Jak inwestować w energię odnawialną?

W ostatnich latach nastąpił pozytywny rozwój energii odnawialnych, nie tylko ze względu na postęp technologiczny i niższe koszty produkcji, ale także z powodu zainteresowania rządów zrównoważonym rozwojem. To sprawiło, że inwestowanie w energię odnawialną stało się atrakcyjną okazją. Poniżej przedstawiamy powody, dla których tak się dzieje.

Jak inwestować w energię odnawialną?

Istnieje kilka rodzajów:

  • Energia słoneczna
  • Fotowoltaika: wykorzystuje światło słoneczne.
  • Energia wiatru: pozyskiwana z wiatru
  • Energia fal: uzyskiwana z fal
  • Wodór ekologiczny: otrzymywany w procesie elektrolizy. Jest to proces chemiczny, który wykorzystuje energię elektryczną do oddzielenia wodoru od tlenu w wodzie. W tym celu energia elektryczna musi pochodzić ze źródeł odnawialnych.
  • Energia wodna – pozyskiwana z rzek i strumieni słodkowodnych.
  • Biomasa – pozyskiwana z materii organicznej
  • Energia geotermalna: zawarta w Ziemi.
  • Energia słoneczna: wykorzystuje ciepło słoneczne.
  • Energia pływów: uzyskiwana z pływów morskich.

Do tej pory inwestowanie w energię słoneczną lub wiatrową było popularną praktyką w zakresie efektywności energetycznej i wpływu na środowisko. Stała się ona jednak bardzo atrakcyjną opcją dla inwestorów na całym świecie.

Dziś czynnik ten nadal pozostaje na pierwszym planie. Na szczęście rośnie zaangażowanie w odnawialne źródła energii, które nie emitują gazów cieplarnianych ani innych gazów zanieczyszczających, które powodują zmiany klimatu. Mimo że przed nami jeszcze długa droga, wiele środków jest wdrażanych.

Czy wiesz, że energia odnawialna jest nieograniczona? W przeciwieństwie do wszystkich paliw kopalnych, energia odnawialna pochodzi z niewyczerpanych zasobów naturalnych. Dlatego też, wobec braku ropy naftowej, gazu czy węgla, a także z powodu skutków zanieczyszczenia środowiska, inwestycje w odnawialne źródła energii będą coraz powszechniej stosowane.

I ta przemiana już się dokonuje. W rzeczywistości, w 2017 roku przepływy pieniężne do ropy i gazu zmniejszyły się o 25%, zgodnie z raportem opublikowanym przez Międzynarodową Agencję Energii (IEA). W związku z tym należy dodać, że energia wiatrowa i słoneczna przyciąga ponad 17% światowych inwestycji w sektorze energetycznym, a tendencja ta jest nie do zatrzymania w nadchodzących latach.

Inwestowanie w energię odnawialną jest opłacalną praktyką dla wszystkich typów profili inwestorów, od dużych firm i innych organizacji po mniejszych oszczędzających.

Aby dać Ci wyobrażenie, możesz przyczynić się do rozwoju sektora energii odnawialnej za pomocą bardzo małych inwestycji, takich jak 50 lub 100 euro. W tym celu istnieje wiele platform crowdfundingowych i crowdlendingowych, z których każdy, kto chce wziąć udział w finansowaniu projektów związanych z energią odnawialną, może wpłacić ograniczoną ilość pieniędzy.

Wnioski

Odnawialne źródła energii nadal zyskują na znaczeniu i stanowią już ponad 17% całkowitych inwestycji. Kwota ta stanowi sumę około 278 000 milionów euro, wystarczającą do pokrycia wzrostu światowego zapotrzebowania na energię elektryczną, jak podaje gazeta La Vanguardia.

Do tej obiecującej przyszłości musimy dodać inne czynniki, które gwarantują, że inwestowanie w energię odnawialną jest bezpieczne i opłacalne: spadające koszty i rosnący popyt (np. na pojazdy elektryczne), optymalizacja systemów integracji sieci oraz bardzo optymistyczne prognozy dotyczące magazynowania energii elektrycznej (akumulatory).

Ponadto energia odnawialna znajduje się w agendach rządów, podobnie jak w agendach innych organów politycznych. W istocie, w planie Unii Europejskiej dotyczącym walki ze zmianami klimatycznymi proponuje się, aby do 2030 r. co najmniej 27% całej zużywanej energii pochodziło ze źródeł odnawialnych.

Wreszcie, wdrożenie technik cloud computing i big data zmniejsza potrzeby i koszty związane z zarządzaniem systemami odnawialnymi.


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!