Scalable Capital czy Trade Republic: Porównanie

Przyjrzymy się i porównamy dwóch brokerów i zobaczmy, krótego brokera wybrać: Scalable Capital czy Trade Republic. Omówimy wszystko, co musisz wiedzieć o każdym z nich, a na koniec przedstawimy naszą opinię oraz zalety i wady każdego z nich, abyś mógł wybrać, który z nich najlepiej pasuje do Twojego profilu inwestora.

Trade Republic czy Scalable Capital: Podstawowe informacje

Po pierwsze, dokonajmy krótkiej prezentacji obu brokerów.

Jak działa Trade Republic?

Trade Republic to niemiecki broker, który został założony w 2015 roku, a w 2021 roku rozpoczął międzynarodową ekspansję na wiele innych krajów. Jednak pomimo młodego wieku stała się jedną z najbardziej cenionych platform przez inwestorów w Europie.

Ma ponad 4 miliony aktywnych użytkowników i 35 miliardów euro aktywów w 17 krajach europejskich, w których działa.

Wyróżnia się bardzo niskimi prowizjami, ogromną ilością oferowanych aktywów (ponad 9 500 akcji i 2 000 funduszy ETF) i rynków do handlu. I nie mniej ważne są promocje, które prowadzi.

Ponadto od początku 2024 r. posiada pełną licencję bankową od EBC, co oznacza, że jest pełnoprawnym bankiem, a w rzeczywistości, aby przyciągnąć nowych deponentów, ma kilka bardzo ciekawych programów cashback, które omówimy później.

Jak działa Scalable Capital?

Scalable Capital jest niemieckim brokerem regulowanym przez niemiecki organ nadzoru papierów wartościowych i podlegającym niemieckiemu funduszowi gwarancyjnemu. Ma ponad 600 000 klientów w Europie i jest zarejestrowany w KNF.

Jego główną specjalizacją jest możliwość handlu ponad 7 800 akcjami i 2 000 funduszami ETF i funduszami inwestycyjnymi, a także kryptowalutami i indeksami.

Jeśli chodzi o jego działanie, różni się od większości brokerów tym, że płaci się za subskrypcję każdego z jego programów, a nie za operację inwestycyjną, ponieważ jego najbardziej profesjonalne programy inwestycyjne pozwalają na handel od 0 € / transakcję, czyli bezpłatnie.

Scalable Capital a Trade Republic: kluczowe cechy

Zanim przejdziemy do naszego szczegółowego porównania, przyjrzyjmy się obu brokerom w kilku wizualizacjach:

Scalable CapitalTrade Republic
🏆 RegulacjaBaFin i
Bundesbank
w Niemczech
Zarejestrowany w KNF
BaFin w Niemczech i
KNF
Fundusz GwarancyjnyDo 100 000 euro
w depozytach
Do 100 000 euro od niemieckiego DGF
Aktywa finansoweAkcje i fundusze ETF,
fundusze,
plany inwestycyjne
i kryptowaluty
Akcje i fundusze ETF,
kryptowaluty,
obligacje,
plany inwestycyjne
Konto oprocentowane na 3,75%.
Rodzaje kontBroker
Prime broker
Prime+
broker
Prime+
Standard
OpłatyBroker: od 0,99 euro
Prime i Prime +: Inwestycja powyżej 250 euro: 0 euro Poniżej 250 euro: 0,99 euro.
Od 1
Minimalny depozyt1 euro10 euro
PlatformaWłasnaWłasna
KontaktE-mail, Telefon E-mail
Wyróżniony produktKonto oprocentowane na 4%*.Oprocentowane saldo konta na poziomie 3,75%.

Regulacje Scalable Capital i Trade Republic

Pierwszy punkt jest jednym z najważniejszych, a mianowicie to, jak bezpieczni są obaj brokerzy. Jak zobaczymy poniżej, obaj brokerzy są regulowani przez te same organy.

Regulacje Scalable Capital

Broker jest regulowany przez niemiecki organ regulacyjny BaFin i niemiecki bank centralny Bundesbank.

Czy Scalable Capital jest wiarygodny?

W przypadku niewypłacalności banku partnerskiego pieniądze na koncie są chronione przez ustawową ochronę depozytów systemu rozliczeniowego niemieckich banków do kwoty 100 000 euro.

Ponadto istnieje prawo do dostawy papierów wartościowych portfela w przypadku niewypłacalności banku powierniczego, ponieważ nie są one zaliczane do niewypłacalnych i dlatego są chronione.

Należy zauważyć, że Scalable Capital nie jest upoważniony do przejęcia lub własności aktywów swoich klientów i z tego powodu są one przechowywane w banku powierniczym (Baader Bank AG).

Regulacje Trade Republic

Z drugiej strony, ponieważ Trade Republic jest obecnie bankiem z pełną licencją bankową przyznaną przez EBC, jest nadzorowany zarówno przez Bank Federalny, jak i niemiecki Federalny Urząd Nadzoru Finansowego (BaFin), co oznacza, że broker przestrzega przepisów finansowych i przepisów dotyczących ochrony konsumentów.

Czy Trade Republic jest wiarygodny?

Wszystkie pieniądze na koncie są chronione do 100 000 euro na klienta i są zdeponowane na wspólnym koncie w bankach partnerskich (JP Morgan, Citibank, Solaris, Deutsche Bank, HSBC itp.).

Ponadto, papiery wartościowe na koncie są własnością użytkownika, ponieważ bank depozytariusz po prostu przechowuje je w depozycie.

Podsumowując, jak widzimy, obaj brokerzy mają dość dobre wymagania dotyczące bezpieczeństwa i nadzoru.

Oferta inwestycyjna Trade Republic vs Scalable Capital

Przejdźmy do następnego rozdziału, jakie są możliwości inwestycyjne każdego z brokerów? Cóż, tutaj zaczynamy dostrzegać pewne różnice.

Produkty i rynki dostępne w Trade Republic

Trade Republic oferuje kilka rodzajów aktywów, w które można inwestować:

 • Akcje i fundusze ETF: Być może główną atrakcją jest ponad 11 500 akcji i funduszy ETF z 30 różnych rynków. Jeśli chodzi o akcje, możesz wybierać spośród USA, Kanady, Japonii, Australii i głównych krajów europejskich. Oferta ta obejmuje również możliwość inwestowania w akcje ułamkowe od 1 euro, co jest wielką zaletą dla tych akcji, których cena jest wysoka.
 • Obligacje: Jednak jednym z najtrudniejszych do znalezienia egzotycznych produktów, w które można łatwo inwestować, jest rynek obligacji. Cóż, z tym brokerem będziesz miał dostęp do około 500 europejskich obligacji (korporacyjnych lub rządowych), od 1 € inwestycji.
 • Oprocentowane konto bilansowe: Niewątpliwie jeden z największych atutów brokera, ponieważ pozwala uzyskać roczne wynagrodzenie w wysokości 3,75% za zdeponowane, ale nie zainwestowane pieniądze. Prawdopodobnie największy atut brokera.
 • Kryptowaluty i instrumenty pochodne: Oczywiście masz ponad 50 różnych kryptowalut do wyboru, w tym Bitcoin, Ethereum, Ripple, i możesz handlować 24 godziny na dobę, 365 dni w roku, a także ofertę ponad 11 000 instrumentów pochodnych na aktywa bazowe.

Produkty i rynki dostępne w Scalable Capital

Oferta Scalable Capital jest dość podobna do oferty niemieckiego konkurenta:

 • Akcje: Ponad 7 800 akcji jest dostępnych w cenie zaledwie ¤1 za akcję. Ponadto, jeśli subskrybujesz płatne miesięczne plany, kupowanie i sprzedawanie akcji może być bezpłatne (płacisz tylko miesięczną subskrypcję).
 • Fundusze ETF: Możesz także inwestować w fundusze ETF (jest ich ponad 1900) oraz w plany inwestycyjne, wszystkie już od 1 euro. Należy pamiętać, że Scalable Capital oferuje ponad 750 bezpłatnych funduszy ETF od wiodących zarządzających funduszami, iShares, Invesco i Xtrackers.
 • Oprocentowane konto bilansowe na 4%: Podobnie jak jego niemiecki konkurent, Scalable Capital oferuje oprocentowanie w wysokości 4% przez pierwsze 4 miesiące. Po tym czasie spada ono jednak do 2,6%, więc nie jest tak atrakcyjne jak w przypadku Trade Republic.
 • Fundusze inwestycyjne (i plany emerytalne): Kontynuacją oferty jest ponad 2000 funduszy inwestycyjnych w celu odpowiedniej dywersyfikacji portfela inwestycyjnego. Do tego należy również dodać szeroką gamę planów emerytalnych.
 • Kryptowaluty: Oczywiście można również inwestować w kryptowaluty, mając do dyspozycji ponad 50 ETP.

Trade Republic a Scalable Capital: Konta oszczędnościowe

Następnie przejdźmy do jednego z kluczowych punktów obu brokerów. Trade Republic vs Scalable Capital, kto ma lepiej oprocentowane konto?

Scalable Capital konto oszczędnościowe

Z jednej strony mamy oprocentowane konto bilansowe Scalable Capital, które oferuje zwrot w wysokości 4%.

Jeśli jednak przyjrzymy się drobnemu drukowi, zobaczymy, że opiera się on na następujących szczegółach:

 • Tylko dla nowych klientów lub nowych kont Prime+.
 • Wynagrodzenie w wysokości 4% rocznie jest wypłacane tylko przez 4 miesiące. Jednak maksymalnie do kwoty 1 000 000 euro.
 • Po tym czasie obowiązywać będzie wynagrodzenie w wysokości 2,6% do maksymalnej kwoty 100 000 EUR.

Trade Republic: Konto oszczędnościowe

Z drugiej strony, przyjrzymy się teraz oprocentowanemu rachunkowi Trade Republic, który jest znacznie łatwiejszy i bardziej przystępny:

 • Broker oferuje oprocentowanie w wysokości 3,75% od salda na koncie.
 • Maksymalny niezainwestowany limit wynagrodzenia wynosi do 50 000 euro.
 • Odsetki są wypłacane co miesiąc, a oferta dotyczy wszystkich klientów, zarówno obecnych, jak i nowych.

Scalable Capital vs Trade Republic: Rodzaje kont

Spójrzmy teraz na plan kont obu brokerów, gdzie Scalable Capital ma nieco większą wszechstronność.

Konta dostępne w Scalable Capital

Scalable Capital oferuje 3 rodzaje rachunków, dostosowane do częstotliwości i możliwości inwestycyjnych:

 • Free Broker: Jest to podstawowy rachunek, za pomocą którego można handlować ze Scalable Capital, bez konieczności płacenia miesięcznego abonamentu. Jednak wszystkie Twoje transakcje będą miały minimalną prowizję w wysokości 0,99 € / transakcję.
 • Prime broker: przeznaczony dla inwestorów, którzy handlują więcej, ponieważ płacisz miesięczną opłatę w wysokości 2,99 € i masz stałą stawkę za inwestowanie bez prowizji w akcje, fundusze ETF, fundusze, kryptowaluty i instrumenty pochodne od kwot powyżej 250 €.
 • Prime+: idealny dla bardziej aktywnych inwestorów, którzy handlują więcej i większymi kwotami. Za miesięczną opłatą w wysokości 4,99 euro można handlować bez prowizji. To konto jest szczególnie interesujące, ponieważ obejmuje dostęp do płatnego konta bilansowego.

Konta dostępne w Trade Republic

Ma tylko jeden rodzaj konta, które można łatwo otworzyć i aktywować w ciągu 48 godzin.

 • Aby go otworzyć, wystarczy wpłacić co najmniej 10 euro.
 • To konto jest powiązane ze stałym kontem oprocentowanym na 3,75%. .

Scalable Capital i Trade Republic: Opłaty

A teraz dochodzimy do punktu, który najbardziej interesuje wszystkich inwestorów: opłaty. Który z nich jest tańszy? Przyjrzyjmy się temu.

Scalable Capital prowizje

Zacznijmy od usług subskrypcyjnych:

 • Darmowe konto brokerskie
  • Akcje: opłata wynosi 0,99 EUR za transakcję.
  • Fundusze ETF: oferuje darmowy handel funduszami ETF od iShares (od BlackRock), Invesco i Xtrackers, jeśli wolumen jest większy niż 250 euro, w przeciwnym razie koszt wynosi 0,99 euro za transakcję.
 • Konto Prime Broker pozwala na uiszczenie rocznej opłaty w wysokości 35,88 euro (2,99 euro miesięcznie, ale płatne rocznie) i zapewnia możliwość bezprowizyjnego handlu akcjami i funduszami ETF (od 250 euro inwestycji).
 • Konto Prime+ ma miesięczną opłatę w wysokości 4,99 euro, która jest płacona miesięcznie, a nie rocznie, i umożliwia handel bez prowizji.

Opłaty Trade Republic

Prowizja wynosi 1 euro za transakcję na akcjach, funduszach ETF, kryptowalutach, obligacjach i instrumentach pochodnych.

I nie ma żadnych opłat za wpłaty, wypłaty lub wymianę walut, ponieważ konto może być tylko w euro.

Platforma Trade Republic a Scalable Capital

Kontynuujemy z platformami obu brokerów, gdzie w obu przypadkach możemy potwierdzić, że są to proste, przyjazne dla użytkownika platformy i bez możliwości integracji z innymi platformami jak MT4 czy cTrader. Mimo to są one wysoce zalecane dla początkujących inwestorów.

Platforma handlowa Trade Republic

Przyjrzyjmy się obu platformom Trade Republic: stronie internetowej i aplikacji:

 • Web: Opcje, z których będziemy mogli skorzystać są podstawowe. Innymi słowy, nie możemy spodziewać się niczego specjalnego, więc bardziej zaawansowani inwestorzy prawdopodobnie uznają je za nieatrakcyjne. Trudno nam wskazać, czy jest tu zlecenie typu limit, stop czy market.
 • Aplikacja: to bez wątpienia najlepszy sposób na korzystanie z Trade Republic. Jest dostępna na platformach iOS i Android. Jest prosta w użyciu i kompletna. Wśród wielu innych rzeczy, można tworzyć alerty, zobaczyć rynki w czasie rzeczywistym, ma bardzo potężną wyszukiwarkę, historię zamówień i dywidendy.

Niewątpliwie najbardziej niezwykłą rzeczą w tej platformie jest jej aplikacja, ponieważ strona internetowa jest w zasadzie po to, aby zapewnić pewnego rodzaju wsparcie online, ale niewiele więcej.

Platforma handlowa Scalable Capital

A jeśli chodzi o Scalable Capital, to jego platforma jest dość prosta i przyjazna dla użytkownika, pozwala na pewne dodatkowe funkcje, takie jak funkcja insights, która służy do przeprowadzania szybkiej inteligentnej analizy sytuacji naszego portfela w oparciu o parametry dywersyfikacji kraju i sektora.

 • Web: Ogólnie rzecz biorąc, jest prosty, łatwy w użyciu i bardzo intuicyjny. Jest idealny dla początkujących i średnio zaawansowanych inwestorów, ponieważ daje wiele możliwości analizy portfela. Dla bardziej zaawansowanych inwestorów, może on również nie być wystarczająco funkcjonalny.
 • Aplikacja: jest dość kompletna i może być używana z systemami iOS i Android. Pozwala obserwować ewolucję rynków w czasie rzeczywistym, tworzyć alerty, korzystać ze wszystkich rodzajów zleceń.

Obsługa klienta Trade Republic vs Scalable Capital

Na koniec przyjrzyjmy się kolejnemu z najważniejszych punktów, obsłudze klienta, gdzie ponownie Scalable Capital jest brokerem, który zapewnia najbardziej kompleksową obsługę.

Obsługa klienta Trade Republic

Oto najważniejsze informacje na temat słabej obsługi klienta Trade Republic:

Biuro w PolsceNie, w Niemczech. Brunnenstr. 19-21 | 10119, Berlin.
Numer telefonu kontaktowegoNie
E-mailTak
Obsługa w języku polskimNie
ChatbotNie

Jak widać, jest ona dość ograniczona. Na przykład jedną z wad brokera jest to, że można się z nim skontaktować tylko przez e-mail, tj. nie można skontaktować się z nim przez telefon, chatbota lub udając się do fizycznego biura w Polsce, ponieważ ma on tylko jedno w Niemczech.

Pozytywną rzeczą jest to, że na ich stronie internetowej można przejść do sekcji FAQ i poszukać rozwiązania swojego pytania, więc w wielu przypadkach nie byłoby nawet konieczne wysyłanie wiadomości e-mail. Mimo to należy stwierdzić, że strona internetowa Trade Republic jest dość ograniczona pod względem możliwości informacyjnych, ponieważ zasadniczo priorytetem jest szybka użyteczność.

Obsługa klienta Scalable Capital

A jeśli chodzi o Scalable Capital, to choć prawdą jest, że nie ma on najlepszej obsługi klienta, jest przynajmniej nieco bardziej wszechstronny niż jego niemiecki konkurent.

Biuro w PolsceNie, w Niemczech. Seitzstraße 8e, 80538 Monachium.
Numer telefonu kontaktowego+34 91 949 71 13
E-mailTak
ChatbotNie
Obsługa w języku polskimTak

Jak widać, jedyną wadą jest to, że nie ma fizycznego biura w Polsce, ponieważ znajduje się ono w Niemczech.

Ale z drugiej strony będzie można skontaktować się z nimi telefonicznie lub mailowo w wydłużonych godzinach pracy.

Trade Republic vs Scalable Capital: Opinie użytkowników

Wreszcie, zanim zakończymy tę recenzję, co zdaniem społeczności inwestycyjnej jest najlepszym wyborem: Trade Republic lub Scalable Capital? Aby to zrobić, przejrzyjmy niektóre z głównych źródeł recenzji.

Platforma Trade Republic ma ponad 100 000 recenzji na Google Play Store, dając jej średnią ocenę 4,6 gwiazdki (na 5).

Z drugiej strony, jeśli chodzi o Scalable Capital i Google Play, widzimy, że z prawie 20 000 recenzji ma średnią ocenę 4,3 gwiazdki (na 5).

Tak więc fakt, że jego platforma pozwala na więcej opcji, a także obsługę klienta, która daje większe poczucie natychmiastowości, sprawia, że jest ona nieco lepiej postrzegana. Wciąż jest jednak wiele miejsca na poprawę.

Nasza opinia o Trade Republic i Scalable Capital

Podsumowując, obaj brokerzy są bardzo ciekawym rozwiązaniem dla inwestorów, którzy dopiero zaczynają handlować, a także dla tych, którzy nie chcą nadmiernie komplikować sobie życia.

Ich platformy są proste, intuicyjne i łatwe w użyciu. Otwarcie konta w obu przypadkach wymaga bardzo niewielkiego kapitału, a opłaty są bardzo niskie. Co więcej, mają wystarczająco dużo aktywów i rynków, w tym tych najbardziej pożądanych: akcje, fundusze, kryptowaluty lub konta oszczędnościowe.

Tak więc, gdybyśmy mieli podkreślić mocną stronę Trade Republic w porównaniu do Scalable, niewątpliwie byłoby to konto oszczędnościowe oferujące zwrot 3,75% dla wszystkich klientów.

Z drugiej strony, wykonując to samo ćwiczenie, ale teraz ze Scalable Capital, podkreślilibyśmy jego platformę handlową z większymi możliwościami, a jeśli chcesz mieć półaktywny profil tradera, to opłata abonamentowa jest najlepszym rozwiążaniem.

Jednak bardziej doświadczeni traderzy mogą uznać obu brokerów za nieco kłopotliwych, zwłaszcza jeśli chodzi o platformy, ponieważ nie mają one wielu zaawansowanych funkcji, a także fakt, że nie wszystkimi aktywami można handlować.

Zalety i wady Trade Republic vs Scalable Capital

Zalety i wady Scalable Capital

Zalety Scalable Capital

 • Platforma jest intuicyjna i łatwa w użyciu.
 • Prowizje są bardzo niskie i zaczynają się od 0,99 €/transakcję.
 • Posiada wiele różnych kont i umożliwia opłacanie abonamentu (rocznego lub miesięcznego, w zależności od konta), a tym samym handel bez opłat.
 • Bardzo ciekawy broker dla niedoświadczonych inwestorów
 • Bardzo niski depozyt za otwarcie konta (1 euro)
 • Posiada 4% oprocentowane konto dla nowych klientów.

Wady Scalable Capital

Ma tylko jedną walutę bazową, euro.

Nie posiada instrumentów pochodnych (kontraktów futures i opcji).

Brak biura w Polsce.

Zalety i wady Trade Republic

Zalety Trade Republic

 • Łatwość obsługi platformy
 • Bardzo niskie prowizje, już od 1 €.
 • Duża liczba akcji i funduszy ETF, łącznie ponad 11 500.
 • Broker idealny dla początkujących inwestorów.
 • Oprocentowane konto (3,75%)
 • Możliwość inwestowania już od 1 € dzięki akcjom ułamkowym.
 • Plany inwestycyjne bez opłat.

Wady Trade Republic

 • Nie ma funduszy inwestycyjnych (tylko ETF).
 • Nie posiada również narzędzi do analizy technicznej.
 • Dość wysokie spready.
 • Nie posiada biura w Polsce ani numeru telefonu kontaktowego.

Krótko mówiąc, który broker jest lepszy – Scalable Capital i Trade Republc? Prawda jest taka, że dla początkujących inwestorów, którzy nie chcą komplikować sobie życia, obaj brokerzy są całkowicie bezpieczni, należałoby tylko ocenić, czy mamy bardziej aktywny profil inwestycyjny (Scalable Capital), czy bardziej pasywny (Trade Republic).

Szukasz brokera? Sprawdź nasze rekomendacje

Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€0.00

Minimalny depozyt:

€200.00

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły