Newag zarobił w pół roku więcej niż w całym 2024 r. Gdzie jest haczyk?

Spis treści
- Rekordowy 2025 r.: przychody +50% do 2,39 mld zł, EBITDA 498,7 mln zł, zysk netto 356,5 mln zł (wobec 122,7 mln zł rok wcześniej).
- I półrocze 2026 r.: przychody +36% do 1,16 mld zł, zysk netto +59% do 205,7 mln zł; marża netto wzrosła z 15,3% do 17,8%.
- Główne ryzyko: ujemne przepływy operacyjne (-216,3 mln zł w I półroczu) i spadek gotówki o 436,1 mln zł – realizacja kontraktów pochłania kapitał obrotowy.
- Wykres: po realizacji zasięgu formacji oRGR kurs (ok. 102 zł) testuje strefę 101–98 zł; jej obrona otwiera drogę w rejon 120 zł, wybicie dołem – w okolice 90 zł.
Newag to jeden z największych krajowych producentów taboru kolejowego. Spółka z Nowego Sącza buduje lokomotywy elektryczne Griffin, elektryczne zespoły trakcyjne (EZT) Impuls, a także modernizuje i naprawia pojazdy szynowe. Korzysta z wymiany starego taboru u przewoźników pasażerskich i towarowych, modernizacji infrastruktury oraz unijnych pieniędzy na kolej.
Jakie wyniki Newag osiągnął w 2025 roku?
Rok 2025 był dla Newagu najlepszym w historii. Według listu prezesa dołączonego do raportu rocznego za 2025 r. skonsolidowane przychody wyniosły 2 386,4 mln zł, o 50% więcej niż rok wcześniej. EBITDA wzrosła z 210,8 mln zł do 498,7 mln zł, a zysk netto z 122,7 mln zł do 356,5 mln zł.
Ważniejsza od samej skali jest poprawa rentowności. Marża brutto na sprzedaży wzrosła z 21,1% do 28,4%, a marża EBITDA sięgnęła ok. 20,9%. Taki skok oznacza, że spółka nie tylko sprzedała więcej pojazdów, ale też realizowała bardziej opłacalne kontrakty i lepiej rozłożyła koszty stałe na większą produkcję. Według danych Squabera w 2025 r. grupa dostarczyła 101 nowych pojazdów szynowych, co było rekordem w historii firmy.
| Wskaźnik (grupa) | 2024 | 2025 | Zmiana |
|---|---|---|---|
| Przychody | ok. 1,59 mld zł | 2,39 mld zł | +50,1% |
| EBITDA | 210,8 mln zł | 498,7 mln zł | +136,6% |
| Zysk netto | 122,7 mln zł | 356,5 mln zł | +190,5% |
| Marża brutto na sprzedaży | 21,1% | 28,4% | +7,3 pkt proc. |
Jak samodzielnie czytać takie zestawienia, wyjaśniamy w poradniku o analizie fundamentalnej spółek oraz w przeglądzie najważniejszych wskaźników finansowych.
Czy I półrocze 2026 roku potwierdziło trend wzrostowy?
Tak. W pierwszych sześciu miesiącach 2026 r. przychody wzrosły o 36,1%, z 849,2 mln zł do 1 155,4 mln zł. Zysk operacyjny zwiększył się z 155,0 mln zł do ok. 240,0 mln zł (+54,8%), EBITDA ze 183,4 mln zł do 269,7 mln zł (+47,1%), a zysk netto ze 129,7 mln zł do 205,7 mln zł (+58,6%).
| Wskaźnik | I pół. 2025 | I pół. 2026 | Zmiana r/r |
|---|---|---|---|
| Przychody | 849,2 mln zł | 1 155,4 mln zł | +36,1% |
| Zysk operacyjny | 155,0 mln zł | 240,0 mln zł | +54,8% |
| EBITDA | 183,4 mln zł | 269,7 mln zł | +47,1% |
| Zysk netto | 129,7 mln zł | 205,7 mln zł | +58,6% |
| Marża EBITDA | 21,6% | 23,3% | +1,7 pkt proc. |
| Marża netto | 15,3% | 17,8% | +2,5 pkt proc. |
| Przepływy operacyjne | -131,2 mln zł | -216,3 mln zł | pogorszenie |
Dlaczego zysk rośnie szybciej niż przychody?
Zysk netto rośnie o ponad 20 pkt proc. szybciej niż sprzedaż, co jest klasycznym efektem dźwigni operacyjnej: koszty hal, maszyn i kadry inżynierskiej nie rosną proporcjonalnie do liczby wyprodukowanych pociągów. Trzeba jednak pamiętać o specyfice branży. Rozliczenia dużych kontraktów taborowych potrafią mocno przesuwać wyniki między kwartałami – przekazanie partii kilkunastu lokomotyw w jednym kwartale zawyża przychody, a opóźnienie odbioru potrafi je równie szybko obniżyć. Dlatego wyniki Newagu lepiej oceniać w ujęciu półrocznym lub rocznym.
Co napędza portfel zamówień Newagu?
Największym atutem spółki jest duży portfel zamówień, który daje widoczność przychodów na kolejne lata. Popyt wspierają inwestycje przewoźników, wymiana wyeksploatowanych lokomotyw i środki europejskie przeznaczone na rozwój kolei. Kontrakty na EZT realizowane m.in. dla Województwa Małopolskiego (Koleje Małopolskie) i Kolei Śląskich rozkładają dostawy w czasie i pozwalają utrzymać wysokie wykorzystanie mocy produkcyjnych.
Ile lokomotyw Griffin EU200 zamówiło PKP Intercity?
Na początku września 2026 r. PKP Intercity uruchomiło prawo opcji na 32 dodatkowe wielosystemowe lokomotywy Griffin EU200 (prędkość do 200 km/h). Wartość opcji to 775,3 mln zł netto (953,65 mln zł brutto), z zastrzeżeniem ewentualnej waloryzacji. Umowa bazowa z 10 stycznia 2024 r. obejmowała 63 lokomotywy, więc łączne zamówienie na EU200 wzrosło do 95 sztuk.
Z komunikatu przewoźnika wynika też harmonogram: umowa bazowa ma zostać zrealizowana do końca I kwartału 2028 r., do końca 2026 r. PKP Intercity chce mieć 20 lokomotyw EU200, a we wrześniu odebrało ich 12. Dla inwestora oznacza to, że przychody z opcji będą rozpoznawane głównie w latach 2028–2029.
Czy Newag może zarabiać na rynkach zagranicznych?
Ekspansja zagraniczna to kolejny kierunek rozwoju. Według listu prezesa lokomotywy Griffin EU200 przeszły ocenę zgodności z wymaganiami Czech, Słowacji i Węgier, a w lutym 2026 r. ruszyła procedura homologacyjna wielosystemowej lokomotywy Griffin E4MSUa w Austrii i Niemczech. PKP Intercity planuje pierwsze komercyjne kursy Griffinów do Czech na grudzień 2026 r.
Wejście na rynki zachodnie wymaga jednak czasu, testów i spełnienia rygorystycznych norm technicznych. Nawet duży portfel zamówień nie gwarantuje utrzymania obecnych marż, bo rentowność zależy od kosztów komponentów, pracy i zapisów waloryzacyjnych w umowach. Kontrakty eksportowe rozliczane w euro wprowadzałyby też do wyników ryzyko walutowe EUR/PLN, którego dziś, przy dominacji krajowych odbiorców, jest stosunkowo niewiele.
Jakie ryzyka widać w raportach Newagu?
Dlaczego przepływy operacyjne Newagu są ujemne?
Produkcja pociągów wymaga dużych wydatków na długo przed otrzymaniem pełnej zapłaty od odbiorcy. W I półroczu 2026 r. przepływy pieniężne z działalności operacyjnej wyniosły -216,3 mln zł wobec -131,2 mln zł rok wcześniej. Łącznie, po uwzględnieniu działalności inwestycyjnej i finansowej, środki pieniężne spadły o ok. 436,1 mln zł. Na odpływ złożyło się zarówno zamrożenie gotówki w zapasach i produkcji w toku, jak i wypłata dywidendy 3 zł na akcję za 2025 r. (ok. 135 mln zł) w czerwcu 2026 r.
Z perspektywy redakcji to najważniejszy wskaźnik do obserwowania w kolejnych raportach. Rosnący zysk księgowy przy coraz głębiej ujemnym cash flow oznacza, że spółka finansuje klientów własnym kapitałem i kredytem. Odwrócenie tego trendu powinno nastąpić w miarę przekazywania i fakturowania kolejnych partii pojazdów.
Czy zobowiązania Newagu zagrażają płynności?
Na koniec czerwca 2026 r. skonsolidowane zobowiązania i rezerwy wynosiły ok. 896,9 mln zł, wobec 958,1 mln zł na koniec 2025 r. Sama wysokość zobowiązań nie przesądza o problemach – trzeba ją zestawić z gotówką, zadłużeniem odsetkowym, należnościami i dostępnymi liniami kredytowymi. Newag sam wskazuje na istotne zapotrzebowanie na kapitał obrotowy i korzystanie z finansowania krótkoterminowego. Opóźnienia płatności od klientów (w dużej części podmiotów publicznych) lub gorszy dostęp do kredytu mogłyby zwiększyć presję na płynność.
Jak koszty i koncentracja klientów wpływają na marże?
Wzrost cen stali, elektroniki, podzespołów i pracy może obniżać rentowność wieloletnich kontraktów, zwłaszcza gdy umowa nie pozwala w pełni przenieść podwyżek na odbiorcę. Opóźnienia dostaw komponentów, problemy techniczne czy niedotrzymanie terminów mogą generować kary umowne i dodatkowe koszty.
Spółka jest też zależna od niewielkiej liczby dużych klientów: PKP Intercity, samorządów województw i ich spółek kolejowych. Przesunięcie przetargów, opóźnienia w wypłacie środków unijnych lub cięcia inwestycji publicznych mogą bezpośrednio wpłynąć na nowe zamówienia. Podobny profil ryzyka, uzależniony od inwestycji publicznych, opisywaliśmy w analizie akcji Mirbud.
Jakie ryzyka są najważniejsze dla akcjonariusza?
| Ryzyko | Co obserwować | Gdzie sprawdzić |
|---|---|---|
| Płynność / kapitał obrotowy | Przepływy operacyjne, gotówka, kredyty krótkoterminowe | Raporty okresowe (ESPI/EBI) |
| Marże | Marża brutto vs 28,4% z 2025 r., zapisy o waloryzacji | Raport roczny i półroczny |
| Koncentracja klientów | Udział PKP Intercity i samorządów w sprzedaży | Noty do sprawozdania |
| Terminowość dostaw | Harmonogramy odbiorów, ewentualne kary umowne | Komunikaty spółki i przewoźników |
| Ekspansja zagraniczna | Homologacje w DE i AT, pierwsze kontrakty eksportowe | Raporty bieżące |
Śledź najnowsze komunikaty spółki tutaj.
Ile kosztują akcje Newag względem zysków?
Suma zysku netto z ostatnich czterech kwartałów (II półrocze 2025 r. + I półrocze 2026 r.) to ok. 432,5 mln zł. Przy ok. 45 mln akcji daje to ok. 9,6 zł zysku na akcję. Przy kursie ok. 102 zł (zamknięcie z wykresu Squabera, 9.10.2026) wskaźnik cena/zysk wynosi więc ok. 10,6. Kapitał własny na koniec czerwca 2026 r. (ok. 1 217,6 mln zł) oznacza wartość księgową ok. 27 zł na akcję i C/WK na poziomie ok. 3,8.
Dla porównania: w rekomendacji z 10 sierpnia 2026 r. Biuro Maklerskie mBanku wydało dla Newagu zalecenie „Kupuj” z ceną docelową 133 zł przy kursie 95,20 zł w dniu publikacji. Rekomendacje biur maklerskich to opinia analityka, a nie gwarancja wyniku – warto je traktować jako punkt odniesienia, a nie sygnał do zakupu.
Wskaźniki C/Z i C/WK to szacunek redakcji Rankia na podstawie danych z raportów okresowych; mogą różnić się od wartości w serwisach notowań ze względu na moment wyliczenia i liczbę akcji.
Co pokazuje wykres akcji Newag? Analiza techniczna
Jak powstała formacja odwróconej głowy z ramionami?
Na wykresie dziennym Newagu widać rozwiniętą formację odwróconej głowy z ramionami (oRGR). Dołek formacji (głowa) ukształtował się w rejonie 84 zł na przełomie lipca i sierpnia 2026 r., a prawe ramię – w okolicach 89 zł na początku września. Przebicie linii szyi w okolicach 98 zł nastąpiło dynamicznym ruchem, wspartym przez podwyższony wolumen obrotu. Wybicie przypadło na pierwszą połowę września, gdy PKP Intercity ogłosiło skorzystanie z opcji na 32 lokomotywy.
Ruch doprowadził do pełnej realizacji zasięgu formacji. Impuls zatrzymał się w rejonie oporu 113,40 zł, gdzie kurs dotarł do długoterminowej linii trendu spadkowego poprowadzonej od lutowych szczytów (ok. 130 zł). To właśnie ta linia zatrzymała marsz byków.
Dlaczego strefa 98–101 zł jest kluczowa dla kursu?
Po osiągnięciu lokalnego szczytu nastąpiła korekta będąca retestem wybitych wcześniej struktur. Notowania cofnęły się w rejon wsparcia ok. 100–101 zł, wzmocnionego przez 50% zniesienia Fibonacciego, ruchu 89,00–113,40 zł (101,20 zł). Skuteczna obrona tej strefy stworzy warunki do kolejnej fali wzrostowej z celem na wysokości równego poziomu 120 zł.
Ewentualne wyłamanie wsparcia przy 100 zł, a następnie 61,8% zniesienia Fibonacciego (ok. 98,30 zł) – które pokrywa się z wybitą linią szyi – otworzy drogę do głębszego spadku w kierunku 90 zł. Zbieżność kilku poziomów technicznych w jednym miejscu sprawia, że reakcja kursu w strefie 98–101 zł będzie najbardziej wiarygodnym sygnałem na najbliższe tygodnie.
| Poziom | Znaczenie techniczne | Scenariusz |
|---|---|---|
| 120,00 zł | Równy poziom, cel kolejnej fali | Scenariusz wzrostowy |
| 113,40 zł | Lokalny szczyt, linia trendu spadkowego | Opór do pokonania |
| 101,20 zł | 50% zniesienia Fibonacciego | Pierwsze wsparcie |
| 98,00–98,30 zł | 61,8% Fibo + linia szyi oRGR | Kluczowe wsparcie |
| 90,00 zł | Strefa prawego ramienia | Cel scenariusza spadkowego |
Jak najlepiej stosować analizę techniczną? – Przeczytaj

Jak inwestować w różnych fazach rynku – Sprawdź
Jeśli dopiero uczysz się czytać takie wykresy, zacznij od naszego przewodnika jak czytać wykresy giełdowe i omówienia zasad analizy technicznej.
Jak kupić akcje Newag i rozliczyć podatek?
Newag jest notowany na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie pod tickerem NWG, a akcje są zapisywane w depozycie KDPW. Do zakupu potrzebny jest rachunek maklerski w domu lub biurze maklerskim działającym na podstawie zezwolenia KNF (albo w zagranicznej firmie inwestycyjnej z paszportem unijnym, która oferuje dostęp do GPW). Zgodnie z MiFID II broker przed pierwszą transakcją przeprowadzi ocenę odpowiedniości, a przed złożeniem zlecenia warto sprawdzić prowizję od transakcji na GPW w oficjalnej tabeli opłat wybranej instytucji.
Ponieważ akcje NWG są notowane w złotych, polski inwestor nie ponosi bezpośredniego ryzyka walutowego. Rozliczenie podatkowe wygląda następująco:
- Zysk ze sprzedaży akcji – 19% podatku Belki, rozliczany samodzielnie w zeznaniu PIT-38 do 30 kwietnia kolejnego roku na podstawie PIT-8C od brokera.
- Dywidenda – 19% podatku pobiera płatnik (dom maklerski) w momencie wypłaty; szczegóły w poradniku jak rozliczyć podatek od dywidendy.
- Konto IKE lub IKZE – zyski i dywidendy z akcji kupionych w ramach tych kont są zwolnione z podatku Belki na zasadach ustawowych.


Zgodność z przepisami
Bundesanstalt für Finanzdienstleistungsaufsicht (BaFin), Autoriteit Financiële Markten (AFM)
Cyprus Securities and Exchange Commission, Commissione Nazionale per le Società e la Borsa (CONSOB), Komisja Nadzoru Finansowego (KNF), The Financial Conduct Authority (FCA)
Oferowane produkty
Akcje, ETF, Opcje, Kontrakty Terminowe, Fundusze Inwestycyjne
Akcje, ETF, CFD, Forex, Commodities
Najczęstsze pytania o akcje Newag
Czy Newag utrzyma wysoką rentowność?
Newag wchodzi w końcówkę 2026 r. z najlepszymi wynikami w swojej historii, wypełnionym portfelem zamówień i realną szansą na pierwsze większe kontrakty poza Polską. Opcja PKP Intercity na 32 Griffiny zapewnia pracę zakładom w Nowym Sączu co najmniej do 2028 r., a marże z ostatnich kwartałów pokazują, że spółka potrafi na tym portfelu zarabiać.
Druga strona medalu to gotówka. Ujemne przepływy operacyjne i spadek środków pieniężnych o ponad 400 mln zł w jednym półroczu pokazują, jak kapitałochłonna jest ta branża. Dla akcjonariusza kluczowe będzie, czy w kolejnych raportach rekordowe zyski zaczną zamieniać się w gotówkę, a marża brutto utrzyma się w okolicach poziomu z 2025 r. mimo presji kosztowej.
Na wykresie sytuacja jest równie wyraźna. Strefa 98–101 zł skupia kilka ważnych poziomów naraz, więc reakcja kursu w tym miejscu powinna rozstrzygnąć, czy rynek wyceni kolejne zamówienia ruchem w stronę 120 zł, czy wróci do testowania okolic 90 zł.
Analiza fundamentalna i techniczna przygotowana we współpracy z serwisem Squaber. Dane według stanu na 9 października 2026 r.
Materiał ma charakter wyłącznie informacyjny i edukacyjny. Nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej w rozumieniu rozporządzenia MAR (UE) nr 596/2014 ani doradztwa inwestycyjnego. Inwestowanie w akcje wiąże się z ryzykiem utraty części lub całości zainwestowanego kapitału. Wyniki historyczne nie gwarantują przyszłych rezultatów.