Fundusze
Jeśli nie możesz pokonać rynku, dołącz do niego. Jest to idea stojąca za funduszami indeksowymi, instrumentami inwestycyjnymi, których celem jest replikacja indeksu rynkowego. Fundusze indeksowe to rosnący trend w świecie inwestycji i jeden z filarów pasywnego zarządzania. Prostota, przejrzystość, dywersyfikacja, a przede wszystkim bardzo ograniczone koszty to ich główne zalety.
Jeśli jesteś zainteresowany dołączeniem do tego trendu, w tym artykule przyjrzymy się , czym są fundusze indeksowe, jak działają, co należy wziąć pod uwagę inwestując w fundusze indeksowe i jak to zrobić. Zaczynajmy!
Fundusze indeksowe to narzędzia inwestycyjne, które replikują wyniki indeksu benchmarkowego. Indeksy te to zazwyczaj indeksy giełdowe, takie jak amerykański S&P 500.
Filozofia funduszy indeksowych jest prosta i opiera się na pasywnym zarządzaniu. Badania wykazały, że bardzo niewielu inwestorów i funduszy inwestycyjnych jest w stanie osiągnąć lepsze wyniki niż ich benchmark długoterminowo. Fundusz indeksowy przyjmuje tę ideę i kopiuje lub replikuje indeks, tj. rynek akcji.
Zamiast szukać najlepszych akcji i najlepszego czasu na zakup, strategią funduszu indeksowego jest jak najdokładniejsze naśladowanie indeksu. Oznacza to, że są one zawsze oparte na całym rynku.
Ten rodzaj funduszu inwestycyjnego nie dąży do wygenerowania alfa lub pokonania rynku, ale stara się osiągnąć zwrot jak najbardziej zbliżony do indeksu. Dlatego inwestor w fundusze indeksowe nie powinien oczekiwać, że osiągnie lepsze wyniki niż rynek.
W zamian możesz również oczekiwać znacznie niższych kosztów niż w przypadku tradycyjnego funduszu, ponieważ wysiłek i sprzęt potrzebny do replikacji indeksu jest mniejszy niż w przypadku aktywnej strategii inwestycyjnej.
W przeciwnym razie jego działanie i funkcjonowanie jest takie samo jak w przypadku tradycyjnego funduszu lub aktywnie zarządzanego funduszu.
Oba są podstawą pasywnego zarządzania, ale są to różne produkty.
Fundusz indeksowy jest jak fundusz inwestycyjny pod każdym względem i działa dokładnie w ten sam sposób (wyjaśnię teraz, w jaki sposób).ETF lub Exchange Trade Fund to fundusz, który działa jak akcje.W rzeczywistości są one również znane jako fundusze giełdowe.
Oznacza to, że istnieją różnice w sposobie ich działania, a także w ich opodatkowaniu.
W skrócie, ETF można kupić i sprzedać w dowolnym momencie, podobnie jak akcje, podczas gdy fundusz indeksowy jest rejestrowany, przenoszony i umarzany na koniec dnia, podobnie jak inne fundusze.
Do tego należy dodać różnice podatkowe, ponieważ fundusz indeksowy jest opodatkowany jako fundusz inwestycyjny, a ETF jako akcja. Ta różnica oznacza, że w przypadku funduszu indeksowego nie płacisz podatku, jeśli przenosisz swoje pieniądze do innego funduszu (indeksowanego lub nie), ale w przypadku ETF tak, jak w przypadku akcji.
Fundusze indeksowe i ETF łączy to, że oba replikują indeksy i mają bardzo ograniczone opłaty (te w przypadku ETF są nieco niższe niż w przypadku funduszu indeksowego).
Jeśli chcesz wiedzieć, który z nich jest lepszy do inwestowania indeksowanego, rozwiązanie znajdziesz na końcu artykułu.
Poniższa tabela podsumowuje charakterystykę funduszy indeksowych i funduszy ETF:
Oferta | Podaż jest wystarczająca do stworzenia bardzo dobrze zdywersyfikowanych portfeli, podaż funduszy indeksowych jest raczej ograniczona do najważniejszych klas aktywów i indeksów. | Fundusze ETF oferują prawie 10 razy więcej. Obejmuje to nie tylko główne indeksy, ale także indeksy sektorowe, indeksy syntetyczne, indeksy lewarowane, Smart Beta itp. | |||
Opłaty | Są one znacznie niższe niż w przypadku zarządzanych lub aktywnych funduszy inwestycyjnych. Większość z nich mieści się w przedziale 0,25%/0,35%. Koszt może być niższy w zależności od klasy. | Są nawet niższe niż w przypadku funduszy indeksowych. W przypadku indeksów bazowych mogą one kosztować do 50% mniej niż fundusz indeksowy. Ponadto konkurencja między zarządzającymi o wolumen powoduje obniżenie kosztów z tendencją do 0. Większość z nich mieści się w przedziale od 0,05% do 0,20%. | |||
Koszty operacyjne, koszty przechowywania oraz koszty kupna i sprzedaży | W przypadku osób fizycznych mogą występować koszty subskrypcji lub umorzenia. W przypadku profesjonalistów koszty te zwykle nie mają zastosowania. | W przypadku funduszy ETF zawsze występują koszty kupna i sprzedaży. Mogą wystąpić dodatkowe koszty przechowywania w zależności od dodatkowej usługi w zależności od używanego brokera. | |||
Dostępność i elastyczność operacyjna | Obsługa i marketing funduszy indeksowych jest zasadniczo ograniczona do profesjonalnych usług finansowych. Wartość aktywów netto jest obliczana na koniec dnia, a rozliczenie może zająć od 2 do 3 dni w przypadku subskrypcji i wykupu. Minimalna kwota inwestycji zależy od wybranej klasy. | Ponieważ są to akcje, można je zakontraktować za pośrednictwem dowolnego brokera działającego na rynku. Operacja jest zwinna i może być obsługiwana w dowolnym momencie, gdy rynki są otwarte. Minimalna inwestycja jest tak niska, jak koszt akcji, zwykle poniżej 100 €. | |||
Opodatkowanie | Jest to wielka zaleta indeksowanych funduszy inwestycyjnych i jest zarezerwowana tylko dla osób fizycznych. Ponieważ są one opodatkowane w taki sam sposób jak inne fundusze inwestycyjne, są zwolnione z opodatkowania przy transferach, co daje pozytywny efekt ze względu na odroczenie podatku. Dlatego możliwe jest przeniesienie z jednego funduszu do drugiego, opóźniając opodatkowanie. Nawet jeśli nie jest to zwolnienie, ponieważ podatki będą musiały zostać rozliczone w końcowym momencie sprzedaży ostatniej pozycji, może to generować pozytywne efekty akumulacji rentowności na odroczonych podatkach, co będzie ważniejsze, gdy uzyskana rentowność brutto będzie większa. W przypadku braku sprzedaży upraszcza to raportowanie do organów podatkowych, ponieważ po prostu nie trzeba tego zgłaszać do ostatniego momentu. | W praktyce zyski kapitałowe generowane corocznie muszą być płacone jak w przypadku każdej innej akcji. Podatek u źródła nie jest pobierany w momencie sprzedaży, ale jest uwzględniany w podstawie zysków kapitałowych w zeznaniu podatkowym za każdy rok, a zyski mogą być kompensowane ze stratami wygenerowanymi w jednym roku. |
Działanie funduszu indeksowego jest bardzo proste i takie samo jak w przypadku każdego programu zbiorowego inwestowania (na przykład funduszu inwestycyjnego).
Kiedy inwestujesz, kupujesz pewną liczbę jednostek funduszu, których wartość będzie rosnąć lub spadać w zależności od wyników indeksu referencyjnego, który replikuje.
Następnie, jako posiadacz jednostek uczestnictwa, możesz kupić więcej jednostek, sprzedać je (a właściwie umorzyć) lub przenieść do innego funduszu. Dokładnie tak samo, jak w przypadku tradycyjnego funduszu inwestycyjnego.
W przypadku zmian w indeksie benchmarkowym, fundusze indeksowe dostosowują swój portfel, aby odzwierciedlić te zmiany i utrzymać ścisłą korelację z indeksem.
Korekty te mogą odbywać się na kilka sposobów:
Jeśli benchmark dodaje lub usuwa aktywa, fundusz indeksowy również to robi, aby utrzymać zgodność z indeksem.
Na przykład, jeśli spółka zostanie dodana do indeksu, fundusz indeksowy kupi akcje tej spółki. Podobnie, jeśli spółka zostanie usunięta, fundusz sprzeda te akcje.
Wiele funduszy indeksowych stosuje politykę okresowego równoważenia, w ramach której dostosowują skład portfela w celu odzwierciedlenia wszelkich zmian w indeksie referencyjnym. Zazwyczaj odbywa się to co kwartał, co pół roku lub co rok.
Jeśli waga aktywów w benchmarku ulegnie zmianie, fundusz indeksowy dostosuje swój portfel tak, aby waga aktywów odzwierciedlała zmianę w indeksie.
Fundusze indeksowe muszą również zarządzać dywidendami i innymi wypłatami wypłacanymi przez akcje znajdujące się w ich portfelu. Dochód ten jest zazwyczaj reinwestowany w fundusz lub wypłacany inwestorom, w zależności od polityki funduszu.
Jeśli potrzebujesz więcej informacji:
👉 Czym jest fundusz inwestycyjny i jak działa?
Jak każdy fundusz inwestycyjny, fundusz indeksowy zainwestuje twoje pieniądze w różne aktywa.
Fundusze indeksowe mogą replikować swój indeks na dwa różne sposoby:
Fundusze z replikacją fizyczną posiadają akcje lub obligacje wchodzące w skład indeksu. Innymi słowy, inwestują bezpośrednio w te aktywa. Z drugiej strony, fundusze replikacji syntetycznej inwestują lub kopiują indeks za pośrednictwem kontraktu pochodnego, zwykle kontraktu swap. Innymi słowy, nie posiadają one akcji indeksu.
Są to dwa rodzaje funduszy indeksowych w zależności od tego, w jaki sposób replikują indeks. Główną różnicą na poziomie praktycznym jest to, że fundusze replikowane fizycznie mogą być bardziej zmienne. Z drugiej strony, zgodnie z badaniem przeprowadzonym przez Vanguard, są one generalnie bardziej opłacalne, a przede wszystkim bardziej przejrzyste.
Teraz, gdy już wiesz, czym jest fundusz indeksowy i jak działa, nadszedł czas, aby przyjrzeć się zaletom i wadom tego produktu.
Tutaj zobaczysz główne cechy funduszy indeksowych i lepiej zrozumiesz, co mogą ci zaoferować.
ZALETY
✅ Niski koszt
✅ Wymaga niewielkiej wiedzy finansowej
✅ Wygoda i dywersyfikacja
✅ Łatwiejsze zarządzanie
✅ Przystępne limity inwestycyjne
✅ Rentowność
Wady
❌ Brak ochrony przed spadkiem wartości aktywów.
❌ Zmienność
❌ Ustanowiony portfel inwestycyjny
❌ Nie może pokonać rynku
❌ Działa na dłuższą metę
Ponieważ fundusze indeksowe przyjmują pasywne podejście poprzez śledzenie indeksu, ich koszty zarządzania są niższe niż w przypadku aktywnie zarządzanych funduszy. Jak już zauważyłeś, do zarządzania funduszem indeksowym potrzeba mniej sprzętu, co oznacza niższe koszty i niższe opłaty, co przekłada się na większe dodatkowe zyski dla Ciebie. Pamiętaj, że wszelkie opłaty, które przepłacasz, to jeden zwrot mniej, który otrzymujesz.
Inwestowanie indeksowe jest relatywnie łatwiejsze w porównaniu do samodzielnego budowania portfela inwestycyjnego. Nie musisz analizować spółki po spółce, sektora po sektorze. Sama filozofia indeksowania jest znacznie prostsza i łatwiejsza do zrozumienia niż analiza poszczególnych spółek czy funduszy inwestycyjnych. Opiera się ona na kopiowaniu rynku, a główną pracą, jaką będziesz musiał wykonać, jest określenie sposobu alokacji portfela (ile inwestujesz w akcje i obligacje oraz w jakich obszarach geograficznych).
Portfele funduszy indeksowych składają się z tysięcy spółek, więc bardzo trudno byłoby replikować je indywidualnie. Aby spojrzeć na to z innej perspektywy, fundusz indeksowany do indeksu MSCI World Index inwestuje w ponad 1500 spółek z 23 najbardziej rozwiniętych krajów świata i obejmuje około 85% kapitalizacji rynkowej każdego z nich. Dzięki jednemu produktowi będziesz bardziej zdywersyfikowany niż kupując akcje na własną rękę i tak samo jak w przypadku kilku funduszy inwestycyjnych.
Inwestowanie za pośrednictwem funduszy indeksowych jest prostsze i znacznie mniej czasochłonne niż budowanie własnego portfela akcji lub funduszy inwestycyjnych. Powinno to zająć nie więcej niż 30 minut miesięcznie. Jak wspomniano, głównym zadaniem jest podjęcie decyzji o alokacji aktywów.
Fundusze indeksowe są tanie i bardzo dostępne. Chociaż niektóre z nich mają wysokie limity wejścia, zazwyczaj możesz zacząć z niewielkim kapitałem. Na przykład z XT możesz inwestować w fundusze indeksowe Vanguard, iShares, Fidelity, Amundi i NN bez minimalnej kwoty.
W dłuższej perspektywie inwestowanie indeksowane przyniosło lepsze wyniki niż aktywne zarządzanie.
Nie ma limitu stop-loss, ale jest to nieodłączne dla każdego rodzaju inwestycji. Ponadto nie są to aktywa, które spadają tak szybko, że możesz stracić wszystko z dnia na dzień.
Inwestując w cały indeks, portfel może być i zwykle jest bardziej wrażliwy na ruchy rynkowe niż portfel akcji lub aktywnie zarządzany fundusz.
Nie można dodawać ani usuwać żadnych spółek. Rotacja portfela funduszu będzie zależeć od rotacji portfela indeksu. Innymi słowy, jeśli zainwestujesz w fundusz S&P 500, będziesz kupować wszystkie 500 akcji w indeksie, ani jednej więcej, ani jednej mniej. Co więcej, wszelkie zmiany będą narzucane przez sam indeks.
Twój zwrot zawsze będzie niższy niż indeks porównawczy, a w każdym razie będzie ograniczony do tego, co osiąga rynek. Powodem jest to, że opłaty i koszty inwestycyjne zostaną odjęte od wyników indeksu.
Indeksowanie to strategia, która najlepiej sprawdza się w długim okresie, w szczególności w okresach dłuższych niż 10 lat.
Możesz inwestować w fundusze indeksowe samodzielnie lub za pośrednictwem robo-doradcy. W przypadku pierwszej opcji będziesz odpowiedzialny za wszystko samodzielnie, podczas gdy w przypadku drugiej opcji doradzi Ci zautomatyzowany menedżer inwestycyjny.
Oto jak możesz zacząć inwestować w fundusze indeksowe w zależności od wybranej opcji:
Jest to najprostsza i najszybsza opcja. Roboadvisor to zautomatyzowany menedżer inwestycyjny, który zasadniczo tworzy globalnie zdywersyfikowane portfele funduszy indeksowych.
Sposób działania tego narzędzia jest bardzo prosty. Poprzez wstępny test robo-doradca identyfikuje Twój profil jako inwestora i oferuje Ci jeden ze swoich portfeli funduszy indeksowych i ETF dostosowanych do tego profilu.
Gdy zaczniesz inwestować, robo-doradca zajmie się wszystkim. Dostosuje portfel do rynku i utrzyma alokację aktywów. To i wybór aktywów to to, co musiałbyś zrobić, gdybyś samodzielnie inwestował w fundusze indeksowe.
Ta prostota jest jedną z zalet, ale także jedną z wad. Nie możesz wybrać papierów wartościowych, które mają być częścią twojego portfela, są one już zdefiniowane przez robo-doradców w zależności od twojego profilu inwestycyjnego.
Chcesz wiedzieć więcej? Dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć o RoboAdvisors:
👉Robo Doradcy: Czym są i jak działają
Jeśli masz jasność co do tego, w który fundusz indeksowy zainwestować i masz czas i zasoby, aby monitorować swój portfel, jest to opcja dla Ciebie.
Obecnie na rynku dostępna jest szeroka gama funduszy indeksowych. Jednym z wiodących brokerów jest XTB.
Inwestuj w setki funduszy indeksowanych bez minimalnej inwestycji
76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o XTB i wszystkich oferowanych produktach, zostawiamy Ci zaktualizowaną recenzję:
👉 Recenzja XTB
Zobacz także:
👉 Najlepsze fundusze indeksowe
Jeśli chcesz inwestować na własną rękę, musisz pamiętać, że będzie to wymagało pewnego wysiłku.
Jeśli zdecydujesz się zrobić to samodzielnie:
W zamian zaoszczędzisz na opłacie za zarządzanie pobieranej przez robo-doradcę, która zazwyczaj zależy od tego, ile pieniędzy zainwestowałeś.
Inwestuj w setki funduszy indeksowych bez minimalnego wymogu inwestycyjnego.
76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
Jeśli nie masz pewności, w który fundusz indeksowy zainwestować, oto pięć kluczowych punktów, które musisz wziąć pod uwagę.
Zachowaj ostrożność przed zainwestowaniem w fundusze indeksowe 👀
Bardzo proste porównanie kosztów może wyglądać następująco:
Szukasz brokera? Sprawdź nasze rekomendacje
74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.
76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
Inwestowanie w produkty finansowe wiąże się z pewnym poziomem ryzyka.
74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.
XTB
76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Przed inwestowaniem zaleca się konsulta
Inwestowanie niesie ze sobą ryzyko straty.
75,5% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.
XTB
76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Przed inwestowaniem zaleca się konsulta
Inwestowanie niesie ze sobą ryzyko straty.
75,5% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.