Kryzys rosyjsko-ukraiński: 5 najlepszych funduszy ETF

Jakie są najlepsze rosyjskie ETF-y? Napięcie między Rosją a Ukrainą ma negatywny wpływ na zaufanie inwestorów, powodując tygodniowe straty głównych amerykańskich indeksów.

Rosja rozpoczęła w tym tygodniu wysyłanie wojsk do dwóch separatystycznych regionów wschodniej Ukrainy, Doniecka i Ługańska. W odpowiedzi na to USA i ich sojusznicy nałożyli na Rosję sankcje, wymierzone w instytucje finansowe, dług państwowy i oligarchów. W tym wpisie przedstawiamy 5 najlepszych ETF-ów na Rosję, które można zakupić podczas zaostrzającego się konfliktu między tymi dwoma krajami.

etf roskyjskie

Najlepsze rosyjskie ETF-y

Chociaż Rosja nie jest już potęgą jak kiedyś, nie oznacza to, że w kraju tym nie ma możliwości inwestycyjnych, ponieważ jest ona postrzegana jako gospodarka wschodząca o ogromnym potencjale wzrostu. Najlepsze rosyjskie ETF-y mogą być wykorzystane do dywersyfikacji portfela, który potrzebuje międzynarodowej ekspozycji. Jedną z najlepszych zalet ETF-ów jest możliwość wejścia na niektóre rynki, takie jak Rosja, bez konieczności kupowania pojedynczych akcji.

ETF pochłaniają wiele pracy i czasu, które są potrzebne do zakupu akcji, ponieważ są one dostarczane jako pakiet akcji zaprojektowany tak, aby dać inwestorowi ładny, zrównoważony portfel. Dzięki ETF-om możesz uzyskać natychmiastową ekspozycję na rynki rosyjskie za pomocą prostej transakcji.

Pomimo wielkości rynku rosyjskiego, nie ma niestety zbyt wielu rosyjskich funduszy, ale lista ta może się powiększyć z biegiem lat, gdy zagraniczne ETF-y zyskają na popularności.

Oto najlepsze rosyjskie ETF-y:

 • Lyxor MSCI Russia UCITS ETF – prawdopodobnie najpopularniejszy rosyjski fundusz ETF dostępny na giełdzie.
 • iShares MSCI Russia ADR/GDR UCITS ETF – posiada 17 najlepiej radzących sobie rosyjskich spółek.
 • Xtrackers MSCI Russia Capped Swap UCITS ETF – istnieje od 2007 r. i obejmuje 23 rosyjskie spółki o średniej i wysokiej kapitalizacji.
 • Russia ETF VanEck Vectors – największy rosyjski fundusz ETF na świecie, notowany na giełdzie w USA. Fundusz ten obejmuje duże firmy notowane nie tylko w Rosji, ale także poza nią. Co najmniej 50% swoich przychodów uzyskują z Rosji.

Inwestowanie w BRIC ETF

Niektórzy inwestorzy mogą również rozważyć BRIC ETFs, które obejmują nie tylko akcje rosyjskie, ale również aktywa z Brazylii, Chin i Indii.

Region BRIC obejmuje Brazylię, Rosję, Indie i Chiny, stąd akronim. Chociaż istnieją specyficzne ETF-y dla każdego z tych krajów, to jednak ETF-y BRIC stały się popularne na przestrzeni lat. Inwestycje BRIC powstały, ponieważ te cztery kraje były podobne pod względem wielkości i statusu gospodarczego i zostały uznane za rynki wschodzące.

Choć to się zmieniło na przestrzeni lat, nadal jest to popularna grupa wśród inwestorów, a w szczególności traderów zainteresowanych najlepszymi rosyjskimi ETF-ami.

Oto one:

 • BIK – SPDR S&P BRIC 40 ETF
 • BKF – iShares MSCI BRIC Index ETF
 • EEB – Claymore BNY Mellon BRIC ETF
 • EWBK – Rydex Russell BRIC Equal Weight ETF

Wśród spółek o dużej kapitalizacji Rosja gra głównie na zasobach naturalnych, więc inwestowanie w najlepsze rosyjskie ETF-y wiąże się z nadzieją na odbicie cen ropy i metali. I tak jak w przypadku każdej inwestycji, ważne jest, aby przed dokonaniem jakichkolwiek transakcji na ETF-ach przeprowadzić gruntowne badania.

Ponieważ Rosja jest krajem, który w dużym stopniu opiera się na eksporcie gazu ziemnego i ropy naftowej, gospodarka ucierpiała podczas pandemii wirusa Covid-19. Nie oznacza to jednak, że w przyszłości nastąpi wzrost.

Ponadto, należy zwrócić uwagę na zmienność rubla, co z kolei może wpłynąć na zmienność inwestycji.

5 najlepszych ETF-ów spoza Rosji na gaz i ropę

Obecnie mówi się, że środowisko operacyjne jest bardzo dobre dla ETF-ów sektora lotniczego i obronnego, takich jak iShares US Aerospace & Defense ITA czy SPDR S&P Aerospace & Defense ETF XAR. Jednak w centrum uwagi inwestorów znajduje się następujących 5 najlepszych ETF-ów:

 • MicroSectors US Big Oil Index 3X Leveraged ETN NRGU

Zapewnia potrójną (3X lub 300%) lewarowaną ekspozycję na Solactive MicroSectors US Big Oil Index, który ma taką samą wagę w dolarach i zapewnia ekspozycję na 10 największych amerykańskich spółek energetycznych i naftowych.

 • MicroSectors Oil & Gas Exploration & Production 3X leveraged ETN OILU

Powiązany z 3-krotnym lewarowaniem wyników indeksu MicroSectors Oil & Gas Exploration & Production Index. Indeks zapewnia ekspozycję na spółki o dużej kapitalizacji, które mają siedzibę i są notowane na giełdzie w Stanach Zjednoczonych. Spółki te prowadzą działalność w zakresie poszukiwania i wydobywania ropy naftowej i gazu ziemnego.

 • ProShares Ultra Oil & Gas ETF DIG

Dąży do oferowania dwukrotnie (2X lub 200%) wyższych wyników dziennych od indeksu Dow Jones US Oil & Gas Index. Mierzy wyniki spółek energetycznych, w tym producentów sprzętu i usług wiertniczych, węgla, ropy naftowej, ropy naftowej o mniejszym znaczeniu, rurociągów, płynnych, stałych lub gazowych paliw kopalnych oraz firm usługowych.

 • Direxion Daily Energy Bull 2x Shares

Daily Energy Bull 2X Shares tworzy 2x lewarowaną pozycję w indeksie Energy Select Sector.

 • Direxion Daily S&P Oil & Gas Exploration & Production Bull 2X Shares GUSH

Zapewnia podwójną ekspozycję na codzienne wyniki indeksu branżowego S&P Oil & Gas Exploration & Production Select.

Jednak w ramach indeksów można znaleźć następujące opcje pozwalające na wykorzystanie obecnego trendu:

ProShares UltraPro Short S&P500 SPXU

Oferuje on 3-krotnie odwrotną ekspozycję na indeks S&P 500 i pobiera opłatę roczną w wysokości 90 punktów bazowych rocznie. Ponadto ETF ten notowany jest przy dużym wolumenie obrotów – średnio około 21,3 mln akcji dziennie. Zgromadził również 591,6 mln USD w swoich aktywach.

ProShares UltraPro Short QQQ SQQQ

Zapewnia odwrotną ekspozycję na trzykrotność dziennych wyników indeksu Nasdaq-100, pobierając 95 punktów bazowych opłaty rocznej. Indeks ten mierzy również wyniki 100 największych krajowych i międzynarodowych spółek niefinansowych notowanych na giełdzie Nasdaq Stock Market pod względem kapitalizacji rynkowej.

Wartość aktywów funduszu ProShares UltraPro Short QQQ SQQQ wynosi 2,7 mld USD. Średni dzienny wolumen obrotu wynosi około 48,5 mln akcji.

ProShares UltraPro Short Russell2000 SRTY

ProShares UltraPro Short Russell2000 jest ukierunkowany na segment spółek o małej kapitalizacji na szerokim rynku akcji, oferując 3x odwrotną ekspozycję na wyniki indeksu Russell 2000. Ponadto, przy AUM wynoszącym 188,4 mln USD, wskaźnik kosztów wynosi 0,95%, a średni dzienny wolumen obrotu wynosi 1,9 mln akcji.

Daily Dow Jones Internet Bear 3X Shares WEBS

Dow Jones Internet Bear 3X Shares obejmuje szeroki sektor technologiczny śledzący indeks Dow Jones Internet Composite. Daily Dow Jones Internet Bear 3X Shares wygenerował 13,8 mln USD w swojej bazie aktywów. Pobiera roczną opłatę w wysokości 95 pb. Średni dzienny wolumen tego funduszu ETF wynosi ok. 136 tys. tytułów uczestnictwa.

ProShares UltraPro Short Dow30 SDOW.

ProShares UltraPro Short Dow30 zapewnia 3-krotnie odwrotną ekspozycję na dzienne wyniki indeksu Dow Jones Industrial Average. Posiada AUM w wysokości 351,7 mln USD i obraca średnio 136 000 akcji dziennie; pobiera 95 punktów bazowych w skali roku.

Podsumowując, wciąż warto przyjrzeć się rosyjskim ETF-om, szczególnie tym, którzy są gotowi podjąć ryzyko inwestowania w kraj, którego kontrowersyjne praktyki wciąż budzą napięcia na całym świecie.

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

Najlepsze ETF na Indie
Indie zajmują piąte miejsce wśród największych gospodarek świata pod względem produktu krajowego brutto (PKB). Ich kapitalizacja rynkowa wynosząca około 3 bilionów dolarów nie jest bez znaczenia. Zobaczmy, jak inwestować w fundusze ETF na Indie. ...