Jak inwestować w odnawialne źródła energii?

Odnawialne źródła energii ewoluowały pozytywnie w ostatnich latach, nie tylko dzięki postępowi technologicznemu i obniżeniu kosztów produkcji, ale także ze względu na zaangażowanie rządów w zrównoważony rozwój. Te zmiany sprawiły, że inwestowanie w odnawialne źródła energii jest obecnie atrakcyjną możliwością. Poniżej omówimy przyczyny tego zjawiska.

Inwestycje w odnawialne źródła energii: Co to?

Zielona gospodarka to model ekonomiczny, który koncentruje się na zrównoważonym i rentownym rozwoju, poszukując scenariuszy generujących korzyści ekonomiczne, społeczne i środowiskowe.

W tym przypadku zielona gospodarka uważa, że ​​możliwe jest osiągnięcie dobrobytu społecznego przy jednoczesnym zmniejszeniu ryzyka środowiskowego i zagrożeń ekologicznych. Jest to długoterminowa wizja, w której firmy, rynki i inwestorzy są zaangażowani w zrównoważony rozwój, który zapewnia długoterminową rentowność.

Jak zarabiać dzięki zielonej gospodarce?

Pierwszą rzeczą do zrozumienia jest to, czym jest zielona gospodarka i jakie są sposoby inwestowania w nią. Dwie najpopularniejsze obecnie alternatywy inwestycyjne to akcje spółek inwestujących w procesy zrównoważonego rozwoju oraz fundusze giełdowe (ETF) gospodarki ekologicznej. Porozmawiamy o tym później.

Jak inwestować w odnawialne źródła energii?

Istnieje kilka rodzajów energii odnawialnej:

 • Energia słoneczna
 • Fotowoltaika słoneczna: wykorzystuje światło słoneczne.
 • Energia wiatru: uzyskiwana z wiatru
 • Energia fal: Uzyskiwana z fal
 • Zielony wodór: otrzymywany przez elektrolizę. Jest to proces chemiczny, który wykorzystuje prąd elektryczny do oddzielenia wodoru od tlenu w wodzie. Dlatego energia elektryczna musi pochodzić ze źródeł odnawialnych.
 • Energia wodna: pozyskiwana ze słodkowodnych rzek i strumieni.
 • Biomasa – pozyskiwana z materii organicznej
 • Energia geotermalna: jest zawarta w Ziemi.

Do tej pory inwestowanie w energię słoneczną lub wiatrową było praktyką wysoko cenioną pod względem efektywności energetycznej i wpływu na środowisko. Stała się bardzo atrakcyjną opcją dla inwestorów z całego świata.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, polecamy: Jak inwestować w farmy fotowoltaiczne

Dziś czynnik ten nadal jest na pierwszym planie. Na szczęście rośnie zaangażowanie w energię odnawialną, która nie emituje gazów cieplarnianych ani innych gazów zanieczyszczających, które powodują zmiany klimatyczne. Chociaż do tego jeszcze daleka droga, wdrażanych jest wiele działań w tym kierunku.

Firmy zobowiązane do przyjęcia bardziej zrównoważonego podejścia

Firmy, które działają z poszanowaniem natury i charakteryzują się niską emisją dwutlenku węgla, nazywane są  „zielonymi firmami”.  Wiele firm opracowuje ekologiczne kampanie marketingowe, tworząc produkty bardziej przyjazne dla środowiska i kładąc nacisk na zrównoważony rozwój swoich produktów.

Niektóre z firm to:

 • BMW (sektor: motoryzacja, Niemcy): podbija podium rankingu dzięki „efektywnemu wykorzystaniu wody, energii i braku odpadów”, inwestycjom w sektorze pojazdów elektrycznych i powiązaniu wynagrodzeń kadry kierowniczej ze zrównoważonymi wynikami.
 • Adidas (sektor: tekstylia, Niemcy): Firma specjalizuje się w produkcji artykułów sportowych dla sportowców amatorów i zawodowych. Angażuje się w projekty odzyskiwania i recyklingu odpadów w celu przekształcenia ich w surowce do swoich produktów. 
 • Enagás (sektor: energia, Hiszpania): to hiszpańska firma działająca w sektorze energetycznym, zajmująca się sprzedażą gazu. 

Oto pięć najlepszych zielonych firm w Polsce:

SpółkaSkrótDziałalnośćKapitalizacja (w milionach złotych)
Cyberaton S.A.01CEnergią odnawialną – fotowoltaika97
Apator S.A.APTUrządzenia elektryczne – instrumenty pomiarowe i kontrolne804
APS Energia S.A.APEUrządzenia elektryczne127
Atrem S.A.ATRInstalacje budowlane i telekomunikacyjne29
Berg holding S.A.BRHSprzedaż nieruchomości66

Bezpieczne inwestycje w energię odnawialną

Akcje najpopularniejszych i najbezpieczniejszych firm zajmujących się czystą energią to:

 • Technologie SunPower i SolarEdge (  SPWR  )
 • NextEra Energy Inc ( NEE ): najważniejsza międzynarodowa firma w sektorze energetycznym.
 • Technologie SolarEdge ( SEDG ).
 • Cleanspark Inc ( CLSK ): branża czystej energii elektrycznej.
 • Tesla ( TSLA ): projektowanie i rozwój samochodów elektrycznych oraz systemów napędowych opartych na odnawialnych źródłach energii.

Czy warto inwestować w odnawialne źródła energii?

Czy wiesz, że odnawialne źródła energii są nieograniczone? W przeciwieństwie do wszystkich paliw kopalnych, energia odnawialna pochodzi z niewyczerpanych zasobów natury. Dlatego przy braku ropy, gazu czy węgla, a także ze względu na skutki zanieczyszczeń, inwestycje w odnawialne źródła energii będą coraz częściej wykorzystywane.

I to przejście już się dzieje. Rzeczywiście, w 2017 r. przepływy pieniężne do ropy i gazu spadły o 25%, wynika z raportu opublikowanego przez Międzynarodową Agencję Energii (IEA). W tym względzie należy dodać, że energia wiatrowa i słoneczna przyciągają ponad 17% światowych inwestycji w sektorze energetycznym, co jest trendem nie do zatrzymania w najbliższych latach.

Inwestowanie w energię odnawialną jest opłacalną działalnością dla wszystkich typów inwestorów, od dużych firm i innych organizacji po najmniejszych oszczędzających.

Dla przykładu, możesz zaangażować się w sektor energii odnawialnej poprzez niewielkie inwestycje. Istnieje wiele platform crowdfundingowych i crowdlendingowych, na których każdy, kto chce uczestniczyć w finansowaniu projektów OZE, może wpłacać ograniczone kwoty pieniędzy.

ETF: Odnawialne źródła energii

Energia odnawialna w ostatnich latach upowszechniła się w wielu branżach, co czyni ją atrakcyjną opcją dla wielu inwestorów. W wyniku tego oraz w odpowiedzi na zwiększoną świadomość ekologiczną, inwestowanie jest teraz łatwiejsze dzięki funduszom ETF na energię odnawialną.

Oto kluczowe ETF energii odnawialnej:

 • S&P Global Clean Energy: składa się z akcji 30 największych światowych firm działających w obszarze energii odnawialnej.
 • World Alternative Energy index (WAEX): składa się z 40 spółek zajmujących się czystą energią.
 • Solactive Clean Energy: składa się z 44 firm zajmujących się czystą energią.

Zobacz także: Najlepsze ETF na energię odnawialną.

Inwestowanie w odnawialne źródła energii: Najlepsze ekologiczne fundusze ETF

iShares Global Clean Energy ETF

Kod ISIN: IE00B1XNHC34 / Ticker: INRG, pierwszym co do wielkości i najpopularniejszym funduszem ETF jest iShares Global Clean Energy ETF. Fundusz z siedzibą w Irlandii, uruchomiony w 2007 roku (waluta USD).

Ten ETF śledzi również S&P Global Clean Energy Index, który składa się z akcji 30 największych spółek energii odnawialnej na świecie. Najważniejsze akcje w jego portfelu to:

 • Plug power Inc (waga: 10,97%).
 • Enphase energy Inc (waga: 5,35%)
 • Verbund AG (waga: 4,83%)

L&G Clean Energy ETF

Kod ISIN: IE00BK5BCH80 / Ticker: RENW, L&G Clean Energy ETF śledzi Solactive Clean Energy Index, który inwestuje w akcje spółek zajmujących się energią odnawialną na całym świecie. Ponadto inwestuje w działania mające na celu finansowanie projektów pozytywnie wpływających na środowisko, takich jak efektywność energetyczna, produkcja energii z czystych i odnawialnych źródeł oraz zrównoważone użytkowanie terytorium.

Jeśli chodzi o siedzibę, ten mały fundusz ETF ma siedzibę w Irlandii i zarządza aktywami w USD. Główne akcje tego funduszu to:

 • Sunpower Corp-Class A (waga: 5,55%)
 • Enphase energy Inc (waga: 4,13%)
 • TPI Composites Inc (waga: 3,50%).

Lyxor MSCI New Energy ESG Filtered (DR) UCITS ETF

Kod ISINFR0010524777 / Ticker: ENER, Lyxor ETF śledzi światowy indeks alternatywnych źródeł energii (WAEX) i zawiera wiodące akcje spółek zajmujących się energią wiatrową, słoneczną i wodną, ​​a także wydajnością energetyczną. 

Ten ETF z siedzibą we Francji został uruchomiony w 2007 roku. Jest również fizycznie replikowany, a jego walutą jest EUR. Najważniejsze akcje w jego portfelu to:

 • Schneider Electric Sa (waga: 14,26%).
 • Iberdrola Sa (waga: 12,57%)
 • Nextera Energy Inc (waga: 12,09%).

Jeśli interesuje Cię inwestowanie w odnawialne źródła energii:

Inwestowanie w odnawialne źródła energii: Prognozy

Odnawialne źródła energii wciąż zyskują na popularności i już stanowią ponad 17% wszystkich inwestycji. Kwota ta odpowiada kwocie około 278 miliardów euro, wystarczającej do pokrycia wzrostu światowego zapotrzebowania na energię elektryczną.

Do tej obiecującej przyszłości należy dodać jeszcze te czynniki, które zapewniają, że inwestycje w OZE są bezpieczne i opłacalne: spadek kosztów i wzrost popytu (na przykład na pojazd elektryczny), optymalizacja systemów integracji sieci i bardzo optymistyczne prognozy dotyczące magazynowania energii elektrycznej (baterii).

Ponadto energia odnawialna znajduje się w programach rządów, podobnie jak w programach innych organów politycznych. Rzeczywiście, plan Unii Europejskiej dotyczący walki ze zmianami klimatycznymi przewiduje, że do 2030 r. co najmniej 27% całej zużywanej energii powinno pochodzić ze źródeł odnawialnych.

Wreszcie wdrożenie technologii cloud computing i big data zmniejsza potrzeby i koszty związane z zarządzaniem systemami odnawialnymi.

Inwestuj w energię odnawialną z najlepszymi brokerami

Minimalny depozyt:

€100.00

* 77% detalicznych kont CFD traci pieniądze

Minimalny depozyt:

€0.01

Minimalny depozyt:

€0.00


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!