ETP: Co to i jak inwestować?

Z pewnością słyszałeś o ETP, ETF, ETN lub ETC. Czym one są? Czy są one tym samym, czy też istnieją między nimi różnice? W tym artykule przyjrzymy się, czym są ETP i jakie są zalety korzystania z tych instrumentów.

instrumenty finansowe etp

ETP: Czym są i jak inwestować?

ETP to akronim oznaczający Exchange Traded Product i być może już o nim słyszałeś lub słyszałeś o jego podkategoriach: ETF, ETC i ETN.

Jest to instrument inwestycyjny, który próbuje replikować indeks, zwykle nazywany indeksem bazowym. Specyfika działania polega oczywiście na tym, że replikując indeks bazowy, nigdy go nie przewyższają.

ETP są przedmiotem obrotu tak, jakby były akcjami, zwykle mają niskie koszty, a w przypadku surowców można nawet kupić aktywa materialne.

Jedną z zalet ETP jest to, że są one łatwe w użyciu, ponieważ zamiast handlować kilkoma akcjami różnych spółek należących do tego samego sektora lub indeksu, można handlować ETP z indeksem bazowym, który obejmuje interesujące nas spółki.

Jednym z aspektów, które często prowadzą do handlu z ETP, jest to, że istnieją spółki lub akcje, które nie są normalnie dostępne. Oznacza to, że jeśli chcesz handlować trudno dostępnymi akcjami danej spółki, możesz to zrobić pośrednio, handlując ETP z indeksem bazowym, który obejmuje firmę, którą jesteś zainteresowany.

Rodzaje ETP w finansach

ETP dzielą się na 3 rodzaje, z niewielkimi, ale znaczącymi różnicami.

ETF

Mówiąc o funduszach ETF, mamy na myśli fundusze Exchange Traded Funds, których celem jest replikacja aktywa lub zestawu aktywów finansowych, takich jak na przykład indeks.

Cieszą się dużą popularnością ze względu na niski koszt i pasywne zarządzanie.

ETC

ETC, Exchange Traded Commodity, można uznać za fundusze ETF, ale tylko na surowce. Sposób ich działania jest taki sam, a bazowy indeks towarowy jest replikowany lub wyniki koszyka surowców mogą być bezpośrednio replikowane.

Surowce obejmują na przykład złoto i pallad, a w przypadku obu z nich możliwe jest skorzystanie z ETP, które pozwalają na handel syntetyczny (poprzez handel opcjami i kontraktami futures) lub fizyczny (poprzez fizyczny handel surowcem).

Chociaż ETC są specyficzne, nie są jedynymi, które replikują bazowe indeksy towarowe. Na przykład można znaleźć kilka funduszy ETF na złoto, pallad lub inne surowce.

ETN

ETN, czyli Exchange Traded Notes, mogą być postrzegane jako ETF w formie dłużnego papieru wartościowego. ETN-y wypłacają inwestorom kwotę równą oczekiwanemu zwrotowi, w dniu zapadalności, indeksu bazowego. Jest to zatem instrument podobny do obligacji, ponieważ w terminie zapadalności inwestorzy otrzymują zwrot, choć bez odsetek.

ETF, ETC i ETN: Różnice

ETFETFETN
Zdywersyfikowany fundusz, zwykle replikujący indeks benchmarkowy.Fundusz, który może inwestować w pojedynczą pozycję fizycznie lub za pomocą instrumentów pochodnych.Fundusz podobny do obligacji, który replikuje indeks.

Zobacz także czym się różnią ETF, ETC i ETN.

Wniosek

ETP są z pewnością bardzo przydatnym i wartościowym narzędziem. Spośród wszystkich 3 typów, ETF-y są z pewnością najtańsze i najłatwiejsze w użyciu, a zatem są również najczęściej używane. Radzimy poważnie rozważyć ETP, zwłaszcza jeśli chodzi o surowce. Celem inwestycji niekoniecznie musi być zysk, mogą być one bardzo przydatne zarówno w celu uzupełnienia portfela, jak i inwestycji długoterminowej.

Szukasz brokera? Sprawdź nasze rekomendacje

Minimalny depozyt:

€100.00

XTB
Minimalny depozyt:

€0.00

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
Minimalny depozyt:

€100.00

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

Inwestowanie w surowce
Jeśli chodzi o wybór wśród katalogu aktywów giełdowych, inwestowanie w surowce jest jedną z najbardziej ciekawych opcji inwestycyjnych. W tym artykule chcemy wyjaśnić, jak bezpiecznie inwestować w surowce, dlaczego warto to robić i jakie ryzyko si...