logo RankiaPolska

Jak zacząć inwestować? – Poradnik

Inwestowanie od zera

Dziś jak zacząć inwestować od zera jest łatwiejsze niż kiedykolwiek. Dzięki nowym technologiom możemy dokonywać transakcji za pośrednictwem naszych urządzeń (komputer, tablet, telefon) szybko i łatwo. Co więcej, istnieje mnóstwo ofert szkoleniowych, zarówno płatnych w postaci kursów, studiów podyplomowych, jak i bezpłatnych poprzez materiały wideo, podcasty i artykuły. Dlatego w tym przewodniku na temat tego, jak zacząć inwestować od zera, pokażemy Ci krok po kroku wszystko, co musisz wziąć pod uwagę. Jeśli zastanawiasz się, jak zacząć inwestować, ten tekst jest dla Ciebie!

Inwestowanie od zera:  jak zacząć inwestować? Stwórz swój plan inwestycyjny.

Zanim zdecydujemy, w co chcemy zainwestować, musimy poznać samych siebie: Dlaczego inwestujemy i jakie są nasze cele? Tylko wiedząc, czego chcemy, możemy osiągnąć sukces finansowy.

Oto 5 aspektów, które należy wziąć pod uwagę.

  1. Wyznacz swoje finansowe cele
    Co chcesz osiągnąć dzięki inwestowaniu? Nowy dom, spokojna emerytura czy niezależność finansowa?

    Określ swój profil ryzyka
    Jaki typ inwestora w Tobie drzemie? Ostrożny czy skłonny do ryzyka?

    Ustal kwotę na inwestycje
    Ile jesteś w stanie zainwestować, aby realizować swoje cele?

    Wybierz swoje aktywa
    Zastanów się, w co chcesz ulokować swoje pieniądze – akcje, obligacje, ETF-y czy inne opcje?

    Zaplanuj strategię inwestycyjną
    Jakie kroki podejmiesz, aby skutecznie osiągnąć swoje finansowe marzenia?

Opracujmy więc sposób tworzenia naszego planu inwestycyjnego.

1. Określ swoje cele finansowe

2. Określ swój profil ryzyka: Jaki jest mój profil inwestora?3. Jakie kwoty chcesz przeznaczyć na inwestycje?4. W co chcesz inwestować?Konta oszczędnościowe

📈RentownośćBardzo niska
📉 Ryzyko Bardzo niskie
🥇 Najlepsze oprocentowanie Ok. 2% (brokerzy 4%)
Największa zaleta Gwarantowana kwota zysków
❌ Największa wadaZazwyczaj nie pokonują inflacji

Alternatywą są rachunki inwestycyjne u brokerów, które również mogą być oprocentowane. Oferują one wyższe stopy procentowe, często na poziomie około 4%. Trzeba jednak wziąć pod uwagę pewne ograniczenia, takie jak:To klasyczny wybór dla osób preferujących inwestowanie małymi krokami i poszukujących stabilnych produktów finansowych. Depozyty bankowe pozwalają ulokować środki na określony czas, a po jego zakończeniu otrzymujemy je z powrotem wraz z uzgodnionymi odsetkami. Jest to świetna opcja dla inwestorów o konserwatywnym profilu, którzy stawiają na bezpieczeństwo i stabilność.

📈 Rentowność Średnio-niska
📉 Ryzyko Niskie
🥇 Najlepsze oprocentowanie Okolo 3% lub 3,5%
Największa zaleta Pieniądze zabezpieczone do 100.000€)
Największa wada Zazwyczaj nie pokonują inflacji

Mimo że lokata wiąże się z ulokowaniem środków na określony czas w zamian za z góry ustalone oprocentowanie, nie oznacza to, że jest to instrument całkowicie niepłynny. Możemy wycofać środki wcześniej, jednak pod pewnymi warunkami:Największą zaletą tego rodzaju inwestycji jest fakt, że w Unii Europejskiej lokaty są objęte ochroną Funduszu Gwarancyjnego Depozytów (FGD) do kwoty 100 000 EUR na osobę. Dzięki temu ryzyko utraty kapitału jest praktycznie wyeliminowane.Jednakże lokaty mają swoją wadę – rzadko pozwalają pokonać inflację, co w dłuższej perspektywie może powodować spadek realnej wartości naszego kapitału.

📈 Rentowność Średnia
📉 Ryzyko Średnie
🥇 Najlepsze stopy procentowe Najlepsze około 5% - 7%.
Największa zaleta Wymaga niewielkiej operacji
Tylko regularne wpłaty
Największa wada Narażone na
fluktuacje rynkowe

Fundusze indeksowe to instrumenty, które naśladują ruchy indeksu, do którego są przypisane. Przykładowo, możesz zainwestować w fundusz powiązany z indeksem Ibex 35 lub innym, a jego wartość będzie rosła lub malała zgodnie z wynikami tego indeksu – działa to podobnie jak inwestowanie w akcje. W praktyce inwestycja w fundusz indeksowy przypomina zakup wszystkich akcji wchodzących w skład danego indeksu.Jeśli interesuje Cię osiąganie 5–7% rocznego zwrotu, warto rozważyć fundusze replikujące znane indeksy, takie jak S&P 500 czy MSCI World. Poniżej znajdziesz kilka materiałów, które pomogą Ci znaleźć najlepsze instrumenty finansowe dopasowane do Twoich celów inwestycyjnych.👉Najlepsze ETFy do inwestowania👉 Najlepsze fundusze indeksowe

Wśród ich głównych zalet możemy wymienić następujące:

  • Niskie prowizje

Inwestowanie na giełdzie (Akcje i ETFy)

Podobnie jak fundusze indeksowe, inwestowanie w akcje i fundusze ETF zwykle nie jest idealne dla inwestora o profilu konserwatywnym, natomiast jest doskonałe dla inwestora o profilu umiarkowanym i agresywnym. Istnieje również wiele sposobów na uzyskanie ekspozycji. Przyjrzyjmy się im:

📈ZwrotŚrednio-wysoki
📉 Ryzyko Średnio-wysokie
Największa zaleta Pozwala na uzyskanie
lepszych zwrotów
Największa wada Wymaga wiedzy finansowej
Rzeczywiste ryzyko poniesienia strat

Inwestowanie w akcje to tradycyjna inwestycja, która polega po prostu na zakupie akcji spółki, a następnie ich sprzedaży lub trzymaniu przez czas nieokreślony, pobierając regularne wypłaty dywidendy.

Od tego momentu możliwości są nieograniczone, to znaczy możemy inwestować w duże akcje, średnie i małe akcje, z większą lub mniejszą zmiennością, stabilne akcje o dłuższym horyzoncie czasowym lub akcje spekulacyjne dążące do zysków w krótszym okresie. To samo dotyczy funduszy ETF.

👉I właśnie dlatego, że zaczynamy mówić o skomplikowanym produkcie, zostawiam Ci ten artykuł, który jest bardziej edukacyjny i szczegółowy: Jak inwestować na giełdzie? | Przewodnik dla początkujących

Oczywiście, podczas inwestowania w akcje lub ETFy, należy pamiętać o tych kwestiach, które wpływają na ich cenę:

  • Podaż i popyt

👉Z drugiej strony, jeśli zamierzasz zacząć inwestować na giełdzie, tutaj znajdziesz najlepszych brokerów dla początkujących.

degiro opinie


  • Niskie opłaty
  • Duży wybór instrumentów
  • Idealny dla doświadczonych i początkujących

freedom 24


  • Duży wybór akcji i ETF
  • Wygodna platforma transakcyjna
  • Niskie opłaty dla akcji i ETF

Nieruchomości

Inwestowanie w nieruchomości nie jest najbardziej zalecane, gdy zaczynasz inwestować, ale musisz wiedzieć, że jest to rodzaj inwestycji, który jest głęboko zakorzeniony i jest częścią naszych zachowań.

Istnieje kilka sposobów na podejście do inwestowania w nieruchomości:

Kupić, aby później sprzedać:

Polega na zakupie nieruchomości, aby po pewnym czasie sprzedać ją za wyższą cenę i uzyskać zysk ekonomiczny.

Model jest prosty i dochodowy, wystarczy zobaczyć, jak ewoluowała cena za metr kwadratowy na przestrzeni lat.

I cóż, tendencja jest znacznie bardziej wzrostowa, jeśli skupimy się na dużych miastach w kraju, gdzie istnieje rzeczywisty popyt. Każdy wygrywa. Kupujący, ponieważ oszczędza pieniądze na zakupie. Budowniczy ma zapewnionych nabywców.

Kupić, a potem wynająć

W przeciwieństwie do poprzedniego przypadku, po zakupie nieruchomości na sprzedaż lub już wybudowanej, w tym przypadku celem jest jej wynajem.

I znowu, jak zauważamy, ceny wynajmu nie przestają rosnąć w ostatniej dekadzie. I to samo, jeśli skupimy się na głównych miastach.

Zalety

  • Możliwość sprzedaży: Możemy sprzedać po zakończeniu umowy najmu.

Inwestowanie w spółki

Dwie wcześniej omówione opcje, choć bardzo popularne, mogą być trudne do osiągnięcia, zwłaszcza dla początkujących. Jeśli jednak interesuje Cię rynek nieruchomości, pośrednim rozwiązaniem jest inwestowanie w spółki akcyjne notowane na giełdzie.

Spółki te inwestują kapitał w nieruchomości przeznaczone na wynajem, a ich działalność opiera się na kilku kluczowych zasadach:

  • Co najmniej 80% zysków z czynszów i 50% zysków ze sprzedaży aktywów jest wypłacane udziałowcom.
  • Minimum 80% dochodów musi pochodzić z działalności wynajmu.
  • Wynajem nieruchomości musi trwać co najmniej 3 lata w przypadku nieruchomości nabytych oraz 7 lat w przypadku tych promowanych przez spółkę.

Inwestowanie za pomocą funduszy inwestycyjnych

Oto ostatnia opcja dotycząca funduszy inwestycyjnych nieruchomości. Tutaj możemy wybierać między:

    • Fundusze inwestujące w nieruchomości, które są skierowane do wynajmu.

    • Fundusze inwestujące w nieruchomości kupując akcje firm z tego sektora.

Główną zaletą inwestowania w fundusze inwestycyjne nieruchomości jest ich dywersyfikacja, ponieważ inwestują w wiele firm z tego sektora.

Inne aktywa o wyższym ryzyku

Na koniec chcemy wspomnieć o innych rodzajach aktywów inwestycyjnych. Niemniej jednak może to nie być najlepszy sposób na rozpoczęcie, ponieważ nie są one tak łatwo dostępne lub są bardzo ryzykowne. Na przykład mówimy o:

5. Opracuj strategię: Jak inwestować?

Należy doskonale zrozumieć dwa kluczowe elementy każdego poważnego planu inwestycyjnego, który chcemy opracować.

Procent Składany

Procent składany to nic innego jak akumulacja odsetek do kapitału, dzięki czemu kapitał staje się większy i z kolei generuje więcej odsetek. Jeśli powtarzamy tę operację wielokrotnie, kapitalizujemy odsetki i z czasem kapitał rośnie wykładniczo.

W ten sposób zarobione odsetki są dodawane do kapitału, z którym zaczynaliśmy, i z kolei generują nowe odsetki, dzięki czemu powstaje efekt mnożnikowy, ponieważ odsetki generują nowe odsetki i tak dalej.

Przykład: załóżmy, że zainwestowałeś 10 000 euro i zarobiłeś 500 euro. Reinwestujesz te 500 euro, więc teraz nie inwestujesz już 10 000, ale 10 500 euro. Jeśli teraz zarobisz 10%, oczywiście zarobisz więcej pieniędzy, ponieważ 10% z 10 000 to nie to samo, co 10% z 10 500 euro.

Dollar Cost Averaging

Dollar Cost Averaging, czyli stały plan inwestycyjny, to strategia inwestycyjna. Opiera się ona na fakcie, że kapitał nie jest inwestowany natychmiast, ale jest realizowany stopniowo.

Polega ona na dokonywaniu stałych zakupów przez cały czas, niezależnie od ceny rynkowej w danym momencie.

Jeśli więc mamy kapitał do zainwestowania w akcje, nie dokonujemy jednego zakupu akcji, ale dokonujemy kilku częściowych zakupów.

Załóżmy na przykład, że mamy 100 000 euro do zainwestowania w akcje spółki, której akcje kosztują 10 euro. Możesz wybrać jedną z dwóch opcji:

    1. Jednorazowy zakup: Inwestujesz od razu 100 000 euro i kupujesz 10 000 akcji po 10 euro każda.

    1. Kupujesz stopniowo: Na przykład, każdego miesiąca przeznaczasz 10 000 euro na zakup akcji firmy (każdego miesiąca cena akcji będzie inna, będą miesiące, kiedy będzie taniej niż 10 euro i miesiące, kiedy będzie drożej).

Zalety

    • Mniejsze ryzyko: Unikamy zakupu wszystkiego na raz i ryzyka, że coś się stanie i akcje spadną. W takim przypadku, kolejne stopniowe zakupy mogą być dokonywane po znacznie niższej cenie.

    • Wyższa rentowność: Jeśli rynek spada, z każdym nowym zakupem, robiąc to po niższej cenie, zwiększamy możliwość uzyskania wyższej rentowności, gdy rynek się odbuduje.

    • Prostota: To bardzo prosta strategia i do jej wdrożenia nie potrzeba doświadczenia ani wiedzy. Odsetki zawsze działają na naszą korzyść.

    • Automatyzacja: odbywa się bez myślenia, więc psychologia i emocje nie wchodzą w grę.

Wady

    • Cierpliwość: Twoim największym wrogiem będzie Twoja własna nuda. A to w finansach jest bardzo niebezpieczne.

A tak przy okazji, zostawiam ci sekcję idealnych brokerów do DCA na giełdzie, ze względu na niskie prowizje, przyjazność w korzystaniu z ich platformy i bezpieczeństwo.

inwestowanie na giełdzie jak zacząć


    • 0% prowizji dla akcji i ETF

    • Platforma xStation

    • Najlepsza obsługa klienta

ZAŁÓŻ KONTO NA XTB

inwestowanie na giełdzie jak zacząć


    • Duży wybór instrumentów

    • Handel społecznościowy

    • Copy Trading

ZAŁÓŻ KONTO NA ETORO

Inwestowanie od zera: Dlaczego warto zacząć inwestować?

Nie ma znaczenia, jakie są powody lub przyczyny, dla których chcemy inwestować. Naprawdę ważne jest rozpoczęcie jak najszybciej, aby w ten sposób generować kapitał na cele, które określimy.

Jednak istnieją powody do rozpoczęcia inwestowania bardziej niż uzasadnione:

Inflacja

Inflacja jest zmorą dla gospodarki kraju i pieniędzy obywateli, ponieważ jej główną konsekwencją jest utrata siły nabywczej.

Obecnie limit inflacji BCE wynosi 2% - nie został on osiągnięty od lat - ale w każdym razie, jeśli wystąpi, to roczna i skumulowana utrata wyniesie 2% naszego majątku pod względem siły nabywczej.

W związku z tym wszelkie dalsze generowane przez nas dochody pozwolą nam pokryć mniej wydatków.

Trzymanie pieniędzy "pod materacem" tylko eroduje ich siłę nabywczą, więc to jest fatalny pomysł. Inwestuje się, aby uzyskać przynajmniej wyższą rentowność niż inflacja i w ten sposób zachować siłę nabywczą.

Budowanie majątku na długą metę

Ale poza inflacją, inwestowanie jest niezbędne do budowania majątku na długą metę z dwóch powodów:

    • Po pierwsze, inwestowanie pozwala na wzrost pieniędzy poprzez zastosowanie zasady procentu składanego, co oznacza, że nie tylko otrzymujesz zwrot z początkowo zainwestowanego kapitału, ale także z naliczonych odsetek. Może to skutkować wykładniczym wzrostem inwestycji w czasie.

    • Ważne jest również podkreślenie, że wczesne rozpoczęcie inwestowania pozwala wykorzystać czynnik czasu, maksymalizując tym samym potencjał wzrostu Twojego majątku. Rozpoczęcie inwestowania w młodym wieku daje Twoim inwestycjom więcej czasu na wzrost, co jest kluczowe dla zgromadzenia znacznej ilości środków finansowych na długoterminowe cele, takie jak emerytura.

Przyszła emerytura

I właśnie z powyższego powodu przechodzimy do następnego. Faktem jest, że w przypadku emerytur trudniej będzie dotrwać do końca miesiąca i żyć na przyzwoitym poziomie. O ile przez całe życie nie wpłacałeś dużych składek, kwota, którą otrzymasz, będzie niewielka, a nawet w takim przypadku, nie ma gwarancji, że będzie ona proporcjonalna do wpłaconych składek (raczej wygląda to odwrotnie).

W rzeczywistości prognozy inwestycyjne na 2050 r. nie dają dobrych perspektyw na przyzwoitą emeryturę w przyszłości.

Dlatego inwestowanie w celu gromadzenia oszczędności i inwestowania na przyszłość jest świetnym pomysłem. W ten sposób, gdy przejdziemy na emeryturę, będziemy mieć dodatkowe pieniądze, które mogą uzupełnić naszą emeryturę.

Ustalanie celów finansowych

Inwestowanie może być potężnym narzędziem do osiągania konkretnych celów finansowych, takich jak zakup domu, edukacja dzieci, czy zapewnienie komfortowej emerytury. Definiując swoje cele finansowe, możesz stworzyć spersonalizowany plan inwestycyjny, który będzie zgodny z Twoimi celami czasowymi i ryzykiem.

Na przykład, jeśli Twoim celem jest zakup domu za 10 lat, możesz wybrać inwestycje, które oferują równowagę między wzrostem a bezpieczeństwem, takie jak fundusze inwestycyjne lub obligacje. Z drugiej strony, jeśli oszczędzasz na emeryturę i masz przed sobą kilka dekad, możesz pozwolić sobie na większe ryzyko, inwestując w akcje, które historycznie oferowały wyższe zwroty w długim okresie.

Inwestowanie od zera: Jak zacząć inwestować w młodym wieku?

Błogosławieństwo młodości - wykorzystaj je jak najlepiej.

Zasada inwestowania w młodym wieku

Rozpoczęcie inwestowania w młodym wieku opiera się na koncepcji czasu i jego efektu mnożnikowego na inwestycje poprzez procent składany. Im wcześniej zaczniesz inwestować, tym więcej czasu Twoje pieniądze będą miały na wzrost i wyjście z wahań rynkowych, dokonując rozsądnych inwestycji o niskim ryzyku.

Wynika to z faktu, że biorąc pod uwagę trend wzrostowy na rynkach, po kilku dekadach zgromadzisz znaczny majątek

Co więcej, będziesz miał również czas na małe eksperymenty, takie jak okazjonalne inwestowanie w ryzykowne aktywa "aby zobaczyć, co się stanie". Cóż, jeśli to zrobisz, w przypadku poniesienia strat, będziesz miał wystarczająco dużo czasu, aby je odzyskać, wyciągając tym samym cenne wnioski.

W związku z tym, w młodym wieku, Twoje portfolio inwestycyjne mogłoby wyglądać tak:

    • 80% (lub więcej): Ze złożoną kapitalizacją ukierunkowaną na długi okres i bez podejmowania nadmiernego ryzyka, na przykład za pośrednictwem funduszy indeksowych, akcji lub funduszy ETF o stabilnych cenach.

    • 20% (lub mniej): Z bardziej ryzykownymi aktywami. Wreszcie, zaleca się również naukę poprzez praktyczne doświadczenie.

Jak zacząć inwestować mając mało pieniędzy?

Popularną wymówką przed rozpoczęciem inwestowania jest "Tak, chciałbym, ale nie mam pieniędzy, aby zacząć".

Na tym etapie masz kilka opcji:

    • Akcje ułamkowe: jeśli masz bardzo mało pieniędzy, zawsze możesz kupić ułamki akcji, tak że nie musisz płacić 100% ceny 1 akcji firmy, wystarczy zainwestować minimum 1 euro. Skup się na przeznaczaniu każdego miesiąca niewielkiej kwoty pieniędzy na zakup akcji firm.

    • ETFy lub fundusze inwestycyjne: W wielu przypadkach możesz zacząć od regularnych wpłat od 10 euro/miesiąc. Nie zyskasz wiele, ale w tych pierwszych latach jest to dobra praktyka, która da Ci czas na rozwój w przyszłości.

Zostawiam ci wybór najlepszych brokerów do inwestowania w akcje i ETF:

inwestowanie na giełdzie jak zacząć


    • Duży wybór instrumentów

    • Szeroki wybór kont

    • Oprocentowanie do 4,83%

ZAŁÓŻ KONTO NA IBKR

inwestowanie na giełdzie jak zacząć


    • Regulowany broker

    • Wygodna platforma

    • Kryptowaluty, akcje, indeksy

ZAŁÓŻ KONTO NA PEPPERSTONE*

* 75,8% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą.

Nie martw się, jeśli co miesiąc inwestujesz niewielką kwotę pieniędzy. Posłuży Ci to do dwóch bardzo ważnych rzeczy:

    • Zacznij uczyć się, jak działają brokerzy i rynki. Ogólnie rzecz biorąc, zdobądź doświadczenie na przyszłość, gdy będziesz miał więcej możliwości.

    • I, jak mówię, z biegiem czasu i dzięki procentowi składanemu zaczniesz oszczędzać. Później, gdy będziesz w stanie przeznaczyć więcej kapitału na inwestycje, będziesz lepiej przygotowany na większe wyzwania.

Jak NIE inwestować? | 3 powszechne błędy

Lista typowych błędów traderów jest dość długa, np. niewłaściwy wybór brokera, handel na rynkach nieodpowiednich dla początkujących, pośpiech i brak cierpliwości, brak dyscypliny i planu handlowego, nieustawianie stop lossów lub ich nieprzestrzeganie, kupowanie tego, co się słyszy lub czyta gdzie indziej, kupowanie na chybił trafił, nadmierna aktywność handlowa itp. itd. itp.

Ale gdybym miała wybrać 3 typowe błędy, to omówiłabym następujące:

1. powszechny błąd w inwestowaniu

Wybór niewłaściwego rynku:

    • Na początku inwestowania istnieje szereg rynków, których lepiej nie dotykać (indeksy, waluty, surowce, kryptowaluty) i produkty, które należy porzucić (futures, CFD, opcje, warranty).

    • Należy skupić się na znanych i intuicyjnych aktywach: kontach oszczędnościowych lub obligacjach skarbowych. Później możemy spróbować inwestować w akcje solidnych firm. Tutaj również włączamy ETFy.

2. częsty błąd w inwestowaniu

Dźwignia finansowa:

    • Dźwignia finansowa pozwala na większą ekspozycję wpłacając procent całkowitej inwestycji, nazywany depozytem zabezpieczającym. Innymi słowy, handel z dźwignią oznacza operowanie większą ilością pieniędzy, niż faktycznie posiadasz. To jest bardzo atrakcyjne, jeśli masz duże doświadczenie i wiedzę, ponieważ jeśli robisz to dobrze, zyski są wysokie, ale jeśli robisz to źle, straty mogą doprowadzić do utraty wszystkich pieniędzy w bardzo krótkim czasie.

    • Unikanie tego typu pokus, kiedy dopiero zaczynamy jest kluczowe, aby rozwijać długoterminową i zdrową filozofię inwestycyjną.

3. częsty błąd w inwestowaniu

Psychologia - Zamykanie zysków i pozostawianie strat:

Jest to klasyczny, psychologiczny problem, który dotyka również bardziej wyrafinowanych inwestorów:

    • Chodzi o to, że kiedy zarabiamy pieniądze na transakcji, mamy tendencję do szybkiego jej zamykania, aby zabezpieczyć ten zysk. W przeciwieństwie do tego, gdy tracimy pieniądze, nie zamykamy ich szybko, ale czekamy i czekamy, mając nadzieję, że rynek zmieni się na naszą korzyść i transakcja w końcu przyniesie zyski.

    • W obliczu tego błędu niezwykle ważne jest, aby mieć strategię i trzymać się jej bez wahania. Pod warunkiem, że z czasem okaże się ona zyskowna.

Kultura finansowa: Nigdy nie przestawaj się uczyć

Jak ze wszystkim w życiu, nigdy nie przestajesz się uczyć i doskonalić. W świecie finansów w ogóle, a w inwestycjach w szczególności, tym bardziej.

Bez względu na to, jak długo inwestujesz na rynkach, ile doświadczenia zgromadziłeś, ile wiedzy zdobyłeś, nawet jeśli jesteś dobrym inwestorem i ogólnie osiągasz dobre wyniki, nigdy nie przestawaj się kształcić.

Dziś masz na to wiele sposobów:

    • Książki: Najlepsze książki do nauki inwestowania na giełdzie

    • Podcasty: Najlepsze podcasty o finansach i ekonomii

    • Newslettery: Najlepsze newslettery o finansach i giełdzie

    • Kanały Youtube: Najlepsze kanały Youtube o finansach i giełdzie

👉 Przejdź do kanału Youtube Rankia

Ostatecznie, nie jest łatwo wiedzieć jak zacząć inwestować od zera, zwłaszcza jeśli zdecydowałeś się na ten krok. Niemniej jednak, najrozsądniejszym zawsze będzie zaczęcie od tego, co najbardziej znane i łatwe do zrozumienia, aby zdobyć pewność siebie - unikając w ten sposób wspomnianych błędów. A z czasem, gdy zdobędziesz wiedzę i doświadczenie, będziesz miał czas na poszukiwanie bardziej ryzykownych i potencjalnie dochodowych aktywów i pozycji.

Często zadawane pytania: Inwestowanie od zera

Jak zacząć inwestować po raz pierwszy?

Kroki są następujące:
1º Kształć się: czytaj książki, strony internetowe, słuchaj podcastów...
2º Praktykuj: korzystaj z kont demo brokerów, aby inwestować wirtualne pieniędze.
3º Zdobywaj doświadczenie: zacznij inwestować małe kwoty, a potem stopniowo zwiększaj ilość.
Ale przede wszystkim, bądź cierpliwy, zdyscyplinowany, konsekwentny.

Gdzie zainwestować 30 000 złotych bez ryzyka?

Wyrażenie "bez ryzyka" wyklucza zmienny rynek (giełdę). Zasadniczo masz następujące alternatywy:
A) Lokata bankowa: wyjaśniliśmy to wcześniej. Wpłacasz pieniądze na lokatę oferowaną przez bank, pozostawiasz je tam do końca (może to być kilka miesięcy lub kilka lat), a na koniec otrzymujesz swoje pieniądze wraz z odsetkami, o których wiedziałeś przez cały czas.
B) Konto oszczędnościowe: również wyjaśnione wcześniej. Wpłacasz pieniądze na konto, które jest podobne do rachunku bankowego, ale z wyższym oprocentowaniem.

W co zainwestować 1000 złotych?

Obecnie istnieją różne opcje:
Złoto: zawsze dobrze jest mieć część naszego portfela inwestycyjnego zainwestowaną w złoto. Jest to aktywo, na które zawsze jest popyt, a dodatkowo działa jako zabezpieczenie na wypadek problemów.
Bitcoin: pomijając duże spadki, które kiedy się pojawiają, są bardzo silne, jego potencjał jest nadal bardzo wysoki.
ETF-y: bardzo atrakcyjne jest wykorzystanie wzrostu rynku akcji, a konkretnie indeksu, takiego jak S&P 500.
Magnificent 7: ponieważ mają dużą wagę i znaczenie w indeksie S&P 500, były odpowiedzialne za wzrost indeksu w ubiegłym roku i do tej pory w tym roku.

Szukasz brokera? Sprawdź nasze rekomendacje

Zastrzeżenie:

Inwestowanie wiąże się z ryzykiem.
Najlepsi brokerzy

74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.

76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.

Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Przed inwestowaniem zaleca się konsulta

Inwestowanie niesie ze sobą ryzyko straty.

75,5% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.

Reklama
Powiązane artykuły

Czym są Akcje Ułamkowe?

30 LIS, 2024
7 min czytania