Czym jest luka cenowa na giełdzie?

Luka cenowa (price gap) w handlu to skok w górę lub w dół ceny aktywów finansowych w wyniku kupna i sprzedaży, a nie ich przecięcia. Kiedy analizujemy wykres i widzimy lukę, analiza techniczna w kontekście analizy rynku akcji mówi nam, że mamy do czynienia z liczbą o dużym znaczeniu w świecie handlu, a zwłaszcza wykresów.

Czym jest luka cenowa (price gap)?

Luka na wykresie to brak równowagi między podażą a popytem, który prowadzi do nagłego skoku ceny, który przerywa wykres. Na przykład w trendzie wzrostowym luka cenowa (price gap) wskazuje, że obecne ceny są znacznie powyżej maksimum z poprzedniej sesji. W trendzie spadkowym dzieje się to samo, ale wskazuje, że ceny gwałtownie spadły w stosunku do poprzedniej sesji bez przekroczenia luki.

A teraz pytanie: dlaczego tak się dzieje?

W tym miejscu należy zauważyć, że luka pojawia się zwykle, gdy po zamknięciu sesji publikowane są wiadomości, które mają znaczący wpływ np. na daną spółkę.

W zależności od tego, czy są one pozytywne, czy negatywne, mogą wywołać zarówno popyt, jak i podaż. Ponieważ jednak sesja jest zamknięta, musimy poczekać do następnego dnia, aby zrealizować wszystkie zlecenia. Dlatego też, gdy sesja otworzy się następnego dnia, ze względu na nową sytuację rynkową, która nie jest taka sama jak sesja z poprzedniego dnia, sesja będzie otwarta z luką.

Zasadniczo mówimy o formacji na wykresie danego aktywa, która ulega skokowi cenowemu z powodu niezrealizowania zleceń na określonych poziomach cenowych. W ten sposób cena nagle rośnie lub spada, przerywając ciągłość wykresu.

Luka cenowa: Rodzaje

W handlu zazwyczaj występują cztery rodzaje luk.

Wymienione przez nas rodzaje są następujące:

  1. Zwykła luka: zwykła luka występuje w ramach formacji cenowej, kontynuacji lub odwrócenia trendu.
  2. Luka wybicia: breakaway gap występuje, gdy aktywa znajdują się w przedziale lub trendzie bocznym i przełamują wsparcie/opór, aby rozpocząć trwały trend z pewną siłą. W tym momencie zainteresowanie rynkiem jest wysokie, a wolumen obrotu wzrasta. Bardzo często zdarza się, że tego typu luka zamyka się przed rozpoczęciem trendu, co zazwyczaj oznacza formację pullback.
  3. Luka kontynuacji trendu: Luki kontynuacji trendu pojawiają się w środku trendu w wyniku pojawienia się pewnych informacji, które silnie wpływają na kierunek trendu. Zwiększa to zainteresowanie spekulantów i inwestorów, powodując gwałtowny wzrost wolumenu.
  4. Luka wyczerpania: luka wyczerpania pojawia się na krótko przed końcem trendu, gdy słabsi inwestorzy i spekulanci zaczynają zajmować pozycję i jest już dla nich za późno. Luki wyczerpania charakteryzują się dużymi lukami i wysokim wolumenem. Kiedy się pojawiają, zwykle szybko się zamykają i właśnie wtedy powinniśmy zająć pozycję.

Przeczytaj także: Jak przeprowadzić analizę trendów

Jak interpretować lukę cenową w handlu

Wreszcie, gdy już wiemy, czym jest luka i jakie jej rodzaje istnieją, nadal musimy wiedzieć, jak ją interpretować na rynku w przypadku jej wystąpienia.

Oprócz tego, co zostało powiedziane w poprzedniej sekcji, musimy podkreślić, że podczas interpretowania luki najlepszą strategią jest zidentyfikowanie, co spowodowało jej powstanie.

Jeśli luka została spowodowana przez wiadomość, która miała znaczący wpływ na cenę akcji spółki, sama wiadomość może dać nam więcej szczegółów na temat tego, co się stanie, niż sama luka. Znając przyczynę, możemy zidentyfikować konsekwencje i być może przewidzieć podobne ruchy krótkoterminowe.

Istnieją jednak sytuacje, w których nie możemy poznać przyczyny, więc będziemy musieli uciec się, w zależności od rodzaju luki, do interpretacji dostarczonej przez analizę techniczną, jak opisano powyżej.

Na koniec musimy powiedzieć, że mówimy o bardzo istotnej liczbie, którą często można znaleźć w handlu dziennym i na rynkach finansowych.

Powiązane lektury:

Szukasz brokera handlowego? Sprawdź nasze rekomendacje

Minimalny depozyt:

€200.00

XTB
Minimalny depozyt:

€0.00

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
Minimalny depozyt:

€100.00

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

Tether (USDT): Co to jest i gdzie kupić?
Wśród wielu kryptowalut na rynku jest jedna, która wyróżnia się szczególnym elementem stabilności: Tether (USDT). Ta kryptowaluta, stworzona w celu zaoferowania równowagi w chaotycznym świecie walut cyfrowych, jest powiązana bezpośrednio z wartośc...