LME: co to jest i jakie kontrakty są przedmiotem obrotu

Londyńska Giełda Metali znana również jako LME jest najważniejszą giełdą metali nieżelaznych na świecie. Znana również jako London Metal Market and Exchange Company została założona w 1877 roku. Na tym rynku giełdowym handluje się kontraktami terminowymi o średnim dziennym terminie zapadalności wynoszącym trzy miesiące, chociaż handluje się również kontraktami długoterminowymi, takimi jak spot. Londyńska Giełda Metali jest uważana za światowy punkt odniesienia na swoim rynku i ma siedzibę w Anglii przy 56 Leadenhall Street w Londynie.

LME: co to jest i jakie kontrakty są przedmiotem obrotu

Londyńska Giełda Metali, historia

London Metal Market and Exchange Company została założona w 1877 roku. Bardzo stara organizacja również dlatego, że posiada korzenie sięgające drugiej połowy 1500 roku bowiem w 1571 roku została otwarta Giełda Królewska, w której początkowo obrabiano tylko miedź.

Później od 1920 roku oficjalnie wprowadzono także ołów i cynk. Londyńska Giełda Metali została zamknięta w czasie II wojny światowej, powodem zaangażowania Anglii i ponownie otwarta dopiero w 1952 roku po zakończeniu walk.

W latach 1978 i 1979, oprócz obecnych już miedzi, ołowiu i cynku, dodano aluminium i nikiel, materiały, które stawały się coraz ważniejsze dzięki rewolucji przemysłowej. W 1992 roku dodano stopy aluminium, a na początku lat 2000 niektóre tworzywa sztuczne. Od 2008 r. stal jest również uwzględniona na Londyńskiej Giełdzie Metali. Średnio wartość obrotów na LME wynosi około 8.500 miliardów dolarów rocznie.

Rynki Londyńskiej Giełdy Metali

Na LME istnieją tylko dwa rodzaje handlu: inter-office lub klasyczny handel ustny w ramach dwóch sesji giełdowych, jednej rano, drugiej po południu. Sesja poranna trwa od ok. godz. 11.40 do 13.15, sesja popołudniowa rozpoczyna się o godz. 15.10 i kończy ok. godz. 16.35.

Podczas tych sesji giełdowych handel ośmioma metalami odbywa się w sesjach trwających średnio pięć minut na przemian z dziesięciominutową przerwą. Druga sesja, która odbywa się rano, jest tą, która ustala dzienne notowania metali będących przedmiotem handlu lub tych znanych jako „Daily Official Exchange Rates”. Oczywiście wszystkie metale są obrabiane jednocześnie w ciągu dnia. Negocjacje dotyczą generalnie kontraktów terminowych, opcji i TAPO (opcje azjatyckie).

Posiadanie wyłącznego prawa do handlowania w „Ringu” w Londynie nie jest dostępne dla każdego, ponieważ jest tylko dwanaście firm, które mają możliwość bycia Ring Dealing Member i około stu zaangażowanych na całym rynku. Metale szlachetne, takie jak złoto i srebro, nie są przedmiotem obrotu tylko na Londyńskiej Giełdzie Metali, ale raczej trafiają na rynki takie jak New York Mercantile Exchange (NYMEX), Tokyo Commodity Exchange (TOCOM) lub London Bullion Market Association (LBMA), które ustalają oficjalne dzienne notowania.

Członkowie Londyńskiej Giełdy Metali i ich rynek elektroniczny

Członkowie rynku LME są podzieleni na pięć wyróżnionych kategorii, które omówimy.

Po pierwsze, jak już wcześniej wspomniano, istnieje tylko dwunastu „Ring dealerów”, którzy jako jedyni mają przywilej handlu w ramach „Ringu”, a także możliwość działania na rynku międzybranżowym przez 24 godziny na dobę. Tych dwunastu członków jest jednocześnie członkami London Clearing House oraz Financial Service Authority (FSA). Poniżej znajduje się lista dwunastu wybranych, którzy mają przywilej handlu w kolejności alfabetycznej, wśród których widnieją znane nazwiska ze świata finansów: Amalgamated Metal Trading Limited, Barclays Capital, ED & F Man Commodity Advisers Limited, MAREX Financial Limited, Metdist Trading Ltd, INTL FCStone Europe Ltd UK, Natixis Commodity Markets Limited, Newedge Group (UK Branch), Société Générale, Sempra Metals Limited, Triland Metals Ltd i Sucden (UK) Limited.

Drudzy reprezentowany przez Associate Clearing Brokers, są niczym innym jak pośrednikami finansowymi zrzeszonymi w London Clearing House, posiadają takie same prawa i przywileje jak Ring Dealers, ale bez możliwości negocjacji w ramach Ringu. Niektóre znane nazwiska, które moglibyśmy wymienić to: Goldman Sachs International, HSBCS Bank Plc, Deutsche Bank AG, Credit Suisse Securities (Europe) Limited, Bank of America Securities Ltd, BNP Paribas Commodity Futures Limited oraz J.P.Morgan Securities Ltd.

Trzeci reprezentowany jest przez Associate Trade Clearing, który jest stowarzyszony z London Clearing House i który ma możliwość zawierania transakcji dla własnej działalności i są to tylko dwa podmioty: Hunter Douglas NV i Hydro Aluminium AS.

Na przedostatnim miejscu mamy Associate Brokers, którzy są pośrednikami finansowymi zrzeszonymi nie w Londyńskiej Izbie Rozliczeniowej, ale w FSA, którzy mogą działać 24 godziny na dobę poprzez rynek międzybranżowy. Ponownie bardzo ograniczone miejsca, ponieważ istnieje tylko pięć, zajęte przez: Ambrian Commodities Limited, Calyon SA, Dresdner Kleinwort Limited, Fortis Bank S.A./N.V, Standard Chartered Bank.

Na piątej pozycji znajdują się Associate Traders, czyli sprzedawcy, którzy nie posiadają żadnych praw, a są jedynie klientami. Niektóre z nich to: Remetal Srl, Richmond Commodities Ltd, BHP Billiton Marketing AG, Ashton Commodities Limited, A&M Minerals and Metals Ltd i Alcan Trading Ltd.

Handel elektroniczny na Londyńskiej Giełdzie Metali został niedawno uruchomiony za pośrednictwem platformy komputerowej o nazwie LME Select. Platforma ta, opracowana przez szwedzką firmę, umożliwiła dostęp i współdzielenie bazy danych całego rynku LME na ogromną skalę.

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

YoY: Czym jest i jak obliczyć?
YoY, znany również jako Year-Over-Year (po polsku: rok do roku), jest porównaniem statystyki z jednego okresu do tego samego okresu w poprzednim roku. Okres ten to zazwyczaj miesiąc lub kwartał. Wskaźnik rok do roku oblicza zmianę procentową w cią...
Kalendarz dywidend
Jeśli jesteś zainteresowany inwestowaniem na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, to być może chcesz wiedzieć więcej o dywidendach i kiedy ...