logo RankiaPolska

Metoda inwestycyjna i portfel Core-Satellite

Core-Satellite to metoda budowy portfela inwestycyjnego, łącząca pasywne i aktywne zarządzanie, minimalizując koszty i ryzyko. Dowiedz się, jak działa i jakie korzyści oferuje.
core satelite

„Core-Satellite investing” to jedna z metod budowy portfela, której celem jest minimalizacja kosztów, zmienności i opodatkowania. W tym wpisie poznasz tę metodę i dowiesz się na czym ona polega.

Metoda i portfel inwestycji podstawowych i satelitarnych

„Podstawowy i satelitarny” to konstrukcja portfela, który składa się z aktywów podstawowych, takich jak fundusz indeksowy o dużej kapitalizacji. Ten podstawowy składnik aktywów stanowi większość portfela.

Celem tej konstrukcji jest ograniczenie ryzyka poprzez dywersyfikację oraz osiągnięcie lepszych wyników niż standardowy benchmark, taki jak indeks S&P 500.

Core Satelite- Co to jest?

Strategia Core-Satellite to styl zarządzania inwestycjami, który polega na podziale portfela na dwie odrębne asymetrycznie kapitalizowane części, którymi są:

1. Core

Inwestycja podstawowa składa się z pasywnie zarządzanych aktywów indeksowych, np. funduszy ETF. Celem tej inwestycji jest uzyskanie wiernego odwzorowania głównych rynków finansowych przy bardzo niskich opłatach i bez minimalnego aktywnego zarządzania.

„Core składa się z indeksów giełdowych”, ETF-ów i podobnych produktów, które mają za zadanie replikować rynki.

2. Satellite

„Inwestycje satelitarne” to takie, w których inwestor oczekuje, że osiągnie lepsze wyniki niż rynek finansowy. W tym przypadku aktywne zarządzanie jest konieczne, aby szczegółowo wybrać aktywa do inwestowania, takie jak akcje, obligacje o wysokiej rentowności, kryptowaluty, fundusze, metale szlachetne, między innymi, aby mieć realne szanse na aprecjację w krótkim okresie.

W tej sekcji znajdują się aktywa, które obiecują osiągnąć lepsze wyniki niż indeks giełdowy benchmarku. Przykładem inwestycji mogą być segmenty satelitarne składające się z akcji w branży technologicznej lub farmaceutycznej. W związku z tym, opcje do wyboru są zróżnicowane i zależą od ryzyka i profilu inwestora.

Jak zaprojektować podstawowe portfolio satelitów?

Wielu ekspertów zaleca budowanie portfela inwestycyjnego zgodnie z zasadą 70-30, czyli 70% kapitału przeznaczamy na Core, a pozostałe 30% na Satellite.

Charakterystyka portfela satelitów

  • Wygodny z wysoką skłonnością do aktywnej alokacji aktywów
  • Wysoka odporność na zmienność
  • Cele inwestora są zdefiniowane i skwantyfikowane zgodnie z profilem ryzyka
  • Doświadczenie w zakresie cykli rynkowych
  • Wgląd w czynniki ryzyka portfela w różnych regionach geograficznych i klasach aktywów
  • Rozumie, jak ryzyko i korelacje zmieniają się w czasie.

Korzyści wynikające z utworzenia portfela głównych satelitów

Cechy tego protfela inwestycyjnego:

  • Zarządzaj aktywami aktywnie i pasywnie
  • Równoważenie inwestycji krótko- i długoterminowych
  • Dostosowanie inwestycji do potrzeb inwestora
  • Osiągnij zdywersyfikowany portfel.
  • Wszechstronność, ponieważ jest to unikalny portfel zapewniający długoterminową stabilność i dynamikę inwestycji krótkoterminowych.
  • Atrakcyjne koszty dla inwestorów, oferujące portfele o bardzo niskich kosztach oraz aktywnie zarządzane aktywa indeksowe.
  • Strategie z możliwością pokonania rynku (rentowność).
  • Jako inwestor możesz zdecydować się na próg rentowności w tych inwestycjach: 70-30 oferuje najbardziej zalecany próg rentowności dla wszystkich typów inwestorów, podczas gdy ci z większym doświadczeniem i apetytem na ryzyko mogą działać z podejściem 60-40.

Wreszcie, należy wiedzieć, że ten rodzaj portfela ma za zadanie umożliwienie inwestorom zmniejszenia ryzyka w dobrze zdywersyfikowanym portfelu pasywnym, a jednocześnie pozwala tym inwestorom na poszukiwanie wyższych zysków. Jeśli chodzi o satelitarną strategię inwestycyjną, jest ona uważana za korzystną, ponieważ inwestor ponosi minimalne dodatkowe ryzyko i generalnie może oczekiwać wyższych zysków na rynku.

Najlepsi brokerzy

74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.

76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.

Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Przed inwestowaniem zaleca się konsulta

Inwestowanie niesie ze sobą ryzyko straty.

75,5% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.

Reklama
Powiązane artykuły
Czym są Akcje Ułamkowe?
11 GRU, 2024
12 min czytania
Jak inwestować w wodę?
11 GRU, 2024
11 min czytania