Peter Lynch: Książki i styl inwestycyjny

Peter Lynch urodził się 19 stycznia 1944 r. w Newton w stanie Massachusetts. W wieku 10 lat stracił ojca, który cierpiał na raka. W obliczu tej sytuacji matka Lyncha zaczęła pracować, jednak jej dochody były ograniczone i ledwo mogła pokryć podstawowe wydatki. W młodości Peter Lynch pracował jako pomocnik golfisty (caddy), gdzie zdobył pewne środki, które wykorzystał do pomocy w domu.

peter lynch book

Kim jest Peter Lynch?

Peter Lynch urodził się 19 stycznia 1944 r. w Newton w stanie Massachusetts. W wieku 10 lat stracił ojca na raka, co zmusiło jego matkę do poszukiwania pracy, a Peter został zatrudniony jako caddie na polu golfowym, gdzie poznał prezesa firmy inwestycyjnej znanej jako Fidelity.

Peter Lynch studiował psychologię, historię i filozofię w Boston College, gdzie ukończył studia w 1965 roku, a następnie uzyskał tytuł MBA w Wharton School of the University of Pennsylvania, który ukończył w 1968 roku. Na drugim roku studiów jego pierwsza inwestycja polegała na zakupie 100 akcji firmy logistycznej Flying Tiger Airlines; akcje, które następnie sprzedał, gdy wartość każdej akcji wzrosła do 80 USD, co przyniosło mu ogromne zyski.

Lynch rozpoczął swoją karierę jako stażysta w Fidelity Investments, gdzie w 1974 r. awansował na stanowisko kierownika ds. badań, które zajmował do 1977 r., specjalizując się w branży wydawniczej, chemicznej i papierniczej.

Następnie został mianowany menedżerem Magellan Investment Fund i osiągnął roczny zwrot w wysokości 29,2% w latach 1977-1990, podwajając historyczny zwrot S&P 500, co czyni go jednym z najlepszych inwestorów w branży funduszy inwestycyjnych.

Peter Lynch: Strategia GARP

Lynch jest znany ze stworzenia strategii inwestycyjnej znanej jako GARP – Growth at a reasonable Price – która koncentruje się na wyborze akcji wzrostowych po rozsądnych cenach, tj. w oparciu o wzrost akcji i poszukiwanie akcji, które nie są zbyt wysoko wyceniane.

Podejście to można postrzegać jako swego rodzaju syntezę filozofii inwestowania w wartość i growth investing. Podczas gdy pierwsza polega na poszukiwaniu akcji, które są uważane za niedowartościowane przez rynek, zgodnie z szeregiem indeksów i parametrów, które są brane pod uwagę, druga polega na inwestowaniu w spółki o wysokim potencjale wzrostu.

Jest to bardzo elastyczna strategia, która jednak uwzględnia pewne podstawowe parametry lub kryteria, takie jak stosunkowo niski wskaźnik cena/zysk. Następnie brany jest pod uwagę wskaźnik PEG, czyli wskaźnik wzrostu ceny do zysków, w poszukiwaniu spółek o wskaźniku PEG niższym niż 1. U podstaw tej strategii leży pewna nieufność wobec akcji o zbyt wysokich stopach wzrostu, co jest oznaką, że mogą one być przewartościowane.

Aby uzyskać bardziej kompleksowy przegląd tematu, odsyłamy do naszego kompletnego przewodnika po strategii GARP.

Peter Lynch: Książki

W swojej karierze zawodowej był współautorem kilku książek i publikacji, z których najważniejsze to:

  • One Up on Wall Street (1989): „One Step Up on Wall Street”, to jedna z jego najbardziej znanych prac, w której dzieli autorstwo z Johnem Rothchildem i opowiada o tym, jak udało mu się zwiększyć fundusze inwestycyjne dzięki strategii inwestowania w spółki z niewielkim zadłużeniem, możliwościami wzrostu i niedowartościowanymi akcjami.
  • Beating the Street (1993): podobnie jak poprzednia, jest to wspólne dzieło z Johnem Rothchildem, w którym wyjaśnia różne aspekty inwestowania, takie jak to, co oznaczają nastroje gospodarcze i na czym polega branża inwestycyjna.

Warto również wspomnieć o innych jego książkach: „Learn to Earn” (1995), „The Emergence of Numerical Weather Prediction” (2006), „Scottish Government and Politics” (2001), “Rambling Round Ireland”(2010) czy “Wildlife & Conservation Volunteering” (2009).

Inwestowanie w stylu Petera Lyncha

Peter Lynch jest znany na całym świecie ze swojego stylu inwestycyjnego o nazwie ” Invest in what you know” (Inwestuj w to, na czym się znasz), który ma na celu ukierunkowanie inwestycji wyłącznie w obszarach wiedzy, zainteresowań i doświadczenia. Jego rekomendacja opiera się na fakcie, że inwestor, który rozumie i zna określoną niszę lub obszar inwestycyjny, może znaleźć dobre opcje, które są niedowartościowane na rynku globalnym, zwiększając w ten sposób swoje szanse na zysk.

Peter Lynch: Jak wybierać akcje

Wybierając najlepsze akcje dla siebie, należy podjąć kilka kroków.

Pierwszym z nich jest rozważenie spółek, które mieszczą się w sferze naszej wiedzy, z którymi jesteśmy zaznajomieni poprzez doświadczenie lub hobby. Do tej kategorii należą na przykład spółki oferujące produkty, które kupujemy regularnie lub w obszarze, w którym pracujemy.

Drugim krokiem jest zapoznanie się z konkretną firmą. W ten sposób możemy uzyskać wiedzę na temat jej możliwego wzrostu i perspektyw rozwoju. Podanie dokładnych szacunków jest praktycznie niemożliwe, a sami analitycy często popełniają błędy.

Następnie analizujemy plany firmy, na przykład w odniesieniu do polityki ekspansji, starając się uwzględnić je również w naszej analizie.

Wreszcie, spółki są kategoryzowane według różnych kryteriów. Ta kategoryzacja jest przydatna, ponieważ pozwala nam zrozumieć, jakie w zasadzie mogą być oczekiwania dotyczące wzrostu. Pierwsze kryterium klasyfikacji opiera się na wielkości spółki. Mniejsze spółki mają oczywiście większy potencjał wzrostu i odwrotnie. Istnieją również inne sposoby klasyfikacji spółek: wolno rosnące, stabilne, szybko rosnące, cykliczne, okazje majątkowe.

Przyjrzyjmy się im w następnym akapicie.

Peter Lynch: Portfolio

Obecny portfel składa się z 6 rodzajów akcji:

  1. Stalwarts: są to solidne, stabilne spółki o dużej kapitalizacji, które mimo to mają duży potencjał ekspansji. Podejście w tych przypadkach polega na cyklicznym sprzedawaniu akcji, gdy spółka doświadcza umiarkowanego wzrostu, a następnie sprzedaży, zakupie kolejnych i powtórzeniu tego cyklu. Mogą one chronić w przypadku recesji.
  2. Fast growers: są to akcje o wysokiej wycenie, która jest utrzymywana przy stabilnym wzroście podczas spadków na rynku.
  3. Turnaround stocks: ideą jest inwestowanie w spółki, które doświadczyły problemów i prawdopodobnie doświadczą okresów wyższego wzrostu w przyszłości.
  4. Cyclical companies: są to niestabilne spółki, które są kupowane, gdy rynek akcji spada, w nadziei, że ich sytuacja się poprawi.
  5. Asset Opportunities: spółki mało znane w mainstreamowych mediach, rzadkie perełki, które tylko czekają na odkrycie. Często wymaga to jednak dogłębnej znajomości sektora.
  6. Slow growers: duże spółki o niskich stopach wzrostu, których szacunki ekspansji są mniej więcej zgodne ze średnią amerykańską. Mają one jednak tendencję do regularnego wypłacania dywidend.

Peter Lynch: Cytaty

W trakcie wieloletniej kariery inwestora odnoszącego sukcesy, Peter Lynch wypowiedział wiele zdań, wśród których można wyróżnić następujące:

  • „Przekonałem się, że gdy rynek jest w spadku, a Ty mądrze kupujesz fundusze, w pewnym momencie w przyszłości będziesz szczęśliwy”.
  • „Możesz stracić pieniądze bardzo szybko, ale potrzebujesz czasu, by zarobić”.
  • „Sprzedawanie zwycięskich akcji i trzymanie się tych przegranych jest jak podcinanie kwiatów i podlewanie chwastów”.
  • „Ludzie nie mają cierpliwości, by bogacić się powoli, więc decydują się na szybki upadek”.
  • „Inwestorzy, którzy przygotowują się do korekt lub próbują je przewidzieć, stracili znacznie więcej pieniędzy niż stracili na samych korektach”.
  • „W biznesie konkurencja nigdy nie jest tak zdrowa, jak całkowita dominacja”.
  • „Jeśli chcesz zainwestować w biznes, powinieneś być w stanie wyjaśnić dlaczego, w prostym języku, który może zrozumieć piątoklasista i wystarczająco szybko, aby się nie nudzić.”

Peter Lynch: Majątek

W 2006 r. Boston Magazine umieścił Petera Lyncha na liście 40 najbogatszych ludzi w Bostonie. Jego majątek wynosi 352 miliony dolarów. Obecnie szacuje się, że majątek ekonomisty przekracza 400 milionów dolarów, a niektóre źródła podają, że wynosi on nawet 450 milionów dolarów.

Inni znani traderzy

Carl Icahn

Carl Icahn urodził się 16 lutego 1936 r. w Far Rockaway, Queens, Nowy Jork, jako syn dwóch profesorów żydowskiego pochodzenia. Ukończył filozofię na Uniwersytecie Princeton. Później wrócił do swojego rodzinnego stanu i zapisał się na „University of New York”, gdzie uczęszczał do szkoły medycznej. Dwa lata później porzucił studia i zdecydował się wstąpić do wojska. Jego strategią inwestycyjną jest arbitraż przejęć. Innymi słowy, Icahn spekuluje na akcjach spółek znajdujących się w trudnej sytuacji, aby nabyć większościowy pakiet akcji. Następnie zyskuje kontrolę nad spółkami, a potem sprzedaje aktywa w celu zwiększenia zysków.

Warren Edward Buffet

Warren Buffett urodził się 30 sierpnia 1930 r. w Omaha, Nebraska, USA, jako syn Howarda Homana Buffetta, maklera giełdowego i kongresmena USA. W wieku 10 lat zainwestował pieniądze otrzymane z dostaw gazet w akcje Cities Service Company, które kupił po 38 USD za akcję, a następnie sprzedał za 40 USD. Fakt ten miał na niego ogromny wpływ, ponieważ akcje te były sprzedawane po cenie 200 USD za akcję.

Warren studiował ekonomię na Uniwersytecie Columbia i był uczniem Benjamina Grahama, znanego jako ojciec Value Investing. Ponadto filozofia inwestycyjna Warrena Buffeta koncentruje się na inwestowaniu w duże spółki, które są niedowartościowane, ale mają potencjał do odzyskania wartości ze względu na ich wielkość i branżę.

Nicholas William Leeson

Nicholas William Leeson, lepiej znany jako Nick Leeson, to były trader urodzony w Watford 25 lutego 1967 roku, który ukończył studia i był zatrudniony przez kilka firm inwestycyjnych, w tym Coutts i Morgan Stanley, Barings Bank, założony w 1762 roku. Był to najstarszy bank w Anglii i jeden z najstarszych na świecie, z ponad dwustuletnią historią; był to bank królowej Anglii do obsługi jej rachunków i finansował między innymi wojny napoleońskie.

Leeson jest znany z upadku Barings Bank, swojej odporności i umiejętności wykorzystania swoich doświadczeń. Za regularną publikację swojej książki w The Mail otrzymał pokaźne honorarium. Historia ta została później wykorzystana w filmie Rogue Trader z Ewanem McGregorem w roli głównej. W 2001 roku uzyskał tytuł magistra psychologii. Obecnie Nick spędza czas prowadząc wykłady i przemówienia dla firm oraz udzielając przemówień po kolacji w oparciu o swoje doświadczenia życiowe.

Szukasz brokera giełdowego?

Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€0.01

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

Inwestowanie w amerykańskie akcje
Inwestowanie w międzynarodowe akcje stało się normą, choć jeszcze kilka lat temu wydawało się raczej nierealne. Obniżenie opłat za zakup akcji na tych rynkach zwiększyło konkurencję dla inwestorów. W tym artykule powiemy gdzie kupować akcje ameryk...