Co to jest wskaźnik Jensena: Wzór i definicja
Alfa Jensena lub miernik Jensena to wskaźnik, który mierzy zdolność zarządzającego portfelem inwestycyjnym do osiągania lepszych wyników niż wskazywany przez niego benchmarkowy indeks akcji skorygowany o ryzyko. Innymi słowy, porównuje on różnicę uzyskaną przez fundusz lub portfel w stosunku do benchmarku o tym samym poziomie ryzyka.
Co mierzy wskaźnik alfa Jensena: definicja
W szczególności indeks alfa Jensena jest wskaźnikiem, który możemy wykorzystać do analizy najlepszych portfeli, podobnie jak współczynnik Sharpe’a, z tą różnicą, że wykorzystuje odchylenie standardowe jako miarę ryzyka zamiast Beta.
Innymi słowy, jeśli zastanawiasz się, co mierzy Jensen’s alpha, jest to miara jakości zarządzania portfelem, która wskazuje nadwyżkę zwrotu osiągniętą przez portfel dla danego poziomu ryzyka. Wyjaśnia zatem różnicę między oczekiwanym zwrotem (który odpowiada podjętemu ryzyku systematycznemu) a rzeczywistym zwrotem uzyskanym przez portfel.
W zależności od tego, czy portfel przekracza, jest równy lub niższy od oczekiwanego zwrotu, będzie miał dodatnią, ujemną lub neutralną alfę Jensena. Mówiąc prościej, jest to indeks, który mierzy zdolność zarządzającego portfelem inwestycyjnym do osiągania lepszych wyników niż benchmarkowy indeks giełdowy w oparciu o skorygowane ryzyko.
Alfa i Beta
Alfa i Beta to połączone narzędzia do badania i oceny wyników portfela. Podczas gdy alfa kwantyfikuje zyski portfela, beta oblicza jego poprzednią zmienność lub niebezpieczeństwo w stosunku do szerszego rynku. Przykładowo, współczynnik beta na poziomie 1,2 wskazuje, że akcje charakteryzują się o 20% wyższą zmiennością niż rynek.
Alfa Jensena: wzór i obliczenia
Wskaźnik Jensena, znany również jako miernik Jensena, jest obliczany w następujący sposób:
Alfa Jensena = zwroty z portfela – [stopa wolna od ryzyka + Beta * portfel (zwrot z rynku – stopa wolna od ryzyka)].
Jeśli zwrot z aktywów jest wyższy niż zwrot skorygowany o ryzyko, otrzymamy dodatnią alfę Jensena lub anormalne zwroty. Inwestorzy będą poszukiwać funduszy inwestycyjnych z wyższą alfą Jensena.
Alfa Jensena służy do określenia anormalnego zwrotu z papieru wartościowego lub portfela papierów wartościowych w porównaniu z teoretycznym oczekiwanym zwrotem.
- Dodatnia alfa Jensena wskazuje na dobre wyniki zarządzającego funduszem inwestycyjnym. Zatem im wyższa alfa, tym wyższe zyski i tym bardziej atrakcyjny będzie produkt dla inwestora. Innymi słowy, lepsze zarządzanie funduszem.
- Ujemna alfa Jensena wskazuje na słabe wyniki zarządzającego funduszem inwestycyjnym.
Wartość Jensena wyjaśnia różnicę między oczekiwanym zwrotem, tj. zwrotem odpowiadającym podjętemu ryzyku systematycznemu, a zwrotem faktycznie osiągniętym przez fundusz. W zależności od tego, czy fundusz przekracza, jest równy lub niższy od oczekiwanego zwrotu, będzie miał dodatnią, neutralną lub ujemną alfę.
Fundusz R = R oczekiwany + Alfa
R fundusz = R bez ryzyka + ( R kategoria – R bez ryzyka ) x Betafund + Alpha
Alpha = (R fundusz – R bez ryzyka) – (R kategoria – R bez ryzyka) x Beta fundusz
- Fundusz R: Zwrot z funduszu.
- Wolny od ryzyka R: Wolny od ryzyka zwrot z aktywów. Obliczony na podstawie indeksu AFI Repo dla obligacji rządowych.
- Kategoria R: Zwrot kategorii AFI funduszu.
- Beta funduszu: Beta funduszu wskazuje wrażliwość funduszu na zmiany w jego kategorii.
Jeśli zarządzający funduszem uzyska dodatnią nadwyżkę zwrotu w stosunku do tego, który odpowiadałby podjętemu ryzyku systematycznemu, termin Alfa będzie większy od zera; i odwrotnie, jeśli zarządzający uzyska zwrot niższy niż ten, który odpowiadałby podjętemu ryzyku systematycznemu, termin Alfa będzie mniejszy od zera. Dla celów porównawczych, im wyższa alfa funduszu, tym lepiej fundusz był zarządzany.
Wskaźnik Jensena: parametry i przykład
Przykład alfy Jensena jest następujący:
Europejski zarządzający portfelem „A” zarządza funduszem „ABC” o następujących danych:
- Zwrot osiągnięty w 2015 roku = 6%.
- Aktywem wolnym od ryzyka w Europie jest niemiecki Bund = 1%.
- Indeksem do pobicia jest Eurostoxx, który odnotował roczny zwrot w wysokości = 4%.
- Współczynnik beta portfela zarządzającego „A” wynosi = 0,5
- α (ABC) = (6%-1%)-(4%-1%)*0,5 = 3,5
Teraz zarządzający portfelem w USA „B” zarządza funduszem „DEF” z następującymi danymi:
- Zwrot osiągnięty w 2015 r. = 8%.
- Aktywem wolnym od ryzyka w USA jest obligacja T = 2,5%.
- Indeksem do pobicia jest S&P500, którego roczna stopa zwrotu wyniosła = 6%.
- Współczynnik beta portfela zarządzającego „A” wynosi = 1,5
- α (DEF) = (8%-2,5%)-(6%-2,5%)*1,5 = 0,25
Menedżer „A” ma alfę Jensena równą 3,5, podczas gdy menedżer „B” ma alfę Jensena równą 0,25. W tym przypadku lepszym menedżerem jest menedżer „A”, który zarabiając niższy roczny zwrot ze swojego funduszu ABC, podejmuje mniejsze ryzyko, mierzone współczynnikiem beta, który wynosi 0,5 w porównaniu do 1,5.
Miernik Jensena: Zalety i wady
Alfa Jensena może pomóc zarządzającym funduszami zrozumieć wyniki ich portfeli w stosunku do innych rynków. W działalności handlowej i inwestycyjnej wskaźnik ten może być wykorzystywany do ustalania punktów wejścia i wyjścia z rynku. Jednak wykorzystanie tej wartości do obliczania zwrotów ma swoje ograniczenia: nie można jej wykorzystać do porównania różnych portfeli lub różnych rodzajów aktywów, ponieważ odnosi się ona tylko do inwestycji na rynku akcji. Debata na temat dokładności tego indeksu jako instrumentu pomiarowego wciąż trwa. Zgodnie z hipotezą efektywności rynku (EMH), akcje zawsze utrzymują prawidłową cenę, więc niemożliwe jest zidentyfikowanie i wykorzystanie błędów cenowych. Jeśli EMH jest poprawna, to niemożliwe jest „pokonanie” rynku, a wartość alfa Jensena nie będzie istnieć.
Często zadawane pytania
Wskaźnik alfa Jensena jest miarą nadwyżki zwrotu z portfela nad oczekiwanym zwrotem przy określonym poziomie ryzyka.
Aby obliczyć alfa Jensena, idiosynkratyczna zmienność portfela nie może być brana pod uwagę.
Alfa w finansach reprezentuje nadwyżkę zwrotu z inwestycji w stosunku do benchmarku, po uwzględnieniu ryzyka.
Szukasz brokera do inwestowania?