Wskaźnik Sharpe’a: Co to jest i jak działa?
Wskaźnik Sharpe’a mierzy zwrot skorygowany o ryzyko. Oblicza się go odejmując stopę procentową wolną od ryzyka od zwrotu z portfela lub funduszu inwestycyjnego. Wynik jest następnie dzielony przez odchylenie standardowe zwrotów z danego portfela.
Należy pamiętać, że aktywem wolnym od ryzyka może być na przykład trzymiesięczny bon skarbowy lub dług wyemitowany przez kraj uznany za posiadający zdolność kredytową.
Wskaźnik Sharpe’a: co to jest i jak działa?
Współczynnik Sharpe’a jest wykorzystywany w analizie fundamentalnej do określenia ryzyka podejmowanego przy dokonywaniu danej inwestycji. Jego wartość wskazuje, czy zwrotowi z inwestycji towarzyszy większe ryzyko.
Według wskaźnika Sharpe’a inwestycja jest dobra, gdy nie towarzyszy jej wysoki poziom dodatkowego ryzyka. Z tych dwóch inwestycji lepsza jest ta, która ma wyższy współczynnik Sharpe’a, ponieważ niesie ze sobą mniejsze dodatkowe ryzyko.
W tym względzie należy zauważyć, że wskaźnik Sharpe’a służy do porównywania różnych funduszy lub opcji inwestycyjnych, a nie do indywidualnej analizy.
Ten wskaźnik finansowy został opracowany przez ekonomistę Williama F. Sharpe’a, aby dowiedzieć się, czy zwrot z inwestycji wynika z mądrej decyzji, czy wręcz przeciwnie, jest wynikiem podejmowania większego ryzyka. Jest to wskaźnik, który oblicza zwroty skorygowane o ryzyko.
Wskaźnikstał się bardzo popularny w ostatnich latach, między innymi dlatego, że jest tak łatwy do zastosowania. Jest szeroko stosowany do oceny wyników funduszy inwestycyjnych.
Wskaźnik Sharpe’a: Wzór
Współczynnik Sharpe’a oblicza się ze wzoru:
Jest obliczany jako:
Współczynnik Sharpe’a = (zwrot funduszu lub portfela – zwrot z aktywów wolnych od ryzyka)/ Zmienność (odchylenie standardowe) funduszu lub portfela.
Mówiąc dokładniej, mierzy nadwyżkę zwrotu nad zwrotem z aktywów wolnych od ryzyka na jednostkę zakładanej zmienności.
Im wyższy wskaźnik Sharpe’a inwestycji, tym lepszy wynik inwestycji skorygowany o ryzyko. Jeśli jest on ujemny, zysk z inwestycji nie będzie wyższy od zysku z aktywów wolnych od ryzyka.
Sharpe Ratio: Wartości i jak je interpretować
Wreszcie trzeba wiedzieć, jak interpretować ten wzór, a w związku z tym, jaki jest dobry wskaźnik Sharpe’a, ponieważ im wyższy wskaźnik Sharpe’a portfela, tym lepszy jest jego zwrot skorygowany o ryzyko. Innymi słowy:
- Ujemny współczynnik Sharpe’a oznacza, że stopa wolna od ryzyka jest wyższa niż zwrot z portfela. Ta wartość nie przekazuje żadnych istotnych informacji.
- Pomiędzy 0 a 1,0 jest uważane za nieoptymalne.
- > 1,0 uważa się za akceptowalne.
- > 2.0 jest uważane za bardzo dobre.
- Współczynnik Sharpe’a 3,0 lub wyżej jest uważany za doskonały.
Wartości powyżej 1,0 są ogólnie uważane za „dobre”, ponieważ wskazują, że portfel oferuje zwroty przewyższające jego zmienność. Dlatego portfel o współczynniku Sharpe’a równym 1,0 można uznać za nieodpowiedni, jeśli jego odpowiedniki mają średni współczynnik Sharpe’a większy niż 1,0.
Używamy współczynnika Sharpe’a, aby pokazać, w jakim stopniu inwestor jest skłonny podjąć ryzyko, aby uzyskać wyższy zwrot z inwestycji (ROI). Bardzo częstym błędem przy wyborze funduszu, zarówno przez doradcę, jak i przez inwestora, jest zbytnie skupienie się na stopach zwrotu z funduszu, a nie na odpowiednich poziomach ryzyka.
Oczywiście fundusz z wysoką stopą zwrotu przyciąga uwagę każdego inwestora, ale bardzo rzadko zatrzymujemy się i zastanawiamy, jak duże ryzyko podejmujemy, aby ją uzyskać.
Współczynnik Sharpe’a: Przykład
Załóżmy, że mamy dwa fundusze o następujących cechach.
Fundusz 1 | Fundusz 2 | |
Oczekiwany roczny zwrot | 8% | 10% |
Odchylenie standardowe | 3% | 6% |
Roczny zwrot z aktywów wolnych od ryzyka | 1% | 1% |
Współczynnik Sharpe’a | (8%-1%)/3%= 2,33 | (10%-1%)/6%= 1,5 |
Dlatego, mimo że oczekiwana roczna stopa zwrotu funduszu 1 jest niższa, jego wskaźnik Sharpe’a jest wyższy niż funduszu 2. Dzieje się tak dlatego, że bierzemy pod uwagę poziom ryzyka zakładany przez obie opcje.
Ograniczenia Sharpe Ratio
Nie ma idealnych wskaźników i każdy ma swoje ograniczenia. W tym sensie metoda Sharpe’a nie jest wyjątkiem, a wśród głównych wad, które można wymienić, są następujące:
- Nie rozróżnia strat następujących po sobie i strat przerywanych
Wskaźnik Sharpe’a nie zależy od kolejności próbek, a przegrana 10 razy z rzędu to nie to samo co przegrana co drugi raz.
- Nie rozróżnia odchyleń dodatnich i ujemnych (zmienność)
Inną wadą stosowania wskaźnika Sharpe’a jest to, że gdy używamy odchylenia standardowego stóp zwrotu do obliczania ryzyka, nie rozróżnia on zmienności w górę i w dół. Zmienność strategii handlowej pozwala nam mierzyć lub przewidywać wydajność tej strategii. Zatem im wyższa zmienność, tym bardziej niespójny będzie oczekiwany zwrot.
- Wartość względna
Wskaźnik Sharpe’a jest użyteczny tylko w porównaniu z inną strategią handlową lub inwestycyjną. Aby lepiej zrozumieć: załóżmy, że oceniasz strategię lub portfel, a wskaźnik Sharpe’a jest równy 1, ta wartość jest wystarczająco dobra. Teraz oceńmy drugi portfel, a jego wskaźnik Sharpe’a wynosi 3,5. Nawet jeśli pierwsza strategia ma dobry wskaźnik Sharpe’a, druga strategia ma lepszy, co powoduje, że wybór jednej z nich na równych warunkach jest bardziej atrakcyjny.
Może Cię zainteresować: Analiza fundamentalna spółek .
Szukasz brokera? Sprawdź nasze rekomendacje
€0.00