Czym jest Scalping?

Scalping to fascynująca strategia o wysokiej intensywności, ceniona za wysoką zdolność do wykorzystywania najmniejszych wahań rynkowych. Niniejszy artykuł ma na celu przybliżenie istoty handlu skalpującego, który wymaga szybkości reakcji, dyscypliny i dużej dozy śmiałości. Omówimy główne cechy, zalety, ryzyko i umiejętności wymagane do osiągnięcia doskonałości w tej ultraszybkiej formie handlu, która zamienia niewielkie ruchy cen w okazje do zysku.

Co to jest Scalping? 

Scalping to strategia handlowa mająca na celu zarabianie na niewielkich zmianach ceny instrumentu finansowego. Handlowcy, którzy wdrażają tę strategię, zawierają od 10 do kilkuset transakcji w ciągu jednego dnia z przekonaniem, że małe zmiany cen są łatwiejsze do wykrycia niż duże; handlowcy, którzy wdrażają tę strategię, są znani jako skalperzy. 

Słowo „scalping” pochodzi od angielskiego „to scalp”, i jest to swego rodzaju „szybka spekulacja”. Jest to dyscyplina operacyjna, która ma na celu wykorzystanie okazji rynkowych za pomocą taktyk wejścia, które zwykle koncentrują się na wczesnych godzinach sesji w UE i USA.

Wiele małych zysków może łatwo przerodzić się w duże zyski, jeśli zastosuje się ścisłą strategię wyjścia w celu uniknięcia dużych strat.

Obecnie duża zmienność generowana przez zastosowanie algorytmów daje wiele możliwości. Dlatego nie jest już konieczne przeprowadzanie wielu operacji, ale tylko w określonych porach dnia.

Jak scalpować?

Istnieją 4 bardzo ważne czynniki:

🌊Płynność: Ta koncepcja będzie Twoim najlepszym sprzymierzeńcem, wskazuje na podaż i popyt na aktywa, innymi słowy łatwość wymiany ceny. Najbardziej płynnym rynkiem na świecie jest Forex. Im większa płynność, tym więcej możliwości handlowych, nie zapominajmy, że możemy generować zyski przy wzrostach i spadkach cen, składając zlecenia kupna lub sprzedaży.

📈Zmienność: Ta koncepcja jest podobna do płynności, ale odgrywa również negatywną rolę w skalpowaniu; rynek o większej zmienności może być bardzo ryzykowny bez niezbędnego doświadczenia, odnosi się to do dużych zmian cen w krótkich okresach czasu. Rynkiem o zbyt dużej zmienności jest rynek kryptowalut, na przykład Bitcoin może być wart 200 USD mniej w przeciągu kilku sekund.

💼Spready i prowizje: Wszyscy brokerzy i banki na świecie stosują spread, czyli różnicę między ceną zakupu a ceną sprzedaży aktywa.

Czas: Najlepszy czas na handel to czas, gdy rynki w Londynie i Nowym Jorku są otwarte, ponieważ istnieje większa płynność ze względu na dużą liczbę odbywających się transakcji; jeśli jesteśmy w sesji azjatyckiej, ruch cen jest tak mały, że skalpowanie byłoby trudne.

Biorąc pod uwagę te czynniki, najlepszymi aktywami do skalpowania byłyby giełdy walut i indeksy. Rynki te są otwarte od poniedziałku do piątku, waluty oferują wiele możliwości kupna i sprzedaży, a indeksy generalnie mają duży udział. Niektóre towary, takie jak złoto i ropa, mogą również oferować możliwości skalpowania w określonych momentach. 

Oba aktywa charakteryzują się dużą płynnością i niską zmiennością, warto pamiętać, że są waluty o mniejszej płynności niż inne, warto handlować tymi, które zawierają dolara amerykańskiego (USD) lub w połączeniu z euro, jenem lub funtem.

Niezręcznymi aktywami do skalpowania byłyby akcje i kryptowaluty, biorąc pod uwagę, że akcje mają 8-godzinne sesje i nie mają dużej płynności, a także fakt, że większość z nich generuje jedynie okazje do zakupów.

Kryptowaluty mają tę wadę, że są zbyt niestabilne, ale zaletą jest to, że można nimi handlować 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, są dość płynne, chociaż brokerzy mają tendencję do ustalania wyższych spreadów ze względu na tę zmiennośćJeśli jesteś ekspertem w tej dziedzinie, to kryptowaluty są bardzo atrakcyjne w transakcjach intraday lub multiday.

Większość brokerów ma stronę internetową, na której można zapoznać się z zarządzanymi przez nich aktywami, opcjami dotyczącymi typów kont, spreadów i prowizji, szybkości ich platform, a niektórzy nawet dają możliwość tworzenia kont demo z wirtualnymi pieniędzmi do eksperymentowania.

Najlepsza platforma do Scalpingu

Aby dobrze rozwinąć tę umiejętność, jednym z pierwszych zadań, które musi wykonać trader, jest otwarcie konta u brokera online. Scalping jest zwykle przeprowadzany za pośrednictwem kontraktów CFD, ponieważ jest to produkt finansowy, który jest wystarczająco elastyczny, aby umożliwić szybkie i łatwe otwieranie małych transakcji i który nie wymaga dużego kapitału. Z tego powodu brokerzy scalpingowi to zazwyczaj brokerzy CFD.

Wybór brokera do handlu scalpingowego jest istotny i powinien uwzględniać różnorodne czynniki, takie jak regulacje, dostępność platform, dostęp do rynków oraz warunki handlowe. Przed podjęciem decyzji, zawsze warto dokładnie zbadać każdego brokera i upewnić się, że spełnia on Twoje wymagania.

Oto tabela przedstawiająca najlepszych brokerów do handlu scalpingowego:

BrokerGłówni RegulatorzyKonto DemoPlatformyInformacje
Interactive BrokersBank of Ireland, SEC, FCA, CNMV (między innymi)TakClient Portal, Trader WorkstationWięcej→
XTBFCA, BaFin, CNMVTakxStation 5Więcej→
DEGIROAMF, BaFin, CNMVNieWłasnaWięcej→
ActivTradesCSSF, SCB, ConsobTak (przez ograniczony czas)Metatrader 4, Metatrader 5Więcej→

Zobacz także: Najlepsi brokerzy do scalpingu

Skuteczny Scalping w praktyce

Aby skalpować, musisz mieć bardzo jasną strategię i metodę. Skalpowanie to handel szumem rynkowym, a nie trendem.

Niezależnie od tego, czy jesteśmy za trendem, czy przeciw, zawsze jest jakiś szum w tle (losowy ruch w obu kierunkach i mały w stosunku do trendu). My, jako skalperzy, staramy się uchwycić fragment tej chwili. To znaczy każdy nagły wzrost lub spadek cen, na którym możemy zarobić.

Innymi słowy, jeśli chodzi o naturalne wahania cen (tj. ich szum), polega to na ustawieniu celu tak blisko, aby cena nie dotknęła go przed osiągnięciem stop loss (który z kolei nie jest ustawiony zbyt daleko).

Scalping: Przykłady

Aby dać Ci przykład: wyobraź sobie, że umieszczasz swój cel 10 ticków od punktu wejścia i umieszczasz stop loss 30 ticków od punktu wejścia. Twoja transakcja ma 10 razy większe prawdopodobieństwo wygranej niż przegranej.

Jeśli wygrasz, wygrywasz 10, jeśli przegrasz, przegrywasz 30. Prawie zawsze (90% czasu) wygrasz 3 i prawie nigdy (10% czasu) stracisz 30. Podsumowując, łatwiej jest wygrać trochę niż stracić dużo.

Mówimy o technice wejścia, która daje statystyczną przewagę, gdy wybierzesz całkowicie losowy czas wejścia.

Na przykład, w tym samym przypadku, jeśli możesz zwiększyć swój wskaźnik sukcesu do 96% zamiast 90%, prawdopodobnie już wygrywasz w środowisku (w którym występują prowizje, poślizg, spready i inne elementy wpływające na rentowność), w którym konsekwentne zarabianie jest bardzo trudne.

Bez wchodzenia w szczegóły techniczne, istnieje świetna okazja, w której skalpowanie działa dobrze: w połowie drogi między odpowiednimi wsparciami i oporami wchodzisz w trend, gdy prędkość jest najwyższa. Jest to szczególny przypadek handlu momentum. W innych przypadkach momentum trading może również zrównoważyć więcej transakcji niż swing trading, takich jak wybicie.

Przyjrzyjmy się niektórym z najciekawszych strategii scalpingu:

Strategia scalpingu z prostokątem

Model prostokąta przedstawia rynek boczny, którego dolna część jest istotnym wsparciem, którego sufit stanowi istotny opór i który nie ma bardziej odpowiednich poziomów pośrednich.

Definiujemy również dwie martwe strefy jako słupki na górze i na dole prostokąta. Są to obszary, w których cena wykonuje nieregularne ruchy i nie jest przedmiotem obrotu. Strefy te zajmują zazwyczaj od 20 do 30% powierzchni prostokąta.

W tym przypadku, aby wejść, czekamy, aż cena osiągnie punkt maksymalnej prędkości (który, w przypadku braku dalszych danych, znajduje się w środku prostokąta i zawsze będzie poza martwymi strefami), a kiedy go tam zobaczymy, wchodzimy na korzyść obecnego trendu.

Jeśli coś pójdzie nie tak, wychodzimy ze stop lossem, który umieszczamy po drugiej stronie wsparcia/oporu, który definiuje prostokąt.

Strategia skalpowania trendów

W tym drugim przypadku istnieje silny trend bazowy.

Wejście: oczekujemy, że cena będzie poruszać się w tym samym kierunku, co trend bazowy. Możemy to obiektywnie modelować poprzez nasycenie (wykupienie po długiej stronie i wyprzedanie po krótkiej stronie) szybkiego oscylatora, takiego jak na przykład 3-okresowy RSI.

Wyjście służy wyłącznie do skalpowania.

Wyjście ze stratą następuje w momencie stop loss. Stop loss można zdefiniować na dwa sposoby:

 • W oparciu o wskaźnik sukcesu tradera (ta strategia skalpowania jest bardzo otwarta, a wskaźnik sukcesu różni się znacznie w zależności od tradera). Chodzi o to, że jeśli masz określony wskaźnik sukcesu, ustawiasz stop loss tak, aby nie został trafiony (średnio) wystarczająco dużo razy, aby powrócić do systemu przegrywającego. Następnie dodajesz margines bezpieczeństwa.

Oczywiście, jeśli trader nie jest w stanie osiągnąć minimalnego wskaźnika sukcesu (np. ponieważ wchodzi na rynek impulsywnie), strategia będzie przegrana, niezależnie od tego, jak daleko umieszczony jest stop loss.

 • Innym sposobem na umieszczenie stop lossa jest umieszczenie go nieco dalej (nieco poniżej dla pozycji długiej, nieco powyżej dla pozycji krótkiej) od ostatniego punktu oporu, który cena opuściła w trendzie wtórnym.

Strategia skalpowania ze średnimi ruchomymi

Ta strategia skalpowania polega na wykorzystaniu różnych EMA w handlu (wykładnicza średnia krocząca) w różnych ramach czasowych. Na przykład skalperzy często używają EMA 10, EMA 20, EMA 50 i EMA 100. EMA są wykreślane na wykresie w postaci równoległej wstęgi. Wskaźnik może być wykorzystany do określenia kierunku i momentum trendu. „Gładka” średnia wskazuje na silny trend, co oznacza, że ​​skalperzy mogą otworzyć pozycję kupna lub sprzedaży.

Stop loss powinien być umieszczony tuż pod ostatnim spadkiem (w przypadku transakcji kupna) lub powyżej ostatniego wzrostu (w przypadku transakcji sprzedaży). Gdy cena ponownie dotknie 200 EMA, nadszedł czas, aby wyjść z transakcji i zrealizować zysk.

Strategia wstęg Bollingera

Strategia ta opiera się na wykorzystaniu wskaźnika Bollinger Bands. Wstęga składa się z trzech linii: dwóch odchyleń standardowych i SMA (prostej średniej kroczącej) pomiędzy nimi. Jeśli cena przekroczy jedną z zewnętrznych wstęg, oznacza to, że możliwe jest odwrócenie lub kontynuacja trendu.

Stop loss powinien być umieszczony tuż pod ostatnim spadkiem (w przypadku transakcji kupna) lub powyżej ostatniego wzrostu (w przypadku transakcji sprzedaży). Skalpery mogą wejść w transakcję, gdy cena przekroczy jedną z zewnętrznych wstęg i wyjść, gdy powróci do SMA.

Strategia MACD plus EMA

W tej strategii skalperzy używają wskaźników MACD i EMA (na przykład 200 EMA), aby określić kierunek i pęd trendu. Jeśli linia MACD wzrośnie powyżej poziomu zerowego, podczas gdy EMA jest poniżej ceny, daje to potencjalny sygnał kupna. Jednocześnie, jeśli linia MACD spadnie poniżej poziomu zerowego, a EMA powyżej ceny, skalperzy powinni być przygotowani na wejście w krótką pozycję. Kiedy MACD ześlizguje się poniżej linii sygnału, nadszedł czas, aby zakończyć transakcję.

Scalping: Wskaźniki

Chociaż scalperzy nie muszą znać długoterminowego kierunku rynku, muszą zrozumieć, gdzie cena może się poruszać. Właśnie w tym przypadku wskaźniki analizy technicznej są bardzo przydatne, ponieważ można je wykorzystać do przewidywania przyszłych ruchów cen. Przyjrzyjmy się teraz niektórym z najczęściej używanych wskaźników skalpowania.

Wskaźnik SMA

Wskaźnik prostej średniej ruchomej (SMA) jest jednym z podstawowych narzędzi wykorzystywanych przez skalperów do identyfikacji trendu i budowania strategii handlowej. Dostarcza informacji o średniej cenie określonego składnika aktywów poprzez dodanie przedziału cen zamknięcia i podzielenie sumy przez liczbę okresów w tym przedziale. Pomaga to skalperom zrozumieć, czy cena aktywów rośnie, czy spada i czy obecny trend może się odwracać.

Wykładnicza średnia ruchoma (EMA)

EMA to kolejny wskaźnik, który wykorzystuje średnie kroczące. Podobnie jak wskaźnik SMA, analizuje cenę aktywów. Jednak wskaźnik EMA koncentruje się na najnowszej cenie i może dostarczyć skalperom bardziej szczegółowych informacji. Skalperzy wykorzystują EMA do określenia aktualnego trendu i wykrycia potencjalnych punktów wejścia. Jeśli cena przekroczy EMA, może to wskazywać na potencjalne możliwości kupna lub sprzedaży.

Wskaźnik MACD

Kolejnym wskaźnikiem na liście jest Moving Average Divergence-Convergence (MACD). Jest to wskaźnik podążający za trendem, który pokazuje związek między dwiema średnimi ruchomymi. Sukcesywny ruch dwóch linii, gdy nakładają się one na siebie, zbiegają się lub odbiegają od siebie, wskazuje aktualny pęd, dając inwestorom sygnały kupna lub sprzedaży. Skalpery używają tego wskaźnika do znajdowania potencjalnych punktów wejścia lub wyjścia i wykrywania zmian trendów.

Średnia cena ważona wolumenem (VWAP)

Średnia cena ważona wolumenem (VWAP) to narzędzie do analizy technicznej, które pomaga inwestorom określić płynność aktywów oraz zidentyfikować poziomy wsparcia i oporu. VWAP służy do obliczania średniej ceny aktywa na podstawie wolumenu zakupionego w danym okresie. Ten wskaźnik najlepiej sprawdza się w handlu krótkoterminowym, dlatego jest najczęściej używany w skalpowaniu i innych strategiach intraday.

Najlepiej realizować strategie handlowe związane z wolumenem za pośrednictwem usług dostarczających zagregowane dane dotyczące wolumenu. Na przykład poniższy rysunek pokazuje wskaźnik VWAP na stronie Trading View.

Wstęgi Bollingera

Bollinger Bands to wskaźnik skalpowania składający się z trzech linii: średniej ruchomej (linia środkowa) i dwóch odchyleń standardowych (górny i dolny słupek). Ten wskaźnik może pomóc określić poziomy wykupienia i wyprzedania oraz zidentyfikować potencjalne trendy i zmiany. Jest jednak najczęściej używany przez skalperów do znajdowania punktów wejścia i mierzenia zmienności. Gdy cena osiągnie górną lub dolną granicę, może to sygnalizować możliwe odwrócenie lub kontynuację trendu.

Wskaźnik siły względnej (RSI)

Relative Strength Index (RSI) to oscylator, który określa siłę akcji cenowej poprzez pomiar zmian cen i szybkości ich występowania. Skalperzy używają tego wskaźnika do identyfikacji potencjalnych poziomów wykupienia i wyprzedania, które mogą sygnalizować potencjalne odwrócenie trendu.

Dla kogo jest Scalping?

Scalping to strategia, która wymaga bardzo jasnej metodologii i warunków.

Być może zastanawiasz się, gdzie znaleźć idealną strategię do handlu w ten sposób, ale zanim to zrobisz, powinieneś zadać sobie kilka pytań:

 1. Czy masz trudności z zaśnięciem przy otwartych pozycjach?
 2. Czy zazwyczaj handlujesz bez stop lossów?
 3. Czy jesteś niezdecydowanym traderem i masz trudności z podejmowaniem decyzji pod presją?
 4. Czy handlujesz od niedawna?
 5. Czy masz mało czasu na analizę wykresów?

Jeśli zadajesz sobie te pytania i odpowiedź na każde z nich jest pozytywna, w rzeczywistości powinieneś zdobyć niezbędną wiedzę zanim zaczniesz scalping, aby handlować ze spokojem i bezpieczeństwem, których wymaga ta strategia.

Pamiętaj, że scalping wiąże się z gwałtownymi ruchami na rynku, zarówno w górę, jak i w dół, co wywiera na Ciebie silną presję psychologiczną.

Można śmiało powiedzieć, że nie jest to strategia dla każdego.

Scalping: Wady i zalety

Jak każdy inny styl handlu, scalping ma listę zalet i wad, które czynią go atrakcyjnym (lub nie) dla traderów.

Zalety scalpingu są następujące:

Niskie ryzyko. Scalperzy czerpią zyski z niewielkich ruchów cen, które występują w ograniczonym przedziale czasowym. Nawet jeśli cena porusza się przeciwko inwestorowi, nie ma wystarczająco dużo czasu, aby inwestor przekroczył z góry określony poziom strat i zysków, ograniczając straty, jakie może ponieść skalper.

Potencjalna rentowność. Jeśli scalperzy trzymają się swoich szczegółowych planów handlowych i handlują dużymi wolumenami na jednym aktywie na raz, mogą osiągnąć ogromne zyski pod koniec dnia.

Podążanie za fundamentami nie jest konieczne. Handel fundamentalny polega na śledzeniu wiadomości gospodarczych, wydarzeń i raportów statystycznych, które wpływają na wartość aktywów w celu określenia najlepszego czasu na ich zakup lub sprzedaż. Jednakże, ponieważ scalperzy czerpią zyski z niewielkich wahań cen, nie muszą śledzić fundamentów, ponieważ nie mają one krótkoterminowego wpływu.

Działa to w obie strony. Dzięki skalpowaniu możesz handlować zarówno na rynkach wzrostowych, jak i spadkowych, co daje Ci więcej możliwości czerpania zysków z ruchów cen.

Może być zautomatyzowany. Scalping wymaga precyzji i dobrego wyczucia czasu, ponieważ nawet jednosekundowe opóźnienie może mieć wpływ na transakcję. Na szczęście można korzystać z oprogramowania do automatycznego handlu, aby składać zlecenia dokładnie wtedy, gdy cena osiągnie jeden z celów i maksymalnie wykorzystać każdą transakcję.

Istnieją jednak pewne wady, których inwestorzy powinni być świadomi przed podjęciem decyzji o włączeniu tej strategii do handlu.

Wymaga dużego doświadczenia i czasu. Chociaż scalping może wydawać się łatwy, nadal jest to zaawansowana strategia handlowa, która wymaga dobrego zrozumienia rynku i jego ruchów. Początkującym może być trudno przestrzegać ścisłego planu handlowego i dokonywać wielu transakcji przez wiele godzin dziennie. Z drugiej strony, doświadczeni traderzy mają większą dyscyplinę, więcej doświadczenia i więcej zasobów, aby nadążyć za ciągle zmieniającymi się ruchami na rynku.

Koszty transakcyjne. Podobnie jak inni traderzy, scalperzy muszą płacić prowizję lub spread za każdą dokonaną transakcję. Ponieważ scalperzy wykonują znacznie więcej transakcji niż inni traderzy, koszty mogą się sumować i zmniejszać zyski osiągane z tych transakcji.

Problemy techniczne. Jak już wspomnieliśmy, nawet jednosekundowe opóźnienie może wpłynąć na wynik transakcji. Jednak nie wszystkie opóźnienia są winą traderów. Wolne połączenie internetowe, problemy z platformą i inne utrudnienia mogą prowadzić do błędów i opóźnień w realizacji, zamieniając obiecującą transakcję w klapę. Problem ten można złagodzić za pomocą oprogramowania do automatycznego handlu i VPS, ale inwestorzy bez dostępu do tych narzędzi powinni zachować ostrożność podczas skalpowania.

Scalping vs day trading

Scalping i day trading mają pewne wspólne cechy. Oba style handlu wymagają od inwestora zamknięcia pozycji tego samego dnia. Jednak day trader zazwyczaj handluje w ramach czasowych H1-H4 ze średnią ceną. Stara się również podążać za długoterminowym trendem i równoważyć ryzyko. Inwestorzy jednosesyjni zazwyczaj dokonują niewielkiej liczby transakcji dziennie. Mogą również korzystać z analizy fundamentalnej.

Scalperzy, z drugiej strony, koncentrują się głównie na ramach czasowych M1-M15 i są narażeni na większe ryzyko i większe wolumeny transakcji. Mogą otwierać dziesiątki lub setki transakcji w ciągu jednego dnia.

Istnieje wiele podobieństw między scalpingiem a daytradingiem. Przyjrzyjmy się najpierw podobieństwom. Po pierwsze, oba podejścia nie wierzą w pozostawianie otwartych transakcji na noc. Uważają, że transakcje nocne wiążą się ze znacznym ryzykiem, co może doprowadzić do znacznych strat.

Po drugie, oba podejścia mogą być stosowane do wszystkich rodzajów aktywów, w tym akcji, walut, obligacji, a nawet funduszy giełdowych.

Po trzecie, day trading i scalping wymagają doskonałych strategii zarządzania pieniędzmi i ryzykiem. Niektóre z głównych strategii zarządzania ryzykiem to stop-loss, wielkość pozycji i dźwignia finansowa.

Scalping vs swing trading

Inwestorzy skalpujący wchodzą i wychodzą z rynku szybko, od kilku sekund do kilku godzin, i prawie zawsze starają się zamknąć swoje pozycje przed końcem dnia handlowego.

Z drugiej strony, traderzy swingowi mają zazwyczaj dłuższy horyzont czasowy. Może to być kilka godzin, ale także dni, a nawet tygodni, jeśli uważają, że aktywa mogą poruszać się dalej w wybranym przez nich kierunku.

Zwroty, które swing traderzy mogą wygenerować z pojedynczej transakcji, mogą być również wyższe, podczas gdy scalperzy będą generalnie musieli wykonać znacznie więcej transakcji, aby wygenerować równoważne zwroty.

W zamian za ten wyższy potencjał zwrotu, swing traderzy stają w obliczu potencjalnego ryzyka, że rynek poruszy się przeciwko nim, podczas gdy oni trzymają swoje aktywa. Ci, którzy podążają za strategią skalpowania, nie będą mieli takich zmartwień, ponieważ zazwyczaj wychodzą ze swoich transakcji tego samego dnia, całkowicie eliminując ryzyko z dnia na dzień.

Istnieją pewne rozbieżności między tymi dwoma stylami handlu. Na przykład, zarówno scalperzy, jak i swing traderzy wykorzystują analizę techniczną do identyfikacji interesujących ich transakcji, a nie analizę fundamentalną. Może to obejmować obserwację

📈Trendów cenowych.

📊Formacje wykresów.

📉Wskaźników średniej ruchomej.

🌀Sekwencje Fibonacciego.

Obie strategie koncentrują się na prawidłowym przewidywaniu kierunku ceny aktywów, a przy użyciu jednego z tych stylów można przewidzieć, że cena wzrośnie (czyli zająć pozycję długą) lub spadnie (zająć pozycję krótką). Dźwignia finansowa może być dostępna za pośrednictwem brokera w celu zwiększenia zysków, chociaż wszelkie straty zostaną powiększone.

Obie metody mogą być wykorzystywane do generowania zysków z szeregu aktywów, w tym akcji, walut, surowców i innych.

Ogólnie rzecz biorąc, skalpowanie jest prawdopodobnie metodą handlu o niskim ryzyku dla początkujących z dwóch powodów:

 1. Transakcje są mniejsze, co oznacza mniejsze prawdopodobieństwo utraty dużych kwot za jednym razem, w zależności od wybranej dźwigni finansowej.
 2. Istnieje mniejsze prawdopodobieństwo, że na inwestora wpłyną nastroje rynkowe i ogłoszenia prasowe, ponieważ transakcje są zazwyczaj zamykane w ciągu 24 godzin.

Obie metody mogą jednak wiązać się z ryzykiem dla początkujących inwestorów. Na przykład, jeśli nie rozumiesz, jak przeprowadzić analizę techniczną lub jak zastosować tę wiedzę do zyskownych transakcji, korzystanie z którejkolwiek ze strategii może spowodować utratę pieniędzy podczas handlu.

Ostatecznie najrozsądniejszym sposobem działania jest często stworzenie planu handlowego, który jest zgodny z celami handlowymi. Na przykład, jeśli masz czas na obserwowanie rynków, scalping może być dla Ciebie.

Jeśli jednak wolisz strategię, która nadal obejmuje analizę, ale mniej czasu spędzasz na obserwowaniu rynków, swing trading może być dla Ciebie bardziej odpowiedni.

Jeśli chcesz zostać pełnoetatowym traderem, możesz rozważyć połączenie wielu strategii, aby stworzyć pożądane doświadczenie handlowe.

Scalping Forex

Scalping na rynku Forex obejmuje handel walutami w oparciu o serię analiz w czasie rzeczywistym. Celem skalpowania jest osiągnięcie zysku poprzez kupno lub sprzedaż walut, utrzymanie pozycji przez minimalny okres czasu i zamknięcie jej z niewielkim zyskiem. Wiele transakcji jest dokonywanych w ciągu dnia handlowego przy użyciu systemu, który zwykle opiera się na serii sygnałów z graficznych narzędzi analizy technicznej. Wykres składa się z serii sygnałów, które tworzą decyzję o kupnie lub sprzedaży, gdy wskazują ten sam kierunek.

Scalper Forex szuka dużej liczby transakcji z niewielkim zyskiem za każdym razem.

Podczas gdy day trader może handlować na wykresach 5- i 30-minutowych, scalperzy często handlują na wykresach tickowych i jednominutowych. W szczególności niektórzy scalperzy lubią próbować złapać gwałtowne ruchy, które występują, gdy publikowane są dane ekonomiczne i wiadomości. Takie wiadomości obejmują ogłoszenie statystyk zatrudnienia lub danych PKB.

Zobacz także: Strategia handlowa Forex

Scalperzy starają się zarobić od 5 do 10 pipsów na każdej transakcji i powtarzają ten proces przez cały dzień. Pip jest skrótem od percentage in point i jest najmniejszym ruchem cenowym, jakiego może doświadczyć para walutowa. Korzystanie z wysokiej dźwigni finansowej i handel z zaledwie kilkoma pipsami zysku na raz może go zwiększyć. Scalperzy osiągają najlepsze wyniki, jeśli ich transakcje są zyskowne i mogą być powtarzane kilka razy w ciągu dnia.

Gdzie skalpować forex?

Istnieje kilka warunków, które należy wziąć pod uwagę podczas skalpowania na rynku Forex:

Warunki rynkowe/produktowe

 1. Poziom płynności: Im wyższy, tym więcej masz możliwości otwierania i zamykania transakcji bez problemów z realizacją. Forex jest najbardziej płynnym rynkiem giełdowym na świecie, dlatego często na tym wysoce płynnym rynku finansowym często można zobaczyć skalpujących traderów.
 2. Poziom zmienności: Bardzo niestabilny rynek utrudnia handel, ponieważ znacznie trudniej jest znaleźć odpowiedni czas na zawieranie transakcji. Wszystko to sprawia, że ​​często aktywowany jest „stop loss”, tzn. że broker otrzymuje zlecenie „stop loss”.
 3. Spread: Jeśli aktywa mają bardzo wysoki spread, nie są odpowiednie dla tego systemu.

Warunki dostępu do rynku

Prowizje: Prowizje brokera i inne ukryte koszty są krytycznym czynnikiem, który należy brać pod uwagę, aby broker nie wzbogacił się naszym kosztem. Wykonaj obliczenia i wybierz takiego, który najbardziej Ci odpowiada, po przeanalizowaniu następujących aspektów:

 1. Koszt używanej platformy lub oprogramowania: programy przeznaczone do przeprowadzania tego rodzaju handlu zwykle mają swój koszt.
 2. Opłaty pobierane przez Menedżera dostępu do rynku, zarówno za wykonanie, jak i rozliczenie transakcji.
 3. Opłaty administracyjne, za zarządzanie i prowadzenie konta.
 4. Koszty związane z rynkami (opłata rynkowa), które są ustalane na podstawie aktywów, na których się działa.
 5. Koszty związane z regulatorami rynku.
 6. Dźwignia finansowa: jak zawsze, jeśli chodzi o dźwignię finansową, należy ją oceniać pod dwoma względami: zarówno tym, który zwiększa Twoje zyski przy niewielkiej inwestycji, jak i tym, który potęguje Twoje straty. Ponadto, jeśli chodzi o handel ze strategiami skalpowania, w grę wchodzi jeszcze jedna zmienna: jeśli dźwignia finansowa jest zbyt niska, lepiej nie używać tej metody bezpośrednio.

Strategie skalpowania na rynku Forex

Jednym z najlepszych wskaźników skalpowania wysokich częstotliwości jest ADX. Strategia składa się z dwóch części: linia główna pokazuje siłę trendu, a linie przerywane wskazują kierunek ruchu ceny. ADX nie jest zalecany do strategii intraday na interwale czasowym M1, ponieważ daje fałszywe sygnały z powodu szumu cenowego. Jednakże, ponieważ 1-minutowe skalpowanie nie obejmuje handlu z trendem, ADX może być użyty do uchwycenia impulsywnych ruchów o długości 3-5 świec. 

 • Para walutowa: dowolna z głównych walut.
 • Warunki otwarcia pozycji długiej:
 • Przerywana niebieska linia + DI przecina czerwoną – DI od dołu do góry.
 • Warunki otwarcia pozycji krótkiej:
 • Przerywana niebieska linia + DI przecina czerwoną – DI od góry do dołu.

Główna linia wskaźnika jest ignorowana. Ta linia odpowiada za siłę trendu, ale przy skalpowaniu minutowym nie jesteśmy zainteresowani trendem. Otwieramy transakcję na świecy, gdzie następuje przecięcie linii przerywanych. Nie później. Handel może trwać od 2 do 5 świec. Zamykamy transakcję, jeśli jest mały zysk i jeśli cena zaczyna się odwracać.

W tym przykładzie wszystkie 6 sygnałów było dokładnych. Jednak rentowność każdej z transakcji otwartych na 2-5 minut wynosiła 1-2,5 pipsa bez uwzględnienia spreadu. Dlatego ta strategia nie jest odpowiednia dla konta Classic ze spreadem 1,8 pipsa. Jest jednak odpowiednia dla kont ECN z „surowym” spreadem.

Możesz dostosować tę jednominutową strategię do swoich preferencji, dodając inne wskaźniki skalpowania, zmieniając ustawienia ADX itp. Istnieją fałszywe sygnały, więc dobrze jest użyć strategii, aby ćwiczyć umiejętność znajdowania szybkich sygnałów i zarządzania transakcjami. Aby zarobić więcej pieniędzy, sugeruję użycie innych taktyk skalpowania.

Inna ciekawa strategia opiera się na wykorzystaniu wskaźnika kanału. Ideą tej strategii skalpowania Forex jest to, że cena prawie zawsze wraca do swojej średniej wartości po dotknięciu limitów kanału. Transakcje są otwierane w następujących sytuacjach:

 • Cena dotknęła granicy kanału i odwróciła się. Handel jest otwarty w kierunku zmiany ceny. Transakcja zostaje zamknięta, gdy cena osiągnie środek kanału lub gdy cena odwróci się w obrębie kanału.
 • Cena dociera do środka kanału. Może się poruszać lub cofać. Otwieramy handel w kierunku ruchu ceny.

Ramy czasowe: M15. Para walutowa: dowolna. Możesz rozszerzyć wykres o kilka par i otwierać transakcje jedna po drugiej, gdy dostępne są sygnały.

Cena nadal znajduje się w trendzie wzrostowym, odbijając się od środka kanału. W punkcie „1” otwieramy długą pozycję.

 1. Cena osiąga limit kanału. W kroku „2” zamykamy długą pozycję i otwieramy krótką.
 2. Cena powraca do środka kanału. W kroku „3” możesz zamknąć transakcję wcześniej lub spróbować wycisnąć maksimum z transakcji.
 3. Na kolejnym świeczniku po punkcie „4” zamykamy transakcję, ponieważ świeca zmienia kierunek. Otwieramy długą pozycję.
 4. Na kolejnym świeczniku po punkcie „5” zamykamy długą pozycję, ponieważ zmienia się kierunek ruchu ceny. Otwieramy krótką pozycję.
 5. W momencie „6” zamknęliśmy krótką pozycję, ponieważ cena dotknęła granicy kanału. Otwieramy długą pozycję.
 6. W kroku „7” zamykamy transakcję z minimalnym zyskiem, ponieważ cena odwróciła się w dół: przy dołku dolnego cienia świeca była czerwona. Nie otwieramy transakcji, ponieważ jesteśmy między limitem a środkowym kanałem.
 7. W punkcie „8” cena dotknęła środka kanału i spadła. Otwieramy krótką pozycję.
 8. W momencie „9” zamykamy transakcję, ponieważ cena zmieniła kierunek.

W ciągu 4 godzin otwarto 6 transakcji, a najdłuższe świece wygenerowały od 8 do 12 pipsów w ciągu 15 minut, wliczając spread. Minimalny zysk z transakcji otwartej w punkcie „6” wyniósłby około 2,5 pipsa bez uwzględnienia spreadu. Strategia działa, ale wymaga ciągłego monitorowania każdej świecy i szybkiej reakcji na zmiany cen.

Sugestie:

 • Poziomy otwarcia transakcji to granice kanału i jego centrum.
 • Nie spiesz się, aby zamknąć transakcję, jeśli cena przekroczyła środek kanału i zmierza w kierunku transakcji.
 • Zamknij transakcję, gdy tylko rozpocznie się odwrócenie ceny. Nie ma znaczenia, czy cena osiągnęła poziom docelowy, czy nie. Nie ma znaczenia, jaki jest zysk, o ile istnieje.
 • Po zamknięciu transakcji otwórz inną w przeciwnym kierunku.

Szukasz brokera do scalpingu?

Minimalny depozyt:

€100.00

XTB
Minimalny depozyt:

€0.00

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
Minimalny depozyt:

€100.00

Disclaimer:

Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej.

76% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD u niniejszego dostawcy CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty pieniędzy.

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

Popularne strategie tradingowe
Sposób myślenia związany z aktywną strategią inwestycyjną różni się od długoterminowej strategii „kup i trzymaj” stosowanej przez inwestorów pasywnych lub indeksowych. Aktywni traderzy, w rzeczywistości wierzą, że krótkoterminowe ruchy pomagają w ...