Kim jest Vitalik Buterin – Twórca Ethereum
Vitalik Buterin, twórca Ethereum, znany także jako Виталий Дмитриевич Бутерин, jest rosyjskim programistą i pisarzem. Tutaj przedstawiamy jego historię i dziedzictwo.
Kto stworzył Ethereum?- Kim jest Vitalik Buterin?
Dzieciństwo i Edukacja
Vitalik Buterin przyszedł na świat 31 stycznia 1994 roku w Kolomnie, Rosja. Jego ojciec, Dmitry, pracował jako informatyk. Do szóstego roku życia mieszkał w Rosji, a potem wraz z rodzicami przeniósł się do Kanady w poszukiwaniu lepszych możliwości zawodowych.
Jego edukacja rozpoczęła się w kanadyjskiej szkole podstawowej, gdzie w trzeciej klasie został przeniesiony do klasy dla uzdolnionych dzieci. To tam zainteresował się matematyką, programowaniem i ekonomią. Kolejnym etapem było uczęszczanie do prywatnej szkoły średniej The Abelard School w Toronto.
Buterin poznał Bitcoin dzięki swojemu ojcu, gdy miał zaledwie 17 lat. Po ukończeniu szkoły średniej kontynuował naukę na University of Waterloo, gdzie uczęszczał na zaawansowane kursy i pracował jako asystent badawczy kryptografa Iana Goldberga.
W 2012 roku osiągnął sukces na Międzynarodowej Olimpiadzie Informatycznej, zdobywając brązowy medal. Po powrocie z podróży, podczas której spotkał programistów z różnych krajów, opublikował księgę White Paprer proponującą Ethereum.
Porzucił studia w 2014 roku, kiedy otrzymał grant w wysokości 100 000 dolarów z Thiel Fellowship, stypendium stworzonego przez inwestora venture capital Petera Thiela, aby skoncentrować się na pracy nad Ethereum. Jego determinacja i osiągnięcia zostały docenione, gdy w 2018 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Wydziału Biznesu i Ekonomii Uniwersytetu w Bazylei.
Ponadto, w latach 2007 i 2010 Vitálik był wybitnym graczem „World of Warcraft”, dlatego też później (2011) postanowił stworzyć zdecentralizowaną walutę cyfrową.
Bitcoin Magazine
W 2011 roku Vitalik Buterin rozpoczął pisanie dla publikacji o nazwie Bitcoin Weekly, gdy spotkał osobę na forum bitcoinowym, która oferowała pięć bitcoinów za napisanie artykułu. Mimo obiecującego startu, Bitcoin Weekly zakończył działalność z powodu niewystarczających przychodów. Jednak wkrótce potem Buterin otrzymał propozycję od Mihai Alisie dotyczącą uruchomienia nowej publikacji drukowanej o nazwie Bitcoin Magazine. Buterin zaakceptował propozycję i został pierwszym współzałożycielem, wnosząc swój wkład jako wiodący pisarz.
Bitcoin Magazine zaczął publikować wydanie drukowane w 2012 roku i szybko zdobył reputację jako pierwsza poważna publikacja poświęcona kryptowalutom. Podczas pracy dla Bitcoin Magazine, Buterin nawiązał kontakt z Jedem McCalebem w sprawie pracy w Ripple, ale zatrudnienie się nie powiodło, gdyż Ripple nie był w stanie wesprzeć amerykańskiej wizy dla Buterina.
Twórca Ethereum: Vitalik Buterin
Ethereum zostało założone jako organizacja non-profit z siedzibą w Szwajcarii, której zadaniem jest nadzorowanie rozwoju oprogramowania open source Ethereum. Został on zaprojektowany w oparciu o zasady prostoty, uniwersalności, sprawności, niedyskryminacji i nieocenzurowania.
Buterin współtworzył Ethereum, blockchain, który umożliwia różne funkcje, od tworzenia aplikacji i programów z mocą kryptowalut takich jak Ether i inteligentne kontrakty, czyli programy, które mogą być przechowywane i zarządzane na platformie Ethereum.
Projekt ten został zaprezentowany publicznie w 2014 roku, a jego główny zespół składał się z: Mihai Alise, Anthony Di Iorio, Charles Hoskinson, Joe Lubin i Gavin Wood. Po kilku miesiącach zespół ten zdecydował się na przeprowadzenie pierwszej oferty monet (ICO) Ether, natywnego tokena sieci Ethereum.
Sukces Ethereum był ogromny, tak bardzo, że rozprzestrzenił się na rynki takie jak Chiny, gdzie Peking University stworzył laboratorium dla ETH, aby pracować nad ulepszeniem jego protokołów. Vitalik jest również partnerem generalnym Fenbushi Venture Capital, firmy venture capital z siedzibą w Chinach, która inwestuje wyłącznie w firmy oparte na blockchain.
Sprawdź także nasz artykuł: Kopanie Ethereum
Oprogramowanie Open Source
Buterin przyczynił się jako programista do wielu projektów oprogramowania open-source, w tym DarkWallet autorstwa Cody’ego Wilsona, bibliotek Bitcoin Python i strony giełdy kryptowalut Egora.
Współpraca z Glenem Weylem
Buterin nawiązał kontakt z ekonomistą Glenem Weylem i wspólnie napisali manifest „Wyzwolenie poprzez radykalną decentralizację”. Współpracując z Zoe Hitzig, opublikowali artykuł zatytułowany A Flexible Design for Funding Public Goods, w którym przedstawili metodę optymalnego dostarczania dóbr publicznych. Finansowanie, zaproponowane w tym artykule, zostało wykorzystane do przydzielenia ponad 20 milionów dolarów na projekty oprogramowania open-source.
Wartość netto Vitalika Buterina
Vitalik stał się jednym z najmłodszych miliarderów w branży kryptowalutowej po tym, jak ether (ETH) osiągnął rekordowy poziom 3 491 dolarów.
Buterin posiada aktywa szacowane na około 600 milionów dolarów. Składa się on głównie z aktywów kryptowalutowych, z których około 555 milionów dolarów znajduje się w trzech zweryfikowanych portfelach, głównie w Ethereum (ETH). Jego portfolio zawiera również różne rodzaje monet i tokenów. Ponadto Buterin posiada NFT, których wartość pozostaje nieokreślona.
Wnioski
Te różnorodne projekty i współprace Vitalika Buterina odzwierciedlają jego zaangażowanie w rozwój technologii blockchain oraz poszukiwanie innowacyjnych rozwiązań w dziedzinie ekonomii i społeczeństwa. Jego wkład w rozwój Ethereum oraz praca nad finansowaniem publicznych dóbr przyczyniły się do zmiany krajobrazu technologicznego i społecznego na całym świecie.
Szukasz brokera? Sprawdź nasze rekomendacje