Co to jest Wskaźnik PEG?

Co to jest Wskaźnik PEG? Kiedy inwestujesz w akcje firmy lub jesteś już jej akcjonariuszem, musisz znać związek między ceną akcji a zyskami z niej. W 1990 r. menedżer inwestycyjny Peter Lynch pomógł spopularyzować metodę wyceny zapasów znaną jako wskaźnik ceny do zysków/wzrostu (PEG). W trakcie tego wpisu dowiemy się co to jest wskaźnik PEG.

Co to jest Wskaźnik PEG?

Co to jest wskaźnik PEG?

Stosunek ceny do zysków (P/E lub price-to-earnings ratio) jest podstawą wyceny spółki, która mierzy aktualną cenę jej akcji w stosunku do zysku na akcję. Wskaźnik ceny do zysków jest czasami znany również jako mnożnik ceny lub mnożnik zysków.

Wskaźnik P/E można obliczyć jako:

– Wartość rynkowa na jedną akcję / Zysk na jedną akcję

Wskaźnik PEG określa kwotę w dolarach, jaką inwestor może zainwestować w spółkę, aby otrzymać jednego dolara z jej zysków. Z tego powodu wskaźnik PEG jest czasami określany jako mnożnik cenowy, ponieważ pokazuje, ile inwestorzy są skłonni zapłacić za każdego dolara zysku. Jeśli spółka jest obecnie notowana przy mnożniku (P/E) wynoszącym 20, interpretacja jest taka, że inwestor jest skłonny zapłacić 20 USD za 1 USD bieżących zysków.

Aby obliczyć wskaźnik PEG, należy znać zysk na akcję (EPS). EPS jest często wyliczany na podstawie ostatnich czterech kwartałów. Ta forma wskaźnika cena-zysk nazywana jest końcowym P/E, który można obliczyć poprzez odjęcie wartości akcji spółki na początku 12-miesięcznego okresu od jej wartości na koniec okresu, korygując podziały akcji, jeśli takie miały miejsce. Czasami wzrost cen można również uzyskać na podstawie szacunków analityków dotyczących oczekiwanych zysków w ciągu najbliższych czterech kwartałów. Ta forma wzrostu cen nazywana jest prognozowanym P/E lub forward. Trzecia, mniej powszechna odmiana wykorzystuje sumę dwóch ostatnich rzeczywistych kwartałów i szacunków dla dwóch następnych kwartałów.

Obliczamy wskaźnik P/E dla Wal-Mart Stores Inc. (NYSE: WMT), na dzień 14 listopada 2017 roku, kiedy to cena akcji spółki zamknęła się na poziomie 91,09 USD. Zysk spółki za rok fiskalny zakończony 31 stycznia 2017 r. wyniósł 13,64 mld dolarów, a liczba akcji w obiegu – 3,1 mld.

Twój zysk na akcję (EPS) można obliczyć jako:

13,64 mld USD / 3,1 mld USD = 4,40 USD.

Wskaźnik P/E Wal-Mart wynosi zatem 91,09$ / 4,40$ = 20,70$.

Poniżej przedstawiamy listę trzech najlepszych spółek z indeksu S&P 500 według wskaźnika P/E. Lista ta jest aktualizowana codziennie na podstawie ruchów cen akcji, więc dodanie akcji, którymi jesteś zainteresowany do swojej listy obserwacyjnej jest najlepszym sposobem na śledzenie ich na bieżąco. 

peg photo

Ogólnie rzecz biorąc, wysoki wskaźnik P/E sugeruje, że inwestorzy spodziewają się wyższego wzrostu zysków w przyszłości niż w przypadku spółek o niższym wskaźniku P/E. Niski wskaźnik P/E może wskazywać, że spółka może być obecnie niedowartościowana lub że spółka radzi sobie wyjątkowo dobrze w porównaniu z przeszłymi trendami. Gdy firma nie ma dochodów lub doświadcza strat, w obu przypadkach P/E będzie wyrażone jako „N/A”. Chociaż możliwe jest obliczenie ujemnego P / E, nie jest to powszechna konwencja.

Wskaźnik cena/zysk może być również postrzegany jako środek standaryzacji wartości dolara zysku na całym rynku akcji. W teorii, biorąc medianę wskaźników P/E z okresu kilku lat, można by sformułować coś w rodzaju znormalizowanego wskaźnika P/E, który mógłby być następnie postrzegany jako punkt odniesienia i używany do wskazania, czy akcje są warte zakupu, czy też nie.

Podobnie jak każdy inny element fundamentalny mający informować inwestorów o tym, czy warto kupić akcje, wskaźnik cena/zysk ma pewne istotne ograniczenia, z których należy zdawać sobie sprawę, ponieważ inwestorzy często dają się przekonać, że istnieje jedna miara, która zapewni im pełną informację na temat decyzji inwestycyjnej, co praktycznie nigdy nie ma miejsca.

Jedno z głównych ograniczeń stosowania wskaźników P/E pojawia się przy porównywaniu wskaźników P/E różnych spółek. Wyceny i stopy wzrostu spółek mogą się często znacznie różnić w zależności od branży, zarówno ze względu na różne sposoby zarabiania pieniędzy przez spółki, jak i różne terminy, w których spółki zarabiają te pieniądze.

Dlatego też należy używać P/E jako narzędzia porównawczego tylko wtedy, gdy rozważa się firmy z tej samej branży, ponieważ ten rodzaj porównania jest jedynym, który przyniesie produktywny wgląd w sytuację. Porównanie wskaźników P/E firmy telekomunikacyjnej i firmy energetycznej, na przykład, może prowadzić do przekonania, że jedna z nich jest wyraźnie lepszą inwestycją, ale nie jest to wiarygodne założenie.

Wskaźnik P/E dla pojedynczej spółki ma dużo większe znaczenie, gdy jest rozpatrywany łącznie ze wskaźnikami P/E innych spółek z tej samej branży. Na przykład, spółka energetyczna może mieć wysoki wskaźnik P/E, ale może to odzwierciedlać trend w branży, a nie tylko trend w pojedynczej spółce. Na przykład, wysoki wskaźnik P/E pojedynczej spółki będzie mniejszym problemem, gdy cała branża ma wysokie wskaźniki P/E.

Ponadto, ponieważ zadłużenie spółki może wpływać zarówno na ceny akcji, jak i na zyski spółki, dźwignia finansowa może również zniekształcać wskaźniki P/E.

Innym ważnym ograniczeniem wskaźnika cena-zysk jest ograniczenie, które znajduje się w samym wzorze na obliczanie P/E. Dokładne i bezstronne prezentacje wskaźników P/E opierają się na dokładnych danych wejściowych dotyczących wartości rynkowej akcji oraz dokładnych szacunkach dotyczących zysku na akcję. Podczas gdy rynek określa wartość akcji i w związku z tym informacje te są dostępne z wielu wiarygodnych źródeł, inaczej jest w przypadku zysków, które są często podawane przez same spółki i przez to łatwiej nimi manipulować. Ponieważ zyski są ważnym czynnikiem w obliczaniu wskaźnika P/E, ich korekta może również wpłynąć na wskaźnik P/E.

Podsumowując, wysoki wskaźnik P/E oznacza, że inwestorzy oczekują wyższego wzrostu w przyszłości. Średni wskaźnik P/E na rynku wynosi 20-25 razy zarobki. Wskaźnik P/E może wykorzystywać szacowane zyski, aby uzyskać perspektywiczny wskaźnik P/E. Firmy, które tracą pieniądze, nie mają wskaźnika P/E.


Jak zaczac inwestostowac na gieldzie od podstaw
Rekomendowany przewodnik

Jak zacząć inwestować na giełdzie od podstaw

Jak inwestować na giełdzie od podstaw. Dowiedz się wszystkiego i zdecyduj się na swój styl inwestowania.

Bezpłatne pobieranie

Przeczytaj później - Wypełnij formularz, aby zapisać artykuł w formacie PDF
Consent(wymagane)

guest

0 Komentarze
Inline Opinie
Zobacz wszystkie komentarze

Witamy w społeczności!

Wybierz tematy, które Cię interesują i spersonalizuj swoje doświadczenia w Rankia

Co dwa tygodnie będziemy wysyłać Ci newsletter z nowościami w każdej z wybranych przez Ciebie kategorii.


Chcesz otrzymywać powiadomienia o naszych wydarzeniach/webinariach?


Kontynuując, akceptujesz politykę prywatności

Szukasz brokera? Znajdź najlepsze rozwiązanie za pomocą tego testu!
Bezpłatny test, który pozwoli Ci znaleźć najlepszego brokera dla Twojego stylu inwestowania. Inwestuj mądrze, wybierając najlepszego dla siebie brokera!