Giełda
W tym artykule wyjaśnimy krok po kroku jak inwestować na giełdzie. Dlaczego? Ponieważ inwestowanie na giełdzie oferuje większe bezpieczeństwo, rentowność, płynność i elastyczność niż jakikolwiek inny rodzaj inwestycji. Pozwala również chronić oszczędności przed inflacją, tworząc aktywa na emeryturę lub dla spadkobierców.
Możesz myśleć o giełdzie jak o ogromnym supermarkecie, w którym firmy udostępniają swoje akcje jako produkty, a inwestorzy są kupującymi. Dzięki giełdzie możesz bezpiecznie kupować i sprzedawać akcje, co przyciąga więcej firm, które chcą dzielić się swoją własnością z oszczędzającymi. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak grać na giełdzie, musisz zrozumieć, jak działa rynek i jakie są ryzyka inwestycyjne.
Giełda dla początkujących: jak to działa
Należy wiedzieć, że nie ma jednej giełdy. Obecnie na świecie istnieje ponad 70 giełd, rozmieszczonych na pięciu kontynentach.
Prawie wszystkie rozwinięte gospodarki posiadają w swoim kraju jedną lub więcej giełd papierów wartościowych, na których z reguły notowane są spółki krajowe lub mające interesy na tym rynku.
Oto kroki, które należy wykonać, aby inwestować od podstaw:
Przyjrzyjmy się wszystkim dostępnym opcjom inwestycyjnym i które z nich są odpowiednie dla początkujących. Ze swoich pieniędzy możesz zainwestować w następujące rodzaje aktywów:
Zobacz także:
Z całej tej listy najlepszą opcją dla początkujących jest niewątpliwie inwestowanie na giełdzie, w sposób zdywersyfikowany i długoterminowy.
Jak inwestować i zarabiać na giełdzie?
Kupując akcje, możesz zarabiać na trzy sposoby:
Gdzie inwestować na giełdzie?
Spójrzmy na trzy alternatywy, które omówiliśmy dla inwestowania na giełdzie i pieniądze potrzebne w każdym przypadku, aby rozpocząć inwestowanie
*Są brokerzy, którzy pozwalają na zakup udziałów ułamkowych.
Na przykład minimum dla akcji w przypadku Inditexu wynosi 20 euro, ale akcja Amazona jest warta ponad 2000 euro.
Może ona wynosić od jednej akcji do kilkudziesięciu tysięcy euro.
Minimum może wynosić od 150 do 3000 euro.
Głównym problemem, jeśli masz mało pieniędzy do zainwestowania, są prowizje. Inwestowanie nie jest darmowe i trzeba o tym wiedzieć od samego początku. Wyobraź sobie, że zaczynasz inwestować mając 100 euro, a prowizja maklera wynosi 10 euro za zakup jednej akcji Repsola. Już na starcie stracisz 10% swojej inwestycji. Jednak, aby dowiedzieć się więcej przeczytaj nasz artykuł: Jak inwestować od zera na giełdzie.
Zobacz także:
Inwestując na giełdzie jako początkujący, równie ważne jest, aby wiedzieć, jak grać na giełdzie i jak wybrać platformę inwestycyjną. Podjęcie złej decyzji od podstaw może oznaczać dużą stratę pieniędzy.
Przyjrzyjmy się liście prowizji, z którymi możesz się spotkać, jeśli zaczniesz inwestować na giełdzie:
Prowizje od inwestycji giełdowych | |
Opłata za utrzymanie | |
Prowizja od kupna/sprzedaży | |
Opłata za wypłatę dywidendy | |
Prowizja za przewalutowanie |
W idealnym przypadku powinna wynosić 0
Idealnie byłoby zmniejszyć do mniej niż 5 euro i nie handlować z bankami.
Wiele brokerów oferuje darmowe wypłaty.
Wybieraj brokerów, którzy pobierają mniej niż 0,5%.
Zobacz także:
Jeśli chcesz zaoszczędzić trochę pieniędzy, możesz założyć konto na internetowych platformach handlowych (banki zazwyczaj pobierają wyższe opłaty). Najpopularniejsze z nich to:
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty środków.
74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.
76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
Gra giełdowa i symulator giełdy
Większość z tych platform posiada symulator giełdy i pozwala na założenie konta demo, które pozwoli Ci ćwiczyć, a później przejść na konto rzeczywiste. Kolejną mocną stroną internetowych platform handlowych są niskie prowizje, możliwość otrzymania darmowych kursów tradingowych czy social trading.
Konto demo ma ogromny potencjał, ponieważ pozwala w fazie wstępnej zapoznać się z platformą i zastosować w praktyce to, czego uczyliśmy się w teorii.
Następnie przystępujemy do symulacji prawdziwych inwestycji na swoim koncie demo, aby lepiej zrozmieć jak się rozwija i jak funkcjonuje rynek. Zanim zainwestujesz prawdziwe pieniądze, postaraj się udoskonalić swoje wyniki. Ten etap jest ważny, bo choć inwestujemy za pomocą wirtualnych pieniędzy, to podążają one za prawdziwym rynkiem, a więc nie będzie różnicy, gdy zaczniemy działać na poważnie. Ta symulowana wersja nie sprawia, że czujemy presję ryzyka utraty naszych pieniędzy, o czym warto pamiętać w momencie prawdziwej inwestycji.
Zobacz także: Brokerzy oferujący konto demo
Należy pamiętać, że pieniądze uzyskane z dywidend można reinwestować w celu zakupu kolejnych akcji lub przeznaczyć na własne potrzeby, w zależności od potrzeb każdego inwestora.
Dywidendy to zyski, które firmy osiągają każdego roku i decydują się na ich podział między akcjonariuszy.
Regularny dochód z dywidend | Ryzyko rynkowe | ||
Całkowita swoboda inwestowania | Ryzyko płynności | ||
Wolność w podejmowaniu decyzji | Kurs walutowy | ||
Ochrona przed inflacją | Potencjalna niewiedza i potrzeba analizy rynku | ||
Możliwość reinwestowania zysków | |||
Kontrola nad ruchami inwestycyjnymi |
Tak jak podkreśliliśmy zalety, tak samo musimy wziąć pod uwagę ryzyko, na które jesteśmy narażeni, gdy zaczynamy inwestować na giełdzie jako początkujący. Oprócz naszego braku wiedzy, gdy po raz pierwszy interesujemy się giełdą, istnieje szeroki wachlarz analiz, „ekspertów”, rynków i produktów.
Przed inwestowaniem musimy być świadomi ryzyka, jakie się z tym wiąże:
Ważne jest, aby wiedzieć, że na giełdzie można stracić wszystkie zainwestowane pieniądze, jeśli firmy zbankrutują, ale nigdy nie stracisz więcej niż zainwestowałeś, a ryzyko, że tak się stanie w zdywersyfikowanym portfelu jest prawie niemożliwe.
Przedstawię dwie najczęściej stosowane analizy przy inwestowaniu na giełdzie, ale są one całkowicie przeciwstawne. Nie są to jedyne strategie, ale są najczęściej stosowane.
Analiza fundamentalna
Analiza fundamentalna stara się określić wartość spółek na podstawie ich wyników i posiadanych aktywów. Jak? Z serią metryk:
< 1: Cena akcji jest poniżej jej wartości księgowej i dlatego istnieje okazja do kupna.
= 1: Spółka jest notowana po cenie zbliżonej do jej wartości księgowej.
> 1: Cena, po której spółka jest notowana, jest wyższa od jej wartości księgowej.
Analiza techniczna
Analiza techniczna polega na obserwacji wykresów cenowych, rozwoju cen akcji i nie bierze pod uwagę wyników czy działalności spółki.
Wskaźniki te są zazwyczaj dostarczane przez platformę naszego brokera.
Debata między tymi dwoma rodzajami analizy jest nieco skomplikowana, ponieważ istnieją analitycy, którzy uważają, że analiza fundamentalna jest wystarczająca, a inni, że analiza techniczna. Moja osobista opinia jest taka, że oba są złożone i że należy trzymać się z dala od dogmatów, które mówią, że łatwo jest zrobić jedno lub drugie i że należy odrzucić wszystko, co dotyczy drugiego.
Aby inwestować na giełdzie, trzeba mieć brokera. Broker to agent lub podmiot, który prowadzi negocjacje między kupującym a sprzedającym na giełdzie, pobierając prowizję od każdej transakcji. Innymi słowy, jest to osoba lub podmiot, który pełni rolę pośrednika.
Pytanie, które wszyscy zadajemy sobie, to który broker jest najlepszy? Odpowiedź jest prosta: ten, któremu możemy zaufać.
Jeśli Twój bank pobiera wysokie prowizje, powinieneś szczegółowo przestudiować wszystkich brokerów, aby zobaczyć, który z nich jest dla Ciebie najlepszy.
Szukasz brokera? Sprawdź nasze rekomendacje
Rodzaje brokerów
Słyszy się o wielu rodzajach brokerów. Jeśli zaczynasz handel na giełdzie od zera, to jest to jeden z najważniejszych punktów.
Zobacz także:
Jak grać na giełdzie: Najczęściej zadawane pytania
Inwestowanie na giełdzie dla początkujących: Zarobki
Najbardziej znanym wykresem, o którym zawsze należy pamiętać, jest ten. Jeremy Siegel w swojej książce pokazuje, że w inwestowanie długoterminowe jest najbardziej opłacalne.
Najlepszy czas na kupno akcji
Najlepiej inwestować w sposób zdywersyfikowany i z regularnymi wpłatami. Rynki obecnie idą gwałtownie w dół, ale jeśli stosujesz metodę dollar cost averaging to nie będziesz tym wyjątkowo przejęty.
Szukasz brokera? Sprawdź nasze rekomendacje
76,09% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD.
74% kont inwestorów traci pieniądze z powodu transakcji na CFD.
Inwestowanie w produkty finansowe wiąże się z pewnym poziomem ryzyka.
Zobacz także:
Zastrzeżenie:
74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.
XTB
76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Przed inwestowaniem zaleca się konsulta
Inwestowanie niesie ze sobą ryzyko straty.
75,5% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.
XTB
76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Przed inwestowaniem zaleca się konsulta
Inwestowanie niesie ze sobą ryzyko straty.
75,5% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.