Następne posiedzenie FED: Kalendarz

FED jest bankiem centralnym Stanów Zjednoczonych. Jest to jedna z najbardziej wpływowych instytucji na świecie. Zobaczmy, czym jest, o czym decyduje, jak posiedzenie FED wpływa na rynki i jak wygląda kalendarz posiedzeń FED w 2024 roku.

fed następne spotkanie

Zobaczmy, czego możemy spodziewać się po Rezerwie Federalnej, nie tylko na nadchodzącym posiedzeniu, ale także w pozostałej części roku. Bez wątpienia jest to jedna z najbardziej obserwowanych przez inwestorów kwestii, ponieważ nie tylko bezpośrednio wpływa na rozwój rynków (akcje, waluty, indeksy), ale także na samą gospodarkę.

Czym są posiedzenia FED?

Aby zrozumieć wszystko, co dzieje się na posiedzeniach Rezerwy Federalnej, musimy znać cztery pojęcia:

 • FOMC: to komitet polityki pieniężnej Rezerwy Federalnej. Składa się z 12 członków. Zajmuje się strategiami polityki pieniężnej w celu osiągnięcia wyznaczonych założeń. Spotyka się 8 razy w roku, mniej więcej co 6 tygodni, w Waszyngtonie. Ogólnie rzecz biorąc, z 8 spotkań w ciągu roku, połowa to konferencje prasowe.
 • Protokoły FED: podsumowują szczegółowo wszystkie tematy poruszane przez FOMC na posiedzeniach. Protokoły są publikowane 3 tygodnie po każdym posiedzeniu FOMC i przedstawiają poglądy wszystkich członków, którzy uczestniczyli w posiedzeniach.
 • Beige Book: to zestaw danych, które FOMC wykorzystuje na swoich posiedzeniach do podejmowania decyzji. Publikowana jest na około 2 tygodnie przed posiedzeniem FOMC.
 • Dot plot: to wykres, na którym pojawia się seria kropek. Wykres ten jest publikowany bezpłatnie po każdym posiedzeniu Rezerwy Federalnej i odzwierciedla to, co każdy członek uważa na temat tego, czy w pozostałych miesiącach roku i kolejnych latach stopy procentowe wzrosną lub spadną i o ile. Powstał on pod koniec 2011 roku, gdy prezesem banku był Ben Bernanke.

Następne posiedzenie FED

Czego możemy się spodziewać w marcu po posiedzeniu Fed? Rezerwa Federalna odbędzie swoje kolejne posiedzenie w marcu, dokładnie 19 i 20 marca. Oczekuje się, że amerykański bank centralny utrzyma stopy procentowe w przedziale 5,25-5,5%. Rynki kontraktów terminowych przewidują, że najwcześniejszą możliwą datą obniżki stóp procentowych może być czerwiec.

Kalendarz spotkań FED 2024

Rezerwa Federalna spotyka się 8 razy w roku z przerwą około 40 dni pomiędzy każdym posiedzeniem. Zobaczmy teraz kalendarz posiedzeń Fed na 2024 rok.

 • 30-31 Styczeń.
 • 19-20 Marzec.
 • 30-1 Kwiecień/Maj
 • 30-31 Lipiec.
 • 17-18 Wrzesień.
 • 6-7 Listopad.
 • 17-18 Grudzień.

Osoby zainteresowane polityką banków centralnych mogą również zapoznać się z kalendarzem posiedzeń BCE.

Czy Fed podniósł stopy procentowe w styczniu 2024?

Rezerwa Federalna na styczniowym posiedzeniu utrzymała stopy procentowe w przedziale 5,25-5,5% (najwyżej od niemal 23 lat). Instytucja ta nie ma jeszcze wystarczającej pewności siebie, aby sądzić, że walka z inflacją została wygrana. Dlatego też zdecydowała się poczekać i nie obniżać stóp procentowych, dopóki nie zobaczy, że inflacja jest kontrolowana i spada trwale do celu 2%.

Ile razy wzrosły stopy procentowe na posiedzeniach Fed w 2023 r.?

Ostatnie posiedzenie w styczniu potwierdziło nowy etap, w którym stopy procentowe pozostają na niezmienionym poziomie. Była to trzecia przerwa z rzędu po 11 kolejnych podwyżkach stóp od marca 2022 roku. Oznacza to, że Rezerwa Federalna podniosła stopy procentowe 11 razy z rzędu od marca 2022 r. i przerwała cykl w lipcu 2023 r.

Czy Rezerwa Federalna obniży stopy procentowe w tym roku?

Prezes Rezerwy Federalnej Susan Collins z Bostonu i John Williams z Nowego Jorku powiedzieli, że pierwsza obniżka stóp procentowych prawdopodobnie nastąpi w tym roku, ale później, podczas gdy Raphael Bostic z Atlanty powiedział, że obecnie rozważają obniżkę w pewnym momencie tego lata.

Oficjalnym przesłaniem, z którym zgadzają się wszyscy członkowie, jest cierpliwość i nie podejmą żadnych działań, dopóki nie będą przekonani, że inflacja spadnie w zrównoważony sposób. Przesłanie to staje się jeszcze ważniejsze po tym, jak zobaczyliśmy, że inflacja w styczniu była na wyższym poziomie niż oczekiwano i przewidywano.

Należy również pamiętać, że w przeszłości Fed szybko obniżał stopy procentowe w odpowiedzi na recesję gospodarczą. Obecnie jednak gospodarka USA jest silna, wydatki konsumentów pozostają wysokie, a bezrobocie jest na najniższym poziomie. To sytuacja podobna do tej, w której Fed zaczął podnosić stopy procentowe w marcu 2022 roku.

Jaki wpływ na rynek mają posiedzenia Fed?

FED jest zatem kluczową instytucją dla kondycji gospodarczej Stanów Zjednoczonych i ma znaczący wpływ na globalne rynki finansowe. Posiedzenia FED, na których podejmowane są decyzje dotyczące polityki pieniężnej, zwłaszcza w zakresie stóp procentowych, mogą mieć znaczący wpływ na rynki finansowe.

Kiedy FED decyduje się na podniesienie stóp procentowych lub inne działania mające na celu zmniejszenie płynności w systemie, w celu ograniczenia poziomu cen, powoduje to spowolnienie gospodarki.

Wzrost stóp procentowych w rzeczywistości zniechęca do zaciągania pożyczek, czyniąc je droższymi. To z kolei ma negatywny wpływ na zagregowany popyt i poziom konsumpcji.

Zmniejszona płynność wpływa również na rynek akcji. Mniejsza płynność oznacza mniej środków na inwestycje. Dlatego też, ogólnie rzecz biorąc, wzrost stóp procentowych wiąże się ze spadkiem wartości akcji. I odwrotnie. Jednak w niektórych przypadkach rynek może już „uwzględnić” efekt podwyżki, co ma miejsce, gdy jak zwykle Fed ogłasza swoje zamiary dotyczące polityki pieniężnej przed oficjalną decyzją. W takich przypadkach wpływ na rynek może być bardziej umiarkowany.

W czasach niepewności, takich jak te po podwyżce stóp procentowych, inwestowanie w akcje defensywne może być doskonałą strategią. Dobrą strategią inwestycyjną mogą być również aktywa o niskiej korelacji z cyklem gospodarczym, takie jak inwestycje w złoto.

Szukasz brokera do handlu?

Minimalny depozyt:

€100.00

* 76% detalicznych kont CFD traci pieniądze
XTB
Minimalny depozyt:

€0.00

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
Minimalny depozyt:

€0.00

Często zadawane pytania

Kiedy jest następne spotkanie FED?

Następne spotkanie FED odbędzie się 19 i 20 marca 2024 roku.

Kiedy FED podniesie stopy procentowe?

W tym roku nie przewiduje się podwyżek stóp procentowych, ale FED nie ma jeszcze wystarczającej pewności, aby myśleć, że walka z inflacją jest wygrana. Dlatego zdecydował się poczekać i nie obniżać już stóp procentowych, dopóki nie zobaczą, że inflacja jest kontrolowana i spada w sposób zrównoważony do celu 2%.

Kiedy Fed wypowie się na temat stóp procentowych?

FED spotyka się w celu ustalenia polityki stóp procentowych 8 razy w roku, w ustalone dni.

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

YoY: Czym jest i jak obliczyć?
YoY, znany również jako Year-Over-Year (po polsku: rok do roku), jest porównaniem statystyki z jednego okresu do tego samego okresu w poprzednim roku. Okres ten to zazwyczaj miesiąc lub kwartał. Wskaźnik rok do roku oblicza zmianę procentową w cią...
Kalendarz dywidend
Jeśli jesteś zainteresowany inwestowaniem na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, to być może chcesz wiedzieć więcej o dywidendach i kiedy ...