Jim Simons: styl inwestowania, książki i słynne cytaty
Jim Simons urodził się w Stanach Zjednoczonych w 1938 roku. W młodości poświęcił się edukacji akademickiej, co zaowocowało już w młodym wieku, gdyż w wieku 20 lat ukończył „Massachusetts Institute of Technology” jako „Bachelor of Science” w dziedzinie matematyki. Następnie w wieku 23 lat uzyskał tytuł doktora filozofii, również w zakresie matematyki, na „University of California” w Berkeley (1961).
Jako naukowiec dał kilka występów na różnych uniwersytetach, takich jak jego alma mater w „Massachusetts Institute of Technology” i „Harvard”. W swojej pracy naukowej pełnił funkcję kierownika wydziału matematyki na „Stony Brook University” w Nowym Jorku.
Poza uczelnią, w czasie zimnej wojny pracował w „Agencji Bezpieczeństwa Narodowego”, w szczególności przy rozszyfrowywaniu komunikacji z Rosjanami. Przed ukończeniem 40 lat zdążył opracować teorię, która nosi jego imię, a która składa się z modelu kwantowego rozważającego teorię strun.
W 1982 roku Jim Simons wraz z doktorem matematyki Leonard Esau Baum stworzyli „Renaissance Technologies”, czyli model inwestycyjny oparty na modelach matematycznych, który jednak nie przyniósł dobrych rezultatów. Simons dołączył więc do Jamesa Axa, innego słynnego matematyka, z którym dostosował swój model biorąc pod uwagę historyczne zapisy z roku 1700 „Banku Światowego” i „Rezerwy Federalnej”. Ax i Simons z powodzeniem opracowali algorytmy, które doprowadziły do handlu wysokiej częstotliwości, polegającego na przetwarzaniu milionów zleceń (przez komputery) dających odpowiedzi w ciągu milisekund. Ax i Simons stworzyli „Medallion Fund”.
Dzięki Renaissance, Simonsowi udało się powiększyć swój majątek do około 20 miliardów dolarów, ale udało mu się również przynieść korzyści swoim pracownikom, których średnia wartość netto wynosi 50 milionów dolarów. Dlatego też okolice firmy nazywane są „renesansową riwierą”, ponieważ wybudowano tu luksusowe rezydencje.
Styl inwestowania
Jego styl inwestycyjny, jak można logicznie sądzić, opiera się na modelach matematycznych i określany jest jako „Hedge Funds”, co w zasadzie polega na arbitrażu, w którym poszukuje się nieskończenie małych różnic w cenach aktywów, które pomnożone przez miliony transakcji dają znaczne zyski.
Jego styl inwestowania jest bardzo opłacalny, ponieważ jeśli zainwestowałbyś 100$ w 1988 roku, 10 lat później odsetki mogłyby stanowić ponad 15k$, a w 2008 roku (20 lat później) zyski wyniosłyby 2,5 miliona dolarów. Niewiarygodne, że w 2018 roku (30 lat) inwestycja 100 dolarów z 1988 roku przekroczyłaby 400 milionów dolarów z powodu procentu składanego.
Książki
Nie ma książek jego autorstwa, jednak był on źródłem inspiracji dla innych autorów, którzy poświęcili swoje prace na analizę jego działań jako inwestora. Jedną z najbardziej znanych jest praca autora Gregory’ego Zuckermana z książką „The Man Who Solved the Market” (2019), która opowiada o tym, jak Simons zgromadził swoją fortunę i jak działa „Medallion Fund”, który miał zwrot 66% od 1988 do 2018 roku.
Słynne cytaty
W ciągu tak wielu lat jako inwestor odnoszący sukcesy, istnieje kilka z jego najczęściej cytowanych zdań, które są fragmentem porad inwestycyjnych:
- Nie próbuj wyjaśniać wszystkiego: zaleca, aby nie poświęcać dużo czasu na analizowanie intuicyjnych trendów i pozwolić, aby liczby i obliczenia na rynku Cię prowadziły.
- Siła danych: radzi, aby zasilić obliczenia wystarczającą ilością danych, aby móc dokładnie określić zachowanie rynku.
- Ufaj, ale nie nadużywaj: jest to zalecenie, które odnosi się do modeli, które dają wskazówki, które muszą być analizowane wraz z sytuacją i środowiskiem.