Jak kupić akcje Gazprom?

PJSC Gazprom to rosyjska międzynarodowa korporacja energetyczna, która jest większościowo kontrolowana przez państwo. W roku 1989 nastąpiła transformacja radzieckiego Ministerstwa Przemysłu Gazowego w korporację o nazwie Gazprom, co uczyniło ją pierwszym państwowym przedsiębiorstwem korporacyjnym w Związku Radzieckim. Zobaczmy czy warto i czy w ogóle można kupić akcje Gazprom.

Historia Gazpromu

Gazprom, rosyjski koncern gazowy, ma bogatą historię sięgającą czasów Związku Radzieckiego. Powstał w 1989 roku i był jednym z pierwszych przedsiębiorstw, które zostały utworzone po rozpadzie ZSRR. Od tego czasu Gazprom stał się jednym z największych producentów i eksporterów gazu na świecie, kontrolując znaczną część światowych zasobów tego surowca.

Po rozpadzie Związku Radzieckiego Gazprom przeszedł proces prywatyzacji, jednak zachował swoje rosyjskie aktywa. W tamtym okresie Gazprom unikał podatków i przepisów państwowych oraz angażował się w przenoszenie aktywów. Później, na początku XXI wieku, firma powróciła pod kontrolę rządu i od tego czasu jest zaangażowana w działania dyplomatyczne rządu Rosji, ustalanie cen gazu i dostęp do rurociągów.

Gazprom – Potężna siła na światowym rynku gazowym i największa firma w Rosji

Od 2019 roku, ze sprzedażą przekraczającą 120 miliardów dolarów, Gazprom został uznany za największą publicznie notowaną spółkę gazową na świecie oraz największą firmę w Rosji pod względem przychodów. W rankingu Forbes Global 2000 z 2020 roku Gazprom znalazł się na 32. miejscu wśród największych spółek publicznych na świecie.

Nazwa Gazprom jest skrótem od rosyjskich słów gazowaja promyshlennost (газовая промышленность), co oznacza przemysł gazowy. W styczniu 2022 roku Gazprom wyprzedził Sberbank i stał się największą firmą w Rosji pod względem kapitalizacji rynkowej. Jednak w 2023 roku spółka została wycofana z rynków międzynarodowych i skoncentrowała się na znaczącej rozbudowie swoich wyników operacyjnych, takich jak produkcja i eksport.

Wiodący gracz na rynku gazowym

Gazprom działa w pełnym zakresie przemysłu gazowego, w tym poszukiwanie i wydobycie, rafinację, transport, dystrybucję, marketing oraz wytwarzanie energii. W 2018 roku Gazprom wyprodukował 12% światowej produkcji gazu ziemnego, co stanowiło 497,6 miliarda metrów sześciennych gazu i kondensatu gazowego o masie 15,9 miliona ton.

Gazprom następnie eksportuje gaz rurociągami, które firma buduje i posiada zarówno w Rosji, jak i za granicą, takimi jak Nord Stream 1 i TurkStream. W tym samym roku Gazprom posiadał udokumentowane rezerwy gazu o objętości 35,1 biliona metrów sześciennych oraz 1,6 miliarda ton kondensatu gazowego.

Gazprom jest również znaczącym producentem ropy naftowej poprzez swoją spółkę zależną Gazprom Neft, która wydobywa około 41 milionów ton ropy naftowej, posiadając rezerwy na poziomie 2 miliardów ton. Firma ma również spółki zależne w różnych sektorach przemysłowych, takich jak finanse, media i lotnictwo, a także posiada większościowe udziały w innych firmach.

Zobacz także:

Akcje Gazprom: Notowania

Akcje Gazprom są notowane na Moskiewskiej Giełdzie Papierów Wartościowych (MOEX) i Karaczi. Koncern jest również głównym składnikiem indeksów MICEX i RTS. W wyniku aneksji Krymu przez Rosję, Stany Zjednoczone wprowadziły sankcje, które ograniczyły finansowanie dłużne dla Gazprombanku.

W 2015 roku rząd Kanady nałożył sankcje na Gazprom ze względu na poważne naruszenia porządku międzynarodowego przez Rosję. Następnie w lutym 2022, w wyniku inwazji Rosji na Ukrainę, Stany Zjednoczone wprowadziły sankcje przeciwko Gazpromowi oraz rozszerzyły zakazy dotyczące finansowania długu Gazpromu, Gazprombanku oraz Gazprom Nieft.

Gazprom notowania | Źródło: Trading Economics

W marcu 2022 roku Unia Europejska również zakazała inwestycji w rosyjskim sektorze energetycznym, w tym w Gazprom Nieft. Przed nałożeniem sankcji w 2022 roku, akcje Gazpromu były notowane na giełdach w Londynie, Berlinie, Frankfurcie i Singapurze.

Najwięksi akcjonariusze Gazpromu

Wśród największych akcjonariuszy Gazpromu znajdują się zarówno rosyjskie, jak i zagraniczne podmioty. Państwo rosyjskie, poprzez swoją kontrolującą rolę, jest największym akcjonariuszem, posiadającym większość udziałów w koncernie. Ponadto, międzynarodowe firmy energetyczne i inwestorzy instytucjonalni również mają znaczące udziały w Gazpromie.

Od 2017 roku największymi akcjonariuszami Gazpromu są Federalna Agencja Zarządzania Mieniem Państwowym, (Federal Agency for State Property Management) która posiada 38,37% udziałów, oraz Rosnieftiegaz, który posiada 10,97% udziałów. Wraz z 0,89% udziałem Rosgazifikatsiya, te podmioty zapewniają rosyjskiemu rządowi większościową kontrolę nad spółką. Pozostałe akcje należą do inwestorów, w tym 25,20% do posiadaczy ADR na zagranicznych giełdach oraz 24,57% do innych podmiotów prawnych i osób fizycznych.

Jak i gdzie kupić akcje Gazprom?

Ze względu na wybuch wojny z Ukrainą, akcje Gazpromu stały się niedostępne na większości międzynarodowych giełd. Sankcje nałożone przez Stany Zjednoczone i Unię Europejską spowodowały ograniczenie możliwości handlu akcjami Gazpromu na globalnych rynkach finansowych.

W takiej sytuacji, inwestorzy zainteresowani zakupem akcji Gazpromu mogą skorzystać głównie z rosyjskich giełd, takich jak Moskiewska Giełda Papierów Wartościowych. Jest to główna platforma, na której notowane są akcje Gazpromu.

W celu zakupu akcji Gazpromu na rosyjskiej giełdzie, inwestorzy powinni skontaktować się z lokalnym brokerem lub instytucją finansową, która umożliwia inwestowanie na rynku rosyjskim. Taki broker będzie mógł udzielić niezbędnych informacji i pomóc w procesie otwarcia rachunku inwestycyjnego oraz dokonania transakcji zakupu akcji Gazpromu.

Warto jednak pamiętać, że inwestowanie w akcje Gazpromu w obecnej sytuacji wiąże się z większym ryzykiem ze względu na zmienność polityczną i ekonomiczną związaną z sytuacją wojenną. Zmiany w sankcjach, regulacjach i sytuacji geopolitycznej mogą mieć istotny wpływ na notowania akcji Gazpromu.

Akcje Gazprom: Prognozy na przyszłość pod kątem wojny z Ukrainą

Wpływ wojny z Ukrainą na przyszłość akcji Gazpromu jest trudny do jednoznacznego określenia. Konflikt geopolityczny i ewentualne sankcje mogą mieć negatywny wpływ na rosyjski sektor energetyczny, w tym na Gazprom. Wzrost napięcia geopolitycznego może prowadzić do niepewności inwestycyjnej i zmienności cen akcji.

Jednak należy również zauważyć, że Gazprom ma duże zasoby gazu i jest ważnym dostawcą dla wielu krajów europejskich. Stabilność i rozwój koncernu w dłuższej perspektywie mogą być nadal związane z popytem na gaz w Europie i innych częściach świata.

Czy warto inwestować w Gazprom?

Kupno akcji Gazpromu wymaga zrozumienia historii spółki. Warto również wziąć pod uwagę czynniki geopolityczne, takie jak konflikt z Ukrainą, które mają (negatywny) wpływ na wartość akcji Gazpromu.

Zobacz także:

Szukasz brokera? Sprawdź nasze rekomendacje

Minimalny depozyt:

€100.00

* 76% detalicznych kont CFD traci pieniądze
XTB
Minimalny depozyt:

€0.00

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
Minimalny depozyt:

€0.00

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

Najlepszy broker do akcji zagranicznych
Inwestowanie w zagraniczne akcje stało się normą, podczas gdy jeszcze kilka lat temu wydawało się to niemożliwe. Obniżenie prowizji za zakup akcji na tych rynkach zwiększyło konkurencję dla inwestorów. W tym artykule przyjrzymy się, jaki jest najl...
Kalendarz dywidend
Jeśli jesteś zainteresowany inwestowaniem na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, to być może chcesz wiedzieć więcej o dywidendach i kiedy ...