Jak stworzyć portfel ETF?
Aby zrozumieć, jak stworzyć portfel ETF, musisz wiedzieć, że ETF to połączenie funduszy inwestycyjnych i akcji. Dlatego też nazywamy je funduszami giełdowymi. Exchange Traded czyli „notowane na giełdzie” oznacza, że można je kupować i sprzedawać jak akcje, a w Polsce są tak samo traktowane jak akcje pod względem podatkowym.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o aspektach podatkowych funduszy ETF, przeczytaj: Podatki od funduszy ETF.
Zaletą funduszy ETF jest to, że są tańsze i bardziej wydajne niż fundusze inwestycyjne, a także mają bardzo szeroką gamę ekspozycji, która nie ma sobie równych. Możemy znaleźć prawie każdy temat, kraj, region, strategię i rodzaj aktywów.
W tym artykule wyjaśnię, jak stworzyć portfel za pomocą funduszy ETF, od prostych pasywnych indeksowanych po inne, bardziej skoncentrowane na krótko- i średnioterminowych ramach czasowych.
Ważnym aspektem jest jednak to, że portfele te są bardzo ogólne, to znaczy nie są dostosowane do potrzeb, celów i okoliczności każdego. Innymi słowy, portfele, które zamierzam wyjaśnić, są jedynie kompasem wskazującym, dokąd się udać, ale w żadnym momencie nie twierdzą, że są dokładną ścieżką, którą każdy powinien podążać.
Portfel ETF: Jak go zbudować?
Na samym początku zaznaczę, że musimy być uczciwi wobec siebie i w tym przypadku rozróżnić między portfelem ETF, który chcemy mieć, tym, który możemy mieć i tym, który powinniśmy mieć.
Wszyscy chcielibyśmy mieć NVDA w naszym portfelu lub dowolny ETF, który do tej pory zwrócił więcej niż SP500 w tym roku lub ten, który wzrósł najbardziej w ostatnich latach. Ale skupienie się najpierw na zwrocie, a następnie na ryzyku może pozostawić nam portfele, których nie będziemy w stanie utrzymać.
Gdy zdamy sobie sprawę z powyższego, możemy skonstruować portfel, który będziemy utrzymywać przez dłuższy czas, ale nie będzie on ostateczny, ponieważ będziemy musieli sprawdzać, czy zapewnia nam oczekiwane zwroty, których potrzebujemy, aby osiągnąć pożądaną kwotę w przyszłości. Portfel jest modyfikowany, aby uzyskać to, co powinniśmy mieć. Nie ma pilnej potrzeby, aby zacząć od tego ostatniego, ale jest to punkt, do którego musimy dążyć.
W ramach poprzedniego procesu koniecznie trzeba zdefiniować:
- Profil ryzyka i zmienność.
- Lubię to rozdzielać, ponieważ chociaż oba pojęcia są ze sobą powiązane, nie są tym samym. Zmienność to wahania cen aktywów finansowych w krótkim okresie. Jest to ryzyko, że coś się wydarzy i spowoduje trwałą utratę kapitału lub że nie mamy już wystarczająco dużo czasu, aby czekać na jego odzyskanie.
- Horyzont czasowy.
- Tutaj musimy zdefiniować okres, w którym możemy pozostawić zainwestowane pieniądze bez konieczności ich wycofywania. Znajomość naszego profilu ryzyka i zmienności pomoże nam dowiedzieć się, jak długo powinniśmy pozostać na rynku.
- Cel inwestycyjny.
- Musimy określić, w co chcemy zainwestować nasze oszczędności. Czy robimy to z myślą o emeryturze, edukacji naszych dzieci, zakupie nieruchomości itp. Tylko wtedy będziemy wiedzieć, ile pieniędzy mniej więcej potrzebujemy na koniec naszego horyzontu czasowego, a zatem jakiej oczekiwanej stopy zwrotu powinniśmy szukać. Oczywiście będzie wiele sytuacji, w których zwrot będzie niewystarczający, ale istnieją sposoby, aby to uzupełnić, chociaż żadne rozwiązanie nie jest magiczne. Na przykład, wpłacając więcej lub inwestując przez więcej lat lub obniżając przyszłe oczekiwania.
- Wybierz strategię.
- Jeśli mamy już jasność co do poprzednich punktów, teraz musimy tylko wybrać strategię, która je spełnia. Najpopularniejsze jest pasywne indeksowanie, ale w jego ramach może istnieć wiele różnych portfeli, ponieważ każdy ma inne okoliczności, profile, dochody itp. Istnieją również krótko- i średnioterminowe strategie z funduszami ETF, ale te nas narazie nie interesują.
Jak zdywersyfikować portfel ETF?
Jak wspomniałem wcześniej, fundusze ETF oferują nam ogromną różnorodność ekspozycji, znacznie większą niż fundusze inwestycyjne. Właśnie z tego powodu wychodzę z założenia, że mają one swoje miejsce w niemal każdym portfelu, zarówno długoterminowym, jak i krótko- czy średnioterminowym.
Najpierw będziesz musiał mieć brokera z wystarczającą ilością aktywów, który pozwoli Ci zdywersyfikować portfel ETF, na przykład Freedom24 i DEGIRO, z co najmniej następujących powodów:
Freedom24
Freedom 24
8.5/ 10
Rynki:
Polska, Europa, USA, Azja
✔Konto z oprocentowaniem do 8,7% z opcją codziennej akumulacji dochodów
✔Ponad 800.000 opcji na amerykańskie akcje
✔Ponad 40.000 akcji i 1.500 ETF-ów
- Dostęp do różnych instrumentów finansowych: funduszy ETF, akcji, obligacji, kontraktów futures i opcji. Daje to elastyczność w zakresie posiadania zdywersyfikowanego portfela ETF i korzystania z różnych możliwości na rynkach finansowych.
- Narzędzia i zasoby edukacyjne: platforma posiada liczne narzędzia analityczne i zasoby edukacyjne, w tym raporty badawcze, analizy rynkowe i webinaria.
- Konto oszczędnościowe: dość wysokie zwroty z niezainwestowanych środków pieniężnych.
Zobacz recenzje i opinie Freedom24.
DEGIRO
DEGIRO
8.5/ 10
Rynki:
Polska, Europa, USA
✔Najlepszy broker giełdowy Rankia Awards 2021
✔Ponad 50 rynków światowych, brak opłat za przechowywanie, dywidendy i tantiemy uwzględnione.
✔Pamiętaj, że inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty pieniędzy.
Najlepszy broker giełdowy 2021, Nagrody Rankia Włochy
Zobacz także opinię i recenzję DEGIRO.
- Konkurencyjne prowizje: DEGIRO jest znane z oferowania stosunkowo niskich prowizji handlowych w porównaniu do wielu innych brokerów.
- Różnorodność rynków: oferuje dostęp do wielu międzynarodowych rynków, umożliwiając inwestowanie i dywersyfikację portfela ETF.
- Przyjazna dla użytkownika platforma: DEGIRO dąży do zapewnienia intuicyjnej i łatwej w obsłudze platformy handlowej, odpowiedniej zarówno dla początkujących, jak i doświadczonych inwestorów.
Przykładowy portfel ETF
Przykładowy portfel ETF można zobaczyć, analizując rok 2023, kiedy stopy procentowe zaczęły silnie rosnąć, a większość funduszy obligacyjcnyh odnotowało gwałtowne spadki. Stało się tak, ponieważ mają one bardzo długie terminy zapadalności i podążają za indeksami, które są zbyt duże. Im dłuższy czas trwania, tym większy spadek cen, gdy stopy wzrosną.
Fundusze ETF pozwalają nam zbudować portfel instrumentów o stałym dochodzie, który jest bardzo skoncentrowany na krótkim końcu krzywej stóp procentowych, zmniejszając w ten sposób wpływ stóp procentowych. Wynika to z faktu, że możemy znaleźć fundusze ETF o bardzo różnych terminach zapadalności i czasie trwania, np. poniżej 6 miesięcy lub poniżej roku, od 1 do 3 lat itp.
A wśród nich z ekspozycją na prawie wszystko, co możemy sobie wyobrazić, od zmiennych stóp procentowych i określonych terminów zapadalności, po wschodzące waluty lokalne lub kraje rozwinięte.
Właśnie dlatego fundusze ETF pozwalają nam na dobrą dywersyfikację. W związku z tym należy pamiętać, aby nie popełnić błędu nadmiernej dywersyfikacji i posiadania wszystkich kolorów i smaków, ponieważ doprowadzi to do zwiększenia kosztów, czasu zarządzania i zmniejszenia zwrotów.
Zalety i wady portfela ETF
Wspomniałam już o zaletach dużej różnorodności i niższych kosztach wewnętrznych funduszy ETF. Inne mogą być wymienione poniżej.
Zalety
- Ogólnie niższe prowizje. Średnia prowizja funduszy indeksowych wynosi 0,25%, podczas gdy prowizja funduszy ETF wynosi 0,17%.
- Możesz je kupować i sprzedawać w dowolnym momencie w godzinach rynkowych, znając przez cały czas cenę i wartość aktywów netto. Nie jest to możliwe w przypadku funduszy inwestycyjnych, które możemy kupić lub sprzedać tylko raz dziennie i nie znamy ich wartości aktywów netto do końca sesji.
- Korzyść podatkowa z transferów. Nie możemy sprzedać funduszu ETF i za te pieniądze kupić innego bez uprzedniego skontaktowania się z organami podatkowymi w przypadku wystąpienia zysku. Może to mieć wpływ na strategię, która wymaga ciągłego wchodzenia i wychodzenia z rynku, a także na te, które dokonują okresowego równoważenia.
Wady
- Powinniśmy mieć niewiele funduszy ETF w portfelu, jeśli chcemy rzadziej rozliczać się z fiskusem. Niemniej jednak uważam, że elastyczność i różnorodność funduszy ETF wraz z niższymi opłatami mogą zrekompensować tę wadę, jeśli ktoś rzadko handluje.
- Tak wiele notowanych funduszy ETF (prawie dwa tysiące w Europie) jest dużą wadą: ponieważ nie wiadomo, który z nich wybrać, poza tym, że wiele z nich jest wycofywanych z obrotu i/lub likwidowanych każdego roku.
Modelowy portfel ETF: Kryteria wyboru
Strategia jest tym, co powie nam, które fundusze ETF wybrać. W przypadku portfeli indeksowych kryterium wyboru modelowego portfela ETF jest to, że podążają one za indeksami tak szeroko, jak to możliwe, tj. mają bardzo zdywersyfikowane portfele z różnymi sektorami, a najlepiej z różnymi krajami i regionami.
Innym kryterium wyboru modelowego portfela ETF byłoby użycie akumulacyjnych funduszy ETF, ponieważ jeśli inwestujemy długoterminowo, jesteśmy w fazie wzrostu kapitału, a automatyczna reinwestycja dywidend daje większą siłę odsetkom składanym.
W każdym razie musimy również zwrócić uwagę na prowizje ETF, spready i błąd śledzenia, ponieważ mogą one dodawać ukryte koszty, które rzadko bierzemy pod uwagę.
Aktywa zdywersyfikowanego portfela ETF
Aby wiedzieć, które aktywa włączyć do zdywersyfikowanego portfela ETF, należy zwrócić uwagę na zmniejszenie zmienności i ryzyka portfela oraz, jeśli to możliwe, poprawić zwroty. Oznacza to, że nie wszystkie części portfela będą miały taki sam zwrot przez cały czas i często będziemy widzieć, że coś radzi sobie bardzo dobrze, a inna część nie.
Powyższy obraz, dzięki uprzejmości JPMorgan, pokazuje nam historyczne zwroty z różnych klas aktywów. Ogólnie rzecz biorąc, możemy podzielić je na akcje, obligacje, metale szlachetne, surowce i alternatywy. W ramach każdej z nich istnieją podgrupy, takie jak akcje wschodzące lub obligacje wysokodochodowe.
Bardzo częstym błędem jest tutaj nadmierna dywersyfikacja. „Nie potrzebujemy tak wielu klas aktywów lub sub-aktywów, aby uzyskać dobrą dywersyfikację”, zwłaszcza jeśli działamy długoterminowo.
Zwykle to profil i strategia mówią nam, ile potrzebujemy i jakie wagi.
Strategie inwestycyjne z funduszami ETF
Strategie możemy podzielić na taktyczne i strategiczne.
- Taktyczne strategie inwestycyjne ETF próbują dostosować się do rynku, wchodząc i wychodząc z różnych rodzajów aktywów.
- Podczas gdy strategiczne inwestycje w ETF definiują aktywa i wartości procentowe od samego początku i starają się je utrzymać, lub w niektórych przypadkach zmieniają wagi, jeśli zmienia się profil, horyzont lub cel. Przykładami strategii są pasywne indeksowanie i „kup i trzymaj”.
Aby dowiedzieć się, które fundusze ETF wypłacają dywidendy, zobacz Najlepsze fundusze ETF o wysokiej dywidendzie.
Portfele ETF: przykłady
Przykładowy portfel indeksowy
- 60% MSCI World.
- 40% obligacji.
Przykładowy portfel Buy&Hold
- 25% Sektor zdrowia.
- 25% Dywidendy.
- 25% Tematyczny.
- 25% krótkoterminowych obligacji.
Podejście inwestycyjne Core-Satellite
Podejście Core-Satellite jest sposobem alokacji kapitału w portfelach strategicznych i jest szeroko stosowane w pasywnych indeksach.
Core odnosi się do rdzenia, a Satellite do stronniczości, aby wykorzystać różne anomalie rynkowe. Z mojego punktu widzenia, po prawie 14 latach pisania o ETF-ach i nieco ponad 20 latach pracy z nimi, Core musi być czymś, co przetrwało najgorsze kryzysy finansowe, jakich doświadczyły rynki, takie jak krach z 1929 r. i późniejszy Wielki Kryzys czy pęknięcie japońskiej bańki. Jeśli przetrwał powyższe, to ma wysokie prawdopodobieństwo przetrwania tego, co pojawi się w przyszłości.
Portfele satelitarne, choć mogą dawać wyższy zwrot, dodają również ryzyko, takie jak losowość i późniejsze zwroty.
Musimy stale przeglądać literaturę na ten temat, ponieważ nastąpił znaczący postęp, który zaprzecza temu, w co większość ludzi wierzyła do tej pory. W rzeczywistości najlepszym czynnikiem jest momentum, które przewyższa Value i Smallcaps we wszystkich zmiennych.
Ogólnie rzecz biorąc i korzystając z różnych badań, waga Core nie powinna przekraczać 50%.
A „satelity” nie powinny być mniejsze niż 10%, ponieważ nie miałyby prawie żadnego wpływu na zwroty, ani większe niż 30%, ponieważ mogłyby dodać zbyt dużo dodatkowego ryzyka.
Jak zoptymalizować portfel ETF?
Należy zdać sobie sprawę, że na tym świecie nie ma nic za darmo. Zazwyczaj staramy się zoptymalizować portfel ETF, aby zwiększyć zwrot i/lub zmniejszyć ryzyko i/lub zmienność, ale zwykle wiąże się to z dodatkowymi kosztami lub zwiększa ryzyko.
Nie jestem fanem strategii optymalizacyjnych, ponieważ pozostawiają one niewiele miejsca na błędy i działają dobrze tylko w ramach czasowych i/lub okolicznościach, w których zostały przetestowane.
Wiele osób dodało czynnik wartości, ponieważ działał on znakomicie przez wiele lat, aż przestał działać i przez ponad dekadę osiągał gorsze wyniki niż rynek.
Rynki ewoluują, a strategie i portfele muszą być wystarczająco solidne i odporne, aby wytrzymać i wygrać. Jeśli nadmiernie coś zoptymalizujesz, może to nie być w stanie poradzić sobie z przyszłymi wyzwaniami i kryzysami.
Coś podobnego wydarzyło się w przypadku spółek o małej kapitalizacji, które ostatnio przez pięć lat osiągały gorsze wyniki niż spółki o dużej kapitalizacji. Wiele osób popada w błąd hazardzisty, myśląc, że to, co spadło, musi się odbić, ale zapominają o historii, w której małe spółki nie radziły sobie dobrze przez 16 lat.
W Rankia mamy wspaniałą historię funduszy i strategii, które zostały zoptymalizowane w celu poprawy zwrotów i ostatecznie przestały działać.
Nie wszystkie wiadomości są złe: istnieją narzędzia, które pozwalają nam poprawić wyniki portfela, ale ich celem nie jest optymalizacja, ale zarządzanie ryzykiem, takie jak równoważenie i okresowe wpłaty. Oba pomagają nam zmniejszyć wpływ baniek, gwałtownych spadków, a nawet rynków bocznych.
Amerykański portfel ETF dla rynków globalnych
Wiemy już, że portfel Johna Bogle’a zalecał posiadanie wyłącznie SP500. Ale trzeba zrozumieć, że powiedziała to osoba, która urodziła się w USA i dlatego ma słynne krajowe nastawienie.
W naszym artykule jak inwestować w S&P 500 wyjaśniliśmy, że ekspozycja na ten indeks niekoniecznie zapewnia nam globalną dywersyfikację, nawet jeśli sprzedaż pochodzi z różnych krajów.
W poniższej sekcji wyjaśnię, jak ważna jest ekspozycja międzynarodowa, a dotyczy to również portfeli indeksów w stylu europejskim, które przypisują większą wagę danemu kontynentowi tylko dlatego, że tam mieszkamy.
Globalna ekspozycja, w zakresie, w jakim pozwala na to każdy profil, zmniejsza wpływ cykliczności rynku.
Inwestowanie tematyczne i megatrendy z funduszami ETF
Inwestowanie tematyczne koncentruje się na wykorzystaniu trendów, które są uważane za wysoce dochodowe. Nurty te nazywane są „mega-trendami”, ponieważ obejmują narracje dotyczące głównych zmian, rozwoju i długoterminowego wzrostu w gospodarce i społeczeństwie, które obejmują wiele sektorów i regionów, zamiast stosować tradycyjne podejścia, takie jak geograficzne lub sektorowe.
Tematyczne fundusze ETF to fundusze giełdowe, które oferują ekspozycję na te konkretne megatrendy poprzez budowanie portfeli obejmujących spółki związane z wybranym tematem, obejmujące wiele sektorów.
Inwestowanie w tematyczne fundusze ETF może mieć tę zaletę, że zapewnia łatwy dostęp do szerokiej gamy tematów inwestycyjnych przy niskich kosztach. Istnieją jednak potencjalne wady, takie jak ryzyko koncentracji, zależność od trendów makroekonomicznych i polityki oraz wybór czegoś, co brzmi dobrze lub pokrywa się z marzeniami i z góry przyjętymi pomysłami, ale nie przyniesie dobrych zwrotów.
Identyfikacja globalnych trendów
Obecne główne trendy to:
Sztuczna inteligencja (AI)
Zrównoważony rozwój i energia odnawialna
Zdrowie i biotechnologia
Technologia blockchain
Jak zbudować zrównoważony portfel ETF
Po udzieleniu odpowiedzi na punkty, o których pisałam w podtytule dotyczącym podstaw budowania portfela ETF, możemy wiedzieć, jaki procent stałego i zmiennego dochodu powinien znajdować się w portfelu oraz jaki jest skład każdego z nich.
Alokacje będą się zmieniać w zależności od profilu ryzyka i zmienności każdego z nich. Ponadto konieczne będzie dodanie wagi instrumentów o stałym dochodzie i przeprowadzenie symulacji, aby wiedzieć z wyprzedzeniem, jaka może to być alokacja:
- średnia zmienność portfela
- maksymalny spadek
- i czas powrotu do poprzedniego poziomu
Znajomość tych trzech zmiennych z wyprzedzeniem pomoże nam przygotować się psychicznie, ponieważ będziemy wiedzieć, czego się spodziewać i czy jest to rzeczywiście dobrze skalibrowany i zrównoważony portfel dla nas.
Będą chwile, kiedy będziemy w stanie wytrzymać zmienność i nie będziemy mieli problemu z maksymalnym spadkiem, ale ze względu na nasz horyzont czasowy, nie będziemy już mieli wystarczająco dużo czasu, aby poczekać, aż nasz portfel odzyska równowagę.
Jak dostosować i równoważyć portfel ETF?
Zawsze powtarzam, że najważniejszą rzeczą w przypadku portfeli indeksowych jest rozpoczęcie jak najwcześniej i że po drodze można dokonywać szczegółowych i kosmetycznych korekt.
Korekty te mogą odnosić się do czynników ETF, dodawania innych rodzajów aktywów, takich jak REIT lub metale szlachetne, które, jak wspomniano w sekcji dotyczącej Core i Satelite, mogą dodawać różne rodzaje ryzyka.
Oczywiście wagi mogą być modyfikowane w czasie, jeśli coś się zmieni w naszym profilu, horyzoncie czasowym, celach lub nawet okresowych wpłatach.
Rzeczywiście, portfel w fazie wzrostu kapitału będzie różnił się od tego, który powinniśmy mieć, gdy osiągniemy nasz horyzont czasowy, ponieważ celem tego ostatniego powinna być ochrona kapitału i/lub dochodu.
Rebalansowanie, wraz z okresowymi wpłatami, jest jednym z narzędzi portfeli indeksowych w celu zminimalizowania wpływu baniek i wykorzystania momentów paniki. Oba te tematy zasługiwałyby na kilka artykułów, ponieważ istnieje kilka sposobów na ich zastosowanie w praktyce.
Aby jednak nie pozostawić cię na lodzie, wyjaśnię, że równoważenie polega po prostu na powrocie do początkowych wartości procentowych lub wag określonych podczas konstruowania portfela. Jest to konieczne, aby utrzymać nasz profil i mieć pewność, że portfel będzie stabilny.
Narzędzia dla inwestorów ETF
Po zdefiniowaniu i zrozumieniu wszystkich punktów wymienionych powyżej, musimy teraz wybrać fundusze ETF, które odpowiadają alokacjom, na które się zdecydowaliśmy. Liczba funduszy ETF, z których można wybierać, jest nieproporcjonalna, dlatego w przypadku pasywnych portfeli indeksowych zaleca się wybranie największych i najbardziej zdywersyfikowanych.
Gdzie szukać funduszy ETF
Najbardziej znanymi emitentami/zarządzającymi ETF są Vanguard, Amundi, iShares, Xtrackers, Global X. VanEck. Ja osobiście wyszukuje fundusze giełdowe na stronie JustETF.
Gdzie kupować fundusze ETF
Po wybraniu funduszy ETF, które chcesz kupić, musisz upewnić się, że inwestujesz u regulowanego brokera. Mamy oczywiśćie artykuł na ten temat, aby ułatwić Ci wyszukiwanie: Najlepsi brokerzy ETF do inwestowania.
Szukasz brokera do inwestowania w fundusze ETF?