logo RankiaPolska

Rachunki zbiorcze: Czym są konta Omnibus?

Rachunki zbiorcze umożliwiają inwestorom dostęp do produktów inwestycyjnych, które byłyby poza ich zasięgiem. Poznaj zalety i wady tego rozwiązania oraz na co zwrócić uwagę.
rachunki-zbiorcze

W świecie inwestycji siła tkwi w liczbach. Jednym z przykładów są rachunki zbiorcze (omnibus accounts). Są to rachunki papierów wartościowych, na których łączone są akcje wielu inwestorów. Daje im to dostęp do produktów inwestycyjnych, które w innym przypadku byłyby poza ich zasięgiem.

Może się tak zdarzyć, gdy minimalne wymagania inwestycyjne dla danego produktu są nieosiągalne (przynajmniej dla kieszeni drobnego inwestora) lub opłaty są zbyt wysokie.

Czym są rachunki zbiorcze?

Rachunki zbiorcze (omnibus accounts) to rachunki papierów wartościowych, w którym wszystkie akcje i aktywa różnych klientów są zgrupowane wokół tego samego rachunku powierniczego lub zarządzającego.

Nazywa się je również rachunkami zbiorczymi, ponieważ gromadzą one wszystkie papiery wartościowe wszystkich klientów. Konta Omnibus są tworzone w celu bardziej efektywnego zarządzania, ponieważ konsolidują dwukierunkową relację pomiędzy klientem a brokerem.

Do czego służą?

W różnych krajach rachunki te są zwykle regulowane przez organy publiczne zależne od administracji i wskazują, kiedy można utworzyć rachunek zbiorczy. Najlepiej, gdy instrument ten jest niezbędny do obrotu papierami wartościowymi na rynkach międzynarodowych i pod warunkiem, że spełnia on określone wymogi prawne.

Ten rodzaj rachunku jest stosowany głównie na międzynarodowych rynkach długu publicznego oraz przez wyspecjalizowanych brokerów. Podmiot zabezpieczający nabywa jeden rachunek w imieniu własnym i klientów, ale deklarując, że odpowiada on osobom trzecim, dzięki czemu firma może swobodnie działać, ale zaświadczając, że te środki są własnością klientów, dla których pracuje i podejmuje decyzje.

Konto to będzie odzwierciedlać wszystkie ruchy i operacje, które firma wykonuje w imieniu osób trzecich, jak również ewentualne wyjście klientów w przypadku, gdy chcą oni zakończyć działalność.

Rachunek zbiorczy: Zalety i wady

Jedną z głównych zalet handlu za pomocą rachunku zbiorczego jest oszczędność kosztów transakcyjnych pomiędzy brokerem a brokerami zagranicznymi. Inwestor oszczędza pieniądze, ponieważ koszt transakcji jest tańszy.

Ale to nie tylko zalety. W przypadku rachunków typu omnibus, klient traci pewną kontrolę nad swoimi akcjami, ponieważ wchodzi na różne rynki poprzez rachunek kontrolowany przez brokera.

Papiery wartościowe znajdujące się w portfelu klienta mogą zostać wynajęte bez możliwości sprzeciwu ze strony klienta i bez otrzymania jakiejkolwiek rekompensaty, ponieważ rachunek nie jest prowadzony w jego imieniu.

Przed zawarciem umowy rachunku zbiorczego inwestor musi być bardzo pewny podmiotu, z którym zawiera umowę oraz warunków i ryzyka, które przyjmuje na siebie.

Konto Omnibus: O czym należy pamiętać?

Kapitał na rachunkach typu omnibus należy do inwestora i w żadnym wypadku podmiot nie może operować lub dysponować tym kapitałem bez zgody klienta, ale klient musi mieć jasność, że te rachunki są otwierane w imieniu podmiotu.

Ponadto, przy wyborze rachunku zbiorczego ważne są również koszty operacyjne. Ten rodzaj konta składa się z kilku inwestorów, co oznacza, że niewykonanie zobowiązania przez jednego z nich może być szkodliwe dla wszystkich posiadaczy tego globalnego konta.

Przeczytaj także:

Wnioski

- Zapoznaj się z pytaniami, które będziesz zadawać. Pamiętaj, że w tego typu ankiecie pojawią się pytania od innych, różnych klientów. Jeśli masz więcej niż pięć lub sześć pytań, najlepiej jest przeprowadzić osobną ankietę, dostosowaną do Twoich upodobań.

- Pamiętaj, że odpowiedzi, które otrzymasz, będą pochodziły od tej samej grupy osób, dlatego musisz mieć dobrze zdefiniowaną populację, która będzie odpowiadać.

Kiedy masz już zestaw pytań i dużą grupę docelową, po prostu zastosuj ankietę. Wyniki są udostępniane zainteresowanym stronom.

Chcesz zacząć inwestować? Sprawdź nasze rekomendacje:

  • Niskie prowizje za handel.
  • Szeroka gama produktów.
  • Odsetki do 4,83% na kontach w USD i 3,49% w EUR.
Odwiedź

Inwestowanie w produkty finansowe wiąże się z pewnym poziomem ryzyka.

  • Regulacja obecna we wszystkich krajach.
  • Konto oszczędnościowe oprocentowane na 2% (w euro).
  • Brak prowizji (0%) na akcje i ETF-y.
Odwiedź

76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.

  • Trading automatyczny
  • Przejrzyste i zrozumiałe wskazówki handlowe
  • Darmowe transakcje akcji i ETF
  • Ochrona przed ujemnym saldem
  • Karta kredytowa/debetowa dostępna (w USA i UK tylko karta debetowa)
Odwiedź

74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.

Najlepsi brokerzy

74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.

76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.

Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Przed inwestowaniem zaleca się konsulta

Inwestowanie niesie ze sobą ryzyko straty.

75,5% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.

Reklama