Najlepsze ETF na Półprzewodniki

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ETF-ach na półprzewodniki, w tym poście przedstawimy Ci najlepsze z nich na 2024 r., które możesz kupić na giełdzie. Zanim zaczniemy, warto wiedzieć, czym są półprzewodniki.

półprzewodnikowe ETF

Półprzewodniki: Co to?

Półprzewodniki to materiały, które posiadają właściwości przewodzenia elektrycznego pomiędzy przewodnikami (takimi jak metale) a izolatorami (takimi jak szkło). Charakteryzują się zdolnością do zmiany swojej przewodności elektrycznej w zależności od warunków zewnętrznych, takich jak temperatura, napięcie czy ilość oświetlenia.

Typowe półprzewodniki, takie jak krzem czy german, mają szerokie zastosowanie w branży elektronicznej. Są one głównymi materiałami wykorzystywanymi do produkcji układów scalonych, diod, tranzystorów, czy też fotodetektorów. Półprzewodniki odgrywają kluczową rolę w technologii informatycznej, przemyśle elektronicznym oraz w produkcji urządzeń elektrycznych. Dzięki ich właściwościom umożliwiającym kontrolę przepływu prądu, stanowią podstawę dla wielu nowoczesnych rozwiązań technologicznych.

Najlepsze ETF na półprzewodniki

Poniższa tabela przedstawia kluczowe informacje dotyczące różnych funduszy ETF związanych z branżą półprzewodnikową. Zestawienie obejmuje fundusze oferowane przez renomowane instytucje finansowe, uwzględniając ich wielkość oraz koszty operacyjne (TER).

Oto tabela przedstawiająca wybrane fundusze ETF na półprzewodniki:

Semiconductor ETFWielkość funduszu (w mln EUR)TER
VanEck Semiconductor ETF1,2560.35%
Invesco Semiconductor ETF222.150.19%
iShares Semiconductor ETF11.02bn0.35%
First Trust Nasdaq Semiconductor ETF1.26bn0.60%
SPDR S&P Semiconductor ETF1.40bn0.35%
Amundi MSCI Semiconductors ESG Screened UCITS ETF Acc1850.35%
Amundi MSCI Semiconductors ESG Screened UCITS ETF Dist120.35%
HSBC Nasdaq Global Semiconductor UCITS ETF270.35%
iShares MSCI Global Semiconductors UCITS ETF USD (Acc)8150.35%

VanEck Vectors Semiconductor UCITS ETF

Fundusz VanEck Vectors Semiconductor UCITS ETF (Symbol: SMH) jest dostępny na giełdzie i dąży do odwzorowania wyników indeksu MVIS US Listed Semiconductor 10% Capped Index. Charakteryzuje się dużymi inwestycjami oraz siedzibą w Irlandii. Jego walutą jest dolar amerykański, a roczny koszt wynosi 0,35%. Ten fundusz o długoterminowej strategii replikuje instrument bazowy poprzez zakup akcji spółki. W składzie portfela znajdują się trzy największe spółki: Taiwan Semiconductor Manufacturing Co Ltd (waga: 10,90%), ASML Holding NV (waga: 10,83%) oraz Intel Corp (waga: 10,39%).

iShares Semiconductor ETF

Fundusz iShares PHLX Semiconductor ETF śledzi wyniki notowanego na giełdzie Nasdaq PHLX SOX Semiconductor Sector Index i został uruchomiony w 2001 roku. Jego walutą jest dolar, a koszt roczny wynosi 0,46%. Trzy najlepsze spółki w jego portfelu to: Broadcom Inc. (waga: 8,31%), Qualcomm Inc. (waga: 7,89%) oraz Intel Corporation Corp (waga: 7,85%).

Dodatkowe informacje o wybranych funduszach ETF

Fundusze ETF takie jak iShares Semiconductor ETF (SOXX) i VanEck Semiconductor ETF (SMH) oferują inwestorom ekspozycję na sektor półprzewodników z potencjałem długoterminowego wzrostu wartości kapitału. Ostatnie dane pokazują, że SOXX zwrócił 10,2% w ujęciu rocznym od momentu powstania w 2001 roku. Dla kontrastu, SMH, który jest większym funduszem z około 9,1 mld USD w AUM, śledzi indeks MVIS U.S. Listed Semiconductor 25 Index, z większym naciskiem na największe i najbardziej płynne akcje półprzewodników.

Inne fundusze, takie jak SPDR S&P Semiconductor ETF (XSD), First Trust Nasdaq Semiconductor ETF (FTXL), Invesco PHLX Semiconductor ETF (SOXQ), Invesco Semiconductors ETF (PSI), oferują różne podejścia do inwestowania w branżę półprzewodników, w oparciu o metodologie ważenia, strategie dywersyfikacji i ekspozycję na akcje o różnej kapitalizacji rynkowej.

Wybór konkretnego półprzewodnikowego funduszu ETF powinien być dokonany zgodnie z naszymi preferencjami, biorąc pod uwagę wskaźniki kosztów, indeks bazowy, strategie dywersyfikacji, a także historię wyników funduszu ETF oraz płynność i wolumen obrotu.

Gdzie kupić półprzewodnikowe ETF?

Oto regulowani brokerzy posiadający w swojej ofercie szeroki wybór funduszy ETF:

BrokerOpłatyInformacje
degiro opinie2 € + 0,02% wartości nominalnejWięcej→
xtb opinie0 €Więcej→
etoro opinie0 €Więcej→
0 €Więcej→
interactivebrokers0,10% wartości nominalnejWięcej→
freedom 24Od 0,008$ do 0,5% wartości nominalnejWięcej→
 1. Degiro:
  • Prowizje: 2 € + 0,02% od wartości nominalnej.
  • Dodatkowe informacje: Nagrodzony jako Najlepszy Broker Giełdowy Rankia Awards 2021. Oferuje dostęp do ponad 50 światowych rynków, a także nie pobiera opłat za przechowywanie.
 2. XTB Opinie:
  • Prowizje: 0 €.
  • Dodatkowe informacje: Zapewnia różnorodne produkty, takie jak akcje, ETFy, CFD. Jest regulowany przez FCA, CySEC, IFSC i KNF.
 3. eToro Opinie:
  • Prowizje: 0 €.
  • Dodatkowe informacje: Wyróżnia się zaawansowaną wersją mobilną i copytradingiem.
 4. Mintos:
  • Dodatkowe informacje: Jedna z wiodących platform crowdlendingowych w Europie. W ubiegłym roku wprowadziła możliwość inwestowania w fundusze ETF i obligacje ułamkowe.
 5. Interactive Brokers:
  • Prowizje: 0,10% od wartości nominalnej.
  • Dodatkowe informacje: Globalna platforma z szeroką gamą instrumentów finansowych.
 6. Freedom24:
  • Prowizje: Od 0,008$ do 0,5% wartości nominalnej.
  • Dodatkowe informacje: Daje dostęp do 1 500 funduszy ETF z iShares, Vanguard, BlackRock.

Jeśli jesteś zainteresowany inwestowaniem w fundusze ETF, powinieneś również przeczytać:

Chcesz inwestować w ETF? Poznaj nasze rekomendacje

Minimalny depozyt:

€100.00

* 76% detalicznych kont CFD traci pieniądze
XTB
Minimalny depozyt:

€0.00

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
Minimalny depozyt:

€0.01

Disclaimer:

Oferowane instrumenty finansowe są ryzykowne. Inwestuj odpowiedzialnie.


Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!