Strategia Dogs of the Dow (Psy Dow): Najlepsze akcje

Strategia Dogs of the Dow (lub Psy Dow) to strategia inwestycyjna powiązana z indeksem Dow Jones. Jest niezwykle prosta i polega na zakupie 10 największych składników indeksu Dow Jones o najwyższej stopie dywidendy .

Czym jest strategia Dogs of the Dow (Psy Dow)?

Strategia, opracowana przez Michaela B. O’Higginsa w 1991 roku  i opisana w jego książce „Beating the Dow”, polega na kupowaniu 10 akcji, które w danym momencie mają najlepszą stopę dywidendy w Dow Jones, a po 12 miesiącach eliminacja tych, które nie spełniają już wymogów, zastępując je ponownie akcjami spełniającymi wówczas jedyny warunek: jak najlepsza stopa dywidendy.

Strategia jest zwykle wdrażana pierwszego dnia roku giełdowego, ale nie musi tak być, można ją wdrożyć w dowolnym momencie, jedynym warunkiem jest to, aby akcje były przez pełny rok w portfelu.

Dogs of the Dow spopularyzował prestiżowy magazyn Barron’s, który opublikował artykuł, w którym przeprowadzono badanie wykazujące, że strategia ta od kilku lat pokonuje rynek.

Podczas gdy oryginalna strategia inwestuje tylko w Dow, pomysł można ekstrapolować na dowolny indeks i stworzyć dla innych, takich jak DAX lub CAC .

Zobacz także: Dow Jones Najlepsze Akcje

Jak działa strategia Psy Dow?

Jak już wspomniano, strategia ta polega na kupowaniu na początku roku 10 akcji Dow Jones o najwyższej stopie dywidendy; w rzeczywistości to na początku każdego roku portfel jest restrukturyzowany tak, aby składał się z 10 akcji o najwyższej stopie dywidendy w tym czasie. 

Podobnie:

 • Strategia jest automatyczna: wystarczy restrukturyzacja portfela na początku każdego roku.
 • W pierwotnej strategii restrukturyzacja portfela odbywa się pierwszego dnia roboczego roku, ale nie ma znaczenia, w jakim dniu roku jest przeprowadzana, o ile portfel jest restrukturyzowany dokładnie co 12 miesięcy.
 • Teoretycznie strategię można zastosować do innych indeksów, takich jak Ibex 35Eurostoxx 50CAC 40 lub DAX Xetra
 • Strategia ta jest sposobem na automatyzację teorii kontrariańskiej, tj. stara się „kupić to, co inni sprzedają” i „sprzedać to, co kupują inni” w sposób mechaniczny, tak aby mógł ją wykonać każdy inwestor.

Innymi słowy, ta strategia inwestycyjna opiera się na założeniu, że ubiegłoroczne słabe jednostki mogą być tegorocznymi liderami.

Dogs of the Dow: Najlepsze akcje

Jeśli jesteś zainteresowany tą strategią, oto lista 10 akcji, które składają się na portfel „Dogs of the Dow” na rok 2023.

SpółkaStopa dywidendyTicker
Verizon  6,62%VZ
Dow5,56%DOW
Intel5,52%INTC
Walgreens5,14%WBA
3M4,97%MMM
IBM4,68%IBM
Amgen3,24%AMGN
Cisco3,19%CSCO
Chevron3,16%CVX
JP Morgan Chase2,98%JPM

Small Dogs of the Dow

Jeśli chcesz stworzyć portfel z nieco mniejszą liczbą akcji, dokładniej z pięcioma, możesz to zrobić za pomocą koszyka „małych psów Dow ”, który zawiera te akcje na 2023 rok.

SpółkaStopa dywidendyTicker
Verizon  6,62%VZ
Dow5,56%DOW
Intel5,52%INTC
Walgreens5,14%WBA
Cisco3,19%CSCO

Zobacz także:

Psy Dow: ETF-y

Poniżej znajduje się lista funduszy ETF będących w obrocie giełdowym i należących do kategorii Dogs of the Dow:

Nazwa (Ticker)Cena
ALPS Sector Dividend Dogs ETF (SDOG)$51.75
Invesco Dow Jones Industrial Average Dividend ETF (DJD)$43.77
ALPS International Sector Dividend Dogs ETF (IDOG)$25.76
ALPS Emerging Sector Dividend Dogs ETF (EDOG)$20.57

Plusy i minusy strategii Dow

Zalety

 • Prosta strategia. Strategia Dogs of the Dow jest dość prosta i wymaga jedynie jednorocznej korekty portfela.
 • Niskie koszty. Dzięki tej strategii nie musisz płacić dużych opłat transakcyjnych. Niektórzy brokerzy online oferują handel za darmo.
 • Dostęp do dywidend. Masz możliwość zwiększenia swojego portfela i przyspieszenia zwrotu, ponieważ strategia jest skierowana na spółki DJIA o wyższych dochodach z dywidend.
 • Rozsądne ograniczenie ryzyka. Blue chipy są uważane za mniej zmienne niż inne akcje, takie jak biotechnologia czy startupy, co może ograniczyć wahania cen.

Wady

 • Nadal istnieje ryzyko straty pieniędzy. Każda strategia inwestycyjna, w tym ta, wiąże się z ryzykiem przegranej. Jeśli rynek spadnie, nadal istnieje ryzyko utraty pieniędzy.
 • Wymaga czujności. Spółki DJIA emitują lub pobierają własne dywidendy, a ich ceny akcji mogą wzrosnąć na tyle, że nie będą już pasować do strategii. W rezultacie co roku na liście Dow pojawiają się nowe „psy”.
 • Trudna do zastosowania na rynku niedźwiedzim. Jak w przypadku każdej strategii, psy Dow mogą nie być najlepszą opcją, gdy rynek spada. Jednakże, jeśli uda Ci się ją utrzymać, Twoje portfolio prawdopodobnie ulegnie poprawie.

Przeczytaj także:

Wnioski

Dogs of the Dow może być solidną strategią, jeśli chcesz eksperymentować z poszczególnymi akcjami. Tej strategii można używać jako części całego portfela inwestycyjnego, nawet jeśli indeksujesz część swojego portfela lub posiadasz inne aktywa. Jeśli zdecydujesz się na włączenie strategii, upewnij się, że rozumiesz swoje cele inwestycyjne. I upewnij się, że strategia uzupełnia inne strategie, których używasz w swoim portfelu.

Szukasz maklera giełdowego?

XTB
Minimalny depozyt:

€0.00

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
Minimalny depozyt:

€100.00

* 76% detalicznych kont CFD traci pieniądze
Minimalny depozyt:

€200.00

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

Najlepszy broker do akcji zagranicznych
Inwestowanie w zagraniczne akcje stało się normą, podczas gdy jeszcze kilka lat temu wydawało się to niemożliwe. Obniżenie prowizji za zakup akcji na tych rynkach zwiększyło konkurencję dla inwestorów. W tym artykule przyjrzymy się, jaki jest najl...
Kalendarz dywidend
Jeśli jesteś zainteresowany inwestowaniem na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, to być może chcesz wiedzieć więcej o dywidendach i kiedy ...