Rynek byczy i niedźwiedzi

Co to jest rynek byczy i rynek niedźwiedzi? Dowiedzmy się wspólnie, czym są, skąd się wzięły i dlaczego warto o nich pamiętać.

Bull i Bear Market

Terminy „Bull Market” i „Bear Market” są używane odpowiednio w odniesieniu do „Rynku Byczego” i „Rynku Niedźwiedziego”.

Prawdopodobnie jesteś już zaznajomiony z Bull Market i Bear Market, które są terminami, które odnoszą się do rynku „w górę” lub „w dół”, odpowiednio.

Po co tworzyć nowe terminy z wykorzystaniem zwierząt? Możesz tego nie wiedzieć, ale te terminy są bardzo powszechne, przed Frankfurcką Giełdą Papierów Wartościowych można podziwiać posągi dwóch zwierząt, które wydają się być gotowe do walki, trochę jak to się dzieje z trendem rynkowym, który zawsze jest gotów do zmiany, z byczego na niedźwiedzi.

Możesz zapamiętać, które zwierzę jest jakie, w bardzo banalny sposób. Byk atakuje poprzez wzrost, który idzie od dołu do góry (rynek byczy), podczas gdy niedźwiedź podczas ataku staje na dwóch nogach, aby dać łapy w dół lub zmiażdżyć przeciwnika (rynek niedźwiedzi).

Pochodzenie terminu

Fakt, że te terminy są powszechnie używane jest oczywisty, ale jak to się stało? Niestety, tego nie wiemy.

Co do niedźwiedzia, to może odnosić się do tego, że w przeszłości sprzedawcy kupowali skóry niedźwiedzi bezpośrednio od myśliwych, a zysk handlarzy wzrastał, gdy zakupy odbywały się w czasie spadku wartości skór (a więc gdy rynek szedł w dół, gdy trend był spadkowy). Teorię tę wzmacnia również fakt, że w przeszłości spekulantów nazywano „sprzedawcami niedźwiedziej skóry”.

Jeśli chodzi o byka, istnieje hipoteza, na której nie należy zbytnio polegać. Może pochodzić od narodzin giełdy we Flandrii, ze względu na fakt, że kupujący używali monosylabicznych określeń, które brzmiały podobnie do krzyku byka.

Przeczytaj także:

Rynek niedźwiedzi a byczy

Bull Market i Bear Market, jak wspomniano powyżej, odpowiadają rynkom byczym i niedźwiedzim, ale co to oznacza?

Hossa na giełdzie: Co to jest?

Rynek byczy reprezentuje trend wzrostowy, co oznacza, że ceny rosną. Oznacza to, że jeśli uda Ci się zidentyfikować rynek byczy, powinieneś kupić tak szybko, jak to możliwe, aby zaoszczędzić pieniądze w porównaniu do ceny późniejszej. 

Rynek niedźwiedzi: Co to jest?

Po ataku byka przyjdzie czas na rynek niedźwiedzi, podczas którego ceny zaczną spadać. Idealny czas, aby sprzedać jest, gdy zdajesz sobie sprawę, że jesteś w obecności rynku niedźwiedziego, lub sprzedać w najwyższej możliwej cenie, zanim spadnie.

Wniosek

Podsumowując, zalecamy zapoznanie się ze spostrzeżeniami na temat tych dwóch rynków. Co do terminów Rynek Byczy i Rynek Niedźwiedzi, mamy nadzieję, że z przyjemnością zapoznałeś się z tymi ciekawostkami (również dlatego, że – powiedzmy sobie szczerze – czasami ryzykujesz zwariowanie monitorując dane godzinami, o wiele przyjemniej jest wyobrazić sobie wszystko jako bitwę pomiędzy dwoma gigantami natury).

Szukasz brokera? Sprawdź nasze rekomendacje:

Minimalny depozyt:

€100.00

* 76% detalicznych kont CFD traci pieniądze
Minimalny depozyt:

€0.01

XTB
Minimalny depozyt:

€0.00

* 76% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty
Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

YoY: Czym jest i jak obliczyć?
YoY, znany również jako Year-Over-Year (po polsku: rok do roku), jest porównaniem statystyki z jednego okresu do tego samego okresu w poprzednim roku. Okres ten to zazwyczaj miesiąc lub kwartał. Wskaźnik rok do roku oblicza zmianę procentową w cią...
Kalendarz dywidend
Jeśli jesteś zainteresowany inwestowaniem na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, to być może chcesz wiedzieć więcej o dywidendach i kiedy ...