Jak kupić akcje Google?

Google jest jedną z największych firm na świecie i nie bez powodu jest całkowicie przyswojona przez większość z nas. Trudno zrozumieć współczesne życie bez Google. Czy nie chciałbyś zatem uczestniczyć w rozwoju jednej z firm, która na zawsze zmieniła nasze nawyki związane z pracą, konsumpcją i życiem? W poniższym artykule zobaczymy szczegółowo, jak kupić akcje Google, w bardzo prosty i praktyczny sposób.

Czym jest Google?

Google jest jedną z największych firm technologicznych na świecie, znaną przede wszystkim ze swojego głównego produktu, wyszukiwarki, a także oferuje szeroką gamę oprogramowania i usług dla wszystkich typów urządzeń z dostępem do Internetu, które cieszą się zainteresowaniem zarówno użytkowników domowych, jak i firm.

Od 2015 r. Google przeprowadził reorganizację i stał się spółką zależną nowej firmy o nazwie Alphabet Inc. Nowa spółka dominująca zalicza do swoich spółek zależnych między innymi Google, Calico, DeepMind, Waymo. Ideą stojącą za zmianą struktury było zapewnienie różnym firmom i projektom Google większej swobody działania i eksperymentowania bez konieczności spełniania wymogów głównej działalności Google w zakresie wyszukiwania. W ramach reorganizacji Larry Page został dyrektorem generalnym Alphabet, a Sergey Brin został prezesem, podczas gdy Sundar Pichai został dyrektorem generalnym Google.

Od początku 2023 roku Google zaczyna inwestować w sztuczną inteligencję, zwłaszcza od czasu pojawienia się czatu GPT3 Open AI. Nic dziwnego, że uruchomiła własną sztuczną inteligencję generującą treści, Bard. Jednak po serii oczywistych niepowodzeń jego wykończenie nie jest idealne, ale firma będzie nadal inwestować w jego rozwój.

Ogólne dane Google

 • Spółka dominująca: Alphabet, Inc
 • Ticker: GOOGL
 • ISIN: US02079K3059
 • Gdzie jest notowany: Nasdaq

Kim są Larry Page i Sergey Brin w Google?

Larry Page i Sergey założyli Google Inc. w 1998 roku jako prywatną firmę, której celem było uporządkowanie informacji w sieci i uczynienie ich bardziej dostępnymi dla wszystkich.

We wczesnych latach swojej działalności Google stało się liderem na rynku wyszukiwarek, konkurując z takimi firmami jak Yahoo i MSN. W rzeczywistości w 2002 roku Yahoo próbowało przejąć Google za 3 miliardy dolarów, ale Page i Brin odrzucili tę ofertę.

Larry Page y Sergey Brin son los fundadores de Google y CEOs de Alphabet
Larry Page y Sergey Brin son los fundadores de Google y CEOs de Alphabet

Od 2015 roku, jak wspomniano wcześniej, Page i Brin zreorganizowali firmę, tworząc spółkę macierzystą Alphabet, z której wywodzą się ich różne spółki zależne (takie jak Google) i zostali dyrektorem generalnym i prezesem Alphabet.

Kto jest dyrektorem generalnym Google?

Obecnym dyrektorem generalnym Google jest Sundar Pichai. Pichai dołączył do Google w 2004 roku i pracował nad kilkoma dużymi projektami, w tym nad rozwojem Google Chrome i wdrożeniem Google Apps, zanim został mianowany CEO w 2015 roku po reorganizacji Google jako spółki zależnej Alphabet Inc. Od tego czasu Pichai kierował ekspansją Google w takich obszarach jak sztuczna inteligencja, uczenie maszynowe, chmura i technologia mobilna.

Sundar Pichai, es el actual CEO de Google
Sundar Pichai jest obecnym dyrektorem generalnym Google.

Jak kupić akcje Google krok po kroku | Praktyczny przykład z DEGIRO

Aby zainwestować w Google, musimy wykonać następujące kroki:

Założyć konto u brokera, który najlepiej odpowiada naszemu stylowi inwestowania.

Wyszukaj akcje Alphabet (Google), możemy to zrobić, wpisując nazwę firmy (Alphabet Class A / C) lub tickery (GOOGL lub GOOG).

Wybierz liczbę akcji do kupienia

I określ opcję zakupu, korzystając z typów zleceń;

 • Zlecenie rynkowe
 • Zlecenia z limitem
 • Zlecenie stop
 • Zaawansowane zlecenia handlowe

 👉  Zanim jednak kupisz akcje Google, powinieneś wiedzieć kilka rzeczy. Dowiedz się tutaj: Jak kupić akcje spółki?

Krok 1: Wyszukaj akcje Google (GOOGL)

Przede wszystkim musimy mieć konto u holenderskiego brokera. Jeśli jednak nie masz jeszcze konta, powinieneś założyć konto w DEGIRO i dokonać pierwszego minimalnego depozytu, aby móc zacząć inwestować w Google lub w dowolne akcje lub aktywa finansowe.

Należy pamiętać, że minimalny depozyt wynosi ponad 200 euro.

To powiedziawszy, po otwarciu platformy DEGIRO przechodzimy do wyszukiwarki i wskazujemy nazwę lub ticker akcji:

 • Prawdziwa nazwa holdingu to Alphabet, a nie Google. Google to tylko jedna z linii biznesowych – oczywiście najważniejsza.
 • Kolejno wybieramy akcje, w które chcemy zainwestować.

Krok 2: Oceń akcję

Kolejną rzeczą, którą należy zrobić przed zainwestowaniem, jest zawsze ocena lub zbadanie tego, co zamierzamy kupić, ponieważ ryzykujemy nasze pieniądze. W naszym przypadku, czy akcje Google są drogie czy tanie?

Cóż, aby odpowiedzieć na to pytanie, przechodzimy do sekcji danych finansowych naszego brokera, DEGIRO.

Valorar una empresa en DEGIRO

Oceń spółkę w DEGIRO:

 • Czerwone pole: Aby przejść z ekranu głównego DEGIRO do sekcji danych finansowych.
 • Zielony prostokąt: Tutaj możemy sprawdzić wszystkie 3 najważniejsze raporty finansowe spółki (rachunek zysków i strat, bilans i rachunek przepływów pieniężnych).
 • Niebieskie strzałki: Są to dwa wskaźniki, z którymi można się zapoznać w ramach rachunków zysków i strat Google. Jak widzimy na powyższym przykładzie, zarówno całkowity przychód Google (zielone słupki), jak i zysk netto (niebieskie słupki) stale rosły na przestrzeni lat.
 • Fioletowa strzałka: Po przeprowadzeniu analizy i jeśli zdecydujemy się zainwestować w Google, klikamy na zielone „C” w prawym górnym rogu („C” oznacza „Kup”).

Krok 3: Złóż zamówienie i kup akcje Google

Na koniec przystępujemy do utworzenia zlecenia kupna Google.

Zlecenie dzienne: co oznacza, że po zamknięciu sesji, jeśli zlecenie nie zostało wprowadzone, zostanie anulowane (czerwona ramka).

Zlecenie rynkowe: jest najprostsze ze wszystkich i oznacza, że wchodzi bezpośrednio na rynek, po dokładnej cenie w danym momencie w księdze zleceń, wyprzedzając całą kolejkę i pchając cenę w górę.

Na koniec, jeśli wszystko się zgadza, wystarczy złożyć zamówienie i to wszystko. W ciągu kilku sekund będziemy mieli akcje w naszym portfelu.

Gratulacje, jeśli dotarłeś do tego momentu razem ze mną, to dlatego, że… jesteśmy już współwłaścicielami Google!

👉 Aby uzyskać więcej informacji na temat tego brokera, z którym będziesz miał dostęp do ponad 50 rynków z 30 różnych krajów od 2€ za transakcję, przeczytaj: DEGIRO opinie.

DEGIRO

8.5/ 10

Rynki:

Polska, Europa, USA

Najlepszy broker giełdowy Rankia Awards 2021

Ponad 50 rynków światowych, brak opłat za przechowywanie, dywidendy i tantiemy uwzględnione.

Pamiętaj, że inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty pieniędzy.

Minimalny depozyt:

€0.01

Gdzie kupić prawdziwe akcje Google | Inne alternatywy

Prawda jest taka, że aby bezpiecznie kupić akcje Google w Polsce, mamy kilka alternatyw. Niektórzy z najlepszych brokerów do kupowania amerykańskich akcji, pod względem wymogów bezpieczeństwa (regulacji), platformy lub prowizji, są następujący:

Minimalny depozyt:

€100.00

* 76% detalicznych kont CFD traci pieniądze
XTB
Minimalny depozyt:

€0.00

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
Minimalny depozyt:

€0.00

Jaką dywidendę wypłaca Google?

Alphabet, który jest konglomeratem obejmującym Google, nie wypłaca żadnych dywidend. Spółka nie przewiduje też wypłaty dywidendy do 2024 roku. W rezultacie akcjonariusze spółki mają tylko dwa sposoby zarabiania na swoich akcjach:

 • Wzrost ceny akcji: wraz ze wzrostem obrotów i zysków.
 • Wykup akcji: Oznacza to, że ponieważ w obiegu jest mniej akcji, każda akcja zyskuje na wartości.

Dlaczego warto inwestować w Google?

Istnieje wiele istotnych powodów, dla których akcjonariusze są zainteresowani akcjami Google. Oto tylko kilka z nich:

Filozofia Petera Lyncha

Jednym z mott Petera Lyncha jest „inwestuj w to, czego używasz na co dzień, w to, co dobrze znasz”. Niezwykle trudno jest spotkać osobę, która nigdy nie korzystała z Google i prawie nigdy nie korzysta z niego na co dzień, przynajmniej na Zachodzie.

W rezultacie Google jest praktycznie monopolem, firmą o absolutnej dominacji w swoim sektorze. W rzeczywistości spółka zależna Alphabet jest najczęściej używaną wyszukiwarką na świecie, z 92% udziałem w globalnym rynku.

Cuota mundial del buscador de Google | Fuente: Statista
Globalny udział wyszukiwarki Google | Źródło:Statista

YouTube (który jest również własnością Google) jest najczęściej oglądanym serwerem wideo na świecie, a tuż za nim plasuje się Tik Tok.

Cena akcji Google i wzrost na giełdzie

Od czasu debiutu giełdowego w 2004 r. Alphabet odnotował jeden z najwyższych wskaźników wzrostu w historii giełdy (około 3400%), co czyni go jedną z największych kapitalizacji na rynku, osiągając spektakularne wyniki zarówno w czasach dobrej koniunktury, jak i podczas największych kryzysów gospodarczych w historii;

Z drugiej strony, Google jest również znany z tego, że jest akcją, która dobrze utrzymuje swoją wartość podczas kryzysów, a jeśli spojrzymy na ewolucję ceny akcji Google, od czasu debiutu giełdowego prawie nie odnotowano spadku, aż do bańki finansowej, która miała miejsce po Covid.

Dywersyfikacja działalności Alphabet (Google)

Niektóre z wielu linii biznesowych, w które zaangażowany jest Alphabet, to

 • Calico: spółka zależna Alphabet, koncentruje się na badaniach i rozwoju technologii w celu zwalczania starzenia się i związanych z nim chorób. W rzeczywistości jest zaangażowana w projekt mający na celu pokonanie śmierci do 2045 roku we współpracy z innymi laboratoriami, takimi jak Abbvie (ABBV).
 • DeepMind: Zajmuje się badaniami nad sztuczną inteligencją i uczeniem maszynowym. Jej celem jest tworzenie algorytmów i systemów sztucznej inteligencji, które mogą uczyć się autonomicznie poprzez doświadczenie i stale się doskonalić.
 • Waymo: spółka zależna koncentrująca się na rozwoju technologii autonomicznej jazdy. Celem Waymo jest stworzenie w pełni autonomicznych pojazdów, które mogą bezpiecznie i wydajnie poruszać się po drogach oraz przyczyniać się do poprawy bezpieczeństwa i mobilności na drogach.
 • Google: Wyszukiwarka internetowa, która z kolei wyróżnia się we wszystkich poniższych produktach:
  • Youtube: Najlepszy odtwarzacz wideo online.
  • Google Chrome: przeglądarka internetowa firmy.
  • Gmail: wiodąca usługa poczty elektronicznej.
  • Google Maps: zawiera mapy całego świata.
  • Google Translate: słynna i doskonała aplikacja do tłumaczenia.
  • Google Drive: do tworzenia i przechowywania plików.

Split akcji Google 20:1 w 2022 r.

Po raz drugi w swojej historii spółka matka Google, Alphabet (GOOGL) i (GOOG), przeprowadziła split akcji. Podział wynosił 20:1, co oznaczało, że inwestorzy Alphabet otrzymali 19 dodatkowych akcji za każdą jedną akcję, którą posiadali (oczywiście po równie zaniżonej cenie). Google przeprowadził już pierwszy split w kwietniu 2014 roku.

Nie zmienia to niczego w odniesieniu do rzeczywistej wartości akcji. Daje to jednak silny impuls dla inwestora detalicznego, ponieważ jego akcje stały się warte około 2000 USD za sztukę do około 100 USD za akcję. Z pewnością na poziomie psychologicznym są one teraz znacznie bardziej dostępne.

Wykup akcji

W ubiegłym roku Google ogłosiło jeden z najbardziej agresywnych pakietów wykupu akcji własnych w ostatnim czasie, o wartości 70 miliardów dolarów.

Fakt, że ogłoszenie lepszych niż oczekiwano wyników zwiększyło zyski spółki holdingowej, a zarząd zdecydował się przeznaczyć część z nich na wynagrodzenie akcjonariuszy.

Akcje Google klasy C

Akcje Google klasy c to rodzaj akcji wyemitowanych przez Google w 2014 r., które nie mają prawa głosu, co oznacza, że osoby kupujące akcje Google C nie mają możliwości głosowania w sprawach spółki. Różni się to od akcji Google klasy A i B, które umożliwiają głosowanie. W zamian za to, akcje Google C mają preferencyjne traktowanie podatkowe, co oznacza, że są opodatkowane według niższej stawki niż zwykłe klasy akcji Google A i B.

Google vs Microsoft: wojna o sztuczną inteligencję

Wreszcie, od momentu pojawienia się GPT Chat pod koniec 2022 r., toczy się zacięta walka o hegemonię sztucznej inteligencji w interakcji z użytkownikiem.

W odpowiedzi na czat GPT, w który Microsoft zainwestował ponad 10 miliardów dolarów, aby dalej go rozwijać i zintegrować z Bing (swoją wyszukiwarką), Google kontratakował Bardem, kolejną interakcyjną sztuczną inteligencją, ale tym razem połączoną z Internetem.

Jednak od samego momentu uruchomienia sztuczna inteligencja wykazywała poważne błędy w prostych odpowiedziach, takich jak niewiedza o tym, czym jest teleskop Jamesa Webba NASA, co spowodowało, że jej akcje spadły o 9% w ciągu jednej sesji.

W każdym razie, po miesiącach ciszy, Google przeszedł do kontrataku z Gemini i Vertex, dwoma generatywnymi i wbudowanymi sztucznymi inteligencjami, które rzeczywiście spełniają potrzeby konsumentów.

Przy tak początkującej technologii, jaką jest sztuczna inteligencja, żadna z firm Big Tech nie chce przegapić tego, co dopiero staje się nową rewolucją technologiczną.

👉 Możesz być także zainteresowany: Jak kupić akcje Microsoftu?

Opinie o zakupie akcji Google

Wreszcie, co analitycy-eksperci i społeczność inwestycyjna myślą o inwestowaniu w Google w 2024 roku?

Jeśli przejdziemy do Yahoo Finance, zobaczymy, że w sumie 42 analityków, zdecydowana większość z nich uważa, że kupowanie, a nawet agresywne kupowanie, jest dobrą opcją, co oznacza, że ich zdaniem firma jest nadal tania.

Jeśli spojrzymy na niektóre z jej najważniejszych wskaźników, zobaczymy, że firma nie tylko nadal generowała rosnące przychody i wskaźniki EPS w ciągu ostatnich kilku lat, ale także przekraczała własne oczekiwania, przynajmniej w ciągu ostatnich kilku kwartałów.

DEGIRO

8.5/ 10

Rynki:

Polska, Europa, USA

Najlepszy broker giełdowy Rankia Awards 2021

Ponad 50 rynków światowych, brak opłat za przechowywanie, dywidendy i tantiemy uwzględnione.

Pamiętaj, że inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty pieniędzy.

Minimalny depozyt:

€0.01

Kim są główni konkurenci Google?

Google nie ma konkurentów, którzy mogliby go przestraszyć, przynajmniej w swoich flagowych usługach, takich jak wyszukiwarka: jedynym konkurentem byłoby Yahoo, ale byłoby daleko w tyle za Google pod wieloma, wieloma względami.

Jednak Google może konkurować głównie z Microsoftem, ponieważ mają różne wspólne produkty, takie jak własne systemy operacyjne (Google ma Chrome OS), urządzenia (ponieważ Google stworzył ChromeBook), a przede wszystkim i co najważniejsze w swoich usługach w chmurze (Google Cloud Vs. Microsoft Azure).

Z drugiej strony, jeśli mówimy o usługach platform wideo, być może największym zagrożeniem jest obecnie TikTok, spółka zależna ByteDance, która z kolei jest w dużej mierze własnością azjatyckiego holdingu Tencent.

Wreszcie, jeśli chodzi o działalność reklamową online, z której głównie pochodzi duża część generowanych przez nią przychodów, jej wielkim rywalem do pokonania jest bez wątpienia Meta Platforms.

👉 Więcej informacji: Jak inwestować w akcje Meta?

ZALETY

✅ Jedna z największych firm na świecie.

✅ Rosnące obroty na giełdzie od 20 lat.

✅ Z jej usług korzystają wszyscy, niemal przez cały czas.

✅ Stawianie na najnowocześniejsze technologie; sztuczna inteligencja, autonomiczne pojazdy, walka ze starzeniem się.

✅ Po podziale 20:1 ma bardzo przystępną cenę.

WADY

❌ Wysokie stopy procentowe karzą firmy rozwijające przełomowe technologie.

❌ Założyciele firmy, Larry Page i Sergey Brin, nie są tak zaangażowani jak inni wielcy prezesi.

Krótko mówiąc, zakup akcji Google jest opcją inwestycyjną, którą należy wziąć pod uwagę, ponieważ powinniśmy pamiętać, że od prawie 20 lat jest to jedna z firm, dzięki którym postępuje rozwój ludzkości niemal nieustannie.

Często zadawane pytania

Kto założył firmę Google?

Założycielami Google byli Larry Page i Sergey Brin, dwaj inżynierowie komputerowi pochodzący odpowiednio z USA i Rosji, którzy po sukcesie Google stali się jednymi z największych potentatów biznesowych w Stanach Zjednoczonych i znaleźli się na listach najbogatszych ludzi na świecie.

Kto jest właścicielem Google 2024?

Właścicielami Google w 2023 roku nadal są Larry Page i Sergey Brin; jednak jest też wielu dyrektorów wyższego szczebla z wielką rolą w firmie, takich jak obecny dyrektor generalny Sundar Pichai lub były dyrektor generalny i obecny prezes wykonawczy Eric Schmidt.

Jaka jest minimalna ilość akcji Google?

Podobnie jak w przypadku innych akcji, minimalna liczba akcji Google do kupienia wynosi 1.

Ile Google wypłaca dywidend?

Google nie wypłaca dywidend swoim inwestorom; jednak inwestorzy nie wahają się kupować Google, ponieważ są przekonani, że cena akcji Google wzrośnie w dłuższej perspektywie ze względu na wiele dobrych rzeczy, o których wspomnieliśmy w tym artykule.

Kim są główni akcjonariusze Google?

Obecnie Larry Page i Sergey Brin są odpowiednio największymi udziałowcami Google.

Jak nazywa się akcja Google?

Alphabet, spółka matka Google, posiada obecnie dwie klasy akcji w obrocie publicznym: „Alphabet Inc Class A”, z oznaczeniem „GOOGL”, oraz „Alphabet Inc Class C”, z oznaczeniem „GOOG”.

Szukasz brokera? Sprawdź nasze rekomendacje

Minimalny depozyt:

€100.00

Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€200.00

Disclaimer:

Oferowane instrumenty finansowe są ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

Najlepszy broker do akcji zagranicznych
Inwestowanie w zagraniczne akcje stało się normą, podczas gdy jeszcze kilka lat temu wydawało się to niemożliwe. Obniżenie prowizji za zakup akcji na tych rynkach zwiększyło konkurencję dla inwestorów. W tym artykule przyjrzymy się, jaki jest najl...
Kalendarz dywidend
Jeśli jesteś zainteresowany inwestowaniem na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, to być może chcesz wiedzieć więcej o dywidendach i kiedy ...