Co to są opcje waniliowe i jak nimi handlować?

W finansach, opcje waniliowe odnoszą się do najbardziej podstawowych wersji instrumentów finansowych, takich jak opcje, obligacje, kontrakty futures i swapy. Opcja waniliowa daje posiadaczowi prawo, ale nie obowiązek, do kupna lub sprzedaży instrumentu bazowego po z góry określonej cenie w danym przedziale czasowym. Jeśli jesteś zainteresowany handlem na giełdzie, w tym poście wyjaśnimy, czym są opcje waniliowe i jak nimi handlować.

Co to są opcje waniliowe i jak nimi handlować?

Opcje waniliowe są kontraktami, które podążają za ruchami aktywów bazowych. Oznacza to, że kiedy kupujesz akcje, masz prawo, ale nie obowiązek, do kupna lub sprzedaży po określonej cenie w ustalonym terminie.

Opcje waniliowe są podobne do kontraktów terminowych, ale różnica polega na tym, że nie trzeba kontynuować handlu w rzeczywistości.

Czym najlepiej handlować? Rodzaje opcji waniliowych

Czym można handlować? Już wyjaśniamy. Opcja waniliowa daje posiadaczowi prawo do kupna lub sprzedaży instrumentu bazowego po z góry określonej cenie w określonym czasie. Nie ma żadnych specjalnych warunków lub cech związanych z opcją. Ma ona raczej ustaloną datę wygaśnięcia i ustaloną cenę wykonania. Są one wykorzystywane przez inwestorów i firmy do zabezpieczania swojej ekspozycji na dany składnik aktywów lub do spekulacji na temat jego wartości.

Zobacz także:

W zwykłym swapie waniliowym dwie strony zawierają umowę, w której jedna strona zgadza się płacić stałą stopę procentową od określonej kwoty w określonych dniach i przez określony okres. Kontrahent płaci pierwszej stronie zmienną stopę procentową za ten sam okres czasu. Obejmuje ona wymianę stóp procentowych od określonych przepływów pieniężnych i jest wykorzystywana do spekulacji na zmiany stóp procentowych.

1. Kupno

Kiedy kupujesz opcję waniliową, masz prawo, ale nie obowiązek, do zakupu na rynku po określonej cenie w określonym dniu. Dlatego, jeśli uważasz, że rynek wzrośnie w wartości, można wybrać opcję call. Podobnie, jeśli uważasz, że rynek pozostanie stabilny lub niski, sprzedasz opcję kupna.

2. Sprzedaż

Z opcją put masz prawo, ale nie obowiązek, do sprzedaży na rynku po określonej cenie i w określonym terminie. Z tego powodu kupujesz opcję, jeśli oczekujesz, że cena rynkowa spadnie. Podobnie, jeśli uważasz, że rynek jest stabilny lub rośnie, sprzedasz opcję put.

Aby dowiedzieć się więcej o tych opcjach, musisz wiedzieć o IG Broker, który pozwala na zakup opcji waniliowych.

IG Broker

IG Group jest brytyjskim brokerem, który pozwala na handel opcjami waniliowymi:

Zyski i straty na opcjach waniliowych

Kwota, którą płacisz, aby otrzymać prawo do kupna i sprzedaży opcji podstawowej nazywana jest premią. Oznacza to, że kiedy kupujesz opcje waniliowe, na przykład z IG Broker, maksymalne ryzyko, które będziesz miał jest obliczane jako premia pomnożona przez wielkość transakcji; pobierając niewielką prowizję przy otwieraniu i zamykaniu pozycji.

Kupno i sprzedaż opcji waniliowych

  • Możesz cieszyć się potencjalnie nieograniczonymi zyskami, kiedy kupujesz te opcje.
  • Kiedy sprzedajesz te opcje, otrzymasz premię natychmiast i będziesz musiał zapłacić marżę i opłaty administracyjne.
  • Otrzymana premia jest maksymalnym świadczeniem.
  • Przed sprzedażą tych opcji, musisz upewnić się, że rozumiesz, jak one działają i zdecydować, czy jesteś gotów podjąć wysokie ryzyko straty.

Wpływ

Dostęp do rynków oferowanych przez opcje waniliowe odbywa się poprzez dźwignię finansową. Dźwignia ta działa inaczej w przypadku tych opcji, ponieważ przy ich zakupie premia, którą płacisz, jest mniejsza niż koszt inwestycji w aktywa bazowe, niezależnie od tego, czy kupujesz produkty takie jak złoto lub ropa naftowa, czy też zyskujesz ekspozycję na papiery wartościowe powiązane z indeksem, takie jak portfel akcji.

Wyznaczanie ceny opcji waniliowych

Cena jest uzależniona od następujących czynników:

  • Poziom rynku bazowego: im tańsza jest opcja, tym wyższa jest składka.
  • Czas pozostały do wygaśnięcia: opcje długoterminowe, które wygasają wcześniej, prawdopodobnie będą miały wyższą premię.
  • Zmienność rynku bazowego – im bardziej zmienny jest rynek bazowy, tym bardziej prawdopodobne jest, że opcja przejdzie od bycia out of the money do bycia in the money.

Jak wyceniać opcje waniliowe: IG Broker

Następujące zmienne pomagają w obliczaniu ryzyka:

  • Delta: pomaga obliczyć zmianę w cenie opcji dla każdego punktu ruchu aktywów bazowych, pod warunkiem, że wszystkie inne czynniki pozostają takie same.
  • Theta: mierzy czas do spadku opcji waniliowych, tj. wskazuje zmianę w cenie opcji w miarę zbliżania się do wygaśnięcia, pod warunkiem, że wszystkie inne czynniki pozostają takie same.
  • Vega: mierzy wrażliwość opcji na zmienność rynku bazowego, tj. jak bardzo zmieni się wartość opcji na każdy 1%. Ogólnie rzecz biorąc, zmiana będzie większa, jeśli data wygaśnięcia jest odległa. Dodatkowo, jeśli zmienność wzrośnie, wartość opcji również wzrośnie.

IG

8.75/ 10

Rynki:

Europa, USA, Kanada

Duża liczba podkładów, ponad 2500 kontraktów CFD na amerykańskie akcje

Kontrakty CFD na Forex, Indeksy, Akcje, Towary, Opcje, Rynki Sprint i inne rynki

Stałe konto demo

Minimalny depozyt:

€250.00

Pierwszy depozyt i konto handlowe w IG

1. Musisz złożyć wniosek o konto barier i opcji poprzez wypełnienie formularza online; następnie można handlować z podstawowych barier i opcji.

2. Po udzieleniu odpowiedzi na pytania dotyczące Twojego doświadczenia w handlu i zweryfikowaniu danych, możesz zalogować się na swoje konto i dokonać pierwszej wpłaty przelewem bankowym.

3. Po dokonaniu pierwszej płatności przelewem bankowym, dostępne będą kolejne metody płatności, w tym karta kredytowa i Paypal.

4. Możesz również wypróbować opcje waniliowe bez ryzyka na koncie demo. Możesz ćwiczyć handel z barierami i opcjami waniliowymi z €30,000 wirtualnych środków i bez otwierania prawdziwego konta.

Mamy nadzieję, że dowiedziałeś się więcej o opcjach waniliowych i o tym czym warto handlować za pośrednictwem IG Broker.

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

Tether (USDT): Co to jest i gdzie kupić?
Wśród wielu kryptowalut na rynku jest jedna, która wyróżnia się szczególnym elementem stabilności: Tether (USDT). Ta kryptowaluta, stworzona w celu zaoferowania równowagi w chaotycznym świecie walut cyfrowych, jest powiązana bezpośrednio z wartośc...