Inwestowanie w Rosji: rosyjskie akcje, ETF-y i fundusze inwestycyjne

Czy warto inwestować w rosyjskie akcje? Niewątpliwie jedną z najbardziej ryzykownych inwestycji jest inwestowanie w Rosji. W tym artykule wyjaśnię, dlaczego nie należy tego robić, jeśli jest się inwestorem konserwatywnym, ale podam również dostępne opcje zakupu akcji, funduszy ETF lub inwestowania w fundusze w tym kraju.

Akcje rosyjskie: Dlaczego warto inwestować w Rosji?

Wschodnie imperium zajmuje 53. miejsce pod względem światowego PKB per capita, ale jego potęga geopolityczna jest znacznie większa niż wynikałoby to z tych liczb. Mimo upadku obozu socjalistycznego, geopolityczna potęga Rosji w regionie i w Ameryce Łacińskiej jest bardziej niż oczywista od czasu dojścia Putina do władzy.

Wystarczy kilka faktów, aby przekonać się o znaczeniu Rosji na świecie:

 • Rosja jest głównym dostawcą energii do Europy.
 • Rosja jest trzecim co do wielkości producentem złota na świecie.
 • Prawie 30% światowego wydobycia gazu ziemnego odbywa się w Rosji.
 • Trzeci co do wielkości producent pszenicy na świecie.

W ekosystemie, który w tak dużym stopniu zależy od zasobów naturalnych i inflacji produktów rolnych, logiczne jest, że w dłuższej perspektywie czasowej dochody tej gospodarki wzrastają. Jednak…

Dlaczego nie inwestować w Rosji?

Na papierze wygląda to dobrze, ale to jest Rosja. I Putin. Od czasu rozpadu Związku Radzieckiego są to główne przyczyny niestabilności rosyjskich rynków i firm:

 • Szeroko rozpowszechniona korupcja: duże firmy są zdominowane przez rosyjskich oligarchów, którzy w wielu przypadkach podlegają Kremlowi i wywodzą się z aparatu KGB.
 • Kryzys rublowy: niestabilność waluty i brutalne dewaluacje, jak ta z lat 2015-2016, napędzają ucieczkę kapitału od dużych fortun Rosji.
 • Putin: kraj i wszystkie instytucje tańczą do jego gry o władzę. Przez kilka lat wewnętrzny kryzys gospodarczy powstrzymywał jego ekspansjonistyczne zapędy, ale od czasu aneksji Krymu zacieśnia on swój uścisk wobec coraz słabszego Zachodu i Chin, które nie interesują się niczym, co ich nie dotyczy, podczas gdy świat się u nich zadłuża.
 • Sankcje ze strony Zachodu: w wyniku powyższych działań mogą zostać nałożone sankcje na niektóre firmy lub zakazy prowadzące do odpływu kapitału z firm rosyjskich.

Ponadto jedną z rzeczy, która może zniechęcać, jest fakt, że w tym kraju nie ma zbyt wielu możliwości inwestowania na rynkach finansowych i może to być dość kosztowne.

Rosyjska giełda papierów wartościowych

Rosyjska giełda papierów wartościowych nosi nazwę Giełda Moskiewska lub MOEX. Handluje akcjami, instrumentami pochodnymi i walutami oraz oblicza główne indeksy spółek rosyjskich.

Po południu Sberbank SBER, którego aktywa na koniec 2021 roku wynosiły ponad 500 mld USD, był notowany po 3 centa za akcję. Komisja Europejska zatwierdziła w środę plan naprawczy dotyczący sprzedaży chorwackiej i słoweńskiej broni. Deponenci w Austrii i Czechach otrzymają rekompensaty w wysokości do 100 tys. euro.

Gazprom OGZD, Łukoil LKOD i Rosneft Oil ROSN nadal tracą na wartości, ponieważ notowania wtórne w Londynie, denominowane w dolarach, pozostają jedynym miejscem, gdzie można wycenić największe rosyjskie spółki.

Rosyjski indeks giełdowy

Rosyjska giełda papierów wartościowych oblicza dwa bardzo ważne indeksy:

 • Moscow Exchange Russia Index (MOEX INDEX): indeks ważony kapitalizacją i skorygowany o wskaźnik płynności. Obejmuje ona 43 firmy i jest silnie skoncentrowany na najwyższych pozycjach.
 • Indeks RTS to ważony kapitalizacją złożony indeks obliczany na podstawie cen najbardziej płynnych akcji rosyjskich największych i dynamicznie rozwijających się emitentów rosyjskich notowanych na Giełdzie Moskiewskiej.
Co oznacza skrót RTS?

Jako ciekawostkę podam, że RTS to skrót od Russia Trading System.

Jak inwestować w Rosji?

Zachodnie sankcje w szczególny sposób wyłączyły rosyjski sektor energetyczny z upadku gigantów energetycznych. Ponieważ popyt na rosyjską ropę jest bardzo mały, traderzy wzięli sprawy w swoje ręce. Według Standard & Poor’s różnica w cenie między rosyjską ropą Urals a Brent wyniosła we wtorek ponad 18 dolarów za baryłkę. Przyjrzyjmy się trzem omówionym przez nas sposobom inwestowania w Rosji.

Niewielu jest inwestorów inwestujących na moskiewskiej giełdzie, co wynika z faktu, że oferuje je tylko kilka domów maklerskich. Niektóre firmy radzą sobie jednak całkiem dobrze. Przykładem są Łukoil i Gazprom.
Na warszawskiej giełdzie nie ma możliwości kupienia akcji Gazpromu. Dlatego, jeśli chcesz w nie zainwestować, potrzebujesz rachunku maklerskiego z dostępem do rynków zagranicznych.

XTB akcje Gazprom: Gdzie kupić?

Ponieważ trudno jest znaleźć domy maklerskie, które oferują akcje rosyjskich spółek polskim inwestorom, warto rozważyć inwestycję w instrumenty pochodne. Akcje Gazpromu można nabyć za pośrednictwem ADR-ów, ETF-ów i CFD. Pierwszym krokiem jest wybór brokera internetowego. Większość domów maklerskich w Polsce oferuje możliwość zakupu akcji GAZP. Można kupić akcje Gazprom na XTB oraz na platformach kilku innych brokerów.

Lukoil XTB: Gdzie kupić akcje Lukoil?

PJSC Lukoil Oil Company to rosyjska międzynarodowa korporacja energetyczna. Firma ma siedzibę w Moskwie i specjalizuje się w działalności związanej z wydobyciem, produkcją, transportem i sprzedażą ropy naftowej, gazu ziemnego i produktów naftowych.

Akcje Gazpromu i Łukoilu są zazwyczaj inwestowane w fundusze ETF inwestujące w firmy wydobywcze. Jest to intrygująca opcja dla osób, które interesują się sektorem energetycznym i widzą w nim lukratywny biznes.
Fundusze ETF często charakteryzują się zmniejszonym ryzykiem inwestycyjnym, ponieważ inwestują w szereg firm lub indeksów giełdowych. Wielkość ryzyka ponoszonego przez inwestora zależy od firm, w które inwestuje fundusz oraz od części, którą kontroluje. XTB również oferuje akcje Lukoil.

Kolejną opcją są kontrakty CFD. Inwestycje w kontrakty CFD dają wiele możliwości. Są to sposoby na generowanie pieniędzy nie tylko podczas zwyżek, ale także podczas spadków. Jeśli inwestor przewiduje wzrost rynku i spodziewa się, że kurs akcji Gazpromu wzrośnie, powinien kupić CFD. Jeśli uważa, że kurs akcji firmy spadnie, powinien zająć krótką pozycję. Wreszcie, co nie mniej ważne, handel kontraktami CFD z dźwignią wiąże się ze znacznym ryzykiem inwestycyjnym. Inwestor powinien mieć świadomość, że wejście na rynek może doprowadzić do utraty kapitału.

XTB

8.75/ 10

Rynki:

Polska, Europa

Dostępne są różne rodzaje produktów (akcje, ETFy, CFD).

XTB jest regulowany i nadzorowany przez FCA, CySEC, IFSC i KNF.

Szkolenie akademii i pracowników, obsługa klienta w języku polskim

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty. Oferowane instrumenty finansowe są ryzykowne.
Inwestuj odpowiedzialnie.

Minimalny depozyt:

€0.00

Akcje rosyjskie

Pięć największych spółek giełdowych w Rosji to:

 1. Gazprom (OGZD.UK) 
 2. Lukoil (LKOD.UK)
 3. Sberbank (SBER.UK)
 4. Norilsk Nickel (MNOD.UK) 
 5. Yandex (YNDX.UK)

W podziale na sektory indeks RTS składa się w 40% z energii, w 20% z finansów i w 18% z metali. Akcje największych spółek rosyjskich są dostępne na stronie XTB i eToro.

Więcej o akcjach Gazpromu z XTB i eToro

XTB
Minimalny depozyt:

€0.00

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
Minimalny depozyt:

€100.00

* 76% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Rosyjskie akcje ETF

Jeżeli chcesz indeksować się do indeksu rosyjskiego, najpierw musisz zobaczyć wykres:

rosyjskie akcje etf

W domu maklerskim XTB można handlować instrumentami CFD, których wartość jest uzależniona od ceny rynkowej VanEck Vectors Russia ETF (RSX). VanEck Vectors Russia ETF jest również dostępny na eToro.

Rosyjskie spółki Gazprom, Łukoil i Sberbank są akcjami groszowymi, ponieważ lokalny rynek był zamknięty trzeci dzień z rzędu.

Jeśli jesteś zainteresowany, w tej tabeli znajdziesz informacje o tym, które ETF-y są dostępne w Europie i u jakich brokerów można je kupić (nie ma zbyt wielu opcji).

TFISINBROKER
LYXOR RUSSIA PEAFR0011869387Interactive Brokers

DEGIRO
iShares MSCI Russia ADR/GDR UCITS ETF USDIE00B5V87390Interactive Brokers

DEGIRO
Xtrackers MSCI Russia Capped Swap UCITS ETFLU0322252502Interactive Brokers

DEGIRO
Lyxor MSCI Russia UCITS ETFLU1923627092
Interactive Brokers

DEGIRO

Inwestowanie w Rosji – Fundusze indeksowe

Jest to opcja, którą można rozważyć, problem polega jednak na tym, że nie ma żadnych dostępnych.

Alternatywą może być inwestycja w fundusz indeksowany do Emerging Europe lub indeksu MSCI Emerging Markets, ale należy pamiętać, że udział Rosji w tym indeksie jest bardzo mały.

Gdzie kupić akcje rosyjskie?

Jeśli zdecydujesz się na bezpośrednie inwestowanie w akcje, zobaczysz, że niewielu brokerów oferuje rosyjski rynek akcji.

BROKERPROWIZJA
XTB0 €
eToro1 €
Interactive Brokers3€

Akcje firm rosyjskich: Podsumowanie

Rosyjski bank centralny interweniował w zeszłym tygodniu na rynkach walutowych, aby wesprzeć rubla. W odpowiedzi na zwiększony popyt na gotówkę, w piątek poinformował, że zwiększy podaż banknotów w bankomatach. Sankcje mogą mieć negatywne skutki dla obu stron, nie tylko dla strony objętej sankcjami. Dobrą wiadomością jest to, że obie strony oświadczyły, że są gotowe do kolejnej rundy negocjacji.

Czy inwestujesz w rosyjskie akcje? Być może zastanawiasz się nad taką inwestycją? Daj nam znać w komentarzu.

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

Ranking brokerów ETF
Fundusze ETF stają się coraz ważniejszą częścią długoterminowych portfeli inwestorów w Polsce. Niskie prowizje i różnorodność oferty pozwalają im rozszerzyć portfel o niemal każdy rodzaj aktywów. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się, jak kupować ...