Fundusze
Fundusze inwestycyjne i fundusze ETF stały się dwoma najbardziej przydatnymi narzędziami dla inwestorów do dywersyfikacji ich inwestycji.
Zamiast od razu kupować kilka akcji, obligacji lub innych aktywów, inwestor może bardzo łatwo zainwestować w setki lub tysiące aktywów, kupując fundusz inwestycyjny lub ETF.
Główna różnica polega na tym, że fundusze ETF są przedmiotem obrotu na giełdzie i mogą być kupowane lub sprzedawane w dowolnym momencie, podobnie jak akcje, podczas gdy fundusze inwestycyjne mogą być kupowane (lub sprzedawane) tylko po cenie zamknięcia danego dnia (wartość aktywów netto lub NAV).
„Fundusze inwestycyjne to narzędzia zbiorowego inwestowania, które łączą kapitał inwestorów w celu inwestowania w bardziej zdywersyfikowany i efektywny sposób w aktywa finansowe, takie jak akcje, obligacje i inne”.
Kapitał jest zarządzany przez profesjonalistów, którzy w oparciu o cele funduszu inwestycyjnego decydują, gdzie i kiedy zainwestować pieniądze.
Inwestorzy korzystają z dywersyfikacji, profesjonalnego zarządzania i łatwego dostępu do rynków i aktywów, które w przeciwnym razie mogłyby być poza zasięgiem lub zbyt trudno dostępne.
Ważne jest, aby inwestorzy decydujący się na inwestycję w fundusz inwestycyjny wzięli pod uwagę koszty i wydatki funduszu, a także strategię inwestycyjną funduszu i jego historyczne wyniki w porównaniu z innymi podobnymi funduszami.
Kluczowe cechy funduszy inwestycyjnych:
Jeśli szukasz bardziej kompletnego artykułu na temat funduszy inwestycyjnych, zostawiam Ci tutaj nasz artykuł, w którym szczegółowo je wyjaśniamy:
👉 Czym jest fundusz inwestycyjny
Istnieje wiele rodzajów funduszy inwestycyjnych w zależności od rodzaju aktywów, w które inwestują (akcje, obligacje, towary itp.), stylu zarządzania (wzrost, wartość, dywidendy itp.), wewnętrznego funkcjonowania (zamknięte, otwarte) itp.
Dla celów praktycznych podzielimy jednak wszystkie fundusze inwestycyjne na 2 główne kategorie:
Aktywnie zarządzany fundusz jest najbardziej powszechny, w którym wszystkie decyzje inwestycyjne są podejmowane przez profesjonalistę lub zespół profesjonalnych menedżerów.
Fundusz indeksowy to taki, który inwestuje we wszystkie składniki określonego rynku lub „indeksu” i ma na celu replikację wyników i uzyskanie takiego samego zwrotu jak rynek lub sektor rynku, w który inwestuje.
Na przykład, jeśli chcemy powielić wyniki koszyka inwestycyjnego zawierającego 500 największych amerykańskich spółek, zainwestowalibyśmy w fundusz indeksowany do S&P 500 (indeks), który robi to, kupując każdą z 500 najbardziej reprezentatywnych spółek w USA proporcjonalnie do ich wagi na rynku.
Aby to zrobić, co jest dość proste, nie jest konieczne posiadanie zespołu ekspertów analityków, ponieważ może to zrobić prosty algorytm.
Dlatego też są to w pełni zautomatyzowane fundusze, które charakteryzują się znacznie niższymi opłatami niż inne fundusze, ponieważ nie mają zespołu zarządzającego decydującego o tym, gdzie i kiedy inwestować.
Właśnie dlatego są one również nazywane funduszami zarządzanymi pasywnie, tj. nikt nie stoi u steru aktywnie zarządzając inwestycjami.
Po prostu kupują wszystkie składniki indeksu, zamiast wybierać tylko niektóre z nich.
Fundusze ETF (Exchange-Traded Funds) łączą w sobie cechy zarówno tradycyjnych funduszy inwestycyjnych, jak i akcji.
Są to fundusze inwestycyjne, których udziały są przedmiotem obrotu w czasie rzeczywistym na rynkach, podobnie jak akcje, i dlatego mogą być kupowane lub sprzedawane w ciągu dnia po cenie, po której są obecnie notowane.
Co ważne, większość funduszy ETF jest zarządzana pasywnie, tj. są one przeznaczone do replikowania wyników indeksu.
Główną zaletą funduszy ETF jest to, że są one znacznie bardziej dostępne niż tradycyjne fundusze indeksowe, ponieważ oferuje je prawie każdy broker, a minimum inwestycyjne jest dość niskie.
👉 Często zadawane pytania dotyczące ETF
Kluczowe cechy funduszy ETF:
Jeśli rozważasz inwestowanie w fundusze ETF, dzięki XTB masz dostęp do prostej platformy zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i stacjonarnych, na której możesz kupować najlepsze ETF.
76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, możesz przeczytać naszą recenzję, w której dokonujemy dogłębnej analizy brokera:
Chociaż zarówno fundusze ETF, jak i fundusze inwestycyjne pozwalają nam inwestować w szeroką gamę aktywów finansowych w bardzo prosty sposób, warto zrozumieć, czym się różnią oraz jakie są zalety i wady każdego z nich, aby zdecydować, który z nich może być dla nas lepszy.
Zalety
Aktywne zarządzanie:
Brak prowizji od kupna i sprzedaży:
Przelewy bez opłat podatkowych:
Długoterminowa perspektywa:
Wady
Aktywne zarządzanie:
Wyższe koszty:
Mniejsza dostępność:
Wysokie minima:
Mniejsza elastyczność:
Mniejsza różnorodność:
Mniejsza przejrzystość:
Moim zdaniem znacznie ważniejsza od wyboru między ETF a funduszem inwestycyjnym jest decyzja między zarządzaniem pasywnym a aktywnym.
Pamiętaj, że większość funduszy ETF jest zarządzana pasywnie, podczas gdy większość funduszy inwestycyjnych jest zarządzana aktywnie.
Klasyczne fundusze indeksowe z globalną dywersyfikacją są zarówno najprostszym, jak i najbardziej dochodowym sposobem inwestowania pieniędzy, co potwierdza prosta arytmetyka i historyczne zwroty z ostatnich 40 lat (od czasu uruchomienia przez Vanguard pierwszego funduszu indeksowego w 1975 r.).
Jest to wielki paradoks inwestowania w fundusze:
Jeśli skupisz się na osiągnięciu średniego zwrotu, masz większe szanse na osiągnięcie lepszych wyników niż inni inwestorzy.
Główne zalety funduszy indeksowych to:
Jeśli usuniemy z równania pokusę odgadnięcia najlepszego momentu na zakup lub sprzedaż oraz pokusę ciągłego poszukiwania najlepszych funduszy do inwestowania, wyniki będą znacznie lepsze. W przeciwieństwie do modnych obecnie funduszy, które przestaną być modne, gdy tylko będą miały okres słabych wyników, prosty fundusz indeksowy może być utrzymywany na zawsze w dobrych i złych czasach i nigdy nie będziemy wątpić w zespół zarządzający, ponieważ go nie ma.
Jeśli stawiasz na pasywne zarządzanie i wahasz się między funduszem ETF a indeksowym funduszem inwestycyjnym, oto kilka przemyśleń, które ułatwią Ci wybór.
Pamiętaj, że jest to moja opinia i jest skierowana do inwestorów długoterminowych (jeśli jesteś traderem, fundusze ETF są oczywiście znacznie lepsze), więc nie jest złym pomysłem przeprowadzenie własnych badań i skonsultowanie się z doradcą finansowym, jeśli uważasz, że jest to konieczne.
Chociaż koszty są śmieszne w obu przypadkach, opłaty za zarządzanie ETF są nawet nieco niższe niż w przypadku funduszy indeksowych, ale nie zawsze.
Fundusze ETF są bardziej dostępne niż tradycyjne fundusze indeksowe, ponieważ oferuje je praktycznie każdy broker i nie mają wysokich minimów, aby w nie inwestować.
W przeciwieństwie do tego, na przykład fundusz indeksowy jest znacznie trudniejszy do zainwestowania za pośrednictwem tradycyjnych kanałów i zwykle ma bardzo wysokie minima, które stawiają go poza zasięgiem większości inwestorów. Zwróć uwagę, że niektóre z tych funduszy inwestycyjnych mogą wymagać minimalnej inwestycji w wysokości kilku milionów euro.
Fundusze ETF nie są jednak odpowiednie dla tych, którzy okresowo wpłacają niewielkie kwoty na swoje inwestycje, ponieważ zachowują się jak każde inne akcje i mają koszty maklerskie, które sprawiają, że są mniej odpowiednie dla tego typu inwestorów.
Kolejną wadą ETF-ów w porównaniu z tradycyjnymi funduszami indeksowymi jest opodatkowanie, ponieważ nie ma wolnego od podatku transferu dla ETF-ów, więc będziemy musieli zapłacić podatek od zysków, jeśli przełączymy się z jednego ETF-u na inny.
Według Johna C. Bogle'a (założyciela Vanguard i twórcy pierwszego funduszu indeksowego, który wszedł na rynek) głównym problemem ETF-ów jest to, że są one instrumentami przeznaczonymi do handlu, market timingu i selekcji funduszy. W związku z tym typowy inwestor ETF uzyskuje zwroty, które mają niewiele lub nic wspólnego ze średnim zwrotem rynkowym.
Jeśli pierwotnymi podstawami inwestowania w indeksy są globalna dywersyfikacja, długoterminowość i utrzymywanie inwestycji, marketerzy ETF dążą do czegoś dokładnie przeciwnego: handlu dziennego, wąskiej dywersyfikacji w niektórych sektorach, krajach lub towarach, inwestorzy wchodzący i wychodzący z sektorów, które są gorące lub zyskują na popularności w danym momencie itp.
Innymi słowy, fundusze ETF są narzędziami, które mogą być niebezpieczne dla portfeli inwestorów, ponieważ zachęcają do odwrotności tradycyjnego zarządzania pasywnego.
Krótko mówiąc, fundusze ETF mogą być fantastycznym narzędziem dla niektórych inwestorów, zwłaszcza jeśli nie możesz znaleźć równoważnego indeksowanego funduszu inwestycyjnego, ale tylko wtedy, gdy są one globalnie zdywersyfikowane i jeśli mają być kupowane i utrzymywane przez długi czas.
Jeśli mieszkasz w Polsce, najważniejszą różnicą podatkową jest to, że fundusze inwestycyjne pozwalają na transfer kapitału bez opłaty podatkowej. Innymi słowy, aby wymienić jeden ETF na inny, musisz sprzedać ETF, zapłacić podatek od wszelkich zysków kapitałowych i kupić inny ETF. Z drugiej strony, w przypadku funduszy inwestycyjnych, możesz przenosić kapitał z jednego funduszu do drugiego bez konieczności płacenia podatku.
Prawdą jest, że w praktyce większość ludzi zmienia fundusze tylko wtedy, gdy radzą sobie źle i przynoszą straty, ale w przypadku zdywersyfikowanych strategii, w których okresowo zmieniasz równowagę między różnymi klasami aktywów, jest to o wiele bardziej korzystne podatkowo niż w przypadku ETF-ów.
Jeśli chcesz dowiedzieć się wszystkiego o opodatkowaniu tych instrumentów inwestycyjnych, pozostawiam Ci artykuł:
Chociaż większość funduszy inwestycyjnych i ETF to fundusze akumulacyjne, istnieją klasy funduszy inwestycyjnych i dystrybucyjnych ETF, które wypłacają regularne dywidendy swoim posiadaczom jednostek uczestnictwa.
Struktura funduszu ETF nie czyni go bardziej ryzykownym niż fundusz inwestycyjny podobnej kategorii.
Ryzyko zarówno w przypadku funduszy ETF, jak i funduszy inwestycyjnych będzie określane na podstawie ważniejszych czynników, takich jak poziom dźwigni finansowej, rynek i rodzaje aktywów, w które zainwestowano, strategia inwestycyjna, płynność, ryzyko kontrahenta itp.
Jeśli chodzi o zachowanie inwestorów, fundusze ETF, biorąc pod uwagę ich zwinność i elastyczność, mogą prowadzić do częstych zmian, które nie robią nic poza generowaniem większej prowizji dla brokera. Pod tym względem może to prowadzić do częstszego popełniania błędów przez niektórych „bardziej nerwowych” inwestorów.
Jak już wspomnieliśmy, pierwszą i najważniejszą rzeczą jest podjęcie decyzji, czy chcesz inwestować pasywnie, czy aktywnie.
Na tej podstawie najlepszym wyborem będzie prawdopodobnie fundusz inwestycyjny lub ETF o najniższych całkowitych kosztach dla Ciebie, w tym kosztach podatkowych.
Oto kilka powodów, dla których powinieneś to zrobić:
Fundusz inwestycyjny może być dla Ciebie bardziej odpowiedni:
ETF może być dla Ciebie bardziej odpowiedni:
Jeśli zastanawiasz się nad wyborem ETF, dowiedz się wszystkich kluczowych rzeczy, które musisz wziąć pod uwagę:
👉 Strategie ETF dla początkujących
Kup ETF na XTB
76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
SPIVA: https://www.spglobal.com/spdji/en/research-insights/spiva/
SPIVA to skrót od „S&P Indices Versus Active”, półrocznego raportu publikowanego przez Standard & Poors.
Raport porównuje wyniki aktywnie zarządzanych funduszy inwestycyjnych z ich odpowiednimi pasywnymi benchmarkami. Celem raportu SPIVA jest zapewnienie obiektywnej i rygorystycznej oceny wyników aktywnego zarządzania w różnych klasach aktywów i okresach.
„The Little Book of Common Sense Investing” (Mała księga zdroworozsądkowego inwestowania ) autorstwa Johna C. Bogle'a
John C. Bogle, założyciel Vanguard i twórca pierwszego w historii funduszu indeksowego, wyjaśnia, w jaki sposób fundusze indeksowe są najprostszym, najbardziej efektywnym i najbezpieczniejszym sposobem inwestowania Twoich pieniędzy.
74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.
XTB
76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Przed inwestowaniem zaleca się konsulta
Inwestowanie niesie ze sobą ryzyko straty.
75,5% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.
XTB
76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Przed inwestowaniem zaleca się konsulta
Inwestowanie niesie ze sobą ryzyko straty.
75,5% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.