Najlepsze ETF na Uran i gdzie kupić?

Skuteczna dywersyfikacja portfela inwestycyjnego jest kluczowym aspektem osiągania stabilnych zwrotów i minimalizowania ryzyka. W tym kontekście fundusze ETF na uran są atrakcyjną opcją dla inwestorów poszukujących ekspozycji na dynamiczny rynek surowców. W tym artykule przedstawiamy analizę i rekomendacje pięciu najbardziej obiecujących funduszy ETF związanych z uranem, ukierunkowanych na zdywersyfikowane cele inwestycyjne.

uran etf

Najlepsze ETF na Uran: Ranking 2024

Rynek uranu, jednego z kluczowych surowców do produkcji energii jądrowej, przyciąga uwagę inwestorów poszukujących potencjalnie zyskownych możliwości na rynkach towarowych. Ze względu na zmieniające się trendy w sektorze energetycznym i rosnące zainteresowanie energią jądrową jako alternatywą dla paliw kopalnych, uranowe fundusze ETF stają się coraz bardziej atrakcyjnym narzędziem inwestycyjnym. Oto najlepsze ETF na uran:

ETFISINRoczne opłatySiedziba funduszu1 miesiąc (%)3 miesiące (%)6 miesięcy (%)1 rok (%)
HANetf Sprott Uranium Miners UCITS ETF AccIE0005YK65640.85%Irlandia+2.27+3.63+5.02+61.39
Global X Uranium UCITS ETF USD AccumulatingIE000NDWFGA50.65%Irlandia+4.69+6.71+8.06+48.89
VanEck Uranium and Nuclear Technologies UCITS ETF AIE000M7V94E10.55%Irlandia+8.41+18.24+20.35+58.06
HANetf Sprott Junior Uranium Miners UCITS ETF USD AccumulatingIE00075IVKF90.85%Irlandia+4.13
Global X Uranium UCITS ETF USD DistributingIE000MS9DTS90.65%Irlandia+4.47+6.44+7.80+48.52

Fundusze ETF związane z uranem podążają za trendem cenowym tego towaru lub wartością akcji spółek uranowych notowanych na giełdzie, podobnie jak w przypadku innych towarów, takich jak ropa naftowa, gaz, aluminium itp.

Global X Uranium UCITS ETF USD Accumulating

Wśród wyróżniających się funduszy ETF związanych z uranem znajduje się ten fundusz akcyjny, który został stworzony z myślą o dostarczeniu inwestorom produktu obejmującego różnorodne instrumenty finansowe emitowane przez spółki zaangażowane w wydobycie uranu i produkcję komponentów jądrowych. Główna strategia tego funduszu skupia się na jak najwierniejszym odwzorowaniu globalnego indeksu całkowitego zwrotu Solactive, który uwzględnia komponenty związane z uranem i energetyką jądrową. Alokuje on zasoby funduszu według kryterium geograficznego:

 • Kanada: 49,6%.
 • Australia: 10,6%.
 • Kazachstan: 8,9%.
 • Korea Południowa: 8,6%.
 • Wielka Brytania: 3,61%.
 • Japonia: 5,7%.
 • Stany Zjednoczone: 5,2% Chiny: 1,9%
 • Chiny: 1,9% Republika Południowej Afryki
 • RPA: 1,9
 • Hongkong: 0,6% Hiszpania: 0,3%
 • Hiszpania: 0,3%.
 • Inne: 0,1%.

Warto również zaznaczyć, że największy udział w portfelu tego ETF mają kluczowe przedsiębiorstwa, a ich procentowy udział w zainwestowanym kapitale przedstawia się następująco: Cameco Corp – 23,27%, Nac Kazatoprom JSC-GDR – 9,92%, Nexgen Energy – 7,96%, Paladin Energy – 5,19% oraz Denison Mines – 5,01%.

HANetf Sprott Uranium Miners UCITS ETF Acc

Sprott Uranium Miners ETF to fundusz inwestycyjny, który skupia się na spółkach zaangażowanych w badania geologiczne, wydobycie, rozwój oraz produkcję uranu, a także na tych, które posiadają fizyczne zasoby uranu lub udziały w zyskach związanych z uranem.

Oto wybrane najlepsze akcje z branży uranowej wraz z ich procentowym udziałem w portfelu: Nac Kazatoprom JSC-GDR: 15,19%, Cameco Corp: 13,51%, Yellow Cake: 6,65%, Paladin Energy: 6,30%, CGN Mining Co: 4,84%, NexGen Energy: 4,18%, Energy Fuels: 3,91%, Uranium Energy Corp: 3,77%, Denison Mines: 3,73% oraz Uranium Royalty Corp: 3,43%.

VanEck Uranium and Nuclear Technologies UCITS ETF A

VanEck Uranium + Nuclear Energy ETF to fundusz inwestycyjny, którego strategia opiera się na ścisłym odwzorowywaniu wyników indeksu MVIS Global Uranium & Nuclear Energy. Wchodzące w jego skład spółki generują co najmniej 50% swoich przychodów lub korzystają z co najmniej 50% swoich zasobów w obszarze związanych z uranem oraz szeroko pojętą energią jądrową.

Warto również wspomnieć o kluczowych spółkach, w które VanEck Uranium + Nuclear Energy ETF inwestuje, z największym procentowym udziałem w portfelu: Dominion Energy: 7,79%, Duke Energy Corp: 7,69%, Exelon Corp: 6,97%, Public Service Enterprise Group: 6,41%, oraz Fortum Corporation: 9,46%.

HANetf Sprott Junior Uranium Miners UCITS ETF USD Acc

Junior Uranium Miners ETF wyłania się jako potencjalna szansa na wzrost w sektorze uranu, szczególnie podkreślona przez jedyny europejski ETF typu pure-play junior uranium miners. Ten ETF strategicznie wybiera aktywa w oparciu o ich potencjał do znacznego wzrostu przychodów i aktywów, odzwierciedlając przewidywania dotyczące hossy na rynku. Ponieważ energia jądrowa odgrywa kluczową rolę w przejściu na zerową emisję netto, popyt na uran rośnie, gdyż setki nowych reaktorów są w budowie lub są planowane na całym świecie.

Oczekuje się, że ten gwałtowny wzrost popytu przewyższy podaż, wywierając presję na nowych i mniejszych górników, by rozszerzali swoją działalność. Fundusz Sprott Junior Uranium Miners UCITS ETF (URNJ) ma na celu wykorzystanie tego potencjału wzrostu poprzez zapewnienie ekspozycji na małe i średnie spółki wydobywające uran, które mogą osiągnąć lepsze wyniki w najbliższej przyszłości.

Global X Uranium UCITS ETF USD Distributing

Global X Uranium UCITS ETF USD Distributing to fundusz, który śledzi indeks Solactive Global Uranium & Nuclear Components. Indeks ten obejmuje firmy z całego świata zaangażowane w eksplorację, wydobycie i/lub rafinację uranu.

TER (łączny wskaźnik kosztów) tego ETF wynosi 0,65% rocznie, co czyni go najtańszym funduszem śledzącym indeks Solactive Global Uranium & Nuclear Components. Fundusz replikuje wyniki bazowego indeksu poprzez pełną replikację (kupując wszystkie składniki indeksu). Dywidendy w ETF są dystrybuowane wypłacane inwestorom (półroczne).

Global X Uranium UCITS ETF USD Distributing to bardzo mały ETF z aktywami w wysokości 3 mln GBP pod zarządzaniem. Fundusz został uruchomiony 28 października 2022 roku i ma siedzibę w Irlandii.

Jeśli rozważasz inwestycje w te ETF-y, warto wiedzieć, że można to zrobić poprzez bezpośrednie inwestowanie w spółki zarządzające aktywami, które je wyemitowały, lub za pośrednictwem zaufanego, regulowanego brokera internetowego lub domu maklerskiego.

Zobacz także:

Gdzie kupić ETF na Uran?

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem funduszy ETF na uran, istnieje kilka platform inwestycyjnych, które oferują taką możliwość. Dwie popularne opcje to eToro i DeGiro. DEGIRO oferuje dostęp do ponad 200 funduszy ETF, bez opłat za zakup lub zarządzanie kontem. eToro z kolei zapewnia dostęp do ponad 250 funduszy ETF, w tym tych związanych z rynkiem amerykańskim, i oferuje takie funkcje, jak Copy Trading i Social Trading.

eToro

eToro to platforma inwestycyjna, która umożliwia inwestowanie w różnorodne aktywa, w tym ETF-y na uran. Jest znana ze swojej społecznościowej funkcji, która umożliwia użytkownikom śledzenie i kopiowanie strategii innych inwestorów. Dzięki eToro możesz inwestować w ETF-y na uran bezpośrednio z wygodnego interfejsu.

Zobacz także: eToro Opinie

DEGIRO

DEGIRO to również popularna platforma brokerska, która oferuje dostęp do różnych instrumentów finansowych, w tym ETF-ów związanych z uranem. DEGIRO jest znane z niskich opłat transakcyjnych i szerokiego zakresu dostępnych rynków.

Zobacz także: DEGIRO Opinie

Dlaczego warto inwestować w ETF na uran?

W ostatnich dwóch latach, po okresie pandemii, cena uranu znacząco podskoczyła, osiągając poziomy niespotykane od 2014 roku. W związku z tym coraz więcej inwestorów szuka okazji inwestycyjnych w sektorze energii jądrowej. Dodatkowo, energia pochodząca z reakcji jądrowych jest postrzegana jako forma ekologicznej energii, co nabiera coraz większego znaczenia w perspektywie przyszłości.

Szukasz brokera? Sprawdź nasze rekomendacje

Minimalny depozyt:

€100.00

* 76% detalicznych kont CFD traci pieniądze
XTB
Minimalny depozyt:

€0.00

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
Minimalny depozyt:

€0.01

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

Inwestowanie w surowce
Jeśli chodzi o wybór wśród katalogu aktywów giełdowych, inwestowanie w surowce jest jedną z najbardziej ciekawych opcji inwestycyjnych. W tym artykule chcemy wyjaśnić, jak bezpiecznie inwestować w surowce, dlaczego warto to robić i jakie ryzyko si...