Jak inwestować w Brazylii? Jakie są najlepsze brazylijskie ETF-y?

Choć wydaje się, że nie jest to najlepszy czas dla rynków wschodzących, dotkniętych najpierw pandemią w Chinach, następnie napięciami geopolitycznymi związanymi z wojną między Rosją a Ukrainą, a wreszcie inflacją i wynikającym z niej wzrostem stóp procentowych, nie można tego samego powiedzieć o Brazylii, która w ostatnich miesiącach dała inwestorom trochę satysfakcji. W tym artykule powiemy Ci, jak inwestować w Brazylii i jakie są najlepsze brazylijskie fundusze ETF, biorąc pod uwagę, że gdybyś na początku roku zainwestował w Lyxor MSCI Brazil UCITS ETF A (ISIN: LU1900066207), dziś zyskałbyś około 37%.

inwestować w Brazylii

Jak inwestować w fundusze ETF w Brazylii

Inwestowanie w brazylijskie ETF-y na giełdach może odbywać się za pośrednictwem brokera takiego jak DEGIRO. Należy pamiętać, że w Brazylii obowiązują następujące indeksy:

 • MSCI Brazil (przedstawia wyniki ponad 50 brazylijskich spółek o dużej i średniej kapitalizacji, obejmujących około 85% całego brazylijskiego rynku akcji).
 • FTSE Brasil 30/18 capped (indeks przedstawiający wyniki spółek brazylijskich o dużej i średniej kapitalizacji, przy czym największa spółka obejmuje maksymalnie 30% kapitalizacji indeksu, a pozostałe spółki nie więcej niż 18%).

Sprawdź także: W jakie ETF inwestować

Najlepsze brazylijskie ETF-y

Oto brazylijskie fundusze ETF, których celem jest odwzorowanie wyników powyższych indeksów:

iShares MSCI Brazil UCITS ETF (Dist)

 • Ticker: IBZL z TradingView
 • ISIN: IE00B0M63516 / Ticker: IBZL

Firma BlackRock stworzyła ten replikowany fizycznie brazylijski akcyjny fundusz ETF, który oferuje długą ekspozycję na benchmarkowy indeks MSCI Brazil. iShares MSCI Brazil UCITS ETF (Dist) został wyemitowany w 2005 r.; jest denominowany w dolarach bez zabezpieczenia walutowego i ma siedzibę w Irlandii. Główne firmy wchodzące w skład tego funduszu to: Vale SA 17,73%; Itaú Unibanco Holding SA. 6,63% oraz Banco Bradesco SA 5,81%.

Lyxor MSCI Brazil UCITS ETF – Acc

 • TradingView BRA Chart
 • ISIN: LU1900066207 / Ticker: BRA

Fundusz ten będzie repliką syntetyczną, która śledzi wyniki indeksu MSCI Brazil, z długą ekspozycją na instrument bazowy. Ten denominowany w euro fundusz ETF został utworzony w 2007 r. i ma siedzibę w Luksemburgu. Główne udziały funduszu to: Vale SA: 17,87%; Itaú Unibanco Holding SA 6,68% i Banco Bradesco SA 5,85%.

HSBC MSCI Brazil UCITS ETF USD

 • Wykres TradingView H4ZG
 • ISIN: IE00B5W34K94 / Ticker: H4ZG

Fundusz ten dąży do odwzorowania wyników indeksu MSCI Brazil poprzez fizyczną replikację i strategię long. Emitent uruchomił ten brazylijski akcyjny fundusz ETF w 2010 r., z siedzibą w Irlandii i dolarem amerykańskim jako walutą bazową. Pierwsze 3 składniki tego funduszu ETF to: Vale SA . 18,78%; Petroleo Brasileiro SA . 9,72% i Itau Unibanco Holding SA . 6.39%.

Xtrackers MSCI Brazil UCITS ETF 1C

 • XMBR TradingView Chart
 • ISIN: LU0292109344 / Ticker: XMBR

Deutsche Bank wraz z Xtrackers wprowadził na rynek ten fundusz ETF, który śledzi wyniki indeksu MSCI Brazil z replikacją fizyczną i strategią long. Fundusz jest denominowany w USD i ma siedzibę w Luksemburgu, a jego portfel składa się z następujących spółek: Vale S.A. (waga: 17,87%)

Itaú Unibanco Holding S.A. (waga: 6,68%) i Banco Bradesco S.A. (waga: 5,86%).

Franklin FTSE Brazil UCITS ETF

 • TradingView FLXB
 • ISIN: IE00BHZRQY00 / Ticker: FLXB

Indeks FTSE Brazil 30/18 capped zawiera tylko ten ETF, który dąży do odwzorowania jego wyników poprzez replikację fizyczną, oferując długą ekspozycję na benchmark. Fundusz ETF ma siedzibę w Irlandii i jest denominowany w USD. Niektóre z firm należących do funduszu to: Vale S.A. ( 14,73%), Petroleo Brasileiro S.A. (9,05%) oraz Itaú Unibanco Holding S.A. (6,66%).

Jak widać, pierwsze 3 spółki każdego z wymienionych ETF-ów (Vale S.A., Banco Bradesco i Itaú Holding) należą do indeksu Bovespa ETF, który jest indeksem giełdowym składającym się z 50 spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w São Paulo (Bovespa: Bolsa de Valores do Estado de São Paulo).

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o świecie funduszy ETF, polecamy kilka artykułów:

Chcesz inwestować w fundusze ETF? Poznaj nasze rekomendacje:

XTB
Minimalny depozyt:

€0.00

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
Minimalny depozyt:

€0.01

Minimalny depozyt:

€100.00

* 76% detalicznych kont CFD traci pieniądze
Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

YoY: Czym jest i jak obliczyć?
YoY, znany również jako Year-Over-Year (po polsku: rok do roku), jest porównaniem statystyki z jednego okresu do tego samego okresu w poprzednim roku. Okres ten to zazwyczaj miesiąc lub kwartał. Wskaźnik rok do roku oblicza zmianę procentową w cią...
Kalendarz dywidend
Jeśli jesteś zainteresowany inwestowaniem na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, to być może chcesz wiedzieć więcej o dywidendach i kiedy ...