Czym jest indeks DAX 40 (DAX30) i jak inwestować?

Zanim zaczniemy ten artykuł, wyjaśnijmy: 20 września 2021 roku nazwa Dax30 została zmieniona na indeks Dax 40. Oznacza to, że główny indeks niemieckiej giełdy obejmuje 40 spółek giełdowych zamiast dotychczasowych 30.

DAX 40 to najważniejszy i najczęściej notowany indeks giełdowy w Europie i jeden z najbardziej wyrazistych na świecie: Niemcy. Indeks ten służy jako wskaźnik ekonomiczny i jest używany przez wielu analityków. W tym artykule przedstawiamy szczegóły tego indeksu: czym jest indeks DAX 40, jakie są jego cechy i jak inwestować.

dax 40 list

Indeks DAX30 a indeks DAX 40

Dlaczego DAX 30 stał się DAX 40? Decyzja ta została podjęta w 2021 roku po aferze finansowej firmy Wirecard (F:WDIG); kiedy firma księgowa EY odmówiła spisania swoich sprawozdań finansowych za 2019 rok, co doprowadziło do rezygnacji dyrektora generalnego firmy, a następnie złożenia przez firmę wniosku o niewypłacalność po ujawnieniu dziury finansowej o wartości 1 miliard dolarów.

Innymi słowy, Wirecard jako pierwsza firma na niemieckiej giełdzie złożyła wniosek o upadłość, a dyrektor zarządzający Markus Braun został oskarżony o fałszowanie rachunków i manipulowanie rynkiem.

Z tych powodów DAX 30 został zmieniony na DAX 40, aby podnieść jakość indeksów DAX i zapewnić pełniejszy obraz największych niemieckich spółek oraz dostosować indeksy DAX do międzynarodowych standardów, według Deutsche Boerse.

Również wcześniej DAX 30 uwzględniał w swoich rankingach obroty giełdowe, ale teraz członkowie indeksu będą brani pod uwagę pod kątem poziomów płynności. Ponadto nowi członkowie byli zobowiązani do wykazania swoich zwykłych poświadczeń dotyczących kapitalizacji rynkowej, ale teraz muszą wykazać rentowność w swoich dwóch ostatnich rocznych sprawozdaniach finansowych.

Czym jest indeks DAX 40?

DAX 40 to indeks giełdowy należący do głównych światowych indeksów giełdowych . W szczególności reprezentuje Giełdę Papierów Wartościowych we Frankfurcie, główny rynek niemiecki. Zwykle nazywa się to DAX dry lub DAX Xetra (Xetra to elektroniczna platforma handlowa Niemieckiej Giełdy Papierów Wartościowych).

Z kolei Niemcy to najważniejsza gospodarka w Unii Europejskiej, dlatego ten indeks ma ogromne znaczenie dla inwestorów i wszelkiego rodzaju menedżerów: jest jednym z najważniejszych indeksów giełdowych i służy jako wskaźnik ekonomiczny. Jest na tym samym poziomie, co słynne indeksy z Wall Street, takie jak S&P 500 czy Dow Jones.

Misją indeksu jest śledzenie zachowania całego rynku jako całości. Wiedza o tym, czy ogólnie rynek finansowy ewoluował pozytywnie, czy nie. W tym przypadku DAX 40 reprezentuje niemiecki rynek akcji.

Do skonstruowania indeksu DAX 40 wystarczy wziąć 40 najbardziej reprezentatywnych wartości z rynku, jako próbkę całego zbioru (stąd liczba, która następuje po jego nazwie, a następnie sporządzana jest średnia ważona ich cen). Firmy są wybierane na podstawie ich kapitalizacji rynkowej i obrotów (wolumen kontraktów).

Średnia ważona oznacza, że ​​spółki o największej kapitalizacji rynkowej mają większą wagę przy obliczaniu indeksu. Wybór akcji i formuła kalkulacji mają na celu dokładne odzwierciedlenie ogólnego nastroju rynkowego.

Kapitalizacja rynkowa to cena akcji pomnożona przez liczbę akcji w obrocie.

Indeks ten ma jednak cechę, która czyni go wyjątkowym: przy obliczaniu uwzględnia dywidendy wypłacane przez spółki. Normalnie indeksy giełdowe nie biorą pod uwagę tego czynnika, a jedynie cenę notowania (istnieje wersja indeksów zwana „total return”, która przeprowadza kalkulację z uwzględnieniem wypłaconych dywidend).

Zobacz także: Co to jest fundusz indeksowy

Analiza indeksu DAX 30 (obecnie DAX 40)

DAX oznacza Deutscher Aktienindex. Powstał w 1988 r. (faktycznie wystartował 31 grudnia 1987 r.), a jego wartość wynosi 1000 punktów.

Frankfurt DAX 30 został stworzony wspólnie przez Stowarzyszenie Niemieckich Giełd, Giełdę Frankfurcką i wiodącą niemiecką gazetę rynków finansowych, Börsen-Zeitung.

Wcześniej istniał inny indeks o nazwie Börsen-Zeitung, który powstał w 1959 roku. Jego poprzednikiem był niemiecki DAX 30, choć pierwotnie miał być tylko dodatkiem.

W całej swojej historii indeks ten przechodził wzloty i upadki charakterystyczne dla światowej i europejskiej gospodarki. Podobnie jak bańka internetowa i późniejszy krach (spadł w tym okresie o 72%); kryzys finansowy z 2008 r.; kolejne duże ożywienie, a w ostatnim czasie widać wycięcie na jego wykresie pozostawione przez panikę, której doznał w lutym 2020 r. z powodu pandemii Covid -19.

Skład indeksu DAX 40

Oto 30 spółek z indeksu Dax 30 (przed dodaniem nowych akcji) o największej kapitalizacji rynkowej i największym wolumenie obrotu na niemieckiej giełdzie. W drugiej tabeli nowe akcje, które przekształciły DAX 30 w DAX 40.

AdidasCovestroHannover Rueckversicherung SERWE AG ST
Airbus GroupDaimlerHeidelbergcementSAP
AllianzDaimler Truck HoldingHenkel VZOSartorius AG VZO
BASFDeutsche Bank AGInfineonSiemens AG
BayerDeutsche BoerseMerckSiemens Energy AG
Beiersdorf AGDeutsche PostMTU AeroSiemens Healthineers
BMW STDeutsche Telekom AGMunich ReSymrise AG
Brenntag AGDr Ing hc F Porsche PrfPorscheVolkswagen VZO
CommerzbankE.ON SEQiagenVonovia
Continental AGFresenius SERheinmetall AGZalando SE

Nowe akcje DAX

Oto 10 nowych spółek wchodzących w skład Dax.

Airbus (MC:AIR)Sartorius (DE:SATG) AG Vz
Zalando (DE:ZALG)Porsche (DE:PSHG_p) Automobil Holding
Siemens Healthineers (DE:SHLG)Brenntag SE
Symrise (DE:SY1G)Puma (DE:PUMG) SE
HelloFresh SEQiagen N.V

Jak widać, indeks ten zawiera wiodące firmy w swoich sektorach. Cechą DAX jest to, że jego firmy to międzynarodowe koncerny o dużym wolumenie eksportu.

Pod względem składu sektorowego Niemcy zawsze wyróżniały się obecnością silnego przemysłu chemicznego i motoryzacyjnego. Inaczej jest jednak w innych krajach, w których gospodarka jest silnie uzależniona od jednego sektora.

Za pomocą funduszu iShares Core DAX ETF możemy zweryfikować, w jaki sposób kompensowana jest struktura sektorowa indeksu:

 • Sektor materiałów podstawowych: 17,21%.
 • Cykliczny sektor konsumencki (w tym sektor motoryzacyjny): 16,90%.
 • Sektor technologiczny: 14,34%.
 • Sektor usług finansowych: 14,08%.
 • Sektor przemysłowy (m.in. chemiczny): 13,77%.

Jeśli porównamy go np. z IBEX 35 (indeksem hiszpańskiej giełdy), zauważymy różnicę w wadze niektórych sektorów. Przyjmijmy jako odniesienie dla składu sektorowego IBEX 35, ETF IBEX 35 Share:

 • Sektor użyteczności publicznej: 25,12%.
 • Sektor usług finansowych: 21,14%.
 • Sektor przemysłowy: 14,53%.
 • Cykliczny sektor konsumencki: 13,52%.
 • Sektor usług komunikacyjnych: 10,58%.

Usługi publiczne i finansowe (wystarczy spojrzeć na skład IBEX 35, aby zobaczyć, ile jest w nim największych banków w kraju) stanowią prawie połowę indeksu (46,26%). Coś podobnego dzieje się na rynku francuskim, o czym świadczy indeks CAC 40.

Jak działa DAX 30 (obecnie DAX 40)?

Od 2006 roku żadna spółka nie może mieć w indeksie wagi większej niż 10%. Dane są aktualizowane co minutę z uwzględnieniem nowych cen ustalanych przez system Xetra. Handel odbywa się od poniedziałku do piątku, od godziny 9.00 rano do zamknięcia aukcji notowań Xetry, która rozpoczyna się o godzinie 17.30.

Dni zamknięcia giełdy we Frankfurcie są następujące:

Daty 2023Wakacje
07.04.23Wielki Piątek
10.04.23Wielkanoc
01.05.23Święto pracy
25.12.23Boże Narodzenie
26.12.23Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia

DAX 40 jest poddawany przeglądowi co roku we wrześniu, aby zmienić wagi i zdecydować, kto wejdzie do indeksu, a kto z niego wyjdzie. Celem jest wierne odzwierciedlenie giełdy we Frankfurcie (30 spółek wchodzących w skład DAX reprezentuje 75% rynku).

Jakie wymagania muszą spełniać spółki, aby mogły się znaleźć w indeksie DAX 30?

Aby znaleźć się w indeksie DAX 30, spółki muszą spełniać następujące wymagania:

 • Co najmniej 3 lata handlu na giełdzie.
 • Co najmniej 10% ich akcji musi być przedmiotem publicznego obrotu.
 • Muszą być notowane w segmencie Prime Standard giełdy we Frankfurcie.
 • Muszą być reprezentatywne dla niemieckiej gospodarki (generować wystarczające zyski lub mieć siedzibę w Niemczech).

Należy jednak wiedzieć, że spółki mogą być usuwane z indeksu lub dodawane do niego co kwartał, w oparciu o ich kapitalizację rynkową i wielkość portfela zamówień.

Indeks DAX: Notowania

To jest wykres DAX z trendem ostatnich 12 miesięcy.

Dax Notowania | Źródło: Google Finance

DAX 40: Prognozy

Należy zauważyć, że frankfurcki DAX 40 charakteryzuje się bardzo dużą zmiennością, nawet wyższą niż inne międzynarodowe indeksy giełdowe. Stanowi to ryzyko dla inwestorów, które należy wziąć pod uwagę. Historycznie rzecz biorąc, DAX 30 odnotował znaczny wzrost w ciągu pierwszych kilku lat notowań, przekraczając 2000 punktów w 1993 roku, następnie 5000 punktów w 1998 roku i wreszcie 7500 punktów w 2000 roku. najwyższy poziom 8105,69 pkt.

DAX 30 był szczególnie dotknięty bańką spekulacyjną na początku XXI wieku, kiedy to trzyletnia bessy spadła do 2500 punktów, po czym stopniowo odbiła.

Silny wzrost niektórych niemieckich spółek w tym indeksie jest odpowiedzialny za tę bardzo dużą zmienność i musi być uważnie monitorowany.

Jak inwestować w indeks DAX?

Przejdźmy do drugiej części tego artykułu: jak inwestować w DAX40?

Możliwości są różne i zależą od poziomu kapitału, podejmowanego ryzyka, horyzontu czasowego inwestycji i krótko mówiąc celów, jakie mają zostać osiągnięte poprzez inwestowanie w DAX 40.

Czynniki wpływające na cenę

 • Sytuacja krajowa i europejska: sytuacja w Niemczech jest niewątpliwie istotna dla tamtejszego rynku akcji, ale dodatkowo Niemcy są jednym z głównych partnerów Unii Europejskiej i wskaźników makroekonomicznych wszystkich krajów członkowskich, a także klimatu politycznego – wpływają na jego ewolucję.
 • Sytuacja globalna: Większość spółek wchodzących w skład DAX 40 notowana jest również w Stanach Zjednoczonych, więc indeks ten wykracza poza Niemcy i jest uzależniony od sytuacji politycznej i gospodarczej w Stanach Zjednoczonych. Ponadto składa się z międzynarodowych koncernów o dużym wolumenie eksportu; światowy kontekst gospodarczy, konflikty i stosunki handlowe mają wpływ na spółki tworzące ten indeks.
 • Kursy walut: ponieważ firmy te są w dużym stopniu uzależnione od eksportu, kurs wymiany euro w stosunku do innych walut ma duży wpływ. Słabe euro sprzyja eksportowi, ale szkodzi importowi.
 • Decyzje Europejskiego Banku Centralnego (EBC): EBC jest organem gwarantującym stabilność cen. W obliczu wzrostu inflacji zareaguje (najprawdopodobniej) podwyższeniem stóp procentowych i tym samym utrudnieniem dostępu do kredytu. Wszystko to prowadzi do przerwania planów ekspansji firmy. Ponadto sektor motoryzacyjny jest w dużym stopniu zależny od zdolności kredytowej osób fizycznych.

Instrumenty do inwestowania w indeks DAX40

Akcje indeksu DAX 40

Kupowanie akcji to jeden z najbardziej klasycznych sposobów inwestowania. Zaleca się inwestowanie długoterminowe. Dostęp do tego rynku można uzyskać za pośrednictwem brokera. Przeczytaj o najlepszych brokerach giełdowych.

Jednak utworzenie koszyka akcji obejmującego 40 spółek tworzących DAX (lub większość z nich) wiązałoby się z opłatami. Budowanie zdywersyfikowanego portfela poprzez bezpośrednie inwestowanie w akcje wymaga dużego kapitału. Z reguły operacje te przeprowadza się stopniowo, dokonując okresowych zakupów akcji i wyliczając wagi dopasowujące portfel.

Akcje Adidas

 • Kapitalizacja rynkowa: 26,06 mln euro.
 • Obecna cena: 144,92 EUR.
 • Cel: 140,54 euro.

Akcja Sartorius (SRT3)

 • Kapitalizacja rynkowa: 29,73 mln euro.
 • Obecna cena: 353,00 EUR.
 • Cel: 410,10 €.

Akcje Linde Plc (LIN)

 • Kapitalizacja rynkowa: 159,33 mln euro.
 • Aktualna cena: 323,50 EUR.
 • Cel: 337,95 €.

 Akcje Qiagen (QIA)

 • Kapitalizacja rynkowa: 10,87 mln euro.
 • Obecna cena: 47,67 EUR.
 • Cel: 49,21 EUR.

 Akcje Symrise AG (SY1).

 • Kapitalizacja rynkowa: 13,66 mln euro.
 • Obecna cena: 97,08 EUR.
 • Cel: 112,84 EUR.

Akcje Siemens (SIE)

 • Kapitalizacja rynkowa: 117,67 mln euro.
 • Obecna cena: 147,38 EUR.
 • Cel: 163,90 €.

Inne akcje DAX

Indeks DAX40: Fundusze inwestycyjne

Kupno funduszu inwestycyjnego indeksowanego do DAX 40 jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ masz dostęp do całego portfela złożonego z tych samych akcji i w tej samej proporcji co indeks porównawczy.

Innymi słowy, jest to jak inwestowanie w indeks spot przy niższych kosztach i niższych wymaganiach kapitałowych.

Jest to prosta operacja, idealna na dłuższą metę. Pasywnie zarządzane fundusze zwykle mają niższe opłaty, ponieważ starają się jedynie śledzić indeks (dokonują jedynie okresowego przywracania równowagi).

Oto niektóre fundusze inwestycyjne DAX 40:

Fundusz inwestycyjnyISINTER
FF Germany Fund Y Acc EurLU03463885301,06%
UBAM Dr.Ehrhandt German Equity AC EURLU00877983012,15%
UBS (Lux) Equity SICAV German High Dividend Sustainable Q AccLU12407859870,90%
DWS Aktien Strategie Deutschland ICDE000DWS2D900,60%

ETF-y na indeks DAX40

ETF-y to fundusze giełdowe. W tym przypadku akcje są przedmiotem publicznego obrotu, a inwestor może je kupować i sprzedawać za pośrednictwem brokera w dowolnym momencie, tak jakby były akcjami spółki.

W tym przypadku są to fundusze ETF, które odwołują się do DAX 40, tak jakby były funduszami indeksowymi. Ten rodzaj produktu pozwala na bardziej zwinny handel. Cena jest całkowicie przejrzysta i można składać bardziej wyrafinowane żądania, takie jak stop loss, zlecenie z limitem itp. Są to instrumenty finansowe, które oferują większą elastyczność.

Niektóre fundusze ETF DAX 40 to:

ETFTickerKoszty bieżące
Xtrackers DAX UCITS ETFDBXD0,09%
iShares Core DAX UCITS ETF (DE) Eur AccEXS10,16%
Amundi ETF DAX UCITS ETF DRCG1G0,10%
Lyxor Core DAX (DR) UCITS ETF (EUR)PDAX0,08%

Szukasz brokera do inwestowania w fundusze ETF?

Minimalny depozyt:

€0.00

XTB
Minimalny depozyt:

€0.00

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
Minimalny depozyt:

€100.00

* 76% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Przeczytaj także:

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

Inwestowanie w surowce
Jeśli chodzi o wybór wśród katalogu aktywów giełdowych, inwestowanie w surowce jest jedną z najbardziej ciekawych opcji inwestycyjnych. W tym artykule chcemy wyjaśnić, jak bezpiecznie inwestować w surowce, dlaczego warto to robić i jakie ryzyko si...