Jak inwestować w farmy fotowoltaiczne?

Fotowoltaika stała się jedną z najpopularniejszych form zrównoważonych inwestycji na całym świecie. W tym poście przeanalizujemy, jak inwestować w farmy fotowoltaiczne i energię słoneczną oraz powody, dla których inwestowanie w panele fotowoltaiczne może być doskonałą opcją dla tych, którzy chcą poprawić swoje wyniki na giełdzie lub zaoszczędzić pieniądze długoterminowo.

Co to jest energia słoneczna?

Energia słoneczna jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych energii odnawialnych: uzyskuje się ją z promieniowania elektromagnetycznego wytwarzanego przez słońce. Istnieją trzy rodzaje energii, które można wykorzystać:

 1. Energia fotowoltaiczna, która dzięki panelom słonecznym przekształca energię fotowoltaiczną słońca w energię elektryczną i umożliwia jej magazynowanie w bateriach (co jest najbardziej istotne w tym artykule).
 2. Energia cieplna, która służy do podgrzewania wody.
 3. Pasywna energia słoneczna, która bezpośrednio wykorzystuje energię słoneczną bez jej przekształcania.

Przyjrzyjmy się teraz szczegółowo różnym sposobom inwestowania w energię słoneczną oraz zaletom i wadom.

Jak inwestować w energię słoneczną?

Przyjrzyjmy się teraz różnym alternatywom inwestowania w panele fotowoltaiczne, od bardziej aktywnego – uczestniczącego w projekcie – do bardziej pasywnego, nastawionego na rentowność.

 1. Akcje spółek zajmujących się panelami słonecznymi
 2. ETF-y na energię słoneczną
 3. Magazynowanie energii słonecznej poprzez panele (zużycie własne i sprzedaż)
 4. Inwestycje w farmy fotowoltaiczne
 5. Partnerstwo z uczestnikami rynku

Akcje fotowoltaiczne: Firmy produkujące panele słoneczne

Chodzi o znalezienie okazji do inwestowania w firmy zajmujące się energią słoneczną, a możemy je znaleźć na całym świecie; jest to branża, która rozwija się wszędzie tam, gdzie świeci słońce, dlatego w różnych krajach i na różnych kontynentach istnieją duże i małe spółki notowane na giełdzie.

Wśród największych firm z branży fotowoltaicznej na świecie wymieniamy właśnie te.

SpółkaTickerISIN
IberdrolaIBE.MCES0144580Y14Zobacz na → eToro
Audax RenovablesADX.MCES0136463017Zobacz na → XTB
SolariaSLR.MCES0165386014
EnelENEL.BITIT0003128367
SSESSE.LGB0007908733Zobacz na → DEGIRO

Szczególnym przypadkiem jest hiszpański rynek ciągły – kraj europejski o największym nasłonecznieniu – gdzie istnieje kilka opcji dla spółek zajmujących się energią fotowoltaiczną i notowanych na giełdzie, takich jak między innymi Iberdrola, Endesa i Holaluz.

ETF-y na energię słoneczną i farmy fotowoltaiczne

Oczywiście istnieje kilka funduszy ETF, które skupiają się na energii słonecznej i ogólnie na energii odnawialnej; poniżej wymieniamy niektóre z najbardziej znanych na rynku.

ETFTickerISIN
Invesco Solar Energy UCITS ETFS0LRIE00BM8QRZ79
HANetf Solar Energy UCITS ETFTANNIE00BMFNWC33Zobacz na → eToro
Global X Solar UCITS ETF USD AccumulatingRA7ZIE000XD7KCJ7

Magazynowanie energii słonecznej poprzez panele (zużycie własne i sprzedaż)

Jak każdy inny rodzaj energii, energia słoneczna może być również magazynowana; w tym celu wykorzystywane są baterie słoneczne, które mają zdolność magazynowania energii uzyskanej dzięki panelom słonecznym.

Ta inwestycja ma podwójną korzyść:

 • Z jednej strony zainstalowanie paneli fotowoltaicznych w naszym domu na potrzeby własne pozwoli nam zaoszczędzić (częściowo lub nawet całkowicie) na rachunkach za prąd co miesiąc, zwłaszcza w dłuższej perspektywie.
 • Ale z drugiej strony, dzięki możliwości magazynowania energii słonecznej, możliwa jest również sprzedaż nadmiaru energii słonecznej, jeśli właściciel posiada instalację fotowoltaiczną, która dostarcza nadwyżki energii.

Inwestycje w farmy fotowoltaiczne

Jest to niewątpliwie najbardziej aktywna forma.

Na przykład kilku drobnych inwestorów posiadających działkę może połączyć siły, aby zbudować elektrownię, ponosząc koszty na zasadzie podziału, a następnie dzieląc się zyskami, sprzedając energię firmie zajmującej się obrotem energią.

Zgodnie z regulacjami branżowymi rozsądna rentowność instrumentów przed opodatkowaniem będzie zbliżona do średniej rentowności 10-letnich obligacji rządowych plus 300 punktów bazowych.

Innymi słowy, szacuje się, że rozsądny roczny zwrot z inwestycji jest gwarantowany i może wynieść około 7,5% (a nawet więcej, jeśli produkcja jest dobrze zarządzana).

Partnerstwa z podmiotami rynkowymi

Wreszcie inną ciekawą formą są umowy z firmami zajmującymi się energią na dachu lub gruncie, na których można zainstalować panele fotowoltaiczne.

W tego typu umowach firma wykonuje instalację na gruntach właściciela (spółka bierze na siebie koszty i utrzymanie instalacji), a firma i właściciel gruntu dochodzą do porozumienia tak, aby obie strony uzyskały korzyść (zwykle właściciel otrzymuje zniżkę na rachunkach za energię elektryczną – która może wynosić nawet 100%, jeśli zostanie wyprodukowana wystarczająca ilość energii – a nadwyżki energii są sprzedawane.

Czytaj także: Inwestycje ESG

Dlaczego warto inwestować w fotowoltaikę?

Na szczęście (i z konieczności) świat staje się coraz bardziej świadomy potrzeby korzystania z energii odnawialnej, aby uniknąć marnowania planety w wyniku zmian klimatu, a rządy na całym świecie podejmują również kroki nie tylko po to, by zachęcić ludzi i przedsiębiorstwa do korzystania z energii odnawialnej , ale także karać tych, którzy tego nie robią. Dlatego logiczne jest przewidywanie pomyślnej przyszłości dla energii słonecznej.

Istnieje wiele powodów, dla których inwestowanie w energię słoneczną jest atrakcyjną opcją. Oto niektóre z najważniejszych powodów:

Czysta i odnawialna energia

Energia słoneczna jest czystym, odnawialnym źródłem energii, co oznacza, że ​​nie powoduje emisji gazów cieplarnianych ani innych szkodliwych dla środowiska zanieczyszczeń.

W ostatnich latach, dzięki postępowi technologicznemu, stanowi jeden z najwydajniejszych i najczystszych sposobów wytwarzania energii, a proces produkcji stał się o 80% tańszy od czasu wynalezienia pierwszych paneli słonecznych w latach ’90.

Nie oznacza to, że jest w 100% czysty, ponieważ zarówno na początku procesu produkcyjnego, kiedy panele są wytwarzane, jak i na końcu procesu, gdy trzeba je zutylizować, może generować pewne efekty zanieczyszczające. Ale jest to niewątpliwie dużo czystsza energia niż ta wytwarzana z paliw kopalnych, takich jak ropa naftowa czy gaz.

Czytaj także: inwestowanie w odnawialne źródła energii

Długoterminowe oszczędności

Chociaż początkowa instalacja paneli słonecznych może być kosztowna, w dłuższej perspektywie może prowadzić do ogromnych oszczędności. Po opłaceniu kosztów instalacji energia elektryczna wytwarzana przez panele słoneczne jest zasadniczo bezpłatna.

Ponadto, jeśli wyprodukujesz więcej energii niż potrzebujesz, możesz sprzedać nadwyżkę energii do sieci i otrzymać niższe rachunki za prąd.

Na przykład we Włoszech badania pokazują, że jeśli nie osiągniesz 100% zużycia własnego, co jest i tak trudne, oszczędności mogą sięgnąć 40%-60% całego rachunku.

Ponadto, według ekspertów, instalacja paneli fotowoltaicznych trwa średnio 25 lat, ale podobnie, jeśli instalacja jest dobrze pielęgnowana i traktowana, może trwać do 40 lat.

Farmy fotowoltaiczne: Dotacje dla inwestycji w energię słoneczną

Z drugiej strony energia słoneczna jest całkowicie czysta i odnawialna (nie emituje CO2 do atmosfery). Przyczynia się do tzw. „transformacji energetycznej” oraz do tego rodzaju zrównoważonych inwestycji, które są wspierane przez władze publiczne dla osiągnięcia celów wyznaczonych w walce ze zmianami klimatycznymi (porozumienia protokołu z Kioto).

Z tego powodu wsparcie dla zrównoważonych inwestycji nie dziwi. Instytucje publiczne oferują korzyści i gwarancje dla inwestycji w energię słoneczną.

Dotacje do paneli fotowoltaicznych dostępne są na 3 sposoby:

 • Odliczenia od podatku dochodowego.
 • Odliczenia od podatku od nieruchomości oraz podatku od robót budowlanych, instalacyjnych i budowlanych.
 • Inne dotacje regionalne i/lub lokalne.

Krótko mówiąc, inwestycja w energię oferuje atrakcyjny zwrot z finansowego punktu widzenia. Oferuje również większą dywersyfikację i bezpieczeństwo.

Wzrost wartości nieruchomości

Panele słoneczne mogą zwiększyć wartość nieruchomości. Badanie przeprowadzone przez Departament Energii Stanów Zjednoczonych wykazało, że domy wyposażone w panele słoneczne są sprzedawane średnio o 4,1% drożej niż domy bez nich.

Zmniejszenie uzależnienia od paliw kopalnych

Energia słoneczna zmniejsza zależność od paliw kopalnych, pozytywnie wpływając na gospodarkę i bezpieczeństwo energetyczne.

Ponadto prowadziłoby to do mniejszej zależności energetycznej od obcych krajów.

Przyszłe perspektywy energii słonecznej

Poniższy wykres przedstawia ewolucję w ciągu ostatniej dekady i przybliżoną prognozę na następną dekadę instalacji paneli fotowoltaicznych w różnych regionach świata:

zainwestuj w fotowoltaikę 2022

Na pierwszy rzut oka może być zaskakujące to, że kontynent azjatycki będzie się rozszerzał bardziej niż inne regiony; jednak najbardziej uderzającym aspektem tego wykresu jest całkowita różnica w liczbie zainstalowanych paneli w latach 2010-2030 oraz bardzo wyraźna tendencja wzrostowa we wszystkich regionach.

Wady i zalety inwestowania w farmy fotowoltaiczne

Poniższa tabela podsumowuje zalety i wady inwestowania w energię słoneczną.

✅ Zalety❌ Wady
Niższe rachunki za prąd.Wysoka inwestycja początkowa i czasochłonne formalności związane z dotacjami.
Dotacje.Zysk z samodzielnej konsumpcji pojawia się dopiero po latach.
Zrównoważona inwestycja z kryteriami ESG.Instalacje wymagają dużej przestrzeni.
Bardzo pasywne możliwości uczestnictwa: akcje i/lub ETF-y.Energia nie jest stała.
Pochodzi z niewyczerpalnego źródła energii.Nie jest jeszcze wydajna i nie wiadomo, czy w ogóle będzie.

Powiązane lektury:

Często zadawane pytania

Ile trzeba zainwestować w farmę fotowoltaiczną?

Założenie, że farma fotowoltaiczna o mocy 1 MWp generuje rocznie około 1 000 MWh energii, a średnia cena sprzedaży prądu na aukcjach OZE wynosi 375 zł/MWh (dane z zeszłego roku) pozwala oszacować roczny przychód netto na około 375 tys. zł. Warto jednak pamiętać, że koszty eksploatacyjne farmy mogą wynieść do 70 tys. zł rocznie.

Czy warto zainwestować w farmę fotowoltaiczną?

Decyzja o inwestycji w farmę fotowoltaiczną zależy od wielu czynników, takich jak lokalizacja, koszty inwestycji, koszty eksploatacyjne, czas zwrotu, dostępność dotacji i wiele innych.
Podstawową zaletą inwestycji w farmę fotowoltaiczną jest korzyść finansowa wynikająca z produkcji energii elektrycznej z niewyczerpalnego źródła, co pozwala na obniżenie kosztów rachunków za prąd. Ponadto, fotowoltaika jest uważana za zrównoważoną inwestycję zgodną z kryteriami ESG.

Ile można zarobić na farmie fotowoltaicznej?

Posiadając farmę fotowoltaiczną o mocy 1 MW, można zarobić nawet do 400 zł netto za 1 MW. Przy produkcji rocznej 1000 MWh, można osiągnąć dochód w wysokości około 420 tysięcy złotych.

Chcesz zainwestować w farmy fotowoltaiczne?

Minimalny depozyt:

€100.00

* 76% detalicznych kont CFD traci pieniądze
Minimalny depozyt:

€0.01

XTB
Minimalny depozyt:

€0.00

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
Disclaimer:

Inwestowanie jest ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

Inwestowanie w surowce
Jeśli chodzi o wybór wśród katalogu aktywów giełdowych, inwestowanie w surowce jest jedną z najbardziej ciekawych opcji inwestycyjnych. W tym artykule chcemy wyjaśnić, jak bezpiecznie inwestować w surowce, dlaczego warto to robić i jakie ryzyko si...