Wzkaźnik Grahama: definicja, wzór i jak go obliczyć

Formuła Grahama została stworzona, aby naśladować działanie innych, znacznie bardziej złożonych formuł. Jednak jego przydatność została zakwestionowana przez jego twórcę, gdy zaczęły krążyć plotki, że używa go do własnych inwestycji. Zobaczmy razem, o co w tym wszystkim chodzi.

Wzkaźnik Grahama

Wskaźnik Grahama: definicja, wzór i jak go obliczyć

Benjamin Graham był amerykańskim przedsiębiorcą, ekonomistą i profesorem uniwersyteckim. Jego sława nie jest niebotyczna, ale odcisnął swoje piętno na historii jako pierwszy człowiek, który stworzył teorię inwestowania w wartość. Benjamin Graham jest finansowym guru dla wielu wybitnych inwestorów. Metoda Grahama polegała na studiowaniu dokumentów finansowych firmy w celu odkrycia niedowartościowanych możliwości. Książka Grahama The Interpretation of Financial Statements jest powszechnie uznawana za źródło wiedzy o value investing.

W swojej książce „Inteligentny inwestor” poruszał różne tematy, skupiając się na inwestowaniu w wartość (value investing). Value Investing jest rodzajem podejścia do inwestowania, które skupia się na ocenie spółek w konkretny sposób poprzez ocenę ich działalności i zysków. Nie zajmuje się trendami i możliwymi przyszłymi przychodami i zyskami.

Benjamin Graham zwykł umieszczać formuły i komentarze w swoich książkach. W „The Intelligent Investor” Graham umieścił formułę, która do dziś jest bardzo znana. Została ona już opisana ponad 10 lat wcześniej w „Analizie Papierów Wartościowych”. Jej celem jest ocena wzrostu akcji z wynikami bardzo zbliżonymi do tych, które można by uzyskać za pomocą znacznie bardziej zaawansowanych formuł.

Wskaźnik Grahama: Wzór

Biorąc pod uwagę „V” = wartość wzrostu, który jest oczekiwany w ciągu najbliższych 7-10 lat, „EPS” = przyszły zysk na akcję (zyski, które są oczekiwane w następnym roku). „8.5” = P/E, który jest oczekiwany dla firmy bez wzrostu i „g” = prawdopodobna stopa wzrostu w ciągu najbliższych 7-10 lat, a następnie:

V = EPS * (8,5 + 2g)

Formuła Grahama została później zrewidowana przez samego Grahama. Zmiana ta została dokonana, ponieważ Benjamin Graham wyczuł, że stopy procentowe są najważniejszym elementem w zmianie wartości akcji.

Formuła stała się wtedy następująca:

„V” = wartość wzrostu, która jest oczekiwana w ciągu najbliższych 7-10 lat, „EPS” = Future Earnings per share (zyski, które są oczekiwane w następnym roku), „8. 5” = P/E, którego oczekuje się dla spółki niewzrastającej, „g” = prawdopodobna stopa wzrostu na następne 7-10 lat, „4,4” = średnia rentowność obligacji korporacyjnych AAA w 1962 r. (Graham nie określił czasu trwania obligacji, ale powinien był użyć obligacji AAA o czasie trwania 20 lat), a „Y” = obecna rentowność obligacji korporacyjnych AAA, a następnie:

V = [EPS * (8,5 + 2g) * 4,4] / Y

Formuła, o której mowa, podana przez samego Benjamina Grahama nie może być wykorzystywana jako taka do własnych inwestycji. Graham napisał o tym wzmiankę w „The Intelligent Investor”, ponieważ krążyły plotki, że używał jej do własnych inwestycji. Amerykański inwestor odmówił, stwierdzając, że nie można opierać się na tym wzorze, ponieważ obliczanie wartości wewnętrznej nie jest nauką ścisłą.

Wzkaźnik Grahama – Wniosek

Formuła Grahama z pewnością nie należy do podstawowych pojęć niezbędnych do osiągnięcia sukcesu w inwestycjach. Uważamy, że niewiele osób jest nią zainteresowanych. To nie znaczy, że jest bezużyteczna. Może się okazać, że jesteś w stanie jej używać lub modyfikować, co sprawi, że będzie bardzo przydatną w dzisiejszych czasach.

Aby dowiedzieć się więcej nt. Value Investing przeczytaj również nasz artykuł o marginesie bezpieczeństwa.

Szukasz brokera? Sprawdź nasze rekomendacje brokerów
XTB
Minimalny depozyt:

€0.00

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€100.00

* 76% detalicznych kont CFD traci pieniądze
Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

YoY: Czym jest i jak obliczyć?
YoY, znany również jako Year-Over-Year (po polsku: rok do roku), jest porównaniem statystyki z jednego okresu do tego samego okresu w poprzednim roku. Okres ten to zazwyczaj miesiąc lub kwartał. Wskaźnik rok do roku oblicza zmianę procentową w cią...
Kalendarz dywidend
Jeśli jesteś zainteresowany inwestowaniem na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, to być może chcesz wiedzieć więcej o dywidendach i kiedy ...