Indeks dolara DXY: Co to jest i jak go obliczyć?

Obecnie dolar amerykański jest najpopularniejszą i najczęściej wymienianą walutą na świecie. W tym celu wykorzystuje się szereg narzędzi do pomiaru ceny lub względnego zarządzania wartością tej waluty. W tym poście powiemy Ci co to jest indeks dolara DXY i jak go obliczyć.

Indeks dolara DXY: Co to jest?

Dolar, jak już wcześniej wspomnieliśmy, jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej wartościowych walut na świecie.

W ten sposób rząd Stanów Zjednoczonych stworzył „DXY Dollar Index”, oficjalnie znany jako U.S. Dollar Index, który jest narzędziem stworzonym w celu ustalenia wartości waluty w stosunku do innych walut poprzez dokonywanie porównań w stosunku do wartości każdej waluty.

Skład indeksu dolara: Waluty DXY

Główne waluty wchodzące w skład poniższego indeksu to:

– Euro

– Jen japoński

– Funt szterling

– Dolar kanadyjski

– Korona szwedzka

– Frank szwajcarski

Innymi słowy, każda waluta ma określoną wagę, która jest bezpośrednio związana z jej globalnym poziomem transakcji. Został on utworzony w marcu 1973 roku przez Rezerwę Federalną Stanów Zjednoczonych Ameryki.

Indeks ten wzrasta, gdy wartość dolara wzrasta w stosunku do wartości innych walut.

System z Bretton Woods

Przed 1971 rokiem stosowany był system znany jako System z Bretton Woods, który wykorzystywał standard do określania wartości dolara bezpośrednio powiązany z wartością sztabki złota.

W tym przypadku uncja złota była wyceniana na 35 dolarów według danych z rezerwy złota Fort Knox. W tym samym roku prezydent Stanów Zjednoczonych wyeliminował tę metodę i powstał DXY, dzięki czemu stał się on wiarygodnym narzędziem dla traderów lub handlowców na rynku akcji lub walut.

Do czego służy DXY?

Indeks ten jest używany do analizy wartości dolara amerykańskiego, jego użyteczność, oprócz dostarczania raportu o zachowaniu się waluty w stosunku do innych walut o wysokiej wartości rynkowej, zawiera raport o sytuacji makroekonomicznej i niepewności finansowej na rynkach. Indeks ten jest oficjalnie publikowany przez Intercontinental Exchange (ICE).

DXY Indeks dolara: Jak obliczyć?

Do obliczenia indeksu konieczne jest uwzględnienie następujących wag walut:

WalutaWaga rynku walutowego
Euro (EUR)57,6%.
Japoński jen (JPY) 13,6%.
Brytyjski funt szterling (GBP) 11,9%.
Dolar kanadyjski (CAD) 9,1%.
Korona szwedzka (SEK) 4.2%
Frank szwajcarski (CHF) 3,6%
Ogółem100%

Wcześniej w skład indeksu wchodziły następujące waluty:

– Niemiecka marka

– Frank

– Lira włoska

– Gulden niderlandzki

– Frank belgijski.

Czytaj więcej o Forex waluty: Rodzaje walut.

Określenie wartości indeksu dolara

Aby określić wartość indeksu, należy wziąć pod uwagę następujący wzór:

USDX = 50,14348112 × EURUSD ^ (- 0,576) × USDJPY ^ (0,136) × GBPUSD ^ (- 0,119) × USDCAD ^ (0,091) × USDSEK ^ (0,042) × USDCHF ^ (0,036)

W ten sposób jest realizowana i weryfikowana wartość indeksu DXY, więc jeśli potrzebujesz więcej informacji na ten temat, ważne jest, aby skonsultować się na stronie Intercontinental Exchange (ICE).

Wreszcie, jeśli Twoja praca polega na dokonywaniu inwestycji i operacji w dolarach, zapraszamy do zapoznania się z tym indeksem, aby poznać zachowanie rynku. Mam nadzieję, że dzięki tym informacjom zrozumiałeś czym jest i jak obliczyć indeks dolara DXY.

Szukasz brokera? Sprawdź nasze rekomendacje
Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€100.00

* 76% detalicznych kont CFD traci pieniądze
XTB
Minimalny depozyt:

€0.00

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty

Może Cię zainteresować:

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

Inwestowanie w surowce
Jeśli chodzi o wybór wśród katalogu aktywów giełdowych, inwestowanie w surowce jest jedną z najbardziej ciekawych opcji inwestycyjnych. W tym artykule chcemy wyjaśnić, jak bezpiecznie inwestować w surowce, dlaczego warto to robić i jakie ryzyko si...