Najlepsze ETF-y w Afryce

Znalezienie najlepszych ETF-ów w Afryce może być wyzwaniem, biorąc pod uwagę wiele dostępnych opcji. Fundusze ETF – exchange traded funds – oferują łatwy sposób inwestowania w całe sektory rynku za pomocą jednej transakcji. Fundusze te zawierają zazwyczaj dziesiątki lub setki różnych akcji, dzięki czemu mogą Państwo inwestować w konkretny sektor.

ETF-y w Afryce

Najlepsze ETF-y w Afryce

Oto więc 5 najlepszych afrykańskich funduszy ETF, w które warto zainwestować w tym roku.

1. iShares MSCI South Africa ETF

Wielu inwestorów z RPA chce mieć łatwy sposób na inwestowanie na południowoafrykańskim rynku akcji. Specjalnie w tym celu został stworzony fundusz iShares MSCI South Africa ETF (EZA).

Fundusz ten zawiera 37 najlepszych akcji na giełdzie w Johannesburgu, w tym Firstrand, Impala Platinum, MTN Group i inne. Południowoafrykański ETF pozostawał w ubiegłym roku w tyle za rynkiem globalnym, głównie dlatego, że RPA stosunkowo wolno wychodziła z pandemii COVID-19.

Fundusz stracił w ubiegłym roku 4,7% i od momentu powstania zwrócił jedynie 8,5%, ponieważ akcje południowoafrykańskie w ostatnich latach bardziej traciły niż zyskiwały. EZA jest w tej chwili tani, a ponieważ gospodarka kraju ma jeszcze trochę ucierpieć, cena tego ETF-u będzie odzwierciedlać wolniejsze tempo wzrostu.

2. Vanguard Real Estate ETF

Vanguard Real Estate ETF (VNQ) jest potencjalnie jednym z najlepszych ETF-ów w Afryce dla inwestorów szukających okazji. Obejmuje to ponad 100 różnych REITs i spółek nieruchomościowych, w tym nieruchomości mieszkaniowe, komercyjne, opieki zdrowotnej i przemysłowe.

Fundusz ten gwałtownie spadł, gdy w marcu opróżniono biurowce i zamknięto firmy. Mimo że fundusz w dużej mierze powrócił do zdrowia, nadal odczuwa skutki pandemii, w wyniku której budynki komercyjne nie są już w centrum życia ludzi.

Fundusz jest obecnie notowany z dyskontem w stosunku do poszczególnych akcji, a także do wchodzących w jego skład REIT-ów. ETF wypłaca kwartalną dystrybucję w wysokości około 1,6%, którą można reinwestować w fundusz lub wykorzystać jako przepływy pieniężne z działalności operacyjnej.

3. VanEck Vectors Africa ETF

VanEck Vectors Africa ETF (AFK) to fundusz, który inwestuje nie tylko w spółki z siedzibą w Afryce, ale w szereg spółek wydobywczych i finansowych, które przynajmniej połowę swoich przychodów generują w Afryce. W sumie AFK posiada portfel 74 akcji.

Dzięki tej międzynarodowej ekspozycji, fundusz ten osiągnął drastycznie lepsze wyniki niż giełda w Johannesburgu, zwracając 25,4% w zeszłym roku i wzrastając o ponad 4% w 2021 roku.

Innym powodem, dla którego uważamy ten fundusz za jeden z najlepszych afrykańskich ETF-ów jest to, że wejście i wyjście z inwestycji jest znacznie łatwiejsze niż w przypadku innych funduszy afrykańskich.

4. SPDR S&P Metals & Mining ETF.

SPDR S&P Metals & Mining ETF (XME), choć nie jest jednoznacznie ETF-em skupiającym się na spółkach afrykańskich, posiada sporą ekspozycję na przemysł wydobywczy na tym kontynencie. Fundusz inwestuje w akcje związane z produkcją stali w Stanach Zjednoczonych, wydobyciem złota w Afryce oraz wydobyciem metali ziem rzadkich, takich jak lit w Chinach.

Ponieważ popyt na półprzewodniki i inne metale szlachetne wzrósł w zeszłym roku do historycznych szczytów, cena XME również wzrosła. Fundusz wzrósł o 64%, mimo że w ciągu ostatnich 10 lat stracił 5%.

O ile wyniki funduszu w długim terminie są rozczarowujące, o tyle w przypadku metali trudno będzie dostrzec znaczące ograniczenie popytu.

Samochody elektryczne, kryptowaluty i technologie energii odnawialnej wymagają ogromnych ilości metali, co powinno nadal podnosić ceny firm, które je wydobywają.

5. ARK Innovation ETF

ARK Innovation ETF (ARKK) jest prawdopodobnie jednym z najlepszych funduszy ETF w Afryce. Fundusz ten, uruchomiony przez guru inwestowania Cathie Wood, zwrócił ponad 146% w 2020 roku.

Jednakże, został on mocno dotknięty przez ostatnie spadki na rynku amerykańskim, więc teraz może być idealny czas, aby wejść po okazyjnej cenie. Fundusz jest aktywnie zarządzany i poszukuje młodych spółek akcyjnych z innowacyjnymi modelami biznesowymi i agresywnymi planami wzrostu.

Obecnie w portfelu znajdują się takie firmy jak Tesla, Square, Teladoc, Zillow i Shopify. W portfelu znajdują się również mniej znane spółki działające w sektorach genetyki, sztucznej inteligencji i energii odnawialnej.

ARK zazwyczaj posiada od 35 do 55 udziałów, chociaż ich liczba i względna waga może się zmieniać z tygodnia na tydzień. Fundusz ma wskaźnik kosztów w wysokości 0,75%, który jest umiarkowanie drogi, ale bardzo rozsądny, biorąc pod uwagę jego znakomite wyniki.

Podsumowując, ETFy pozwalają na stworzenie zdywersyfikowanego portfela przy pomocy zaledwie kilku inwestycji.

Podczas gdy znalezienie najlepszych ETF-ów wśród tak wielu wyborów może być wyzwaniem, ta lista 5 najlepszych afrykańskich ETF-ów z pewnością może pomóc.

Leggi più tardi - Compila il modulo per salvare l'articolo in formato PDF

Podobne artykuły

Inwestowanie w surowce
Jeśli chodzi o wybór wśród katalogu aktywów giełdowych, inwestowanie w surowce jest jedną z najbardziej ciekawych opcji inwestycyjnych. W tym artykule chcemy wyjaśnić, jak bezpiecznie inwestować w surowce, dlaczego warto to robić i jakie ryzyko si...