Dywidendy
Istnieją spółki, które wypłacają nieprzerwanie rosnącą dywidendę od ponad 50 lat (niektóre nawet od 100). Są one znane jako Królowie Dywidend (Dividend Kings). Czym one są i jak możemy osiągnąć długoterminowe zyski inwestując w nie? Poniżej wyjaśniamy.
Przyjrzymy się, królom dywidend, jakie są ich wymagania, charakterystyka, jak zachowują się w przypadku wysokiej inflacji lub strachu i niepokoju. Dowiemy się również, jak inwestować w tę grupę akcji i które akcje pasują do tego profilu.
Każdy inwestor lubi inwestować w spółki wypłacające dywidendy. Jest to wygodny sposób na łatwe otrzymanie wypłaty za samo posiadanie akcji w naszym portfelu.
Królami dywidend są jednak spółki, które wypłacają i zwiększają dywidendę od co najmniej 50 lat. Daje im to dodatkowy prestiż, ponieważ odzwierciedla fakt, że od wielu lat mają stały przepływ gotówki, są solidne, regularne i niezawodne.
Warto zwrócić uwagę na poszczególne sektory:
Nawiasem mówiąc, w sektorze technologicznym bardzo rzadko można znaleźć firmę o takiej charakterystyce.
Następnie pozwólcie, że przedstawię wam młodszych braci królów – są to tzw. arystokraci dywidendowi, spółki, które wypłacają i zwiększają dywidendy od co najmniej 25 lat.
W przypadku firm amerykańskich wymagania są następujące:
Zaletą inwestowania w te spółki jest to, że wymogi sugerują, że są to silne, solidne, poważne, płynne i dobrze skapitalizowane firmy.
Łączna lista to 53 królów dywidend, oto ona:
SJW Group (SJW)
Coca-Cola (KO)
Federal Realty Investment Trust (FRT)
Hormel Foods (HRL)
Northwest Natural Holding Company (NWN)
Procter & Gamble (PG)
Emerson Electric (EMR)
Genuine Parts Company (GPC)
Lancaster Colony Corporation (LANC)
Cincinnati Financial (CINF)
👇 Inwestuj w Dividend Kings 👇
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Przed inwestowaniem zaleca się konsulta
Inwestowanie niesie ze sobą ryzyko straty.
74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.
Oto reszta listy królów dywidend dla 2024 amerykańskich spółek:
W Polsce nie ma królów dywidend. Żadna spółka na warszawskiej giełdzie (GPW) nie spełnia wymogów, aby zostać sklasyfikowaną jako Król Dywidend. Oznacza to, że na GPW nie ma spółek, które wypłacają dywidendy od ponad 50 lat, choć istnieją arystokraci dywidendowi.
Przykłady takich spółek, które przyniosły inwestorom solidne zyski w ostatnich latach, to:
👉 Zobacz także kalendarz dywidend GPW.
Kupowanie akcji od Dividend Kings:
Innymi słowy, inwestowanie w dywidendy na własny rachunek poprzez selekcję akcji, czyli kupowanie akcji spółek, które oferują stabilną i trwałą dywidendę. Problem w tym, że oprócz czasochłonności i konieczności śledzenia rynków, wiąże się to z wysokimi kosztami prowizji dla brokerów.
Jeśli jednak wolisz inwestować w tego typu papiery wartościowe, które są znacznie mniej zmienne i bardziej spokojne, w poniższym artykule znajdziesz najlepszych brokerów do inwestowania w dywidendy.
Kupowanie funduszy ETF lub dywidendowych funduszy inwestycyjnych:
Można też inwestować w dywidendy pośrednio, np. poprzez inwestowanie w fundusze inwestycyjne lub ETF (exchange-traded funds).
Oto lista 5 funduszy ETF z interesującymi stopami dywidendy:
W każdym razie, jeśli chcesz poznać więcej funduszy ETF skoncentrowanych na dywidendach, znajdziesz je w dalszej części artykułu.
Stabilność finansowa
Fakt, że spółka znajduje się na liście Królów Dywidend, daje pewność i spokój ducha. Oczywiście, z biegiem czasu rewaluacje mogą być niewielkie i łagodne, ale z drugiej strony, jasne jest, że kierownictwo jest zobowiązane do utrzymania tradycji wypłacania dywidend przez kolejne dziesięciolecia. To właśnie zapewnia poczucie spokoju i pewności. W końcu, jeśli firma nie utrzymuje stabilności finansowej, utrzymanie tych płatności może stać się problematyczne.
Ochrona kapitału
Ogólnie rzecz biorąc, mówimy o firmach oferujących produkty i usługi, które mają stabilny popyt przez cały czas, niezależnie od cyklu gospodarczego. Przykłady firm defensywnych to usługi komunalne, żywność i napoje oraz farmaceutyki. Na przykład, niezależnie od kryzysu, będziemy musieli się żywić i ubierać. To sprawia, że są one popularnym wyborem dla inwestorów, którzy chcą zminimalizować ryzyko i chronić swoje inwestycje.
Wzrost
Królowie Dywidend to generalnie akcje wartościowe o stałym wzroście, w przeciwieństwie do akcji z potencjałem do wzrostu, które nie wypłacają regularnych dywidend, ponieważ reinwestują wszystko w swoją działalność, aby utrzymać tempo wzrostu.
Firmy o stabilnym modelu biznesowym
Spółka uznawana za firmę o stabilnym modelu biznesowym to taka, która ma przewidywalny i stabilny sposób prowadzenia działalności, generuje stabilne przepływy pieniężne i wykorzystuje część tych przepływów do wypłaty dywidend swoim akcjonariuszom. Tego typu spółki często mają dominującą pozycję na rynku w swojej branży i mogą posiadać przewagę konkurencyjną, która pozwala im utrzymać swoją pozycję i wciąż generować stabilne przepływy pieniężne.
Inne strategie inwestycyjne oparte na dywidendach
Oto dwie inne interesujące i skuteczne strategie inwestowania w dywidendy. Pierwsza z nich jest stosunkowo prosta, a druga nieco bardziej skomplikowana.
👉 Przeczytaj również: Ranking najlepszych europejskich spółek dywidendowych.
Wysoka inflacja:
Fidelity National Financial przeprowadziło badanie, które wykazało, że dywidendy stanowiły 40% zwrotów z rynku akcji od 1930 roku.
Liczba ta jednak wzrasta do 54% w czasach wysokiej inflacji, takich jak obecnie. Kiedy inflacja rośnie, spółki mają tendencję do zwiększania swoich dywidend, ponieważ wzrost cen inflacyjnych przyczynia się do wyższych przychodów (a czasem również zysków).
Risk off:
„Risk off” to termin używany na rynkach finansowych do opisania sytuacji, w której inwestorzy zmniejszają swoją ekspozycję na aktywa uważane za bardziej ryzykowne i szukają schronienia w aktywach uznawanych za bezpieczniejsze.
W okresie „risk off” inwestorzy mają tendencję do sprzedawania akcji spółek, które są uważane za bardziej ryzykowne, takich jak akcje rynków wschodzących czy technologiczne, a zamiast tego kupują obligacje rządowe, złoto lub akcje spółek defensywnych, takich jak te, którym się przyglądaliśmy. Może to być spowodowane różnymi czynnikami, takimi jak obawy o recesję gospodarczą, niepewność polityczna lub zmienność rynku.
W związku z tym, ponieważ spółki dywidendowe są mniej narażone na cykl gospodarczy, spadki koniunktury nie będą tak dotkliwe, a niektóre z nich mogą wręcz odnotować niewielki wzrost.
Krótko mówiąc, Królowie Dywidend zasługują na honorowy tytuł spółek, których akcje wypłacały najwyższe dywidendy w historii aż do dnia dzisiejszego.
Szukasz brokera? Sprawdź nasze rekomendacje
74% inwestorów detalicznych traci pieniądze, gdy handluje CFD u tego dostawcy.
63% kont klientów traci pieniądze handlując kontraktami CFD z tym brokerem.
74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.
XTB
76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Przed inwestowaniem zaleca się konsulta
Inwestowanie niesie ze sobą ryzyko straty.
75,5% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.
XTB
76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Przed inwestowaniem zaleca się konsulta
Inwestowanie niesie ze sobą ryzyko straty.
75,5% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.