Strategie ETF dla początkujących
Fundusze ETF (exchange-traded funds) są popularną formą inwestycji, która cieszy się ogromnym zainteresowaniem inwestorów. Co sprawia, że inwestowanie w fundusze ETF jest atrakcyjne? I jakie strategie można zastosować do inwestowania w ETF?
Czym jest ETF?
ETF to zbiór aktywów, takich jak akcje, obligacje czy surowce, notowanych na giełdzie. W odróżnieniu od tradycyjnych funduszy inwestycyjnych, ETF można kupować i sprzedawać na rynku tak samo jak pojedyncze akcje.
Dlaczego Warto Inwestować w ETF?
- 🔗Dywersyfikacja Portfela:
- 📈ETF oferuje szeroką gamę aktywów w jednym funduszu, umożliwiając efektywną dywersyfikację portfela i zminimalizowane ryzyko związane z konkretnymi branżami czy aktywami.
- 🏛️Dostępność:
- 💹ETF są dostępne na giełdzie, co oznacza, że inwestorzy mogą handlować nimi w trakcie sesji, podobnie jak zwykłymi akcjami.
- 💲Niskie Koszty:
- 💰W porównaniu do niektórych tradycyjnych funduszy inwestycyjnych, ETF często charakteryzują się niższymi kosztami zarządzania.
- 🎯Łatwa realizacja strategii:
- 📊ETF umożliwiają łatwą egzekucję różnych strategii inwestycyjnych, od długoterminowego trzymania po aktywne zarządzanie portfelem, dzięki różnorodnym rodzajom dostępnych funduszy.
- 🔍Transparentność:
- 📑Struktura ETF pozwala inwestorom na monitorowanie składu portfela w czasie rzeczywistym, co przekłada się na większą transparentność w porównaniu do niektórych instrumentów finansowych.
5 strategii ETF dla początkujących
Strategia Buy and Hold (Kup i Trzymaj)
Znana jako „Kup i trzymaj”, jest to najprostsza strategia oparta na utrzymywaniu inwestycji na przestrzeni lat i w różnych fazach rynkowych. Jest ona zalecana przez Warrena Buffetta i Johna Bogle’a.
Strategia podstawowa – Core Satelite
Opiera się na zdywersyfikowanym portfelu akcji i obligacji, umożliwiając aktywne wejście na rynki niszowe (satelites), które mogą zapewnić wyższe zyski. Jest to jedna z najlepszych strategii składających się z solidnego zestawu akcji i obligacji. Element tworzony w taki sam sposób jak strategia „kup i trzymaj” i stanowiący 80 procent portfela.
Z drugiej strony „satelity” koncentrują się na możliwościach dostępnych na najbardziej interesujących rynkach niszowych.
Jest to idealne rozwiązanie, jeśli jesteś zainteresowany aktywną rolą w zarządzaniu portfelem, ale nie chcesz odbiegać od głównej bazy.
Strategia podążania za trendem (Trend following)
Wykorzystuje sygnały kupna lub reguły oparte na danych, aby określić, czy kupować, czy sprzedawać na rynku w danym okresie. Strategia ta pozwala osiągać lepsze wyniki na rynku, wykorzystując sygnały transakcyjne do przewidywania, czy sprzedać, czy kupić.
Na przykład, niektóre sygnały trendu wykorzystują 200-dniową średnią cenę indeksu. W takim przypadku, jeśli poziom cen indeksu jest wyższy niż 200-dniowa średnia, można zwiększyć zakup indeksu (np. FTSE 100 lub S&P 500). Jeśli jednak indeks ten spadnie poniżej 200-dniowej średniej, można sprzedać akcje i kupić bezpieczniejsze aktywa, takie jak gotówka.
Łączenie strategii portfelowych
Wielu inwestorów lubi łączyć pomysły, aby stworzyć własną, dostosowaną do potrzeb strategię. Na przykład:
- Rozwijanie portfela Core-Satellite poprzez rozszerzenie portfela Buy and Hold.
- Przełączanie się między core satelite przy użyciu preferowanej reguły trendu.
- Posiadanie modelu sygnału powyżej „Kup i trzymaj”, aby móc zamienić niektóre akcje na gotówkę w ekstremalnych okolicznościach.
Przeczytaj także: „Jak inwestować w ETF w Polsce?”.
Inne strategie ETF dla początkujących
Strategie zalecane przez ekspertów ETF
Niektórzy eksperci zalecają jednak następujące strategie:
Pasywne zarządzanie indeksem S&P500
Zainwestuj 100% swojego kapitału w indeks S&P500, jak powiedział Warren Buffett (SPY zwrócił 10,04%).
- Powielanie portfeli znanych inwestorów.
- Warto być ekspertem i posiadać dogłębną wiedzę na tematy takie jak cykl koniunkturalny, cykl giełdowy, polityka monetarna, podatki i relacje między sektorami. W tym celu zalecamy podzielenie inwestycji ETF na dwa sektory:
- Inwestycje w sektor technologiczny: dobre wyniki przy niskich stopach procentowych i stabilnej, rozwijającej się gospodarce (60 procent).
- Sektory uzupełniające pierwszy sektor, takie jak opieka zdrowotna, usługi publiczne i dobra konsumpcyjne (40 procent).
Kryteria, które należy wziąć pod uwagę w tej strategii:
- Okres z roku na rok (analizować w tych okresach przywoływane kryzysy finansowe).
- Coroczne równoważenie
- Reinwestycja dywidend
- Brak wpłat lub wypłat.
- 22 lata danych historycznych.
Strategia: Inwestowanie w NASDAQ
Na przykład, można wybrać ETF QQQQ (roczny zwrot w wysokości 6,75% w ciągu ostatnich 21 lat), który śledzi ten indeks, biorąc pod uwagę następujące kryteria:
- Okres od roku do roku (analizuje kryzysy finansowe, które miały miejsce w tych okresach).
- Coroczne równoważenie.
- Reinwestycja dywidend.
- Brak wpłat i wypłat.
- 21 lat danych historycznych (np. rok 2000 dla tego funduszu ETF).
Dynamika sytuacyjna (strategia dla ekspertów inwestycyjnych)
Oparta na piramidzie z kilkoma poziomami:
- Wiadomości: oczekiwania, które poruszają rynkiem.
- Fundamentalne
- Gospodarka (dane makro): analiza cyklu gospodarczego, IT, inflacji, PKB, zatrudnienia itp.
Wreszcie, należy wiedzieć, że istnieją inne strategie ETF, ale nie są one zalecane dla inwestorów, którzy nie mają znacznych zobowiązań, wysokiej jakości danych finansowych i potężnych narzędzi obliczeniowych. Jednym z przykładów jest metoda „Value at Risk” (VAR), która stanowi bardzo złożoną strategię inwestycyjną.
👉 Zobacz także: Najlepsi brokerzy ETF.
Szukasz brokera? Sprawdź nasze rekomendacje