samego okresu w poprzednim roku. Okres ten to zazwyczaj miesiąc lub kwartał. Wskaźnik rok do roku oblicza zmianę procentową w cią...
Kalendarz dywidend
Jeśli jesteś zainteresowany inwestowaniem na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, to być może chcesz wiedzieć więcej o dywidendach i kiedy ...