Giełda
Inwestowanie typu growth investing można w skrócie zdefiniować jako proces alokacji kapitału w spółki o wysokim potencjale wzrostu, takie jak spółki o małej kapitalizacji i start-upy. Są to spółki o znacznie wyższych niż przeciętne stopach wzrostu. W związku z tym, mogą to być wysoce zyskowne inwestycje, które są jednak również związane z wysokim ryzykiem utraty kapitału. W trakcie tego krótkiego przewodnika zbadamy tę koncepcję bardziej szczegółowo, a następnie omówimy różnicę w stosunku do innej metody inwestycyjnej: inwestowania w wartość (value investing).
Jest to strategia inwestycyjna oparta na spółkach o wysokim potencjale wzrostu, zazwyczaj w szybko rozwijających się sektorach, takich jak wirtualna rzeczywistość, biotechnologia, robotyka i sztuczna inteligencja. Jednym z pierwszych kroków podejmowanych przez inwestora podczas analizy spółki, w którą chce zainwestować, jest zatem zidentyfikowanie sektorów biznesowych o najwyższym wzroście.
W ramach tych sektorów należy następnie zidentyfikować potencjalnie najlepiej prosperujące spółki. Odbywa się to za pomocą analizy fundamentalnej, analizującej różne czynniki, w tym cenę (P/E), wyniki akcji, rentowność, marże zysku, historyczne wyniki spółki, a także analizę konkurencji.
Metoda inwestowania we wzrost opiera się na kilku podstawowych zasadach:
Sukces w growth investing wymaga zatem starannej selekcji akcji, cierpliwości i zdolności do tolerowania pewnego stopnia zmienności i ryzyka.
Inwestowanie w akcje wzrostowe może być bardzo satysfakcjonujące, ale wymaga starannej selekcji akcji i zrozumienia pojawiających się trendów rynkowych. Jeśli jesteś inwestorem zainteresowanym inwestowaniem we wzrost, sektor farmaceutyczny i energii odnawialnej mogą zaoferować doskonałe możliwości.
Zobacz także:
Strategia inwestowania we wzrost ma różne zalety i wady. Przyjrzyjmy się im.
Zalety
Wady
Inwestowanie we wzrost i inwestowanie w wartość (value investing) to dwie podstawowe strategie inwestycyjne o bardzo różnych filozofiach: inwestorzy wzrostowi starają się wykorzystać spółki o wysokim tempie wzrostu, natomiast inwestorzy wartościowi szukają okazji w spółkach, które ich zdaniem są niedowartościowane przez rynek.
Mówiliśmy już szczegółowo o inwestowaniu w wartość. W tym miejscu chcielibyśmy rozróżnić te dwie strategie inwestycyjne, które jednak mają więcej niż jedno podobieństwo, tak bardzo, że trudno jest wyznaczyć wyraźne granice. Ogólnie rzecz biorąc, można powiedzieć, że w inwestowaniu we wzrost patrzy się głównie na stopę wzrostu firmy, mniej skupiając się na taniości akcji czy cenie rynkowej. Prowadzi to do wyższej zmienności w strategii wzrostu i wyższego ryzyka.
Growth Investing i Dividend Growth Investing to dwie różne strategie inwestycyjne, które koncentrują się na różnych celach. Obie strategie dążą do wzrostu, ale inwestowanie we wzrost koncentruje się na wzroście cen akcji, a dividend growth investing koncentruje się na wzroście dywidend i stabilności dochodów.
Dividend growth investing koncentruje się na inwestowaniu w spółki, które nie tylko wypłacają dywidendy, ale także mają historię stałego wzrostu dywidend w czasie. Inwestorzy są tutaj zainteresowani zarówno regularnym strumieniem dochodów zapewnianym przez dywidendy, jak i ewentualnym wzrostem ceny akcji. Ten rodzaj strategii może być szczególnie atrakcyjny dla inwestorów poszukujących stabilnego dochodu, takich jak emeryci.
Wiodący inwestorzy
Na liście inwestorów wzrostowych znajdują się następujący traderzy:
Wniosek
Widzieliśmy, że ten sposób inwestowania wiąże się z potencjalnie wysokimi korzyściami, ale także z wysokim poziomem ryzyka. Ostatecznie to do Ciebie należy ocena, czy ten tryb jest dobrze dostosowany do Twoich potrzeb, czy też lepiej jest wybrać inne inwestycje, być może z niższymi potencjalnymi zwrotami, ale bardziej bezpieczne i stabilne. Dokonując wyboru, będziesz musiał wziąć pod uwagę zarówno czynniki obiektywne, takie jak cykl gospodarczy, jak i czynniki subiektywne, takie jak Twój typ psychologiczny.
Często zadawane pytania
Szukasz brokera do inwestowania w akcje wzrostowe?
76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty środków.
Inwestowanie w produkty finansowe wiąże się z pewnym poziomem ryzyka.
74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.
XTB
76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Przed inwestowaniem zaleca się konsulta
Inwestowanie niesie ze sobą ryzyko straty.
75,5% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
74% rachunków inwestorów traci pieniądze, handlując kontraktami CFD z tym dostawcą.
XTB
76% kont traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.
Inwestowanie wiąże się z ryzykiem utraty kapitału. Przed inwestowaniem zaleca się konsulta
Inwestowanie niesie ze sobą ryzyko straty.
75,5% kont inwestorów traci pieniądze podczas handlu CFD oferowanymi przez tego dostawcę.