Mirror trading: czym jest i jak działa?

Mirror trading pozwala inwestorom powielać skuteczne strategie doświadczonych traderów i zyskuje na popularności ze względu na swoją prostotę i potencjał. W tym artykule zbadamy naturę Mirror Tradingu, odkrywając jego główne zalety, ryzyko i implikacje. Niezależnie od poziomu doświadczenia, Mirror Trading oferuje nową perspektywę inwestycyjną wartą rozważenia.

mirror trading

Czym jest Mirror Trading?

Początki Mirror Tradingu sięgają 2000 roku, na długo przed Copy Tradingiem. Polega on na powielaniu strategii innego tradera. Strategia ta jest przechowywana na serwerze brokera z jej odpowiednimi cechami: celami zysku, stylem handlu, kapitałem, poziomem tolerancji ryzyka itp.

Każda z tych strategii jest replikowana bezpośrednio na konto użytkownika, coś podobnego do tego, co dziś robią zautomatyzowane systemy lub roboty handlowe.

Przeczytaj również: Co to trading?

Czy mirror trading jest nielegalny?

Nie ma nic nielegalnego ani zakazanego w mirror tradingu. Jest to po prostu funkcja oferowana przez niektóre z najlepszych platform handlowych, aby ułatwić i uzupełnić doświadczenie inwestycyjne. Urząd KNF nawet milcząco zezwala na mirror trading: w rzeczywistości platformy takie jak eToro czy AvaTrade, które również oferują zautomatyzowane doświadczenie, są regulowanymi brokerami.

Dlaczego wiele osób zastanawia się, czy mirror trading jest legalny, czy nie? Wątpliwości wydają się być związane z dwoma czynnikami

 • automatyzm inwestycji, który wiele nieuczciwych firm wykorzystało do nieuczciwych celów;
 • wiadomości o podejrzanych praktykach prania pieniędzy przez niektóre duże banki.

Przede wszystkim należy wyraźnie zaznaczyć, że mirror trading nie jest synonimem bezpiecznych zysków. Za zautomatyzowanymi programami stoją niedoskonałe algorytmy, które opierają się wyłącznie na danych (nie biorąc pod uwagę rozumowania ludzi) lub innych traderów, którzy zawsze mogą zawieść. Z drugiej strony, często istnieje ryzyko natrafienia na nieuczciwe platformy, które obiecują bezpieczne zyski dzięki zautomatyzowanemu handlowi. Przed zarejestrowaniem się u brokera oferującego mirror trading, copy trading lub jakąkolwiek inną formę zautomatyzowanego inwestowania, należy koniecznie sprawdzić jego wiarygodność.

Mirror Trading: legalny i bezpieczny

Mirror trading istnieje dziś jako ulepszona forma, lepiej znana jako copy trading lub social trading. Obecnie nie ma wiele miejsca na wątpliwości: jeśli platforma jest autoryzowana i regulowana (przez KNF), możemy bez wątpienia uznać mirror trading za legalny.

Innym poważnym problemem są fałszywi guru handlu online, ludzie, którzy przedstawiają się jako wielcy eksperci i stawiają siebie jako przykłady do naśladowania (oczywiście za opłatą).

Mirror Trading a KNF

KNF jest regulatorem rynków finansowych w Polsce i od lat zajmuje czołowe miejsce w walce z oszustwami i wyłudzeniami, publikując na swojej stronie internetowej informacje o wszystkich nieregulowanych i nielicencjonowanych firmach, które oszukują oszczędzających.

W Polsce handel na rynkach finansowych stał się bardzo popularny. Należy jednak pamiętać, że można polegać wyłącznie na firmach i brokerach, którzy są autoryzowani i zarejestrowani w KNF.

W szczególności, odnosząc się do Mirror Trading, KNF uważa tę działalność za profesjonalne świadczenie usług inwestycyjnych wobec społeczeństwa, a zatem działalność zarezerwowaną wyłącznie dla osób upoważnionych.

Z tego powodu, jeśli chcesz działać w kontekście Mirror Trading lub sygnałów tradingowych, musisz zwrócić się tylko do platform, które są wpisane do rejestru KNF. Zgodnie z tą informacją wszystkie platformy, które nie są zarejestrowane, są po prostu niewiarygodne.

Mirror trading: przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy

Mirror trading to całkowicie legalne narzędzie, które w istocie pomaga w walce z praniem brudnych pieniędzy.

Sztuczna inteligencja (AI), w którą wyposażona jest ta forma inwestycji, może odegrać kluczową rolę w walce z tego rodzaju przestępczością ze względu na następujące możliwości: komputeryzuje transakcje, które wcześniej wymagały udziału człowieka, sygnalizuje wiele zagrożeń, skutecznie je priorytetyzuje za pomocą najnowocześniejszych technik analitycznych i, co najważniejsze, oferuje pełniejszy obraz na potrzeby dochodzeń.

Zalety i wady Mirror Trading

Od oszczędności czasu, przez handel na nieznanych rynkach, po ryzykowanie części swojego kapitału – oto niektóre z zalet i wad, które należy rozważyć, jeśli chcesz wykorzystaćmirror trading jako część swojej strategii handlowej:

Zalety

 • Przejrzystość platform: inwestorzy mogą łatwo zobaczyć wyniki i statystyki dostawców sygnałów transakcyjnych za pośrednictwem wybranego brokera. Ponadto platformy zazwyczaj oferują wiele informacji o dostawcach sygnałów, takich jak ich historia handlowa, wyniki z przeszłości i stosowana strategia.
 • Oszczędność czasu: mirror trading może być wydajny, ponieważ można automatycznie kopiować transakcje innych traderów, zamiast spędzać godziny na analizowaniu rynku w celu podejmowania decyzji operacyjnych, można wykorzystać umiejętności i doświadczenie innych traderów, aby osiągnąć zysk.
 • Możesz handlować na rynkach, których nie znasz: podążając za doświadczonymi traderami, możesz wykorzystać ich wiedzę i umiejętności do generowania zysków na różnych rynkach i aktywach. Ponadto możesz nauczyć się różnych trybów handlu, aby zdobyć odpowiednie doświadczenie.
 • Zmniejszenie ryzyka emocjonalnego: zamiast radzić sobie z jednym z najtrudniejszych aspektów handlu, jakim są emocje, możesz polegać na strategii i doświadczeniu innych traderów, aby zarabiać.

Wady

 • Może zmniejszyć zainteresowanie nauką i szkoleniem w zakresie handlu: polegając na strategii i doświadczeniu innych traderów, możesz pomyśleć, że wiesz już wszystko o rynku. Ale rynki zmieniają się każdego dnia, więc ich strategie często nie są dokładne.
 • Ryzyko jest bardzo wysokie: podczas gdy podążanie za odnoszącymi sukcesy traderami może być opłacalne, mogą również wystąpić znaczne straty, jeśli traderzy zachowują się niewłaściwie lub jeśli wystąpią nieoczekiwane zmiany na rynku. Należy pamiętać, że handel jest działalnością indywidualną, więc nawet jeśli stosujesz określone strategie, Twoje cele finansowe mogą być inne.
 • Strategie nie działają we wszystkich kontekstach: rynki są nieprzewidywalne, zmienność jest zawsze obecna, a traderzy, którzy dostarczają sygnały, mogli odnosić sukcesy w przeszłości, ale jeśli nastąpią poważne zmiany, strategia, której używają, może przestać działać. Oznacza to, że traderzy, którzy kopiują transakcje innych traderów, mogą zostać uwięzieni w nierentownych pozycjach i ponieść znaczne straty.
 • Nie możesz zarządzać ryzykiem: nie będziesz w stanie zarządzać ryzykiem tak, jak w tradycyjnym handlu. Kopiując transakcje innych traderów, możesz polegać na zarządzaniu ryzykiem przez traderów od dostawców sygnału, co może nie być wystarczające.

Mirror trading czy sygnały transakcyjne?

W mirror tradingu replikujesz w pełni zautomatyzowaną strategię, co oznacza, że automatycznie kopiujesz strategię od master tradera za pośrednictwem brokera bez możliwości interwencji i zarządzania ryzykiem. Możesz też wyjść z pozycji bez konieczności opuszczania jej przez głównego tradera.

W copy tradingu można to zrobić na dwa sposoby:

 • Automatycznie: za pośrednictwem serwera bezpośrednio połączonego z profesjonalnym traderem, replikujesz strategie automatycznie, z tą różnicą, że możesz interweniować wcześniej, jeśli uznasz, że ścieżka, którą należy podążać, nie jest taka sama jak w przypadku master tradera.
 • Manualnie: master trader wysyła sygnały za pośrednictwem sieci społecznościowej, a Ty replikujesz je manualnie.

Zasadniczo zarówno mirroring, jak i copy trading są technikami zwykle używanymi przez początkujących traderów, a główna różnica polega na tym, że mirroring jest zautomatyzowany i nie można interweniować w transakcję, podczas gdy copy trading daje taką możliwość.

Mirror trading jest przydatnym narzędziem dla traderów poszukujących efektywności w swoich transakcjach; należy jednak pamiętać, że nie jest to strategia wolna od ryzyka i należy zachować ostrożność przy wyborze traderów, których transakcje chcemy replikować. Ponadto należy jasno określić swoje cele i zarządzanie ryzykiem, aby nie ponieść nieprzewidzianych strat.

Mirror Trading, Copy Trading i Social Trading: Różnice

Najpierw pojawił się mirror trading jako forma zautomatyzowanego handlu opartego na monitorowaniu w czasie rzeczywistym transakcji innych traderów, następnie pojawił się copy trading, a w końcu social trading. Obecnie wszystkie te formy inwestowania nazywamy po prostu handlem społecznościowym.

Prawda jest taka, że każdy z tych terminów reprezentuje konkretną branżę z precyzyjnymi zasadami; aby uniknąć nieporozumień i nadużywania jednego terminu na rzecz drugiego, konieczne jest przynajmniej poznanie podstawowych zasad działania.

Zobacz także: Najlepsi traderzy w Polsce

Co więcej, poznając różnice między nimi, inwestor może stwierdzić, że zdecydowanie woli jedną strategię od drugiej.

Zanim jednak przejdziemy dalej, musimy omówić czwartą koncepcję o ogromnym znaczeniu: autotrading.

Autotrading to sytuacja, w której inwestor, zamiast handlować ręcznie, korzysta z programu komputerowego, który handluje automatycznie. Zasady, które określają, kiedy kupować, sprzedawać i dlaczego, są zawarte w kodach programu, które stale monitorują rynek i, gdy wystąpią określone warunki, automatycznie działają zgodnie z oczekiwaniami.

Stosując autotrading, trzeba być programistą i wiedzieć, jak tworzyć te programy za pomocą określonych języków programowania lub kupować je i instalować na osobistej platformie transakcyjnej.

Przejdźmy teraz do opisu platform inwestycji społecznościowych:

Mirror Trading

W przypadku Mirror Trading, inwestor korzysta ze strategii autotradingu, ale nie są one instalowane na platformie inwestora, ale są hostowane i uruchamiane na serwerach firmy oferującej usługę mirror trading.

Użytkownik, po dokonaniu oceny wydajności, może wybrać preferowane przez siebie strategie i automatycznie je replikować na swoim rachunku handlowym.

Gdy strategia wysyła sygnał do zawarcia transakcji, ten sam sygnał jest wysyłany i replikowany na rachunku handlowym tradera, który replikuje (jak lustro) zlecenia handlowe strategii.

Dlatego też system ten zakłada, że istnieje trader, który wysyła swój program autotradingu do firmy zajmującej się mirror tradingiem, która następnie udostępnia go innym traderom w celu lustrzanej replikacji.

Copy trading

Copy trading jest bardzo podobny do mirror tradingu, ale z jedną dużą różnicą. Trader, który zdecyduje się udostępnić swoje sygnały transakcyjne, nie musi wysyłać zautomatyzowanego programu do firmy oferującej usługę kopiowania transakcji; po prostu łączy swoje osobiste konto handlowe z systemem firmy. W praktyce trader łączy swoje konto handlowe z firmą oferującą usługę kopiowania, która od tego momentu będzie rejestrować każdą transakcję, która ma miejsce na koncie tradera. Stamtąd inwestor może przeglądać te transakcje, aby ocenić ich wyniki i, podobnie jak w przypadku mirror tradingu, jeśli chce, może podjąć decyzję o skopiowaniu wszystkich transakcji dokonanych przez tego tradera.

Trader wysyłający sygnały (zwany również dostawcą sygnałów) może handlować ręcznie lub nawet korzystać z automatycznych systemów transakcyjnych, ale kluczową różnicą w stosunku do mirror tradingu jest to, że automatyczne systemy transakcyjne pracują na koncie handlowym użytkownika, a zlecenia są po prostu wysyłane do firmy zajmującej się kopiowaniem transakcji, która automatycznie „przekazuje” je użytkownikowi, który chce je skopiować, podczas gdy w przypadku mirror tradingu to sama firma ma strategię i wysyła zlecenia otwarcia i zamknięcia transakcji. Tutaj znajdziesz listę najlepszych platform do kopiowania transakcji.

Social trading

Handel społecznościowy jest największym z tych trzech obszarów, a raczej tym o najszerszych i do niedawna najmniej zdefiniowanych granicach.

Obecnie termin ten może oznaczać dwie rzeczy: z jednej strony można go interpretować jako „społecznościowe” rozszerzenie Mirror Tradingu i Copy Tradingu (tj. możliwość interakcji z innymi użytkownikami i samym traderem-dostawcą sygnału w kontekście społecznościowym, w celu uzyskania wskazówek handlowych), a z drugiej strony komentowanie i ocenianie pracy tradera oraz zapoznawanie się z opiniami innych użytkowników. W tym przypadku używamy tego terminu w odniesieniu zarówno do mirror tradingu, jak i copy tradingu.

Z drugiej strony, handel społecznościowy oznacza również prostą wymianę opinii i pomysłów na temat rynków i handlu; jest to wymiana pomysłów na temat nowych możliwości i transakcji na rynkach. Użytkownicy mogą tworzyć własne profile, dzielić się transakcjami, które zamierzają zawrzeć lub już zawarli, komentować transakcje innych, oferować własną interpretację wydarzeń gospodarczych i ich implikacji, wyjaśniać je w prosty sposób i ogólnie generować dyskusje, w których mogą uczestniczyć wszyscy członkowie.

Zasadniczo, dzięki tym trzem nowym obszarom, obserwujemy pojawienie się i ewolucję portfeli inwestycyjnych opartych na ludziach.

Przed pojawieniem się tych systemów inwestorzy zasadniczo wybierali jedną z dwóch metod inwestycyjnych:

 • Inwestor mógł wziąć swoje pieniądze, przekazać je firmie inwestycyjnej (bankowi, funduszowi inwestycyjnemu itp.), która za opłatą skonstruowałaby portfel produktów finansowych, który odzwierciedlałby oczekiwany profil ryzyka i zwrot klienta.
 • Lub, korzystając z usług brokera, inwestor może bezpośrednio wejść na rynek, aby stworzyć własny portfel inwestycyjny.
 • Poza dwiema wymienionymi metodami, inwestor może również stworzyć portfel nie produktów finansowych, ale konkretnych osób.

W tym przypadku inwestycja jest dokonywana wyłącznie za pośrednictwem traderów, którzy już udowodnili swoją rentowność i którzy oferują inwestorowi możliwość automatycznego powielania ich wyników na swoim koncie handlowym.

Gdzie przeprowadzić mirror trading?

Obecnie brokerem, który oferuje najlepszą usługę CopyTrading jest eToro, dzięki której można łatwo kopiować traderów inwestujących na giełdzie i w kryptowaluty.

eToro to fintech, który złożył wniosek o notowanie w amerykańskim organie regulacyjnym, a ponadto znajduje się pod nadzorem Unii Europejskiej. Działa w ponad 17 krajach i posiada ponad 3000 aktywów, w które można inwestować.

Ma wysoką płynność finansową zgodnie z najnowszymi rachunkami złożonymi przed wejściem na giełdę i jest również nadzorowany przez brytyjski i australijski organ regulacyjny.

Broker eToro jest jednym z najbardziej wszechstronnych na rynku, inwestorzy mogą w łatwy sposób inwestować w szeroką gamę produktów i różne aktywa finansowe (akcje, indeksy, waluty, towary, kryptowaluty…).

eToro

7.5/ 10

Rynki:

Polska, Europa, USA

Strona w kilku językach.

Zaawansowana wersja mobilna i copytrading

Obrót akcjami bez prowizji za kupno i sprzedaż

* Twój kapitał jest zagrożony. Obowiązują inne opłaty. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź https://etoro.com/trading/fees.

Minimalny depozyt:

€100.00

eToro jako pierwszy broker opracował usługę kopiowania transakcji, w ramach której inwestorzy muszą jedynie śledzić inwestorów i monitorować wyniki ich portfeli.

eToro oferuje usługę inteligentnego portfela eToro, w ramach którego inwestorzy mogą kupować różne koszyki unikalnych aktywów (technologia, bankowość, energia, Metaverse…) i mogą to zrobić w prosty sposób, kupując pojedyncze aktywa; można to również zrobić za pomocą kontraktów CFD lub gotówki. Handlować można zarówno online, jak i za pośrednictwem urządzeń mobilnych.

Dla bardziej ostrożnych inwestorów eToro ma promocję, w której oferuje zakup akcji na giełdzie bez prowizji, możliwe jest również kupowanie akcji ułamkowych, usługa ta jest bardzo przydatna, gdy inwestor ma niewielki kapitał lub chce kupić akcje, które mają wysoką cenę.

Jeśli chodzi o szkolenia, eToro ma jeden z najbardziej wykwalifikowanych programów pomagających inwestorom w handlu na rynkach finansowych; za pośrednictwem akademii eToro inwestorzy mogą znaleźć bezpłatne kursy szkoleniowe, aby nauczyć się inwestować w akcje, kontrakty terminowe, instrumenty pochodne, kontrakty CFD…. a także liczne kursy szkoleniowe dotyczące korzystania z narzędzi handlowych oferowanych przez platformę.

Inwestorzy inwestujący za pośrednictwem eToro mogą handlować, kupując bezpośrednio ponad 70 głównych kryptowalut, koszyki kryptowalut lub kopiując innych inwestorów kryptowalutowych, aby śledzić ich strategie i transakcje.

Często zadawane pytania

Jak prowadzić mirror trading?

Mirror trading jest dostępny za pośrednictwem kilku brokerów, którzy świadczą usługi mirror trading, więc musisz otworzyć konto bezpośrednio u nich. Po wejściu spróbuj śledzić odnoszących sukcesy traderów o podobnych cechach do Twojego sposobu działania. Aby zdywersyfikować ryzyko, idealnie byłoby śledzić więcej niż jednego tradera.
W tym momencie ważna jest również analiza strategii algorytmicznej. Zwłaszcza, że będzie ona replikowana bezpośrednio na Twoim koncie.
W tym celu konieczne jest zbadanie
profilu ryzyka,
posiadanego kapitału inwestycyjnego,
aktywów, w które chcesz inwestować,
swoich celów inwestycyjnych.
Po wybraniu strategii, gdy inwestorzy, których obserwujesz, wykonują swoje transakcje, są one automatycznie powielane na Twoim koncie.
Prawdziwymi zwycięzcami są stratedzy. Zazwyczaj traderzy ci otrzymują wynagrodzenie za swoją „popularność” na platformie. Fakt ten daje nam pewne bezpieczeństwo, stąd jego społeczny charakter.

Który bank był zaangażowany w mirror trading?

Kilka lat temu raport Financial Times wywołał kolejną dyskusję na temat legalności mirror tradingu z powodu nadużyć dwóch znanych europejskich instytucji finansowych. Pierwszym zaangażowanym bankiem był Deutsche Bank, który autoryzował wielomilionowe transakcje typu mirror trading w imieniu tajemniczych rosyjskich klientów. Kilka lat później okazało się, że inny bank był zaangażowany w podejrzane inwestycje typu mirror trading z rosyjskimi pieniędzmi: Danske Bank, instytucja z Danii. Nie rozwodząc się zbytnio nad faktami, domniemane nadużycia dwóch europejskich banków również rzuciły cień na mirror trading. Problemem były jednak działania instytucji, a nie przyjęty instrument inwestycyjny. Innymi słowy: to banki zostały oskarżone o popełnienie wykroczenia, a nie mirror trading.
Mirror trading i pranie brudnych pieniędzy nie mają ze sobą nic wspólnego. Ci, którzy łączą te pojęcia, odwołują się do faktów dotyczących Danske Bank, któremu zarzucano pranie pieniędzy z Rosji poprzez mirror trading. Z tego powodu bank znalazł się na celowniku organów zajmujących się przeciwdziałaniem praniu pieniędzy w kilku krajach europejskich, a także był przedmiotem dochodzenia prowadzonego przez Stany Zjednoczone.

Szukasz platformy do kopiowania transakcji?

Minimalny depozyt:

€100.00

* 76% detalicznych kont CFD traci pieniądze
Minimalny depozyt:

€100.00

Minimalny depozyt:

€200.00

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły