Czym jest Nikkei 225 – japoński indeks giełdowy

Indeks Nikkei 225 to główni indeks giełdy w Tokio. Ten indeks giełdowy jest ważony ceną, dlatego spółki o wyższej cenie za akcję otrzymują większą wagę. Jeśli chcesz zainwestować w ten indeks, ważne jest, abyś wiedział o nim nieco więcej.

Czym jest indeks Nikkei 225?

Jeśli planujesz rozpocząć lub kontynuować inwestowanie i chcesz zacząć na rynku japońskim, przyjrzymy się jego głównym cechom, które bez wątpienia Cię zainteresują.

Indeks Nikkei jest najważniejszym indeksem giełdowym Japonii. Składa się on z najbardziej płynnych akcji notowanych w Tokio. Konkretnie 225 najważniejszych spółek z 450 notowanych na Pierwszej Sekcji rynku oraz łącznie około 2400 spółek notowanych na giełdzie w Tokio.

Jest to również indeks porównawczy dla krajów zachodnich, które otwierając swoje rynki mają już odniesienie do zamknięcia rynków azjatyckich.

Indeks Nikkei: Historia

Indeks ten zaczął być notowany w 1950 roku, choć obliczany jest w odniesieniu do zamknięcia z 16 maja 1949 roku, kiedy to giełda w Tokio została ponownie otwarta po raz pierwszy po II wojnie światowej.

Początkowo obliczany był przez giełdę w Tokio, choć od 1970 roku oblicza go Nihon Keizai Shinbun, czyli japońska gazeta biznesowa. Nazwa giełdy to inicjały dwóch pierwszych słów.

Lista jest odnawiana co roku, a zmiany wchodzą w życie w październiku, choć wyjątkowo zmiany mogą nastąpić w innym terminie, choć nie jest to regułą.

Akcje, które tworzą Nikkei

Papiery wartościowe tworzące Nikkei są badane według dwóch zasad:

 • Jedna ze zmian, jaka może nastąpić w indeksie, wynika z rocznego przeglądu okresowego. Inna zmiana może wynikać z nadzwyczajnego zastępstwa, w ramach którego obsadzane są pewne wolne miejsca, które z różnych powodów stają się wolne.
 • Coroczny przegląd zapewnia, że indeks jest dobrze wyważony pod względem płynności, stabilności i sektorów branżowych.

Jeśli chodzi o najlepsze akcje w indeksie Nikkei 225, można znaleźć jedne z najbardziej znanych marek na świecie, takie jak: Canon Inc (CAJ), Panasonic Corp (PCRFY), Sony Corp (SNE), Nissan Motor Co (NSANY), Toyota Motor Corp (TM), Mazda Motor Corp (MZDAY) i Honda Motor Co (HMC).

Ponadto akcje Nikkei podzielone są na następujące sektory: technologia, finanse, dobra konsumpcyjne, materiały, kapitał/inne dobra, transport i usługi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o głównych indeksach, polecamy:

Nikkei 225: Godziny handlu

Indeks azjatycki ma dwie bezpośrednie godziny handlu:

 • Od 9 rano do 11 rano (czasu japońskiego).
 • Od godziny 1.00 do 3.00 (czasu japońskiego).

Jak inwestować w indeks Nikkei?

Konieczne będzie skontaktowanie się z wyspecjalizowanym brokerem, który posiada dobrą liczbę akcji zagranicznych i przede wszystkim nie ma stałych prowizji dla swoich klientów.

Należy też sprawdzić czy broker jest odpowiednio regulowany. Oto najlepsze platformy do inwestowania w Nikkei bez prowizji.

XTB

XTB to zaufana marka, która zapewnia szeroki wybór papierów wartościowych, doskonałą obsługę klienta, konkurencyjne badania oraz unikalną platformę transakcyjną, xStation, z innowacyjnymi funkcjami.

XTB oferuje również swoim klientom możliwość rozpoczęcia pracy z darmowym 30-dniowym kontem demo, którego założenie również zajmuje tylko kilka minut. Będziesz miał do dyspozycji wirtualną sumę w wysokości €20,000, aby handlować na ponad 4,500 instrumentach (ETFy, akcje i CFD).

XTB

8.75/ 10

Rynki:

Polska, Europa

Dostępne są różne rodzaje produktów (akcje, ETFy, CFD).

XTB jest regulowany i nadzorowany przez FCA, CySEC, IFSC i KNF.

Szkolenie akademii i pracowników, obsługa klienta w języku polskim

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty. Oferowane instrumenty finansowe są ryzykowne.
Inwestuj odpowiedzialnie.

Minimalny depozyt:

€0.00

eToro

eToro to jedna z najlepszych platform w Europie. Ostatnio reklama z udziałem znanego aktora Aleca Baldwina poświadczyła lądowanie tego brokera również w USA. Jego warunki? Niezwykle korzystne. Niskie spready nawet na indeksach, brak stałych prowizji i duża liczba akcji do handlu.

Jeśli chcesz inwestować na giełdzie, to eToro jest zdecydowanie najlepszym wyborem, również dzięki darmowemu kontu demo do zapoznania się z platformą.

eToro

7.5/ 10

Rynki:

Polska, Europa, USA

Strona w kilku językach.

Zaawansowana wersja mobilna i copytrading

Obrót akcjami bez prowizji za kupno i sprzedaż

* Twój kapitał jest zagrożony. Obowiązują inne opłaty. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź https://etoro.com/trading/fees.

Minimalny depozyt:

€100.00

Dowiedz się, jakie są główne indeksy giełdowe na świecie?

Nikkei 225: Ryzyko związane z inwestowaniem

 • Indeks Nikkei jest uważany za jeden z najbardziej zmiennych indeksów na rynku ze względu na duże i gwałtowne zmiany cen. Dlatego handel na Nikkei przeznaczony jest głównie dla doświadczonych traderów.
 • Gospodarka japońska jest silnie powiązana z gospodarką amerykańską, dlatego decydując się na inwestycje w Nikkei zawsze należy spojrzeć na rynek amerykański i Dow Jones.
 • Nikkei jest bardzo wrażliwy na wydarzenia światowe, takie jak klęski żywiołowe czy wojny oraz zmiany w międzynarodowej sytuacji geopolitycznej.

Tokyo Nikkei: Wnioski

Podsumowując, w tej zglobalizowanej gospodarce, w której żyjemy, ważne jest, aby skupić się na głównych indeksach giełdowych na świecie.

Ważne jest, aby wiedzieć, jak działa indeks, którym zamierzamy handlować, ponieważ da nam to wytyczne, co powinniśmy wziąć pod uwagę, inwestując w tę czy inną spółkę i zawsze brać pod uwagę ryzyko, o którym wspomnieliśmy.

Na zakończenie zostawiamy Was z następującym kluczowym podsumowaniem, które pozwoli zrozumieć indeks Nikkei:

 • Nikkei 225 jest benchmarkowym indeksem japońskiego rynku akcji i jest bardzo ważny dla wielu inwestorów na całym świecie.
 • Od 2015 roku indeks osiągnął wykładniczy wzrost, co czyni go jednym z najbardziej obiecujących na świecie.
 • Nikkei 225 jest podatny na wydarzenia globalne, a także klęski żywiołowe w swoim rodzimym kraju. Duży wpływ na wyniki tego indeksu mają również takie czynniki jak PKB, stopa bezrobocia czy stopy procentowe.
 • Zaleca się, aby być na bieżąco i handlować na rynkach tylko po uzyskaniu przeglądu ogólnej sytuacji gospodarczej.
 • Nikkei 225 reprezentuje ruchy gospodarcze Japonii jako azjatyckiej potęgi. Dzięki temu inwestorzy mogą mieć szerszą perspektywę rynku japońskiego i głębiej zrozumieć wyniki ekonomiczne japońskich akcji.
 • Korzystając z odpowiednich narzędzi i badań do inwestowania, traderzy mogą wykorzystać codzienną zmienność i zmiany wartości, które charakteryzują najważniejszy indeks giełdowy Japonii.
 • Pomimo przynależności do rynku uważanego za stabilny, indeks Nikkei jest jednym z najbardziej zmiennych na rynku, gdy analizuje się szczegółowo wahania cen, których doświadczył w czasie.
XTB
Minimalny depozyt:

€0.00

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
Minimalny depozyt:

€100.00

* 76% detalicznych kont CFD traci pieniądze
Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

Czym są złożone instrumenty finansowe?
Produkty inwestycyjne to fundusze inwestycyjne, papiery wartościowe w formie akcji, papiery wartościowe o stałym dochodzie, instrumenty pochodne, produkty strukturyzowane itp. W ostatnich latach byliśmy świadkami znacznego wzrostu liczby coraz bar...