Zabezpieczanie się opcjami: covered call i protective put

Kiedy mówimy o opcjach, wiemy, że będziemy działać z hedgingiem, który jest sam w sobie jego istotą i głównym zastosowaniem. Jako nowi inwestorzy musimy zdobyć całą możliwą wiedzę na temat opcji pod kątem ich stopnia trudności. Dlatego dziś porozmawiamy o „Zabezpieczaniu się opcjami: Covered Call i Protection Put”.

Zabezpieczanie się opcjami: covered call i protective put

Opcje to finansowe instrumenty pochodne, w których cena lub premia zależy wyłącznie od instrumentu bazowego. Głównie opcje były kredytowane w celu zabezpieczenia i zarówno „Covered Call” jak i „Protective Put” mają na celu ochronę pozycji zajętej w aktywach bazowych. Dlatego „Covered Call” i „Protective Put” są instrumentami zabezpieczającymi, gdy masz długą pozycję i aktywa bazowego.

Opcja kupna

Opcja ta polega na sprzedaży opcji „call” na aktywa bazowe, które są w portfelu. To, do czego dąży się za pomocą opcji „Call Cover”, to przesunięcie „Break-HAIL” (opóźnienie pozycji w stratach) portfela, ponieważ podczas sprzedaży opcji wprowadzamy premię. Rezultatem dodania „Sprzedanego kupna” do długiej pozycji w instrumencie bazowym jest „Sprzedana sprzedaż”. Jest to zatem strategia, która pozwala na uzyskanie dodatkowego dochodu dla osób w portfelu (premia), gdy spodziewane są duże zmiany ceny instrumentu bazowego.

Konsekwencje sprzedaży „call”, gdy aktywo bazowe jest własnością, są przede wszystkim dwojakie: zmniejszenie ryzyka w aktywie bazowym i ograniczenie korzyści. Należy pamiętać, że przy wyższej cenie wykonania premia jest niższa.

Opcja ochronna „put”

„Protective Put” jest zakup opcji „Put” na aktywa bazowe, które już mamy w naszym portfelu. To, do czego dąży się przy „Protective Put”, to ochrona przed spadkiem cen poprzez zakup opcji „Put”, za co musimy zapłacić premię opcyjną.

Wynikiem dodania kupionego put z długiej pozycji w aktywach bazowych jest opcja „covered call”. Dlatego jest to strategia, która pozwala chronić się przed spadkami cen aktywów bazowych, gdy powinno to nastąpić lub gdy istnieje niepewność.

Konsekwencją dodania „zakupionego put”, gdy aktywo bazowe jest własnością, jest zabezpieczenie pozycji w aktywie bazowym. To znaczy, że „protective put” działa jak ubezpieczenie.

Jak wdrożyć „cover” i „protective put”.

Zobaczmy to na przykładzie: wyobraźmy sobie, że inwestor otwiera długą pozycję w Mini FTSE MIB Futures 21 stycznia 2021 roku, poprzez platformę swojego brokera, który pobiera prowizję w wysokości zaledwie 0,9 euro i wymaga gwarancji w wysokości 900 euro za utrzymanie otwartej pozycji dłużej niż jeden dzień. Przyszłością MINI FTSE MIB będą instrumenty bazowe, które zostaną włączone do portfela.

Zobacz także:

Inwestor sprawdza na platformie brokera wykres MINI FTSE MIB, wolumen handlu oraz ceny podaży i popytu. Zauważa również, że MINI FTSE MIB jest notowany na poziomie €8915, więc zakłada, że jego długa pozycja jest kupowana po tej cenie. Na tej samej platformie brokera przechodzi do łańcucha opcji i zauważa, że dla MINI FTSE MIB są wystawione następujące wiązania:

opcije mini

Aby wykonać „cover and protective put” wygodnie jest, aby cena wykonania była bliska instrumentowi bazowemu, w tym przypadku, przyszły MINI FTSE MIB jest kupowany po cenie 8915. W łańcuchu opcji, inwestor, obserwuje ceny wykonania 8900 i 9000 jako najwęższe ceny wykonania. Premia w przypadku „sprzedanego call” 9000 wynosi 79 euro, a premia w przypadku „kupionego put” 9000 wynosi 168. Prowizja brokera nie została wzięta pod uwagę, zakładając tylko 0,75 euro. Biorąc to pod uwagę, poniższy wykres przedstawia ostateczną korzyść z „Cover” i „Protective put”. 

Cena w dniu wygaśnięcia aktywów bazowych (FTSE MIB)8.0009.00010.000
Future mini FTSE MIB-915851.085
Call (strike = 9000)7979-921
Put (Strike = 9000)832-168-168
Covered call-836164164
Protective put-83-83917

Straty „Covered Call” polegają na tym, że inwestor wchodzi w aktywa bazowe (od zebrania premii) w zamian za umieszczenie dolnego limitu korzyści, gdy rośnie FTSE MIB Mini Dinner, więc „Covered Call” zastępuje rabat.

Z drugiej strony „Protective Put” spowalnia potencjalną korzyść (za opłacenie premii) w zamian za lokację podłogową do straty, gdy cena Mini FTSE MIB jest niska, więc „Protective Put” jest używane, gdy cena futures MINI FTSE MIB wkrótce spadnie, aby wprowadzić pieniądze za zakupioną opcję „Put”.

Zobacz także:

Podsumowując, „Covered call” i „Protective put” są wykorzystywane jako zabezpieczenie i działają w celu zmniejszenia ryzyka spadku lub wzrostu cen bazowych. Musimy skrupulatnie budować strategię hedgingową, a jeśli włączamy hedging do opcji, warto pamiętać, jak to działa. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o finansach, odwiedź Rankia Polska.

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

Tether (USDT): Co to jest i gdzie kupić?
Wśród wielu kryptowalut na rynku jest jedna, która wyróżnia się szczególnym elementem stabilności: Tether (USDT). Ta kryptowaluta, stworzona w celu zaoferowania równowagi w chaotycznym świecie walut cyfrowych, jest powiązana bezpośrednio z wartośc...