Giełda
Zeznanie podatkowe to dokument, który pozwala na rozliczenie się z fiskusem i ustalenie wysokości podatku, który należy odprowadzić do budżetu państwa. Do rozliczenia podatku dochodowego PIT-38 za rok 2023 Urząd Skarbowy udostępnia usługę Twój e-PIT, która zastępuje wcześniej stosowany wniosek o sporządzenie zeznania podatkowego.
Twój e-PIT zawiera wszystkie funkcjonalności, jakie posiadał wcześniej stosowany PIT-WZ oraz dodatkowe uproszczenia, co sprawia, że rozliczenie podatku jest jeszcze łatwiejsze niż w poprzednich latach.
Podatek giełdowy, inaczej nazywany podatkiem od zysków kapitałowych lub podatkiem Belki, jest jednym z podatków, który dotyczy osób inwestujących na giełdzie, w fundusze inwestycyjne, obligacje skarbowe lub inwestujących w lokaty bankowe.
Zgodnie z przepisami, inwestorzy zobowiązani są do zapłaty 19% podatku od zysków. W zależności od instrumentu finansowego, istnieją różne sposoby zapłaty podatku. Przykładowo, podatek od dywidendy odprowadza spółka, która wypłaciła ją inwestorowi, a ze sprzedaży akcji inwestor rozlicza się samodzielnie za pomocą formularza PIT-38.
👇 Obejrzyj również wideo z Konradem Książakiem - Jak deklaruje się zysk z akcji 👇
Formularz PIT 38 przeznaczony jest dla podatników, którzy chcą rozliczyć swoje dochody kapitałowe. Do takich dochodów zalicza się m.in.
Warto jednak pamiętać, że nie wszystkie przychody kapitałowe muszą być wykazywane w PIT-38. Nie musisz rozliczać w tym druku (zrobią to za Ciebie instytucje nimi zarządzające):
Dochody, które musimy wykazać w zeznaniu PIT-38 obejmują dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, pożyczonych papierów wartościowych, pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacji praw z nich wynikających, a także udziałów w spółkach kapitałowych.
Dodatkowo należy rozliczyć dochody z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach handlowych (z ograniczoną odpowiedzialnością lub akcyjnych) lub wkładów do spółdzielni w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Należy również wykazać dochód z odpłatnego zbycia waluty wirtualnej, a także rozliczyć dochody kapitałowe uzyskane za granicą, które nie są zwolnione z opodatkowania (PIT-ZG).
Zeznanie roczne PIT 38 za 2023 rok należy złożyć w terminie od 15 lutego 2024 roku do 30 kwietnia 2024 roku. Można je złożyć na dwa sposoby: w formie dokumentu, składanego bezpośrednio w urzędzie skarbowym lub za pośrednictwem poczty, albo w formie dokumentu elektronicznego, składanego za pośrednictwem stron internetowych lub aplikacji, takich jak e-Deklaracje Ministerstwa Finansów czy serwis Twój e-PIT. W przypadku złożenia zeznania w formie papierowej, datą złożenia zeznania jest data stempla pocztowego lub data bezpośredniego złożenia w urzędzie.
Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochody z giełdy, takie jak zyski z odpłatnego zbycia akcji i udziałów, zaliczane są do źródła przychodów z kapitałów pieniężnych. Dochody te nie podlegają sumowaniu z innymi dochodami podatnika i wymagają odrębnego rozliczenia w zeznaniu PIT-38, które należy złożyć do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym.
W tym terminie należy również dokonać płatności podatku. Należy pamiętać, że PIT-38 należy złożyć nawet w przypadku wystąpienia straty z kapitałów pieniężnych. Podatnik jest zobowiązany do samodzielnego obliczenia podatku i wykazania go w zeznaniu PIT-38. Dochody z giełdy podlegają stałemu podatkowi w wysokości 19%.
Jak obliczyć podatek?
Podatek od transakcji zamkniętych jest łatwy do obliczenia. Jeśli wypełniliśmy formularz W8-BEN w przypadku akcji amerykańskich, podatek należy w całości odprowadzić w Polsce, do polskiego fiskusa. Otrzymany wynik wpisujemy w PIT 38 i składamy do Urzędu Skarbowego. Aby obliczyć podatek, należy skorzystać z poniższego wzoru:
P (Podatek) = WS (Wartość sprzedaży) * Kurs NBP - WK (Wartość kupna) * Kurs NBP * SP (Stawka podatku od zysków kapitałowych w Polsce, która obecnie wynosi 19%.)
Przy opodatkowaniu dywidend sytuacja może być trochę bardziej skomplikowana. Jeśli otrzymujemy dywidendy od spółek amerykańskich, nasz broker pobiera za nas 15% podatku i przekazuje go do IRS (pod warunkiem, że wypełniliśmy formularz W8-BEN). W Polsce musimy zapłacić 4% podatku do końca kwietnia następnego roku kalendarzowego. Aby obliczyć należny podatek, musimy użyć następującego wzoru:
P (Podatek) = SP (stawka podatku od dywidend, 19%) * D (otrzymana dywidenda brutto) * NBP (kurs USD/PLN (bądź dowolnej innej waluty) - WT (witholding tax czyli podatek u źródła, a więc podatek, jaki pobrał nam broker) * NBP
Zobacz także:
W przypadku polskich ETF-ów broker w styczniu lub lutym prześle PIT-8C, na podstawie którego można wypełnić deklarację PIT-38, w której wykazuje się kwoty w złotych. W przypadku zagranicznych ETF-ów PIT-8C również posłuży do wypełnienia PIT-38, ale kwoty z waluty obcej na złotówki należy przeliczyć samodzielnie.
Warto zaznaczyć, że inwestowanie w polskie ETF-y oznacza brak podatkowego bólu głowy związanej z dywidendami, ponieważ dom maklerski zajmie się tym w imieniu inwestora. Natomiast dla zagranicznych ETF-ów, inwestor samodzielnie musi złożyć deklarację podatkową.
Zobacz także:
Pamiętaj, że zeznanie roczne PIT-38 za sprzedaż akcji należy złożyć niezależnie od tego, czy uzyskałeś z tego tytułu dochód, czy poniosłeś stratę. W zeznaniu należy uwzględnić wszystkie transakcje związane z akcjami. Podatek od sprzedaży akcji wynosi 19%. Oblicza się go od uzyskanego dochodu, tj. przychodu pomniejszonego o poniesione koszty.
Należy pamiętać, że dochód związany ze sprzedażą papierów wartościowych powstaje w momencie przeniesienia własności, niezależnie od daty otrzymania zapłaty. Koszty uzyskania przychodu obejmują przede wszystkim wydatki poniesione z tytułu nabycia papierów wartościowych. W przypadku dziedziczenia są to wydatki poniesione przez spadkodawcę.
Co jeśli otrzymaliśmy akcje w formie darowizny? W takiej sytuacji nie możemy odliczyć kosztów nabycia. Jeśli jednak zapłaciliśmy podatek od spadków i darowizn związany z otrzymaną darowizną, to dochód odpowiadający kwocie podatku jest zwolniony z PIT.
Koszty związane z obsługą rachunku przez dom maklerski również mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.
Jeśli chodzi o dochody z zagranicznej giełdy, ważnym zagadnieniem jest rezydencja podatkowa. Osoby fizyczne, które są polskimi rezydentami podatkowymi, są zobowiązane do rozliczenia w Polsce zarówno dochodów uzyskiwanych w kraju, jak i poza jego granicami, zgodnie z nieograniczonym obowiązkiem podatkowym wynikającym z art. 3 ust. 1 ustawy o PIT.
Jednakże, przepisy dotyczące opodatkowania dochodów zagranicznych stosuje się z uwzględnieniem umów o unikaniu podwójnego opodatkowania, których stroną jest RP, zgodnie z art. 30b ust. 3 ustawy o PIT. W takim przypadku należy jednak udokumentować dla celów podatkowych miejsce zamieszkania podatnika uzyskanym od niego certyfikatem rezydencji, aby móc zastosować stawkę podatku wynikającą z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Zobacz także:
W związku z tym, istotne jest odniesienie się do konkretnej umowy międzynarodowej w celu dokładnego ustalenia obowiązków podatkowych wynikających z dochodów z zagranicznej giełdy.
Jak rozliczać straty z poprzednich lat?
W przypadku rozliczeń zysków i strat z kapitałów pieniężnych, sposób rozliczenia zależy od rodzaju inwestycji. W sytuacji, gdy podatek jest pobierany ryczałtowo przez płatnika, np. z tytułu dywidend i innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, straty z udziału w funduszach kapitałowych oraz inne straty z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych poniesione w roku podatkowym lub w poprzednich latach, nie pomniejszą przychodu.
Z kolei, straty wynikające ze sprzedaży udziałów, akcji lub innych papierów wartościowych (zgodnie z art. 30b ustawy o PIT), mogą być zaliczone do tego źródła przychodów i obniżyć uzyskiwany z niego przychód.
Możliwości związane z wykorzystaniem strat
Istnieje możliwość wykorzystania w pełni straty, jeśli jej wartość nie przekracza 5 000 000 zł. W przypadku, gdy pozostaje niewykorzystana, może być rozliczana w kolejnych latach tego pięcioletniego okresu. W takim przypadku kwota obniżenia uzyskanego dochodu w każdym z tych lat nie może przekroczyć 50% wartości straty. Alternatywnie, dochód uzyskany z danego źródła może być obniżony w ciągu najbliższych pięciu kolejnych lat podatkowych. W tym przypadku, również kwota obniżenia w każdym roku nie może przekroczyć 50% wartości straty.
W przypadku zamiany jednostek uczestnictwa subfunduszu funduszu inwestycyjnego na jednostki uczestnictwa innego subfunduszu tego samego funduszu inwestycyjnego na podstawie ustawy o funduszach inwestycyjnych, nie ustala się przychodu z tytułu umorzenia jednostek uczestnictwa subfunduszu. Dzięki temu oferujące takie pakiety fundusze inwestycyjne umożliwiają opóźnienie zapłaty podatku i złożenie deklaracji dopiero po zakończeniu inwestycji.
Rozliczenie PIT 38 odbywa się indywidualnie, nie ma możliwości złożenia deklaracji z małżonkiem.
Czy możliwe jest przekazanie 1,5% podatku od zysków z giełdy na rzecz organizacji pożytku publicznego?
Tak, masz taką możliwość. Wypełniając formularz PIT-38, możesz wskazać numer KRS organizacji pożytku publicznego, której chcesz przekazać 1,5% swojego podatku. Następnie musisz opłacić całą należną kwotę podatku, a urząd automatycznie przekaże 1,5% na rzecz wskazanej organizacji.
Jeśli przy sprzedaży akcji korzystaliśmy z usług biura maklerskiego, informacja o transakcji będzie dostępna na PIT-8C. Znajdziemy ją również na naszym koncie w e-Podatkach, w usłudze Twój e-PIT. Na podstawie tych danych urząd skarbowy przygotuje dla nas zeznanie roczne, które oczywiście możemy edytować, np. dodając dodatkowe koszty lub wybierając organizację pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1,5% naszego podatku.
Warto pamiętać o tzw. daninie solidarnościowej, która obejmuje osoby o dochodach przekraczających rocznie 1 milion złotych. Osoby te powinny złożyć dodatkową deklarację i zapłacić dodatkowe 4% podatku od nadwyżki powyżej 1 miliona złotych do 30 kwietnia każdego roku.
Często zadawane pytania
Chcesz zacząć inwestować? Sprawdź nasze rekomendacje
74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.
76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
Inwestowanie w produkty finansowe wiąże się z pewnym poziomem ryzyka.
Zobacz także: Revolut pit i podatek od kryptowalut
74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.
XTB
76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Przed inwestowaniem zaleca się konsulta
Inwestowanie niesie ze sobą ryzyko straty.
75,5% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.
XTB
76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Przed inwestowaniem zaleca się konsulta
Inwestowanie niesie ze sobą ryzyko straty.
75,5% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.