Różnice pomiędzy ETF-ami, ETC i ETN-ami

Istnieją nowe formy inwestowania, które przyciągają uwagę wielu inwestorów na całym świecie. Jeśli słyszałeś o ETF-ach, ETC i ETN-ach, w tym wpisie opowiemy Ci czym one są i jaka jest między nimi różnica.

ETF-y

Exchange-traded funds lub ETF to (pasywnie zarządzane) fundusze inwestycyjne, które są notowane na giełdzie podobnie jak akcje, a w ramach ich polityki istnieje możliwość odwzorowania indeksów giełdowych lub stałego dochodu.

Ponadto, jednym z najbardziej popularnych sposobów inwestowania są aplikacje wirtualne lub giełdy; w tym przypadku większość funduszy inwestycyjnych odpowiada spółkom należącym do sektora towarowego.

Należy mieć świadomość, że indeks ten obejmuje spółki amerykańskie i że podobnie jak akcje, ETF-y dostarczają szereg dywidend jako produkt ich działania, które w niektórych przypadkach mogą być wyższe niż dywidendy generowane przez oryginalny indeks.

ETC

Exchange Traded Commodity” (ETC) to rodzaj instrumentu finansowego, który odtwarza wyniki towarów takich jak złoto, ropa naftowa, gaz, cukier, soja lub cynk.

W tym przypadku ETC odpowiadają produktom notowanym na giełdzie, a nie instytucjom czy funduszom zbiorowego inwestowania. Ponadto, ETC pozwalają inwestorowi na zakup udziałów w towarze określonym przez jego cenę referencyjną, co czyni go wierzycielem producenta towaru.

Kategorie ETC

Istnieją dwie kategorie ETC, którymi są:

  • Fizyczne: replikują wartość bazowego towaru, który jest fizycznie przechowywany w jakimś magazynie lub punkcie; ten rodzaj ETC odpowiada metalom szlachetnym, takim jak złoto czy srebro.
  • Syntetyczne: odpowiadają umowom swapowym, rozumiejąc, że swapy są rodzajem umowy, w której dwie strony wymieniają się korzyściami wynikającymi z produktu finansowego lub towaru, jak w tym przypadku, na określony czas.

ETNy

ETN oznaczają „Exchange Traded Notes” i są rodzajem inwestycji podobnym do obligacji, podążającym za bazowym indeksem papierów wartościowych, które są przedmiotem obrotu na giełdzie, tak jakby były akcjami.

Do ich cech charakterystycznych należy brak płatności odsetkowych, ale są one obarczone wysokim ryzykiem, ponieważ jako podobne do akcji, charakteryzują się dużą zmiennością cen. Podobnie w przypadku ETN-ów najłatwiej jest kupować i sprzedawać tego typu akcje i czerpać zyski z różnic i zwrotów wynikających z handlu.

Różnica

ETF to fundusze inwestycyjne, które kopiują określony indeks giełdowy o stałym dochodzie i powielają oryginalny ruch akcji; natomiast ETC to indeksy, które handlują towarami takimi jak złoto i srebro; i są kupowane poprzez udziały w cenie. Jeśli chodzi o ETN-y, są to obligacje powiązane z akcjami, które podlegają zmienności akcji i mają tę główną zaletę, że nie płacą odsetek.

Z powyższego wynika, że każdy z opisanych skrótów to inny rodzaj form inwestycyjnych, które niosą ze sobą własne ryzyko i sposób działania na rynku. Pamiętaj, że najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to przeanalizować każdą z opcji i wybrać tę, która najlepiej pasuje do Twojego profilu jako inwestora, ponieważ każda firma ma swoje własne główne cechy i ryzyko w prowadzeniu działalności.

Mamy nadzieję, że zrozumiałeś różnicę pomiędzy ETF, ETC a ETN.


Rekomendowany przewodnik

Przewodnik obsługi Funduszy Inwestycyjnych

Dowiedz się wszystkiego o funduszach inwestycyjnych. Poznaj podstawy i zacznij mądrze inwestować.

Wolno pobierać

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!