logo RankiaPolska

Revolut PIT-8C: Jak prawidłowo rozliczyć dochody z inwestycji?

Revolut nie wystawia PIT-8C, więc użytkownicy muszą samodzielnie rozliczać podatek od zysków z akcji i kryptowalut, korzystając z formularza PIT-38.
L2FwcC91cGxvYWRzLzIwMjIvMTAvcGl0LXBvZGF0ZWsta3J5cHRvLmpwZw==

Revolut: Jak rozliczyć PIT-8C oraz podatek od kryptowalut? Revolut to cyfrowy bank, który pozwala nam szybko i łatwo handlować zagranicznymi akcjami i kryptowalutami. Za pomocą kilku kliknięć możemy kupować zagraniczne spółki i cieszyć się zyskami. Jeśli jednak osiągamy zyski, pojawia się kwestia ich opodatkowania i udokumentowania. Omówimy dzisiaj jak rozliczyć podatek od akcji i kryptowalut zakupionych na Revolut.

Czy Revolut wystawia PIT-8C?

Osoby, które w minionym roku dokonały gotówkowych transakcji na papierach wartościowych, takich jak sprzedaż akcji, zobowiązane są do złożenia zeznania podatkowego na formularzu PIT-38. Dokument ten służy do rozliczenia podatku od zysków kapitałowych, zwanego potocznie "podatkiem Belki".

Revolut nie wystawia formularza PIT-8C, jednak dla użytkowników posiadających konta inwestycyjne dostępne są inne dokumenty, które mogą być pomocne przy rozliczeniu podatkowym. Oto formularze i raporty, które można uzyskać:

  1. Account statement – Raport z konta, który zawiera szczegóły dotyczące transakcji oraz posiadanych aktywów w określonym miesiącu. Raporty te generowane są co najmniej raz na kwartał, niezależnie od aktywności na koncie.
  2. Profit and loss statement – Raport zysków i strat, który pokazuje zrealizowane dochody z transakcji sprzedaży w wybranym okresie. Zawiera również informacje o przychodach oraz opłatach w danym okresie.
  3. Costs and charges report – Roczny raport kosztów i opłat związanych z korzystaniem z usług inwestycyjnych oferowanych przez Revolut Securities Europe UAB (RSEUAB). Raport ten zawiera szczegóły opłat poniesionych w poprzednim roku i jest wydawany na początku każdego roku.

Wszystkie raporty są dostępne w formie elektronicznej, bez konieczności składania wniosków o dokumenty papierowe, a użytkownicy mogą je pobrać w aplikacji Revolut w sekcji "Documents".

Przeczytaj również: Jak rozliczyć zyski kapitałowe

Revolut akcje: Podatek

Podobnie jak w przypadku każdej platformy obrotu akcjami, użytkownicy Revolut podlegają opodatkowaniu od zysków z transakcji. Aby rozliczyć podatek od akcji zakupionych na Revolut, należy prowadzić szczegółową dokumentację transakcji, w tym ceny zakupu i sprzedaży każdej akcji, a także wszelkie powiązane opłaty. Ponieważ Revolut nie wystawia PIT-8C, musisz samodzielnie wprowadzić wszystkie informacje, zyski i straty w zeznaniu PIT-38.

Jednym z najważniejszych podatków w Polsce jest podatek od zysków kapitałowych, który jest stosunkowo prosty do zrozumienia i obliczenia. W przeciwieństwie do, na przykład, podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), nie ma progów ani zwolnień dla podatku Belki (19%). Podatek Belki ma jednak stałą wysokość, niezależnie od tego, ile pieniędzy zarobiono inwestując na giełdzie.

Revolut a Urząd Skarbowy: Deklaracja PIT-38

Oto kroki, które należy wykonać, aby prawidłowo rozliczyć PIT z transakcji dokonanych za pośrednictwem aplikacji Revolut:

  1. Zbierz informacje: Zgromadź szczegółowe dane transakcji z aplikacji Revolut, takie jak daty transakcji, wartości zakupu i sprzedaży, kursy wymiany walut oraz wszelkie opłaty związane z transakcjami. Można to zrobić w aplikacji, wybierając zakładkę "Invest", a następnie "Documents", gdzie znajdziesz dostęp do dokumentów, takich jak wyciągi z konta inwestycyjnego, raporty zysków i strat oraz raporty kosztów i opłat.
  2. Deklaracja podatkowa: Wypełnij formularz PIT-38, uwzględniając uzyskany dochód oraz ewentualne straty z transakcji dokonanych za pośrednictwem Revolut.
  3. Obliczenie zysków lub strat: Oblicz różnicę między wartością kupna i sprzedaży dla każdej transakcji, aby ustalić zyski lub straty kapitałowe. Pamiętaj, że transakcje muszą być przeliczone na złotówki, a kurs wymiany to średni kurs Narodowego Banku Polskiego z dnia poprzedzającego transakcję.
  4. Podatek od zysków kapitałowych: Zastosuj stawki podatku od zysków kapitałowych (w Polsce wynoszącej 19%) do obliczonych zysków kapitałowych.
  5. Złożenie deklaracji: Prześlij wypełniony formularz PIT-38 do Urzędu Skarbowego zgodnie z terminem, który przypada na koniec kwietnia. Możesz to zrobić elektronicznie, bez potrzeby składania papierowego formularza.

👉 Sprawdź także jak wypełnić PIT-38.

Revolut PIT-8C: Jak rozliczać akcje w obcej walucie?

Jeśli nasze konto w Revolut jest prowadzone w obcej walucie, np. w dolarach lub euro, wszystkie transakcje musimy przeliczyć na złotówki. Wynika to z faktu, że nasza waluta musi być zaksięgowana w Urzędzie Skarbowym w polskich złotych.

Warto również zaznaczyć, że nie przeliczamy zysku lub straty z jednej transakcji jako całości, lecz osobno liczymy liczbę kupionych i sprzedanych akcji. W tym przypadku zastosowany kurs to średni kurs Narodowego Banku Polskiego z dnia poprzedzającego transakcję.

Proces rozliczenia wygląda następująco:

  1. Obliczamy wartość wydaną na zakup akcji w złotówkach.
  2. Obliczamy wartość sprzedaży akcji w złotówkach w momencie transakcji.
  3. Na tej podstawie otrzymujemy kwotę, którą powinniśmy opodatkować.

Revolut PIT 8c kryptowaluty: Jak rozliczyć podatek?

Czasami rozliczenie transakcji nie jest tak proste jak zakup akcji czy kryptowalut za pomocą aplikacji Revolut. Przede wszystkim należy raz w roku wypełnić taką deklarację na swoim PIT-38 i złożyć ją w Urzędzie Skarbowym do końca kwietnia. Należy również pamiętać deklarację składamy nie tylko wtedy, gdy zarabiamy pieniądze, ale również wtedy, gdy w danym roku mamy stratę.

  • Podstawowe zasady:
    • Przychody z transakcji kryptowalut podlegają opodatkowaniu zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 17 ust. 1 pkt 11).
    • Dochody z zysków kapitałowych wynikających z obrotu walutami wirtualnymi są zgłaszane podobnie do dochodów ze sprzedaży akcji, jednak nie można ich łączyć z innymi przychodami z kapitałów pieniężnych.
  • Stawka podatku:
    • Stawka podatku od zysków kapitałowych z transakcji kryptowalut wynosi 19% (zgodnie z art. 30b ustawy o PIT) od różnicy między uzyskanymi przychodami ze sprzedaży a kosztami ich nabycia i zbycia.
    • Ważne jest udokumentowanie wydatków związanych z transakcjami, takich jak prowizje czy koszty nabycia, aby pomniejszyć uzyskany przychód.
  • Obowiązek zgłoszenia:
    • Osoby, które osiągnęły przychód lub poniosły wydatki związane z kryptowalutami, zobowiązane są do zgłoszenia ich w rocznej deklaracji PIT-38. To dotyczy zarówno osób zyskujących, jak i ponoszących straty.
    • Transakcje kryptowalutowe muszą być zakwalifikowane jako przychód ze źródeł kapitałów pieniężnych.
  • Terminy i szczegóły:
    • Termin na złożenie deklaracji podatkowej wynosi do 30 kwietnia (w przypadku roku, gdy 30 kwietnia jest dniem wolnym od pracy, termin przesuwa się na 2 maja).
    • Wydatki związane z zakupem jednej kryptowaluty można rozliczyć w deklaracji PIT z przychodem ze sprzedaży innej kryptowaluty - to znaczy, że dla celów podatkowych nie ma znaczenia rodzaj kryptowaluty.

PIT-38 2024/2025: Jak rozliczyć deklarację?

Wiele osób waha się przed złożeniem deklaracji PIT-38, jeśli ich obroty są niewielkie. Niemniej jednak, zgodnie z polskim prawem, należy to zrobić, nawet jeśli prawdopodobieństwo kontroli ze strony Urzędu Skarbowego jest niewielkie, zwłaszcza gdy mamy więcej strat niż zysków.

Jeśli chcemy uwzględnić wyliczony obrót w PIT-38, należy go ująć w części C zeznania, w sekcji o nazwie Dochód/Strata. Znajdują się tam dwie linie:

  1. Pierwsza dotyczy transakcji rozliczanych przez polskich brokerów.
  2. Kolejne kwoty, takie jak zakup akcji w Revolut, zapisujemy w kolumnie „Inne przychody”.

Te kwoty są następnie sumowane i odejmowane od sumy w trzecim wierszu, przed obliczeniem opodatkowania lub straty.

Zobacz również:

Revolut a Urząd Skarbowy: Często zadawane pytania

Szukasz brokera z szerszą gamą produktów?

  • Trading automatyczny
  • Przejrzyste i zrozumiałe wskazówki handlowe
  • Darmowe transakcje akcji i ETF
  • Ochrona przed ujemnym saldem
  • Karta kredytowa/debetowa dostępna (w USA i UK tylko karta debetowa)
Odwiedź

51% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.

  • Regulacja obecna we wszystkich krajach.
  • Konto oszczędnościowe oprocentowane na 2% (w euro).
  • Brak prowizji (0%) na akcje i ETF-y.
Odwiedź

76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.

  • Ponad 1200 produktów i rynków do handlu.
  • Telefoniczna i WhatsApp obsługa klienta w języku polskim.
  • Copy trading.
Odwiedź

63% kont klientów traci pieniądze handlując kontraktami CFD z tym brokerem.

Najlepsi brokerzy

51% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.

76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.

Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Przed inwestowaniem zaleca się konsulta

Inwestowanie niesie ze sobą ryzyko straty.

75,5% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.

Reklama